Električkou až na letisko alebo do Podunajských Biskupíc? Br

Moderátor: Moderátori

Električkou až na letisko alebo do Podunajských Biskupíc? Br

Odoslaťod VojtoTT » 11. Dec 2023 10:08

Karlovoveská radiála čaká na poslednú kolaudáciu.


Marek Moravčík
reportér sekcie Bratislava
ODOBERAŤ AUTORA

Električky prekreslia dopravnú mapu mesta. Cestujúci sa môžu tešiť na nové trate. (Zdroj: Google Earth)
Písmo:A-|A+ 
 DISKUSIA
 (1)

ZDIEĽAŤ
Ako pokročili električkové projekty? Ku koncu roka sa blíži do finále rekonštrukcia Vajnorskej radiály a na petržalskej trati pribudli prvé koľajnice. Plánované prepojenie Pribinovej s Košickou ulicou čaká na rozhodujúci dokument.

Električkami sa denne podľa mesta odvezie 200-tisíc ľudí. K najvyťaženejším patrí podľa hovorcu Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martina Chlebovca linka č. 3 prepájajúca Raču a Petržalku s centrom mesta.

Najmeškajúca je linka č. 4, pričom priemerné meškanie električiek v meste predstavuje približne minútu.

Vo vyťaženosti však stále vedú autobusy pred električkami. DPB preto v rámci ekologizácie prepravy nakúpil tridsať nových vozidiel plus ďalších desať z plánu obnovy. Mesto plánuje aj kúpu veľkokapacitných 50-metrových električiek.

Doprava je prioritou aj v novom návrhu rozpočtu na budúci rok. Návrh aj naďalej počíta s financovaním električkovej trate v Petržalke, modernizáciou depa v Krasňanoch a v Jurajovom dvore. Pri týchto projektoch sa s dopravnými obmedzeniami neráta.

V článku sa dočítate aj:
či prekáža Národnému divadlu v Brne električka,
kadiaľ má viesť električka do Borov,
dokedy potrvá výluka na úseku od Kuchajdy po Zlaté piesky,
či je termín dokončenia petržalskej električkovej trate definitívny.
Novou traťou pred SND až do Vrakune
Rozšírenie trate o Pribinovu - Košickú pred budovou nového SND stále brzdí obava, že by trať narúšala program divadla - čo potvrdila aj vibroakustická štúdia, ktorú si dalo vypracovať ministerstvo kultúry.

Na tento úsek by sa neskôr mala napojiť ďalšia nová trať smerom k Slovnaftu, Vrakuni a Podunajským Biskupiciam. Mesto už pracuje na dopravno-urbanistickej štúdii.

Na problém s divadlom by mohla priniesť nový pohľad hodnotiaca správa, na ktorej mesto pracuje podľa pokynov Okresného úradu Bratislavy.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Dochádzajúci do Bratislavy sú už zúfalí. Vlaky meškajú, alebo nejdú vôbec
Čítajte 
V tomto čase prebieha posudzovanie vplyvov na životné prostredie. "V rámci posudzovania je zahrnutá aj diskusia so zúčastnenými stranami. Veríme, že tieto diskusie budú viesť k spoločnému konsenzu," vyjadril sa hovorca mesta Peter Bubla.

Ministerstvo kultúry trvá na svojom stanovisku aj po výmene vedenia, čo nám potvrdil jeho hovorca Pavol Čorba. "Táto téma však bude predmetom odbornej diskusie," doplnil.

Rovnako SND Jana Alexová potvrdila, že Národné divadlo naďalej trvá na svojom zamietavom stanovisku.


Električku pred divadlom brzdí odpor ministerstva aj odbornej a kultúrnej obce. (zdroj: JTRE)
Developer JTRE s mestom na vybudovaní električky do downtownu spolupracuje. Hovorca JTRE Daniel Suchý pripomína, že vďaka moderným technológiám sa dá trať vybudovať bez toho, aby narúšala prevádzku SND.

