Prístup operátorov k pokrývaniu diaľnic je podľa RÚ vlažný

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Prístup operátorov k pokrývaniu diaľnic je podľa RÚ vlažný

Odoslaťod duro_z_dediny » 28. Aug 2015 08:20

K pok­ry­tiu prob­le­ma­tic­kých úse­kov di­aľ­nic a rých­los­tných ko­mu­ni­ká­cií sig­ná­lom mo­bil­ných prís­tu­po­vých sie­tí sa ope­rá­to­ri pod­ľa Úra­du pre re­gu­lá­ciu elek­tro­nic­kých ko­mu­ni­ká­cií a poš­to­vých slu­žieb (RÚ) sta­va­jú vlaž­ne. Ako uvie­dol ho­vor­ca RÚ Ro­man Vav­ro, zá­stup­co­via štá­tu, RÚ, Mi­nis­ter­stvo dop­ra­vy vý­stav­by a re­gio­nál­ne­ho roz­vo­ja SR (MDVaRR) a Ná­rod­ná di­aľ­nič­ná spo­loč­nosť, a.s. (NDS) vy­šli mo­bil­ným ope­rá­to­rom v maximál­nej mož­nej mie­re v ús­tre­ty, aby im uľah­či­li pok­ry­tie prob­le­ma­tic­kých úse­kov di­aľ­nic a rých­los­tných ko­mu­ni­ká­cií. "Je to skla­ma­nie, keď vez­me­me do úva­hy, že nap­rík­lad po obchva­te Nit­ry, kde ab­sen­tu­je sig­nál, prej­de v oboch sme­roch 20 ti­síc áut den­ne a za­bez­pe­če­niu dos­tup­nos­ti mo­bil­ných sie­tí a tým aj zvý­še­niu bez­peč­nos­ti pre po­sád­ky tých­to áut mo­bil­ní ope­rá­to­ri ne­ve­nu­jú ná­le­ži­tú po­zor­nosť," upo­zor­nil Vav­ro.

RÚ chce na­priek mi­ni­mál­nej sna­he zo stra­ny ope­rá­to­rov hľa­dať ces­tu k za­bez­pe­če­niu nep­re­ru­šo­va­nej ko­mu­ni­ká­cie v kri­tic­kých úse­koch di­aľ­nic a rých­los­tných ko­mu­ni­ká­cií. "Špe­cia­lis­ti z RÚ, re­zor­tu dop­ra­vy, NDS, Oran­ge, Slo­vak Te­le­kom, SWAN a O2 pred prib­liž­ne ro­kom vy­tvo­ri­li pra­cov­nú sku­pi­nu, kto­rej cie­ľom je spo­lup­ra­co­vať na do­siah­nu­tí 100-per­cen­tné­ho pok­ry­tia di­aľ­nic a rých­los­tných ko­mu­ni­ká­cií sig­ná­lom mo­bil­ných prís­tu­po­vých sie­tí, res­pek­tí­ve od­strá­ne­nie vy­pa­dá­va­nia ho­vo­rov," prib­lí­žil Vav­ro. Ako dô­vod do­siah­nu­tia 100-per­cen­tné­ho pok­ry­tia uvie­dol naj­mä ochra­nu zdra­via a ži­vo­tov účas­tní­kov ces­tnej pre­máv­ky.

Zá­stup­co­via NDS od­ov­zda­li ope­rá­to­rom in­for­má­cie ku všet­kým no­vým úse­kom di­aľ­nic, kto­ré ma­jú byť od­ov­zda­né do kon­ca ro­ku 2016. Upo­zor­ni­li, že ma­pa v sú­čas­nos­ti pre­vádz­ko­va­ných di­aľ­nic a rých­los­tných ciest je dos­tup­ná na webe NDS a v ces­tnej da­ta­ban­ke SSC. "Rov­na­ko ve­rej­ne dos­tup­né sú in­for­má­cie o prip­ra­vo­va­ných úse­koch, zmlu­vách, ter­mí­noch a po­dob­ne. Tak­tiež uvied­li, že v no­vo bu­do­va­ných tu­ne­loch sa in­šta­lu­jú vy­sie­la­cie (vy­ža­ro­va­cie) káb­le vhod­né aj pre ší­re­nie sig­ná­lu mo­bil­ných sie­tí a pra­cu­je sa na pos­tup­nej ob­no­ve káb­lov aj v star­ších tu­ne­loch," do­dal Vav­ro.

Zá­stup­co­via štá­tu navrh­li mo­bil­ným ope­rá­to­rom, aby pri vý­stav­be sto­žia­rov pre zá­klad­ňo­vé sta­ni­ce uva­žo­va­li nad ich zdie­ľa­ním. Pod­ľa re­gu­lá­to­ra to zrých­li vý­stav­bu a zní­ži nák­la­dy, pri­čom zdie­ľa­nie infra­štruk­tú­ry pod­po­ru­je aj Európ­ska ko­mi­sia. "RÚ po­nú­kol mo­bil­ným ope­rá­to­rom ak­tív­nu po­moc pri rie­še­ní lo­ka­lít - úse­kov di­aľ­nic a rých­los­tných ciest, v kto­rých ma­jú prob­lém zria­diť zá­klad­ňo­vú sta­ni­cu. Po­žia­dal ich o expli­cit­né ur­če­nie ta­kých­to miest, aby mo­hol nás­led­ne v spo­lup­rá­ci s os­tat­ný­mi štát­ny­mi or­ga­ni­zá­cia­mi pod­nik­núť všet­ky kro­ky a byť ná­po­moc­ný pri pre­ko­ná­va­ní tých­to prob­lé­mov. Na tú­to po­nu­ku ne­rea­go­val ani je­den z ope­rá­to­rov," dopl­nil Vav­ro.

Bez­peč­né a rých­lej­šie ces­to­va­nie pre ob­ča­nov - mo­to­ris­tov je mož­né do­siah­nuť pod­ľa RÚ vy­uži­tím in­te­li­gen­tných dop­rav­ných sys­té­mov (ITS). Tie však na svo­ju čin­nosť pot­re­bu­jú elek­tro­nic­ké ko­mu­ni­kač­né sie­te. Pok­ry­tie sig­ná­lom elek­tro­nic­kých ko­mu­ni­kač­ných sie­tí je ne­vyh­nut­né aj pre fun­go­va­nie ce­loeuróp­ske­ho sys­té­mu pre mo­to­ro­vé vo­zid­lá eCall, kto­rý pri dop­rav­nej ne­ho­de auto­ma­tic­ky pri­vo­lá zá­chran­né zlož­ky in­teg­ro­va­né­ho zá­chran­né­ho sys­té­mu. Európ­ska ko­mi­sia pre­sa­dzu­je, aby už od ap­rí­la 2018 ma­li všet­ky no­vé vo­zid­lá za­bu­do­va­nú tú­to tech­no­ló­giu. "K to­mu, aby ce­lý sys­tém fun­go­val, sú pot­reb­né prís­tu­po­vé sie­te. Za­rá­ža­jú­ci je vlaž­ný prís­tup ope­rá­to­rov k tej­to prob­le­ma­ti­ke," uzav­rel Vav­ro.

Zdroj: SITA, portál http://www.itnews.sk
http://www.itnews.sk/spravy/telekomunik ... -ru-vlazny
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Naspäť na 2015

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.