Prestrelka Zajac - Počiatek o ceste R4 pokračuje

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Prestrelka Zajac - Počiatek o ceste R4 pokračuje

Odoslaťod plš » 06. Jan 2015 10:05

Boj o urýchlené postavenie cesty R4 pokračuje. Jednu štúdiu, týkajúca sa úseku Kapušany - Svidník, má už v rukách na posúdenie Európska únia. Druhá štúdia, týkajúca sa severného obchvatu mesta, sa ešte len pripravuje.

http://presov.korzar.sme.sk/c/7572953/p ... acuje.html

PREŠOV. Štúdia pre cestu R4 je už hotová.

Na základe jej výsledkov má byť v týchto dňoch rozhodnuté o definitívnej trase vedenia rýchlostnej cesty R4 v úseku Kapušany - Svidník.

Informoval o tom minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD) v odpovedi na interpeláciu vranovského poslanca Pavla Zajaca (KDH).

Či sa začnú práce na ceste R4 v tomto roku, ako bolo avizované, je teda otázne.

Štúdiu realizovateľnosti posudzujú konzultanti Európskej komisie, keďže vláda chce na cestu peniaze z európskych zdrojov.

V prípade súvisiacej prípravy výstavby rýchlostnej cesty R4 - severný obchvat Prešova ešte štúdia na svete nie je.

Zajac: Už sa malo stavať

„Musím sa priznať, že nielen podľa mňa, ale určite aj všetkých tých, ktorí dennodenne cestujú centrom Prešova v ranných a poobedňajších hodinách, tam kolabuje doprava. Vaša odpoveď veľmi nepotešila, lebo keď si to správne vykladám, pre severný obchvat je ešte len robená štúdia uskutočniteľnosti, ktorá bude hotová niekedy v najbližších týždňoch alebo mesiacoch,“ reagoval na ministrove slová poslanec Zajac.

„Štúdia na Kapušany, štátnu hranicu je ukončená, čakáme ešte za výsledkami, takže ja spolu s celou verejnosťou prešovskou a širokým okolím, ktorí cestujú denno-denne cez Prešov, vyjadrujem sklamanie nad tým, myslel som si, že severný obchvat R4 Prešova je už v štádiu prípravy a že čakáme už len stavebné povolenie a ide sa stavať...,“ dodal poslanec.

Počiatek: Práve vy ste to zdržali o dva roky

Ján Počiatek kontroval a obvinil z nečinnosti práve Zajaca a svojho predchodcu v ministerskom kresle, predsedu KDH Jána Figeľa.

„Vážený pán poslanec som rád, že sa tak intenzívne zaujímate o výstavbu nadradenej cestnej siete v regiónoch. Na druhej strane mi je ale ľúto, že ste nemali rovnaký prístup počas vášho vládnutia, keď v kresle ministra dopravy sedel váš stranícky šéf Ján Figeľ a vy ste boli členom Dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti. Po mojom nástupe na ministerstvo som totiž nenašiel jediný dokument svedčiaci o tom, že by ste na túto cestu hľadali financovanie. Vaše manažérske rozhodnutia rozhodne prípravu neurýchlili, naopak, oddialili výstavbu o minimálne dva roky...“

Podľa Počiatka sa cesta zdržala sporom, či má byť uprednostnený červený alebo rozšírený modrý variant (cez Petič a Domašu).

Obyvatelia obcí pod Duklou i Prešova spísali vlani petíciu, v ktorej požadujú urýchlené začatie stavby.

Uprednostňujú červený variant presadzovaný Smerom s odôvodnením, že akékoľvek riešenie je lepšie ako nič.

zdroj: Korzar
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.