Minister dopravy prezradil, aké chystá novinky.

Moderátor: Moderátori

Minister dopravy prezradil, aké chystá novinky.

Odoslaťod juancarlos » 16. Dec 2016 17:00

Minister dopravy prezradil, aké chystá novinky. Reaguje aj na boj Regiojetu so štátom
V budúcom roku by mohli ísť do súťaže úseky R2 a južný obchvat Košíc, povedal minister dopravy pre HN.
Pripúšťa, že IC vlaky boli politické rozhodnutie a systém e-známok narobil problémy, bol však nevyhnutný na vyriešenie problému s množstvom ľudí, ktorí jazdia načierno.

Minister dopravy Árpád Érsek uvažuje v rozhovore pre HN aj o tom, ako by mohli fungovať autobusy zadarmo a tvrdí, že zjednotiť verejnú dopravu by sme mohli stihnúť za dva roky.

Ako naložíte so zahraničnými šoférmi, ktorí nemajú platnú e-známku?
Už to skúmame, prihlásili sa nám aj zahraničné právnické firmy. My teraz potrebujeme napríklad maďarskú firmu, ktorá by ale musela posielať peniaze nám do štátnej kasy. Môže to táto firma vymôcť pre štát, keď to nie je súdne rozhodnutie? Toto sú tie zádrhely. Už som počul aj názory, že v prípade, že by s tým niekto šiel na súd, vymáhačská firma nevyhrá. Niekto pokutu rýchlo zaplatí, z toho si vymáhačská firma nechá určité percento a štátu dá omrvinky. Nebolo to dotiahnuté do konca.

Takže e-známky neboli až taký dobrý nápad?
Elektronizácia je naša budúcnosť, no nebolo domyslené napríklad ako nakladať so zahraničnými vodičmi. Otvoril som túto otázku v Bruseli, ale v regióne strednej Európy sú zatiaľ len dva štáty, ktoré to majú zavedené. My a Maďarsko. Rakúšanov, Čechov a Poliakov to zatiaľ nezaujíma. Nemci to teraz zavedú pod nejakou schémou, uvidíme, ako im to vyjde a možno sa budeme vedieť odpichnúť od nich. Dohodol som sa zatiaľ s ministrom Kaliňákom a policajti už robia intenzívnejšie kontroly, lebo vieme kadiaľ prechádza najviac “blicérov”. ·
Do akej miery boli IC vlaky politické a do akej miery obchodné rozhodnutie? Lebo to vyzerá viac ako politická voľba.
Samozrejme, nemôžem povedať, že v tom nie je žiadne politikum, lebo to je v programovom vyhlásení vlády. Dohodli sme sa, že to necháme preveriť a ak to bude vychádzať, tak IC vlaky spustíme. Spravili sme všetko, čo sme považovali za potrebné a verím, že IC vlaky skončia v čiernych číslach. Ak by som nevidel trend k tomuto cieľu, budem musieť rozmýšľať, ako ich zastavím. Určite ste si všimli, že IC vlak nezastaví v Trenčíne alebo v Liptovskom Mikuláši. To je podstata know-how, že chceme byť najrýchlejší. Vlak musí byť presný, čistý a musia v ňom byť lepšie služby ako u konkurencie. Druhá vec je, že súkromný dopravca sa na trati hral s cenami, ktoré neboli reálne. Až po tom, čo sa zrušili štátne vlaky, išli ceny hore, lebo nebola konkurencia.

http://dennik.hnonline.sk/ekonomika-a-f ... at-presova
juancarlos
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 733
Založený: 04. Mar 2015 21:08
Bydlisko: BA, CA, SB

Naspäť na 2016

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.