Projektant diaľnice zabudol na pozemok sučianskej rodiny

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Projektant diaľnice zabudol na pozemok sučianskej rodiny

Odoslaťod MiroT9 » 27. Nov 2012 19:26

Stavba diaľnice pri Sučanoch komplikuje život jednej rodine, ktorá sa sťažuje na ignoranciu robotníkov pohybujúcich sa aj po ich pozemku.

SUČANY. Nemohla uveriť vlastným očiam. Anna Komová zo Sučian išla ako vždy upratať neobývaný rodičovský dom, ktorý je postavený v tesnej blízkosti úseku, kde práve robotníci stavajú diaľnicu. Uprostred záhrady jej zrazu vyrástol vysoký elektrický stĺp a pred časom stavbári na tomto pozemku dokonca odstránili oplotenie v záhrade, aby mali ľahší prístup kvôli stavebným prácam. Zadný dvor je tak teraz plný rozbrázdenej pôdy.
Ignorancia a zúfalstvo

Od Anny Komovej, ani od jej dcéry Miroslavy Milcovej, na ktorú je dom momentálne prepísaný, si podľa ich slov, však povolenie na tieto úkony nikto nepýtal a robotníci pobehujúci po ich pozemku s nimi absolútne nekomunikujú, ba priam ich ignorujú.

„Nemám tu žiadne právo ani slovo. Chodia cez náš pozemok, stále ich vyhadzujem, ale bez výsledku. To ako keby som hovorila do stromu, len ma ignorujú. Špacírujú sa tu, akoby im to patrilo. Ani vedúci stavby ma nechcel počúvať a poslal ma preč. Spravodlivosti sa nedovolám,“ hovorí rozhorčene Anna Komová.

Aby starosti nebolo málo, rodinný dom bez zadného oplotenia stihli zlodeji od jari trikrát vykradnúť a zanechali po sebe strašnú spúšť.

„Ukradli mi pece, sady drahých hrncov, vytrhali káble zo všetkých spotrebičov, porozbíjali televízory a v strede kuchyne si dokonca spravili ohnisko a niečo tu pálili. Keď som zbadala ten hrozný neporiadok, aj som si poplakala. K tomu ešte títo stavbári. Ja už som zúfalá a na pokraji zrútenia,“ dodáva so smútkom v hlase.
Majiteľka je vraj nezastihnuteľná

Stavebné práce na diaľnici má na starosti firma Váhostav. Jej hovorca Rastislav Paďha uviedol, že pracovníci, ktorí osadili elektrický stĺp v záhrade dcéry Anny Komovej, nie sú ich zamestnanci.

„V rámci stavebného povolenia výstavby diaľnice sa realizuje aj prekládka vysokého napätia, ktorú vykonáva spoločnosť Elektroenergetické montáže, ako dcérska spoločnosť Stredoslovenskej energetiky. Nie sú to naši pracovníci a teda neviem, aké majú nariadenia zo strany vedenia, ale odpovedať pani na otázku, čo tu robíte, by nemal byť problém,“ vyjadril sa R. Paďha a dodal, že rodinný dom niekoľkokrát navštívili aj so starostom obce, avšak objekt je dlhodobo neobývaný a tak na pozemku nikoho nezastihli. „Ale komunikácia minimálne formou poštových zásielok určite prebehla,“ uisťoval hovorca Váhostavu.
Chybu spravil projektant

Majiteľka pozemku Miroslava Milcová však tvrdí opak.

„V tejto veci ma už od roku 2008 nikto nekontaktoval. Stalo sa tak až pred pár dňami, keď sa náš problém objavil v médiách. Volali mi z Národnej diaľničnej spoločnosti, že sa chcú so mnou stretnúť. Ospravedlnili sa, že vzniklo nedorozumenie, lebo sa posunuli miery na mape a preto potrebovali zasiahnuť aj do nášho pozemku,“ opisuje M. Milcová.

Omyl priznal aj hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík.

„Podľa našich zistení došlo k chybe na strane projektanta, ktorý nám pripravoval geometrické plány a akosi zabudol zahrnúť aj pozemok, na ktorom došlo k tejto udalosti,“ uviedol.
Mapa vraví iné

Po niekoľkých dňoch vyplávali na povrch zaujímavé zistenia. Podľa katastrálnej mapy pozemok M. Milcovej končí práve pri novoosadenom elektrickom stĺpe, čiže v polovici záhrady, ktorej celú plochu momentálne využíva. Druhá polovica parcely od stĺpu smerom k násypu nemá vlastníka a spravuje je obec Sučany. Pôvodný plot mal byť teda po správnosti umiestnený o niekoľko metrov bližšie k domu. Pohyb pracovníkov, ktorí osádzali nový stĺp a kopali v záhrade jamy vlastne prebiehal na obecnom pozemku, aj keď na prechádzanie často využívali aj súkromnú prednú záhradu pri dome, kadiaľ si krátili cestu.

„Pred pár dňami prišli za mnou z diaľničnej spoločnosti a vyčítali mi, že som spravila rozruch a nepozrela si katastrálnu mapu. Nemala som ju prečo skúmať, lebo od pôvodného majiteľa som to takto oplotené už kúpila, tak som sa domnievala, že je to moje. Ani obec sa za tie roky k pozemku nehlásila, veď ja by som ho odkúpila. Pre diaľnicu stále nemám pokoja,“ obhajuje sa rozrušená Anna Komová.


Čítajte viac: http://turiec.sme.sk/c/6617828/projekta ... z2DRtIFIVd
Obrázok používateľa
MiroT9
diskutujúci
 
Príspevky: 155
Obrázky: 2719
Založený: 01. Nov 2009 18:35

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.