Mesto Prievidza (+plánovaný obchvat)

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Mesto Prievidza (+plánovaný obchvat)

Odoslaťod Hosť » 08. Feb 2005 09:08

PRIEVIDZA - Obyvateľom Prievidze už roky strpčuje život výstavba mimoúrovňovej križovatky v centre mesta. Mesto je rozkopané už viac ako dva roky, dokončenie križovatky je však stále v nedohľadne. Základný kameň stavby položil ešte v roku 1997 vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Tri roky pred uzatvorením frekventovanej cesty sa začali budovať obchádzkové trasy. Stavba mala byť podľa pôvodných plánov dokončená za 26 mesiacov, termín jej dokončenia sa však posunul už niekoľkokrát. Doteraz posledný termín bol ohlásený na september minulého roku, no stavba zrejme nedokončia ani tento rok. Autá prechádzajúce mestom na hlavnom ťahu z Trenčína do Žiliny a Martina, tak budú aj naďalej prechádzať cez obytné zóny a sídliská.

Podľa hovorkyne mestského úradu Ivony Vojtášovej má zdržanie na svedomí najmä nedostatočný prísun financií pre Slovenskú správu ciest zo strany štátu. Ďalším dôvodom je aj znovu nastolená požiadavka mesta na vybudovanie podchodu pre chodcov, ktorý z pôvodného projektu vypadol. Podľa Vojtášovej na dokončenie stavby chýba ešte zhruba 60 miliónov práve na vybudovanie podchodu. "Stavba by mala byť dokončená najneskôr do septembra 2005," tvrdí. Tento termín však považuje za nerealistický Slovenská správa ciest. Náklady na stavbu, ktorá mala pôvodne stáť necelých 200 miliónov korún, sa vyšplhali už takmer na pol miliardy. Podľa riaditeľa investičnej výstavby Slovenskej správy ciest v Banskej Bystrici Ladislava Štulajtera však na celkové dokončenie stále chýba ešte 200 miliónov. "Tento rok by sme mali od ministerstva dopravy na stavbu dostať iba 95 miliónov, takže jej dokončenie v tomto roku nevidím veľmi reálne," hovorí. "Potrebných 200 miliónov na Prievidzu z našich zdrojov je skôr v rovine utópie," dodáva.
(mp)
[8. 2. 2005]

http://www.sme.sk/c/1921846/Prievidza-j ... -bude.html
Hosť
 

otvorenie je plánované na koniec roka 2005

Odoslaťod Andrej » 11. Apr 2005 13:10

Tak konečne sa pohli ľady a dúfam, že termín sa dodrží :roll:

http://dialnice.info/viewtopic.php?t=418
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Caesar » 19. Máj 2005 20:40

Dopravná situácia v PD by mala byť doriešená do konca r. 2005 najneskôr, záujem vlády je, pretože je to "odškodnenie" toho, že tadiaľ nepôjde tak skoro R2. 8)
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 10. Jún 2005 13:01

Hm, prichádza k tomu, že čo kto považuje za dostatočné riešenie dopravy.

Niekto, napr. SSC, považuje za dostatočné riešiť mimoúrovňovú križovatku a k tomu ešte menšie úpravy a niekto zase len kompletný obchvat okolo PD.

Ja sa priznávam, že nie som z PD, ale poznám dané stavebné problémy a ako-tak aj navrhované dopravné riešenia. Pravdupovediac, mimoúrovňová križovatka, keby sa dostavala tak ako bolo plánované, tak žiadny obchvat nie je potrebný, lenže "čas pokročil" a situácia sa mení, no ja osobne si aj tak stále myslím, že doprava v PD sa výrazne zlepší, keď sa dostavajú momentálne rozostavené stavby.

Viem, že aj PD je Horná Nitra, ale skúste písať sem, keďže je tu ohľadom PD priamo aj téma.

Nie vždy je riešením obchvat, pretože výstavba obchvatu trvá dlhšie než výstavba jednej mimoúrovňovej križovatky a záleží aj podľa rozloženia dopravných bodov v každom meste.

