Vážny už je vicepremiérom, chce stavať širokorozchodnú

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vážny už je vicepremiérom, chce stavať širokorozchodnú

Odoslaťod jarino » 26. Nov 2012 15:36

Gašparovič vyjadril presvedčenie, že budúce Vážneho rozhodnutia na tomto poste vylúčia čo i len náznak korupcie pri schvaľovaní veľkých projektov.

BRATISLAVA. Nový podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer), ktorého v pondelok do funkcie vymenoval prezident Ivan Gašparovič, bude hlavne zabezpečovať koordináciu veľkých investičných projektov s predpokladanými nákladmi nad miliardu eur.

Vážny je stále zástancom vybudovania širokorozchodnej trate z východu na západ Slovenska. "Musíme tento projekt odpolitizovať, lebo je veľmi spolitizovaný," podotkol dnes krátko po tom, ako ho do novej funkcie vymenoval prezident.

V prípade širokorozchodnej je podľa neho potrebné dopracovať štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá má povedať, či sa Slovensku oplatí takúto železnicu budovať.

"Už som komunikoval s veľkými európskymi bankami a chcel by som túto štúdiu posunúť na posúdenie Európskej investičnej banke a Európskej banke pre obnovu a rozvoj, či je z ich pohľadu tento projekt financovateľný," avizoval Vážny. V prípade, že dajú súhlasné stanovisko, projekt sa začne realizovať.

"Raz sa trať vybuduje"

Aj keď bude ich odpoveď záporná, Vážny je presvedčený, že raz sa trať vybuduje. Možno nie hneď, ale napríklad za päť rokov.

"Ak mi dajú európske banky stanovisko, že v tomto čase nie je takýto projekt financovateľný, vtedy ho odložíme do mrazničky a počkáme päť či sedem rokov, kým sa spustí," doplnil.

V kompetenciách Vážneho nebude prípadná výstavba diaľnic cez projekty verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty).

"To je kompetencia rezortu dopravy. Do toho nebudem zasahovať," konštatoval. Chystá sa však vypracovať stratégiu rozvoja hospodárstva Slovenskej republiky do roku 2030 a v nej chce pomenovať aj tento spôsob budovania ciest.

"Momentálne sa Slovensko potáca v problémoch vyčerpania eurofondov, ktoré má. Takže to je vážnejšie," dodal.

Projekty za miliardu

Podľa návrhu štatútu by mal dohliadať aj na veľké investičné projekty štátu alebo s jeho účasťou pri očakávaných nákladoch do 1 mld. eur, a to na základe rozhodnutia vlády.

Vicepremiér pre investície by mal zároveň koordinovať využívanie finančných prostriedkov z Európskej únie v nasledujúcom programovom období 2014 až 2020, ako aj prípravu Partnerskej dohody na roky 2014 - 2020 na národnej úrovni.

Z tohto dôvodu sa má stať aj podpredsedom Rady vlády pre Partnerskú dohodu. Tieto činnosti v súčasnosti vykonáva Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenska.

Jednoduchšie čerpanie eurofondov

Podpredseda vlády pre investície by mal zároveň zhodnocovať reálnosť a potrebu veľkých investičných projektov, ako aj predkladať vláde štúdie uskutočniteľnosti s konkrétnymi návrhmi financovania a návrhmi na výstavbu.

Podľa Vážneho je dôležité nastaviť lepšie podmienky pre čerpanie eurofondov, ktoré by sa malo zjednodušiť, zrýchliť a odbyrokratizovať. Väčšiu pozornosť využívaniu fondov treba venovať aj podľa hlavy štátu.

Gašparovič vyjadril presvedčenie, že budúce Vážneho rozhodnutia na tomto poste vylúčia čo i len náznak korupcie pri schvaľovaní veľkých projektov.

Rozpočet nezvýši

Plnenie úloh podpredsedu vlády pre investície bude organizačno-technicky zabezpečuje Úrad vlády v rámci svojej rozpočtovej kapitoly, a to bez navyšovania rozpočtu.

Zmyslom uvažovaného umiestnenia Centrálneho koordinačného orgánu pre obdobie 2014 - 2020 na úrad vlády ako centrálny orgán štátnej správy je zabezpečenie prierezovosti, resp. komplexnosti celej problematiky.

Centrálny koordinačný orgán pre eurofondy sa na úrade vlády nachádzal už v roku 2010 počas prvej Ficovej vlády. Po voľbách v júni 2010 vtedajšia vláda Ivety Radičovej rozhodla o premiestnení tohto orgánu v rámci rozšírenia kompetencií ministerstva dopravy, ktoré viedol Ján Figeľ (KDH).

Čo má robiť vicepremiér pre investície:
- koordinovať veľké a malé investície,
- hodnotiť, či sú vôbec tieto projekty potrebné,
- vláde predkladať štúdie ich financovania,
- vypracúvať stratégiu hospodárskeho rozvoja,
- s Bruselom rokovať o eurofondoch na roky 2014 až 2020.

pondelok 26. 11. 2012 11:46 | sita, tasr
AKTUALIZOVANÉ 13:22
http://ekonomika.sme.sk/c/6616737/vazny ... hodnu.html
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.