Diaľnicu na Spiši zabrzdí protest vyradenej firmy

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Diaľnicu na Spiši zabrzdí protest vyradenej firmy

Odoslaťod Andrej » 22. Dec 2011 03:22

Diaľnicu na Spiši zabrzdí protest vyradenej firmy

Diaľnici D1 na Spiši hrozí ďalší sklz. Stavebná firma Hant BA DS sa ide odvolávať proti svojmu vylúčeniu zo súťaže na druhý úsek štvorprúdovky medzi obcami Jánovce a Jablonov. 10-kilometrový úsek je posledným na trase medzi Prešovom a Ružomberkom, ktorý sa ešte nezačal stavať.

Firma ho chcela stavať za takmer 120 miliónov eur, pričom štát chcel na túto cestu minúť viac ako dvojnásobne viac – 270-miliónov eur. „Pripravujeme žiadosť o nápravu, keďže vylúčenie z verejnej súťaže považujeme za neopodstatnené,“ povedala hovorkyňa stavebníkov Miriam Bayerová.

Národná diaľničná spoločnosť mala stavebnú firmu vylúčiť pre nedostatok referencií na dokončené cestné stavby. „Komisia pravdepodobne dospela k svojmu záveru na základe súčasného stavu, keď je komunikácia (uvedená v referenciách, pozn. HN) v provizórnom užívaní. Tie však nemenia na podstate stavebného diela,“ tvrdí Bayerová. Ak sa vyradenie najlacnejšieho Hantu potvrdí, víťazstvo by malo patriť francúzskemu koncernu Eurovia, ktorý ponúkol druhú najnižšiu cenu.

Pre chybné referencie diaľničná spoločnosť vylúčila Hant aj v prípade ďalšieho úseku pri Prešove Fričovce – Svinia, ktorý už začali stavať firmy Doprastav a Strabag. Diaľničiari chcú druhý úsek Jánovce – Jablonov začať stavať budúci rok a dokončiť do troch rokov. Celá diaľnica medzi Bratislavou a Prešovom by mala byť sprejazdnená do roku 2017.

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5426490 ... enej-firmy
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 17:57

Naspäť na 2011

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.