Cesty smrti sú na juhu okolo Dunajskej Stredy

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Cesty smrti sú na juhu okolo Dunajskej Stredy

Odoslaťod plš » 03. Jan 2014 20:56

Cesty smrti sú na juhu okolo Dunajskej Stredy
3.1.2014 19:45

Polícia sľubuje, že sa zameria na miesta, kde najviac zomierajú ľudia. Nové radary dajú skôr na menšie cesty.
Smrteľná nehoda sa stala na ceste medzi Šamorínom a Dunajskou Stredou aj v decembri.
Foto: TASR
BRATISLAVA. Polícia a ministri vnútra a dopravy sa v piatok pochválili rekordne najnižším počtom obetí na cestách.
Minulý rok zomrelo 223 ľudí, čo je najmenej od roku 1966. V niektorých oblastiach Slovenska však nehôd ubúda len pomaly.
Jasne vyčnievajú Žilinský a Trnavský kraj. V tom prvom bolo 40 mŕtvych, v tom druhom 39. V prepočte na počet kilometrov a počet obyvateľov je najhorší Trnavský kraj.
Krajom pritom vedie diaľnica aj rýchlostná cesta, ktoré sú považované za najbezpečnejšie cesty. Nemá tiež žiadne vyššie kopce.
Úzke cesty
Policajný viceprezident Ľubomír Ábel tvrdí, že štatistiku v Trnavskom kraji kazí juh, kde je najvyššia nehodovosť. Tam diaľnice ani rýchlostné cesty nie sú.
„Najhoršie je na tom Dunajská Streda. K tragickým nehodám tam dochádza už niekoľko rokov.“ Za nehody na okresných cestách viní aj kamióny.
Za množstvo tragických nehôd v Žilinskom kraji zasa podľa Ábela môžu dve veľmi vyťažené cesty zo Žiliny do Čadce a Strečna.
Aj za posledný týždeň roka zomreli tri zo šiestich obetí dopravných nehôd v Žilinskom kraji, presnejšie v blízkom okolí Martina. „Po dobudovaní diaľnic očakávame rapídny pokles obetí,“ hovorí Ábel.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) pripomenul, že rýchlostná cesta pomohla napríklad okresu Zlaté Moravce, kde cestu medzi Moravcami a Nitrou pre množstvo obetí premenovali na cestu smrti. Tento rok už v tomto okrese na cestách nezomrel nikto.
Policajný viceprezident včera sľúbil, že sa na rizikové lokality viac zamerajú, budú tam častejšie robiť preventívne akcie.
Napriek tomu, že za najvýraznejším poklesom tragických nehôd je prísny zákon z roku 2009, Kaliňák pokuty znižuje. Hovorí, že tak chce odmeniť vodičov za dobré výsledky.
Zmena vo výške pokút sa podľa Ábela týka len menej závažných priestupkov, ktoré nemajú dosah na nehodovosť. Za niektoré priestupky tak vodiči nezaplatia 60, ale 50 eur.
Tisíce vodičov pijú
Kaliňák považuje stále za veľký problém alkohol za volantom. Každý z posledných dvoch rokov podľa ministra za volantom nafúkalo okolo šesťtisíc vodičov.
Viac ako jedno promile, čo je už hranica trestného činu, a hrozí zaň väzenie, polícia namerala minulý rok až 2656 vodičom. „To sú šialené čísla,“ povedal Kaliňák. Minister dopravy Ján Počiatek (Smer) by tresty za alkohol za volantom ešte sprísnil.
Do roku 2020 chce polícia znížiť počet obetí na 172 ročne.
Matej Dugovič

Čítajte viac: http://auto.sme.sk/c/7056488/cesty-smrt ... z2pMoibdKc
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2014

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.