Maximálna povolená rýchlosť v obciach SR

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Aká MPR v obciach by podľa vás bola najlepšia na Slovensku?

50 km/h
35
55%
60 km/h
23
36%
menej ako 50 km/h
4
6%
viac ako 60 km/h
2
3%
 
Celkový počet hlasov : 64

Odoslaťod Tomas PO » 07. Aug 2007 14:41

Čumil napísal:
Koksolam napísal:
Čumil napísal:
Tomas PO napísal:
Koksolam napísal:A pri 40 km/hod je este nizsie a ked clovek nejazdi tak vobec .

Presne toto som chcel napisat. Treba pozerat dopredu dva kroky, nielen jeden.

Nerozumiete, lebo rozumiet nechcete. Ide o to, ze rozdiely v nasledkoch medzi 50 a 40 nie su tie iste ako 60 a 50.


Ale uznas sam za 40 je este bezpecnejsia :wink: odstupujem zo sekcie :evil:


Samozrejme, uznam. Rovnako, ako uznavam, ze najlepsia antikoncepcia je Neondyt.

Asi nebudes pozitkar. :D :D
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Čumil » 07. Aug 2007 14:43

H16-85 napísal:
Tomas PO napísal:V tejto teme nastal bludny kruh. Skusme sa posunut dalej a pozriet sa ne vec z ineho uhla pohladu. Co je podla Vas hlavnou pricinou nehod v obciach? Vysoka rychlost alebo neohladuplnost?


Neohľaduplnosť a nepozornosť, neskoré reakcie, spôsobené vyššou rýchlosťou. :idea:


Vysoka miera vyskytu rusivych vplyvov, sliepky,husi, deti, macky, prsnate devuchy....
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod Tomas PO » 07. Aug 2007 14:45

Čumil napísal:
H16-85 napísal:
Tomas PO napísal:V tejto teme nastal bludny kruh. Skusme sa posunut dalej a pozriet sa ne vec z ineho uhla pohladu. Co je podla Vas hlavnou pricinou nehod v obciach? Vysoka rychlost alebo neohladuplnost?


Neohľaduplnosť a nepozornosť, neskoré reakcie, spôsobené vyššou rýchlosťou. :idea:


Vysoka miera vyskytu rusivych vplyvov, sliepky,husi, deti, macky, prsnate devuchy....

Konecne rozumny napad. Prsnate devuchy na krajnice a hned sa znizi rychlost, dokonca dobrovolne. A naprd nam obchvaty, ved tam je nuda :D:D:D
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Čumil » 07. Aug 2007 14:47

Tomas PO napísal:Samozrejme, uznam. Rovnako, ako uznavam, ze najlepsia antikoncepcia je Neondyt.
Asi nebudes pozitkar. :D :D


Vysvetlil si si to po svojom :-)
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod tomas1 » 20. Aug 2007 14:36

Tomas PO napísal:
kvalitná dialnica napísal:obchvaty? čoho? nato sa čakať nedá....a 50 či 60 až taký rozdiel nieje a videl som dopady pri haváriách a tam to má dosť veľký vplyv...

Ked mam ist z PO do BA sest hodin, urcite nepojdem na kazdom kroku desiatky minut 50-kou. Ked budu obchvaty ci D a R-ky a rychlo sa dopravim vsade kde potrebujem, tak rad a vyrovnany ohladuplne prejdem mestom, zastavim na prechode, pustim auto z bocnej ulice, atd...

Ja na severnom ťahu kludne v dedinách spomalím, pustím chodcov, dokonca aj mimo priechodu, pustim občas auto z bočnej ulice. A za dedinou dobehnem kolónu tých, čo sa tou dedinou egoisticky prehnali - aj tak potom ideme všetci spolu 70 - 80.

Odporúčam radšej dobehnúť tých 5 minút na diaľnici, než sundať nejakú babku v dedine.
Obrázok používateľa
tomas1
diskutujúci
 
Príspevky: 152
Založený: 10. Aug 2006 10:52

Odoslaťod mikeBoss » 20. Aug 2007 15:56

Neviem aka by mala byt maximalna povolena rychlost ale podla mna je to v kazdej dedine ine. Ked je to napr. nejaka dedina priemyselna cast dediny kde to jazdi sama dodavka a firemny voz tak tam moc neni chodcov tam moze byt aj 80tka- inak to brzdi dopravu ak tam je plno aut. Ale inac som za 60 s tym ze kazdy vodic mi mal davat sakramentsky pozor a nejazdit ako Schumacher...
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Dialniciar » 30. Nov 2007 19:52

mikeBoss napísal:Neviem aka by mala byt maximalna povolena rychlost ale podla mna je to v kazdej dedine ine. Ked je to napr. nejaka dedina priemyselna cast dediny kde to jazdi sama dodavka a firemny voz tak tam moc neni chodcov tam moze byt aj 80tka- inak to brzdi dopravu ak tam je plno aut. Ale inac som za 60 s tym ze kazdy vodic mi mal davat sakramentsky pozor a nejazdit ako Schumacher...


Samozrejme, že v každej obci je to rozdielne.