"Električka je mestotvorný druh dopravy, ktorý nenarúša verejný priestor, o čom svedčí množstvo príkladov z európskych miest, kde električky idú v tesnej blízkosti kultúrnych inštitúcií či priamo cez pešie zóny," uvádza sa vo vyjadrení JTRE.

Električky jazdia popred Dvorné divadlo vo Viedni, Národné divadlo v Prahe aj v Brne.

"Za takmer šesťdesiat rokov existencie divadla sa tu nič v súvislosti s električkou neriešilo. Nevznikali petície ani výzvy a za moju dvadsaťročnú prax som nezaznamenal ani sťažnosti umeleckého vedenia," hovorí správca Národného divadla v Brne Marek Fruhvírt. Električka po tejto trase pred divadlom jazdí už viac než polstoročie.

Vibrácie a hluk nie sú jediným argumentom proti trasovaniu električky popred SND. Verejnosť sa obáva aj o narušenie verejného priestoru. V roku 2019 podpísali architekti, politici aj umelci výzvu za zachovanie pešej zóny medzi SND a Nábrežím M. R. Štefánika.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Odborník navrhuje električke pri SND inú trasu
Čítajte 
V Karlovke aj v Dúbravke sa sťažujú na hluk
Obnovená Karlovovesko-dúbravská radiála čaká na posledné kolaudačné rozhodnutie na dráhu, nástupiská a meniarne.

Na októbrovom mestskom zastupiteľstve sa občania sťažovali na neprimerané hladiny hluku na . Ohľadne hluku vznikla v mestskej časti s 35-tisíc obyvateľmi petícia, ktorú podpísalo asi 150 osôb.

Karlova Ves podľa jej hovorcu Branislava Heldesa novú radiálu považuje za najkrajšiu v Bratislave. "Samozrejme, nájdu sa aj drobné nedostatky, stretávame sa aj s vandalizmom, ale to zďaleka nevyváži celkový prínos projektu," uviedol.

Aj mesto trvá na tom, že modernizácia tejto radiály bola úspešná aj napriek tomu, že sa stretávajú s obyvateľmi, ktorí funkčnosť stavby spochybňujú.

"Na predmetnej stavbe Úrad verejného zdravotníctva zmeral hluk, aby sa predišlo pochybnostiam o nameraných hodnotách," uvádza hovorca mesta Bubla.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Stavba druhého terminálu na Boroch sa nehýbe
Čítajte 
Hovorca však priznal, že v roku 2019 mohla byť hlučnosť citeľnejšia, pretože dráha ešte nebola dokončená a chýbali protihlukové opatrenia.

Električkou až k letisku a Borom
V súvislosti s opravou Ružinovskej radiály, ktorá sa plánuje od roku 2015 už mesto požiadalo o stavebné povolenia a pracuje aj na majetkovom usporiadaní.

Rekonštruovať sa bude päť kilometrov dlhý úsek od zastávky Americké námestie po zastávku Chlumeckého. Termín vyhlásenia súťaže mesto predpokladá na jar budúceho roka.

Uvažuje sa aj o predĺžení samotnej radiály smerom od obratiska na Ružinovskej k TIOP-u Ružinov pri Čiližskej ulici a následne až k letisku. Trať by sa mala zaviesť do územného plánu podľa Bublu v roku 2025.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Namiesto nájomných bytov budú developeri pre mesto budovať infraštruktúru
Čítajte 
A novej trate sa dočkajú aj Bory. Rýchlo rozrastajúcej sa štvrti totiž čoskoro už nebudú stačiť súčasné kapacity ciest.

Nová električková trať je vedená už aj v územnom pláne. S výstavbou by sa podľa informácií mesta nemalo začať skôr než v roku 2026 a projekt by mal trvať približne dva roky.

