Pre lehoty v zákazkách nám Únia nepreplatí až 180 mil. eur

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Pre lehoty v zákazkách nám Únia nepreplatí až 180 mil. eur

Odoslaťod ecce » 19. Dec 2013 20:46

Pre lehoty v zákazkách nám Únia nepreplatí až 180 miliónov eur

O eurofondy nemusíme prísť, ak ich stihneme použiť na iné projekty. No 183 miliónov eur, ktoré sa už zaplatili z rozpočtu, Brusel neuhradí.

BRATISLAVA. Európska komisia slovenskému rozpočtu nepreplatí eurofondy v sume 183 miliónov eur. Vo štvrtok to oznámil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Tvrdí, že chyby, ktoré zaplatí Slovensko z vlastných zdrojov, sa robili v eurofondoch pri všetkých politických garnitúrach. „Nemá to politický rozmer, je to rozložené na celé programové obdobie,“ povedal. Hovorí tiež, že chyby pri čerpaní eurofondoch sa nerobili iba na Slovensku. O peniaze pri korekciách prídu aj Česi a Maďari.

Problémom sú lehoty

Brusel nám vyčíta krátke lehoty, ktoré mali súťažiaci v tendroch. Komisia pritvrdila v apríli tohto roka, keď Slovensku odkázala, že neakceptuje jeho vysvetlenie. Vážny pripustil, že hrozilo, že nám Brusel nepreplatí až 700 miliónov eur. V októbri nám dokonca Komisia prerušila platby pre všetky operačné programy. Podľa Vážneho ich už uhradila. Podľa Komisie sú chybné projekty také, u ktorých bola lehota na prevzatie súťažných podkladov kratšia ako 26 dní. Takýchto chybných projektov bolo na Slovensku 326, z toho za prvej Ficovej vlády 56 a za necelé dva roky Radičovej vlády 176 projektov. Na súčasnú Ficovu vládu pripadá 94 problémových projektov.

Vážny tvrdí, že v drvivej väčšine išlo o neúmyselné chyby. „Aj vtedy, keď som bol ja minister, boli lehoty 21-dňové, 22-dňové,“ pripustil Vážny. Hovorí, že podobné chyby sa robili už pri čerpaní eurofondov v rámci programového obdobia 2004 až 2006. No na toto obdobie sa korekcie nevzťahujú. Odborník na eurofondy Ján Rudolf vidí problém najmä v tom, že štát nezapracoval do národnej legislatívy smernicu Európskej komisie. Tá hovorí o 52 dňoch od momentu vyhlásenia súťaže do predloženia ponuky. „Lehota na povinné prevzatie súťažných podkladov každým uchádzačom nie je nikde definovaná, ale musí byť poskytnutá v správnom čase. Správny čas sa chápe pocitovo a tu máme základný rozpor,“ hovorí Vážny. Problém sa podľa neho vyriešil novelou verejného obstarávania. Tá hovorí, že súťažné podklady musia byť zverejnené na webovej stránke obstarávateľa. „Komisia kvituje, ako sme sa s tým vysporiadali, ale problém je minulosť,“ povedal Vážny.

Najviac chýb je v doprave

Výsledná suma korekcií vznikla kompromisom, jednoducho sa vypočítalo desať percent z hodnoty potenciálne chybných projektov. Týkajú sa len nadlimitných zákaziek, v ktorých ide o zákazky nad 200-tisíc eur. Väčšina korekcií (158 miliónov eur) je z operačného programu Doprava. Týkajú sa projektov pre diaľnice, cesty aj železnice. Komisia napríklad upozornila na chyby pri tendri na výstavbu druhého diaľničného úseku Sverepec – Vrtižer na D1 a prvej etapy Žarnovica – Šášovské Podhradie na rýchlostnej ceste R1. Súťažiť sa začalo za prvej Ficovej vlády. Brusel videl problém aj pri súťaži na výstavbu úseku Dubná Skala – Turany na D1 za Radičovej vlády. Ďalšie korekcie v sume deväť miliónov eur sa týkajú operačného programu Výskum a vývoj.

Náhradné projekty

Vážny verí, že o peniaze, ktoré nám teraz nepreplatila Únia, neprídeme. Môžeme ich nahradiť inými projektmi. Slovensko sa podľa Vážneho s Komisiou už dohodlo, na čo sa peniaze použijú. Má ísť o projekty v oblasti nákupu nových koľajových vozidiel či modernizácie železničnej infraštruktúry medzi Považskou Bystricou a Žilinou. Ďalšie projekty sa týkajú zvyšovania bezpečnostných parametrov na cestách 1. triedy v gescii Slovenskej správy ciest.

Slovensko však tieto peniaze v prvej chvíli určite zaplatí z rozpočtu. V tomto roku ide o 90 miliónov eur. „S výdavkami v tomto roku počítame,“ povedal šéf Tlačového odboru ministerstva financií Radko Kuruc. Ďalších 90 miliónov sa rozloží medzi nasledujúce dva roky. Vážny tvrdí, že štát bude tieto peniaze vymáhať od obstarávateľov, ktorí pochybili. Pripustil, že to môže trvať dlho a že to nemusí byť vždy úspešné.

Eurofondy

- Z 11,5 miliardy eur, ktoré môžeme v rámci aktuálneho programového obdobia čerpať do konca roka 2015, sme zatiaľ minuli polovicu.
- Pre chyby v tendroch v 326 veľkých projektoch najmä z oblasti dopravy nám Komisia nepreplatí 183 miliónov eur.
- Peniaze môžeme do konca roka 2015 minúť inak, no pre rozpočet je to teraz náklad .


Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7045551/pre-l ... z2nx3dxLtS
ecce
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 660
Obrázky: 6
Založený: 10. Dec 2013 19:52

Naspäť na 2013

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.