Táto zmena však docieli jednoznačné pozitívne zmeny.

Bude celoplošná 50-tka. To znamená, že množstvo 40-tok výrazne klesne, alebo sa niektoré po negatívnych zmenách znížia na 30 km/h (ako napr. v susednom Maďarsku). Je jednoducho neprípustné, aby zomierali ľudia len kvôli tomu, že nejaký *** odmieta dodržiavať zákon a ide nie že 60 ale 90 km/h aj v obci, kde sa to nesmie. ... "lebo on na to má" ... zároveň však bude oveľa viac obcií, kde sa zavedie 70 km/h. Obce, kde aj dnes je 80 km/h zostanú a bude to práve úľava pre šoférov. :wink:

Oponuje sa tu nedostavanou diaľničnou sieťou. Nuž, teraz bude postupom času jej masívna výstavba, takže aj tak by sa rýchlejšie dať jazdiť nemalo. Mňa však zaráža hlavne fakt rastúceho trendu usmrtených osôb na slovenských cestách a to je chyba a s tým treba niečo riešiť. A áno, kľudne aj kvôli tomu budem 15-20 minút meškať na trase dlhej 200 km. A tí, čo jazdia stále, lebo majú také povolanie - sami si ho vybrali, im môže byť jedno, či idú 50 km/h alebo 100 km/h. Ak tak budú musieť všetci jazdiť, premietne sa to aj do vyrovnaných nákladov konkurencie. Takže ani takéto argumenty neobstoja, max. tak v IV. cenovej niekde v nejakej dedinke ...

Oponuje sa často tiež tým, že sa nedá ani vybrať si v rýchlosti. Nuž, to je skúsenosti radenia. Ja nemám problém ísť na 4-ke aj na malý plyn na 50 km/h. Ak klesnem, idem na trojku, ale tiež len podľa situácie. A tam, kde treba častejšie odbáčať, tam sa aj tak jazdí 40-50 km/h. Niet čo riešiť a hlavne teda - sme posledná krajina EÚ s 60 km/h, takže ako asi jazdia ostatní šoféri okolo nás ?

Ja som 100% za 50 km/h v obci. Nižšie by som to nedával. A nikto ma zatiaľ nepresvedčil o opaku ... samozrejme, že dnes jazdím 60 km/h. 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 01. Dec 2007 11:32

Dialniciar napísal:
mikeBoss napísal:Neviem aka by mala byt maximalna povolena rychlost ale podla mna je to v kazdej dedine ine. Ked je to napr. nejaka dedina priemyselna cast dediny kde to jazdi sama dodavka a firemny voz tak tam moc neni chodcov tam moze byt aj 80tka- inak to brzdi dopravu ak tam je plno aut. Ale inac som za 60 s tym ze kazdy vodic mi mal davat sakramentsky pozor a nejazdit ako Schumacher...


Samozrejme, že v každej obci je to rozdielne.

Táto zmena však docieli jednoznačné pozitívne zmeny.

Bude celoplošná 50-tka. To znamená, že množstvo 40-tok výrazne klesne, alebo sa niektoré po negatívnych zmenách znížia na 30 km/h (ako napr. v susednom Maďarsku). Je jednoducho neprípustné, aby zomierali ľudia len kvôli tomu, že nejaký *** odmieta dodržiavať zákon a ide nie že 60 ale 90 km/h aj v obci, kde sa to nesmie. ... "lebo on na to má" ... zároveň však bude oveľa viac obcií, kde sa zavedie 70 km/h. Obce, kde aj dnes je 80 km/h zostanú a bude to práve úľava pre šoférov. :wink:

Oponuje sa tu nedostavanou diaľničnou sieťou. Nuž, teraz bude postupom času jej masívna výstavba, takže aj tak by sa rýchlejšie dať jazdiť nemalo. Mňa však zaráža hlavne fakt rastúceho trendu usmrtených osôb na slovenských cestách a to je chyba a s tým treba niečo riešiť. A áno, kľudne aj kvôli tomu budem 15-20 minút meškať na trase dlhej 200 km. A tí, čo jazdia stále, lebo majú také povolanie - sami si ho vybrali, im môže byť jedno, či idú 50 km/h alebo 100 km/h. Ak tak budú musieť všetci jazdiť, premietne sa to aj do vyrovnaných nákladov konkurencie. Takže ani takéto argumenty neobstoja, max. tak v IV. cenovej niekde v nejakej dedinke ...

Oponuje sa často tiež tým, že sa nedá ani vybrať si v rýchlosti. Nuž, to je skúsenosti radenia. Ja nemám problém ísť na 4-ke aj na malý plyn na 50 km/h. Ak klesnem, idem na trojku, ale tiež len podľa situácie. A tam, kde treba častejšie odbáčať, tam sa aj tak jazdí 40-50 km/h. Niet čo riešiť a hlavne teda - sme posledná krajina EÚ s 60 km/h, takže ako asi jazdia ostatní šoféri okolo nás ?