Nová trať by začínala na zastávke Pri kríži, kde by sa odpájala, a pokračovala pozdĺž Saratovskej ulice až k železničnej trati, kde sa vybuduje podjazd, a ďalej popri OC Bory až k novej nemocnici.

Na trase by mali vzniknúť len štyri zastávky, aby bola cesta do Borov čo najrýchlejšia.


Úsek od Kuchajdy po Zlaté piesky by mal byť čiastočne pojazdný v polovici decembra. (zdroj: TASR/BAX)
​Vajnorskú radiálu onedlho sprejazdnia
Vajnorská radiála sa naposledy opravovala v roku 1993. Bratislavčania čakali na jej rekonštrukciu už takmer desaťročie - bývalé vedenie mesta ju ohlásilo ešte v roku 2015.

Mesto s prácami začalo na začiatku októbra a prvá etapa by mala byť hotová približne v polovici decembra. Zhruba v rovnakom čase sa spojazdní aj časť trate - ale len v jednokoľajovom režime. Následne sa začne druhá etapa.

Oprava sa týka zatiaľ len úseku medzi jazerami Kuchajda a Zlaté piesky, ktorá bola v najhoršom stave. Na úseku od Kuchajdy po Jurajov dvor už sú položené koľajnice a prebieha rekonštrukcia nástupísk.


SÚVISIACI ČLÁNOK
Zvýši sa hodnota vášho bytu? V Bratislave je takýchto lokalít viac
Čítajte 
"Podľa vzore Račianskej radiály prebehne zvýšenie zastávkových ostrovčekov, na nástupiskách sa položí bratislavská dlažba, vymenia sa prístrešky, označníky a pribudnú aj elektronické infotabule," priblížil hovorca mesta.

Po úprave trakčného vedenia tade budú môcť po radiále jazdiť aj nové električky.

Projekt za takmer 25 miliónov eur je spolufinancovaný aj z neprečerpaných eurofondov z výstavby druhej etapy Petržalskej radiály. Práce potrvajú do júna 2024.

Petržalka má termín september 2024
Predĺženie električkovej trate v Petržalke od začiatku mešká a mesto si od zhotoviteľa ešte nepýtalo pokutu za omeškanie. "Hlavné mesto tak môže urobiť kedykoľvek počas trvania zmluvy," hovorí Bubla.


Robotníci skladajú z nákladného vozidla na Jantárovej ceste prvé oceľové koľajnice na betónový podklad trate. (zdroj: TASR/BAX)
Práce v tomto čase prebiehajú na oboch mostoch pri Farskom kostole Svätej rodiny. Na združenom moste na Rusovskej sa už osadila 60-tonová časť oceľovej konštrukcie a viaceré oceľové nosníky. Celú konštrukciu následne zabetónujú.

V najbližších týždňoch sa začne aj so zabudovávaním koľajníc. Na novo vzniknutej križovatke Betliarskej a Jantárovej cesty sa stavajú zastávky a pokladajú obrubníky.

Najnovšie by mal projekt za viac než 91 miliónov eur dotiahnuť električku na koniec Petržalky v septembri 2024.

Starosta Petržalky Ján Hrčka je však aj k tomuto termínu skeptický a dokončenie trate predpokladá na rok 2025. Dôvodom je podľa neho nízky počet robotníkov.

Hovorca mesta sa pre SME vyjadril, že za meškaním prác sú nepredvídateľné podmienky na stavenisku - zvýšená hladina spodnej vody, drobné skládky odpadu, podložie či protitanková stena zapísaná do zoznamu pamätihodností a delostrelecká munícia.

Stenu by mali presunúť do konca roka na nové miesto pri Chorvatskom ramene.

Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk/c/23252314/el ... ml?ref=mnt
VojtoTT
diskutujúci
 
Príspevky: 120
Obrázky: 26
Založený: 11. Júl 2011 09:40

Naspäť na 2023

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.