Prešov – radšej ho prejdi pešo

Moderátor: Moderátori

Prešov – radšej ho prejdi pešo

Odoslaťod svaco » 06. Máj 2016 12:15

Keď sa pozriem občas do firemného auta, zdá sa mi, že je už mojím ďalším prechodným domovom. Už tam mám asi všetko, čo treba (i netreba). Zároveň dám ruku do ohňa a tak skromne žensky si myslím, žeby vyzeralo podstatne prázdnejšie, keby som bývala niekde, kde doprava „šliape“.

Viem, že filozofovať o prešovskej doprave už nie je ani zaujímavé, ani vtipné. Ani tragikomické, lebo už ostalo len to tragické.

Mám to pred očami každý Boží deň. Prešov verzus ktorékoľvek mesto „na vychodze“ by dostalo na miske dopravných váh ťažkú porážku.

Také Lipany prejdem ani neviem ako, obchvat, jeden kruháč, pohodička.

Sabinov prakticky tiež bezproblémový, akurát občas dlhšie kolóny, ale v princípe som od značky v Orkucanoch pri Sanase cirka za 10 minút.

Veľký Šariš ma v doprave nemá čím prekvapiť, šoféruješ, ta šoféruješ.

Giraltovce sa len „skotúľam“, Stropkov (až na akosi husto namaľované priechody) prebehnem tiež.

Levoča ma minule milo prekvapila – prešla som ňou spanilou jazdou, bez zastavenia, po opravenej ceste a nie tankodrome. Levoču lajkujem.

Košice ma tiež prekvapili, že ešte aj v pondelok ráno tam bezproblémovo funguje zelená vlna (havárie pri tomto myšlienkovom pochode do úvahy nepočítam v žiadnom meste, to je jasné).

Svidník, ak nepotrebujem navštíviť priamo jeho centrum, luxusne prejdem po obchvate.

Ak však nepotrebujem prejsť prešovským centrom, prejdem si ním tak, či tak. A s bonusom. Čakaním, bez ktorého sa domáci ani cezpoľní už ani nemôžu púšťať do mesta bez toho, aby si ho v pracovnom diári nepoznačili aspoň polhodinkou.

Počas takej trasy, Ľubotice – sídlisko 3 (povedzme na Volgogradskú) – som zistila, že dokážem náramne veľa vecí: skontrolovať posádky všetkých okolostojacich áut, zjesť jablko, napiť sa, s prestávkami napísať postupne na semaforoch jednu sms, ak mám po ruke špirálu a potrebu sa aspoň ako-tak sčlovečiť, tak ešte aj namaľovať. A niekedy i niečo cvaknúť.

Ak teda nepotrebujem nevyhnutne auto, rýchlejšia som v Prešove po svojich. A to treba povedať, že nemám kondičku a vytrvalosť Petra Sagana. Ale keď sa spustia závory a všetci čakajú, tak to vtedy stačí fakt i tá moja.

Myslím si, že tieto roky a mesiace v metropole Šariša sa zapíšu do histórie slovenskej dopravy červeným krasopisom. V podkapitole: Ako to vyzerať nemá a Kedy je lepšie mať súkromné lietadlo.

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 17/2016, v predaji od 3. 5. do 9. 5.

Čítajte viac: http://presov.korzar.sme.sk/c/8180697/p ... z47sCyedmc
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.