Stavbári idú aj do tendrov, ktoré nechcú vyhrať. Robia len..

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Stavbári idú aj do tendrov, ktoré nechcú vyhrať. Robia len..

Odoslaťod devil » 15. Okt 2012 08:11

Firmy zrejme idú aj do súťaží, ktoré nechcú vyhrať. Protimonopolný úrad rieši štyri podozrenia z kartelu. Stavebníci aj obstarávatelia odmietajú, že by sa účastníci tendrov vopred dohadovali.

BRATISLAVA. Ako často uspejú stavebné firmy v tendroch? Pri hľadaní odpovede na túto otázku narazili prieskumná spoločnosť CEEC Research a KPMG na problém.
Stavbári totiž v anonymnom prieskume uviedli, že sa zúčastňujú na tendroch aj bez toho, žeby ich chceli vyhrať. Idú do nich iba ako „krovie“.
Keď sa také tendre odpočítali, vyšlo, že firmy sú v súťažiach úspešné na 27 percent. „Ak by sa do uvedeného porovnania zahrnovali aj ponuky podávané bez cieľa získať zákazku, pomer by bol výrazne nižší,“ píše sa v analýze.
Ako by to číslo vyzeralo, sme nezistili z analýzy ani od jej spracovateľov. Tvrdia, že ďalšie údaje k tejto téme nemajú.
„Týka sa to najmä zákaziek vo verejnej sfére, ale nie je to častý jav,“ myslí si šéf CEEC Research Jiří Vacek. Počet takýchto prípadov podľa neho klesá pre veľký tlak na ceny a malý počet zákaziek na trhu.

Čo robí obstarávateľ

Nestáva sa, aby sa firmy čo i len v anonymnom prieskume priznali, že robia krovie, vraví Peter Kunder z Aliancie Fair­play.
Upozornil, že bez pomoci obstarávateľa by sa im niečo také robilo ťažko. Nemuseli by sa napríklad dozvedieť, či ponuku nepredkladá aj niekto, s kým sa nerátalo, hovorí Kunder.
Dohody o tendroch nevylúčili ľudia z prostredia obstarávania, ktorých sme sa na ne pýtali mimo záznamu.
Zdroj z prostredia jedného z najväčších obstarávateľov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorý nechcel byť menovaný, si všimol desiatku súťaží, v ktorých sa točili tie isté dve až tri firmy. „Evidentne si to rozdelili,“ povedal.
„Stala sa vraj aj taká situácia, že tesne pred otváraním obálok mali firmy pripravené po dve rôzne ponuky,“ opisuje informácie, ktoré kolujú medzi stavbármi predstaviteľ stavebnej firmy z TOP 20.
Najväčší štátni obstarávatelia ako NDS či Slovenská správa ciest ubezpečujú, že takýto problém nemajú. „NDS postupuje aj v zmysle zákona o ochrane hospodárskej súťaže,“ odpísala.

Chyba je v slabej kontrole?

Problémom je, keď obstarávateľ chce zadať zákazku a kooperuje s jedným alebo so skupinou súťažiacich, hovorí Kunder. Preto treba najprv zabezpečiť transparentnú súťaž – napríklad aj kontrolnými mechanizmami, dodal.
Úradu pre verejné obstarávanie by napríklad pomohla rada na kontrolu jeho rozhodnutí, vraví Kunder.
Tak to navrhuje ministerstvo vnútra v novele zákona o verejnom obstarávaní. Tento rezort pripúšťa, že firmy môžu kolaborovať, preto chce zaviesť elektronické trhovisko.
Zodpovednosť v danej oblasti však vidí inde. „Príslušným orgánom je Protimonopolný úrad, ktorý nekalé súťažné konanie môže postihovať,“ povedala Ingrid Stanová z ministerstva vnútra.

Prišiel podnet na diaľnicu

Protimonopolný úrad prešetruje štyri prípady možného koordinovaného správania sa podnikateľov v procese verejného obstarávania, povedala jeho hovorkyňa Alena Sedláková.
Jedným z nich môže byť tender na výstavbu 12­-kilometrového úseku diaľnice D3 medzi Svrčinovcom a Skalitým.
Úrad totiž podľa informácií SME dostal anonymný podnet, ktorý upozorňoval na zvláštne ponuky všetkých štyroch konzorcií, ktoré sa do súťaže zapojili.
Ich ceny sú totiž veľmi blízko seba a najnižšia iba o desať percent podliezla štátnu expertízu.
V posledných dvoch rokoch sa pritom ceny pohybovali aj dve tretiny pod očakávaniami obstarávateľa.
Protimonopolný úrad sa k tomuto podnetu nevyjadril. Odôvodnil to tým, že by to mohlo „ohroziť alebo zmariť následné kroky“.


Anketa

Zúčastňuje sa vaša firma aj tendrov, ktoré neplánuje vyhrať? Viete o tom, že by to robili iné firmy?
Vlastislav Šlajs, konateľ Strabagu

„Naša spoločnosť sa výberových konaní zúčastňuje s cieľom ich vyhrať. Manipulovanie výberových konaní považujeme za neprípustné, bolo by v rozpore aj s naším etickým kódexom.“

Dušan Mráz, prezident Doprastavu

„Keby ste si zistili, aké sú hospodárske výsledky stavebných firiem, tak by ste asi ťažko hovorili, že existujú nejaké dohody. Pomaly nepoznám firmu, ktorá by dosahovala kladné výsledky, takže to je jednoznačný dôkaz o tom, že nič také neexistuje.“

Róbert Šinály, generálny riaditeľ Eurovie

„Eurovia SK ako jeden z lídrov na slovenskom stavebnom trhu nemá v tedroch záujem robiť niekomu „krovie“. Našou snahou je získať čo najväčší objem zákaziek a posilniť postavenie na trhu. Pravidlá skupiny Eurovia takéto praktiky zakazujú. Nemáme dôkazy o tom, že by sa niečo podobné v tendroch dialo.“

Daniela Krajanová

Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6568016/stavb ... z29Lj4Jkrm
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.