Ekonomika Doprastav už požiadal o nápravu pri tuneli Višňov

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Ekonomika Doprastav už požiadal o nápravu pri tuneli Višňov

Odoslaťod aquila » 04. Dec 2012 13:14

SITA | 4. decembra 2012 11:22
Skoro rok trvajúci tender na projektovanie a výstavbu takmer 13,5-kilometrového úseku diaľnice D1 Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala sa predlžuje.
Štôlňa tunela Višňové
Štôlňa tunela Višňové
Autor: SITA

Združenie D1 Višňové DMM, členmi ktorého sú spoločnosti Doprastav, a.s., Metrostav, a.s. a Marti Contractors Ltd., už podalo žiadosť o nápravu rozhodnutia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), a.s., ktorá je zameraná proti vyhodnoteniu ponúk v spomínanej verejnej súťaži.

"Až do termínu ukončenia vyhodnocovania sa k súťaži nebudeme viac vyjadrovať," informoval generálny riaditeľ Doprastavu Juraj Androvič.

V súťaži na naprojektovanie a výstavbu takmer 13,5-kilometrovej diaľnice pri Žiline predložilo združenie s Doprastavom druhú najlacnejšiu ponuku, a to 382,83 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Je to 42,7 % z predpokladanej ceny zákazky 896,53 mil. eur. Súčasťou diaľnice bude najdlhší domáci cestný tunel Višňové v dĺžke 7,5 kilometra. NDS v novembri už predbežne prijala najlacnejšiu ponuku združenia stavebných firiem Skanska SK a.s. a Strabag s.r.o. vo výške 338,29 mil. eur, čo je 37,7 % zo štátom odhadovaných nákladov na realizáciu projektu. Účastníci tendra môžu vzniesť najprv výhrady voči vyhodnoteniu ponúk a ak s nimi u obstarávateľa neuspejú, budú môcť predložiť námietky na Úrade pre verejné obstarávanie.

"Dostali sme akceptačný list a momentálne sme stále v súťaži, takže vôbec to nemôžem komentovať. Čakáme, ako sa vyhodnotenie uzavrie," uviedla generálna riaditeľka Skanska SK Magdaléna Dobišová. V prípade diaľnice s tunelom Višňové absolútne garantovala ponúknutú cenu. Podľa nej cena zahŕňa kvalitné zhotovenie tohto diela v bezpečnom a reálnom režime. "Sme firma, ktorá je schopná postaviť veľké infraštruktúrne projekty," povedala Dobišová.

Diaľničiari otvárali ponuky piatich uchádzačov v tendri na úsek D1 pri Žiline až v treťom termíne ešte 26. júna. Taliansko-slovenská skupina Impregilo S.p.A. a Dúha navrhlo práce na diaľnici s tunelom Višňové vykonať za 409,8 mil. eur, ďalšie taliansko-slovenské združenie INC S.p.A. - HANT BA DS za 462,23 mil. eur a rakúsko-nemecko-slovenské konzorcium Alpine Bau, Hochtief AG a Váhostav - SK za 474,5 mil. eur. Priemerná cena všetkých ponúk je 413,53 mil. eur. Tender začal koncom minulého roka.

Práce na diaľnici Lietavská Lúčka - Višňové - Dubná Skala, vrátane naprojektovania, sú plánované na päť a pol roka. Ministerstvo dopravy chce projekt financovať z peňazí Európskej únie a štátneho rozpočtu, pričom počíta s jeho rozdelením na dve časové fázy. Dôvodom je, aby práce mohli byť financované z terajšieho a budúceho programového obdobia čerpania eurofondov. Do konca oprávneného obdobia súčasného Operačného programu Doprava, čiže do decembra 2015, totiž nemôže byť diaľnica ukončená v celej dĺžke.

Čítajte viac: http://spravy.pravda.sk/doprastav-uz-po ... z2E54Mm98c
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 464
Založený: 03. Feb 2005 19:08
Bydlisko: doma :)

Naspäť na 2012

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.