Aj keď väčšinou obchvat potrebný je. Toto bola chyba socializmu, že hlavné dopravné tepny vždy viedli stredom mesta. 8)

Ja sem dám jeden príklad: V mnohých mestách sú križovatky so svetelnou signalizáciou a keby namiesto nich existovali kruhové objazdy, tak sa doprava zlepší bez ohľadu na aktuálnu dopravnú situáciu na týchto dopravných bodoch, o min. 20%. Spravia sa 2-3 kruhové objazdy na jednej osi (jedna dopravná tepna najlepšie tak, aby sa križovala ešte s ďalšou) a doprava v meste sa celkovo zlepší o 20-30%. Iste, nie je to riešenie na 10 rokov, ale je to povedzme na 5-6 a výstavba kruhových objazdov na celej osi trvá rok, kým napr. obchvat aj 5 rokov a dopravná situácia sa samozrejme neustále zhoršuje. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod flakst » 15. Jún 2005 19:33

Včera som sa už prechádzal po novej, predĺženej pešej zóne, ktorá vznikla vdaka tunelu. A bol som pozriet aj dnu a vizera to tak, že vrchom bude cesta otvorená čo nevidieť. Dole sa už začalo robiť na podchode pre chodcov a aj patričnom protihlukovom obložení tunela. Tak som zvedavý, ako bude vizerať doprava v PD po jeho otvorení. Asi nie na dlho sa konecne upokoji, vzhladom na pripravovaný nový kruhový objazd na krizovatke pri bývalej Jednote. Neviete niekto, kedy sa ma zacat stavať???
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Caesar » 16. Jún 2005 19:59

Neviem konkrétne údaje, viem len, že v r. 2006 sa má preivestovať na rôznych dopravných stavbách v PD viac ako 115 mil. SKK a to bude definitívne odškodnenie PD za to, že sa nebude stavať RC R2 podľa plánu, t.j., že sa začne so stavbou neskôr. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Obchvat PD

Odoslaťod flakst » 17. Jún 2005 13:19

Zaujímavá úvaha - myslím tie kruhové objazdy. Podľa mňa to rieši niektoré problémy, ale kedže žijem v Prievidzi dosť dlho vnímam situáciu dvojako. Na jednej strane si myslím, že pre Prievidzu je veľmi dobré vybudovanie mimourovňovej križovatky, ktoré finišuje a na druhej strane si myslím, že vedenie obchvatu, tak ako bolo navrhované bude zrejme nevyhnutné - najma kvôli faktu, že pri letisku má vzniknúť priemyselná zóna a je podľa mňa nemysliteľné, aby tam smerovali nákladné autá cez stred mesta. No a nakoniec vybudovanie obchvatu mesta vedené medzi Prievidzou a Bojnicami by vyriešilo aj lepšiu dostupnosť Bojníc. Dúfam, že nebude utópiou, myslieť si, že Prievidza a Bojnice by mali spolupracovať na presadzovaní tohto návrhu. Takze uvidíme, čo prinesie čas :D
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Re: Obchvat PD

Odoslaťod Caesar » 17. Jún 2005 16:38

Treba si uvedomiť, že PD bude mať riešenú dopravu a bude to na dlhšiu dobu všetko, t.j. do konca r. 2005 sa doriešia teraz rozostavané stavby, napr. MÚK. Okrem toho sa ešte začnú niektoré ďalšie stavby a tie sa dokončia do r. 2006/07. Možno bude ešte aj obchvat, ale až takéto informácie nemám. Ale aj keby bol obchvat, tak to vyrieši len miestnu dopravu a bude to de facto odškodnenie za to, že sa odsúva výstavba R2 na úseku ČR-PD-ZH. Slovko odsúva znamená, že tak za 10-20 rokov sa začne na tomto úseku stavať viac ako 20 súvislých km.

Ak sa buduje priemyselný park, je to dobré pre hospodársky rozvoj PD, pretože Horná Nitra je viac-menej na úpadku a leží síce na hlavnom ťahu, ale doprava je dosť zlá. Osobne si myslím, že obchvat už bude potrebný. Avšak je naivné si myslieť, že bude PD pomáhať a iniciovať sa ďalšie mesto, Bojnice. Konkrétne Bojnice totižto sú na tom dosť dobre a oni sa nebudú "starať" o rozvoj PD. Nemajú dôvod, pretože Bojnice by chceli určite peniaze predovšetkým pre seba. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod flakst » 17. Jún 2005 21:19

Ak chces nejake info som o obchvate aspon utrzkovito nasiel na: http://www.regionalnenoviny.sk/clanok.asp?cl=2005516 Mozno tam najdes nejake nove info.
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Caesar » 17. Jún 2005 22:14

Všetko záleží hlavne od vlády v r. 2006. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod flakst » 18. Jún 2005 08:59

Tak to je pravda. Uvidime, co bude. Ci zostane iba pri sluboch alebo sa tieto aj naplnia.
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Caesar » 23. Jún 2005 17:10

flakst napísal:Tak to je pravda. Uvidime, co bude. Ci zostane iba pri sluboch alebo sa tieto aj naplnia.


