Preložiť štvorprúdovku z Mlynského náhonu by stálo celý rozp

Moderátor: Moderátori

Preložiť štvorprúdovku z Mlynského náhonu by stálo celý rozp

Odoslaťod plš » 13. Nov 2016 12:05

Preložiť štvorprúdovku z Mlynského náhonu by stálo celý rozpočet Košíc

O návrate vody do mesta sníva Schuster už desaťročia. Odborníci nie sú proti.

13. nov 2016 o 0:00 Renáta Némethová

KOŠICE. O návrate vody do mesta sníva Schuster už desaťročia. Cestu chcel zrušiť z peňazí EHMK. Odborníci nie sú proti, ale Košice na to peniaze mať bez pomoci štátu a únie mať nebudú.

Návrat vody do Mlynského náhonu, člnkovanie a chytanie rýb namiesto štvorprúdovky máta exprezidenta Rudolfa Schustera od minulého režimu, keď jeho predchodcovia v 60. rokoch minulého storočia rozhodli, že dopravu vyriešia práve zlikvidovaním vody v centre.

Počas primátorovania nemal na takýto projekt peniaze, chvíľku sa tešil, že by sa to mohlo podariť z európskych peňazí v rámci Európskeho mesta kultúry, ale napokon so sklamaním sledoval, že sa obrovské peniaze dali do kultúrnych ustanovizní, ktoré mesto nebude vedieť využiť a ekonomicky udržať.

"Voda v Mlynskom náhone by Košiciam vrátila pôvab a táto lokalita by sa premenila na tiché čarovné miesto, kde by ľudia oddychovali, relaxovali. To by bola obrovská vec aj v rámci ekológie a peniaze sme mali na dosah, mohli sme začať s preložením dopravy," rozhovorí sa Rudolf Schuster.
Exprezident: Aspoň malú časť spustiť

"Je všeobecne známe, že mojou srdečnou záležitosťou v meste bola vždy ekológia. A to som chcel preukázať aj konkrétnymi krokmi, keď som nastupoval ešte v 70. rokoch obnovovaním fontán, ktoré boli zasypané v zemi, budovaním lesoparkov a práve návratom vody do náhonu, ktorý som propagoval a publikoval ešte v starom režime. Bol natočený film práve o tom, ako mohli tí naši novodobí predkovia v 60. rokoch pripustiť, že namiesto vody dali do mesta cestu. Vždy som strážil, aby sa do trasy náhonu nič nebudovalo, aby sa kedykoľvek v budúcnosti mohol obnoviť. Čiže s tým som žil a treba povedať, že ešte v starom režime som nahovoril námestníka ministra, aby sme obnovili aspoň časť Mlynského náhonu pred dnešným hotelom Jazmín s tým, že keď budú peniaze, budeme ho predlžovať. Urobili sme vtedy aj štúdiu, kde dáme dopravu, keby sme vodu do koryta vrátili. Bola tam verzia okolo stanice až po Masarykovu a z Masarykovej nadjazdom nad železnicu na Furču to napojiť. Bolo to riešenie drahšie, ale čo je dnes drahé, ak ide o ekológiu a odťaženie od dopravy z centra?"

Dodáva, že stará turbínka, ktorá vyrábala prúd pri kruhovom objazde, sa zachovala aspoň v technickom múzeu.

V tej existujúcej časti treba podľa Schustera zachovať režim, aby voda nezahnívala, ale sa občerstvovala aj odtokom do kanalizácie i pripojením Čermeľského potoka, ktorý sa dá spádovo priamo napojiť pri Rybe.

"Keď je v Hornáde špinavá voda, dal by sa odstaviť a pustiť Čermeľský potok, kde by bola voda čistá. A nebolo by to ani drahé," radí Schuster Správe mestskej zelene.
Prečítajte si tiež: Čo si myslia osobnosti Košíc o nákladnom projekte návratu vody do Mlynského náhona?
Kritizuje predchodcov: Otrasné riešenie

Mlynský náhon kedysi tiekol okolo Jakabovho paláca a tam potom zaúsťoval do parku oproti stanici a odtiaľ z mlyna išla voda naspäť do Hornádu.

"Náhon poháňal celé stáročia mlyn. V krajnom prípade by sa dal ten náhon dať v tej časti do podzemia do kanála, podľa toho, aký prietok by sme chceli. Kanál by bol len vyústením do Hornádu, ale voda by bola po Jakabov palác. Preloženie cesty a vybudovanie premostenia cesty smerom na Furču, to by bolo drahé," uvedomuje si Schuster, ale tvrdí, že mesto musí mať vízie do budúcnosti a niekde začať treba.