Všetko je otázkou peňazí. Každý, kto hovorí, že to tak nie je, tak nevie, o čom hovorí, pretože cesty, to nie je milión či dva, to sú miliardové investície. Je rozdiel či sa dáva 10 mld. SKK alebo 20 mld. SKK na diaľničnú a cestnú sieť. Teraz v r. 2005 sa má dať 15 mld. SKK, je to však len reálna suma z r. 1998 s nárastom o 150 mil. SKK. 8)

Obchvat Kľačna ... ano, je v pláne. Kedy? Osobne si myslím, že ak sa teraz plánuje niečo na r. 2007, tak to budú Kľačňania radi, ak sa začne do r. 2010 niečo realizovať. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 29. Jún 2005 19:12

V PD sa tento rok dokončí mimoúrovňová križovatka, ale reálne napojenie na diaľničnú sieť bude v r. 2020-30. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod flakst » 29. Jún 2005 22:07

Intenzita práce, resp. konečné úpravy. Aspoň tak by som realizoval momentálnu situáciu na mimoúrovňovom križovaní v PD. Samozrejme, že sa už začal budovať aj podchod pre peších.

Mám niečo nafotiť a poslať? :?:
:)
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod expwy » 29. Jún 2005 22:11

Nepytaj sa, nafot, a vloz do fotogalerie!!! :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 29. Jún 2005 22:26

presne ako hovori MH, pred od toho je tu galeria ;) mate este stale volnych niekolko stoviek megabytov :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod flakst » 29. Jún 2005 22:27

Oki - takže sa do toho dám a za pár dní to tu bude. :)
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Alexander Velky » 30. Jún 2005 08:54

Foťte všetci, na čo tie zbytočné otázky k tomu? :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

fotky

Odoslaťod flakst » 04. Júl 2005 13:41

Tak ako som sľúbil, pridal som fotky z Prievidze. Ak budú nejaké otázky k fotkám, rád odpoviem. :D

http://www.dialnice.info/album_cat.php?cat_id=134
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Caesar » 05. Júl 2005 19:24

Mesto PD výstavbou mimoúrovňovej križovatky zjavne získala aj nové námestie, takže nikto v PD nemôže "niečo" povedať proti tomu, že by sa tam málo stavalo. Okrem toho sa postavila aj plaváreň.

Mesto síce nebude napojené na diaľničnú sieť min. do r. 2020, reálne aj do r. 2030, ale je veľa miest, ktoré ani nemajú plánovanú D či RC v ich okolí, takže by mesto PD malo "vedieť" konkurovať aj bez tejto "výhody". 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod flakst » 06. Júl 2005 19:30

Caesar,

neviem, čo považuješ za námestie. Ale budiš - máme novú a peknú pešiu zónu - aj keď atribúty námestia tam chýbaju (a že sa málo stavia? - tak to asi nikto netvrdí - skôr sa treba pozrieť na to, ako rýchlo sa stavia a čo sa vlastne vyriešilo stavbou dotyčnej križovatky - aj keď aj ona má význam, ale podľa mňa sa mali financie, ktoré pohltil tento projekt zainvestovať skôr do vybudovania reálneho obchvatu mesta). A dost dobre som nepochopil, čo si myslel tým, že sa postavila plaváreň. :?:

To akože sa nám v PD majú zapchať ústa, tým že sa nám postavila plaváreň, tak sme stratili nárok na to, aby sme mali mesto napojené na R2. Neviem, čo by Ti na Tvoje názory povedali ľudia z mesta, ktorí sa k nám snažia prilákať nejakých investorov, ktorí by našu dolinu udržali nad vodou po tom ako odstavia bane a bude sa znižovať výkon elektrárne. :evil:

Neviem, čo je presne medzi Tebou a AV a nemienim sa do toho miešať, ale názory AV iba utvrdili moje pocity z Teba.
Obrázok používateľa
flakst
diskutujúci
 
Príspevky: 233
Obrázky: 9
Založený: 15. Jún 2005 19:03

Odoslaťod Caesar » 06. Júl 2005 21:11

Flakst,

dobre tak nemáte námestie, ale pešiu zónu, osobne si myslím, že aj to je dosť veľká "udalosť" pre každé mesto, pretože obyvatelia majú "kam vyjsť" a neveril by si, ale je veľa miest, aj obvodných (okresných), kde pešia zóna nie je. Tiež ma nemusíš "chytať za slovíčka".