"Bola to doslova ekologická katastrofa, vyriešiť dopravu takto. Vraj to bola najlacnejšia alternatíva, urobiť cestu v Mlynskom náhone. Malo to katastrofálne následky, lebo hladina podzemnej vody sa znížila a staré stromy v parku vyhynuli. Stalo sa to na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Poškodené boli aj domy okolo, popraskali pivnice, sadli budovy, ale vtedy sa nikto nepáral, že by ľuďom dal nejaké odškodné. Ten veľký balík peňazí, ktoré sme ako mesto dostali, sme mohli využiť na takúto veľkú vec. Mrzí ma aj Aupark na Námestí osloboditeľov, nikdy by som to nedovolil. Moja predstava bola, že tam bude krásne námestie, tichučké, bez áut pri Hiltone, iba na druhej strane a zapustená cesta do zeme. Mohla tam byť fontána, lavičky, stromy."

"Ďalšou vecou, ktorú som si želal dokončiť v meste bol potôčik, ktorý bol kedysi pokračovaním čermeľského. Mohol ten úzky potôčik ísť okolo Immaculaty a divadla a Dómu svätej Alžbety po oboch stranách, aby to vyzeralo tak, ako kedysi v minulosti, keď najvýznamnejšie stavby v meste boli vlastne na ostrove. Vyzeralo by to zaujímavo a kopírovalo by to stredovek," dodáva Schuster.
Odhad ceny podľa odborníka

Odhadom ide o temer astronomické sumy, hovorí dopravný špecialista Pavel Titl

premostenie Masarykova – Ľavobrežná cca 30 miliónov EUR,

prepojenie Rampová – Pri plynárni cca 5,5 milióna EUR,

dokončenie Ľavobrežnej medzi Rampovou a Priemyselnou cca 2 milióny EUR.

Električka na Vyšné Opátske s obsluhou novej železničnej stanice v dĺžke necelých troch kilometrov asi 95 miliónov EUR.

Nová nákladná železničná stanica v Krásnej okolo 25 miliónov EUR,

náklady na novú osobnú železničnú stanicu sa už odhadnúť neodvážil

Ale opätovné napustenie vody do koryta Štefánikovej – to už by bolo nakoniec oproti cenám za dopravné stavby prakticky grátis.

SPOLU: CCA 157 MILIÓNOV EUR
Starosta: Mesto to nezvládne

Starosta Starého Mesta Ľubomír Grega ako dieťa zažil atmosféru tečúceho Hornádu cez Mlynský náhon.

"Spomínam si na malú vodnú elektráreň v miestach terajšieho kruhového objazdu pri Jumbo centre, alebo na kŕmenie kačíc a labutí s mojím dedkom v krásnom jazierku pri Jakabovom paláci. Vypustenie koryta sa podpísalo na poškodení väčšiny budov na Štefánikovej ulici, kde sám bývam, pretože ich základy boli projektované a postavené na vodnatom teréne, ktorý následne vystriedal suchý. Ani náš dom nie je výnimkou, o čom svedčia popukané steny v pivnici," potvrdzuje slová exprezidenta.
Ľubomír Grega.
Ľubomír Grega. (zdroj: Judita Čermáková)

Dodáva, že popri odborných stanoviskách geológov a statikov by musela nasledovať finančná analýza projektu, ktorého návratnosť by bola určite dlhodobá.

"Keďže myšlienka opätovného naplnenia Mlynského náhonu vodou by mala nepochybne veľký prínos v oblasti zlepšenia nášho životného prostredia, kvality zdravia a bývania v centre mesta, rekreačných i turistických aktivít v prípade získania financií ho aktívne podporujem. Ostatne totiž tak trochu závidím starostom miest, cez ktoré pretekajú rieky. Bez finančnej pomoci štátu a predovšetkým eurofondov však samotné Košice takýto projekt nezvládnu," hovorí starosta Grega.
Raši: O revitalizácii hovoríme

Rozhodnutie z minulosti dostať vodu z centra mesta považuje aj súčasný primátor Richard Raši za nesprávne.

"Návrat vody do Mlynského náhonu je jednou z možných alternatív. O projekte Revitalizácia Mlynského náhonu/Voda v meste aktívne komunikujeme s Košickým samosprávnym krajom a ďalšími partnermi - Tabačka Kulturfabrik, Bona Fide, o.z. a HUBa, o.z., " odpísali Košickému Večeru z košického magistrátu.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/20381065/ ... z4PsyWOBqK
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.