Určite som nemyslel tým, že mesto má plaváreň to, že by sa už nemalo stavať nič iné ... ja ale poznám názory niektorých ľudí z PD a majú jednoznačný postoj a síce ten, že sa v PD málo stavia. Nepovedal som však, že ty patríš k nim.

K MÚK a obchvatu asi toľkoto: Pred "x" rokmi nebolo potrebné obchvat stavať, stačila len MÚK a tá sa kvôli nedostatku finančných zdrojov stavia pridlho. A žiaľ, keď sa dostavia, tak by sa mal začať stavať aj obchvat, ale to sa zrejme nestane z uvedených dôvodov. Na Slovensku sa nezvykne stavať "dopredu" a to takmer nikde na svete. Všade sa stavia, "až keď už je neskoro a niečo sa musí postaviť", či sa jedná o cesty alebo diaľnice alebo byty alebo aj obchvaty. Takže SR nie je výnimkou, na to sme chudobná krajina.

A k tvojej poslednej poznámke: Robíš dobre, že sa "nemiešaš" do sporu medzi mnou a AV a samozrejme, že názor si o mne vytvor, aký len chceš, ja ti v tom nebránim. Tu nejde o to, že si "na strane AV" alebo na "mojej strane", tu ide o úplne niečo iné. Je to pravda, že AV odišiel len kvôli tomu, že som tu ja a mal, nie, má k tomu vážny dôvod, ale to ti nedáva právo spájať tvoj názor na mňa s jeho sporom so mnou, pretože to sú 2 odlišné veci. Mimo toho odišiel z internetu úplne, pretože je mimo Európy a jeho smer bola Ázia na takmer 2 mesiace.

A chcel by som všetkým doporučiť aj pre iné témy: Nereagujte na AV, nedávajte mu otázky, pretože vám ich dlhšiu a možno aj nikdy nezodpovie. Viete o tom, že odišiel, tak je to z vašej minimálne neseriózne. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Dialniciar » 11. Júl 2005 20:46

Tu sa musím zastať Caesara, v tomto má pravdu:

Keď sa začala stavať mimoúrovňová križovatka (MÚK), tak mesto PD vôbec obchvat nepotrebovalo, to je fakt. Nerátalo sa s tým.

A teraz, keď sa dostavia MÚK, neskôr voči pôvodným odhadom, tak by bolo potrebné začať stavať aj obchvat. Ale treba si uvedomiť, že obchvat na Slovensku momentálne potrebuje takmer 250 miest/obcí. Súrne. Už dnes mali stáť.

Takže aj pri tempe 20 obchvatov ročne to bude trvať veľmi dlho.

Mesto PD má výhodu. RK R2 sa síce tak skoro stavať a ani iné napojenie Hornej NR sa tak skoro neplánuje, ale sú tu prísľuby, že štát PD nejako "odškodní", takže je možné, že sa bude obchvat realizovať.

Dnes, keď sa SSC/NDS rozhodne stavať obchvat, tak sa stavia a je jedno, či ten obchvat bude stáť 600 alebo 800 mil. SKK. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 21:23

Tiež si myslím, že Caesar má v tomto pravdu, MÚK by úplne postačovala, len už mala byť hotová a teraz sa mohlo investovať do obchvatu. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Dialniciar » 14. Júl 2005 19:15

Alexander Velky napísal:Tiež si myslím, že Caesar má v tomto pravdu, MÚK by úplne postačovala, len už mala byť hotová a teraz sa mohlo investovať do obchvatu. :lol:


Ja si myslím, že obchvat sa aj bude realizovať, pretože bude prirodzený nátlak, keď už nemá byť R2, tak aspoň nech je obchvat, len, aby sa aj dostaval.

Aj keď PD získala aspoň pešiu zónu, to sa nie všade "podarí" v rámci MÚK.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Ďalšia

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.