Ja som 100% za 50 km/h v obci. Nižšie by som to nedával. A nikto ma zatiaľ nepresvedčil o opaku ... samozrejme, že dnes jazdím 60 km/h. 8)

Najma teraz v zime to je hrozne. Ludia okolo vobec netusia, ze auto je za zleho pocasia nebezpecnou zbranou.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 01. Dec 2007 14:20

Tomas PO napísal:Najma teraz v zime to je hrozne. Ludia okolo vobec netusia, ze auto je za zleho pocasia nebezpecnou zbranou.


Myslíš ľudí ako koho :?: Šoférov alebo chodcov :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kvalitná dialnica » 01. Dec 2007 14:21

Ja tiež nechápem prečo niektorí šoféri jazdia tak rýchlo, veď o koľko budú skôr o 5 či 6 minút :?

Inak neuvažuje sa o špeciálnych opatrenich pri sviatkoch, viď Dušicky - celá dedina ja na nohách alebo Veĺkonočný pondelok, tam by to malo byť ešte nižšie.
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod Dialniciar » 01. Dec 2007 14:25

kvalitná dialnica napísal:Ja tiež nechápem prečo niektorí šoféri jazdia tak rýchlo, veď o koľko budú skôr o 5 či 6 minút :?

Inak neuvažuje sa o špeciálnych opatrenich pri sviatkoch, viď Dušicky - celá dedina ja na nohách alebo Veĺkonočný pondelok, tam by to malo byť ešte nižšie.


Na sviatky je tu priestor pre políciu, aby vykonávala častejšie kontroly. Dopravná polícia by mala mať posilnené hliadky preradením z iných oddelení a aj iné oddelenia by mali mať hliadkovaciu činnosť napr. na priechodoch pre chodcov. Starostovia väčších obcií by mali nájsť brigádnikov na 2-3 dni, jednoducho 10-15.000 Sk, aby bolo zabezpečené prejdenie cez cestu. To už nie je o "nadiktovaní" rýchlosti.

Ja tento systém poznám pri sviatkoch v USA/Kanade, tiež je zvýšený počet policajtov, motohliadok, patrolovacích hliadok a miestna polícia dáva pozor priamo na slávnostiach. :idea: ... akurát, tam sú šoféri celkovo celý rok disciplinovaní.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 02. Dec 2007 12:18

Dialniciar napísal:
Tomas PO napísal:Najma teraz v zime to je hrozne. Ludia okolo vobec netusia, ze auto je za zleho pocasia nebezpecnou zbranou.


Myslíš ľudí ako koho :?: Šoférov alebo chodcov :?:

Samozrejme soferov. V podstate ale aj chodcov. Tiez si neuvedomuju, ze za takehoto pocasia a najma vecer, su v ciernom kabate ako fantomovia. Pri tomto by pomohlo jedno ucinne riesenie. V miestach frekventovaneho prechodu chodcov cez cestu dat UCINNE zabrany, ktore navedu chodcov na prechod, ktory by bol osvetleny.
Taketo su myslim vo Vrutkach na celom hlavnom tahu. Podobne je tomu v Presove, kde su prechody na privadzaci od Popradu pekne osvetlene. Bohuzial tie dolezitejsie v meste nie su. Je to ale trend, ktory ma podla mna perspektivu, a takychto prechodov bude viac a viac. Minuly tyzden sa na frekventovanej ul. 17 novembra v Presove pri univerzite taketo osvetlenie doinstalovalo, co je priam fantasticke. Vzdy som prejazdom tejto ulice trppol, kedy mi aky student z tych 20 000 sa potulujucich studentov v ciernych kataboch skoci do cesty napriek mojej 40-kovej rychlosti. Uz tam len chybaju zabrany, aby nemohli prechadzat mimo prechodu.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 02. Dec 2007 13:09

Tomas PO napísal:Je to ale trend, ktory ma podla mna perspektivu, a takychto prechodov bude viac a viac.


Tak určite, že je to trend. Bude si musieť každý uvedomiť, že priechody pre chodcov by sa mali obnovovať toľkokrát v roku, aby boli jasne vidieť. Okrem toho na frekventovaných alebo menej viditeľných miestach treba dať tabuľku informujúcu o zvýšenom výskyte chodcov + žlté blikajúce svetielko, prípadne dve. Čo robíš štát/kraje/mestá je snaha o osvetlenie krajníc, jazdných pruhov v zákrutách a na neprehľadných križvatkách ako aj podsvietenie priechodov malými svetlom odrážajúcimi odrazkami. Len by to nemohli kradnúť naši čierni spoluobčania, ktorí si myslia, že im to bude svietiť doma zadarmo ... myslím si, že študenti budú aj naďalej chodiť v čiernom. To nezmeníš. Ale mal by byť študent v tme opatrný a hlavne pochybujem, že by si bol na vine ty, nakoľko študenti blúdiaci po nociach majú v sebe alkohol ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 02. Dec 2007 13:22

Dialniciar napísal:a hlavne pochybujem, že by si bol na vine ty, nakoľko študenti blúdiaci po nociach majú v sebe alkohol ...

No, vinnik nehody by bol student, avsak ty by si bol odsudeny za ublizenie na zdravi...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 02. Dec 2007 13:27

Tomas PO napísal:
Dialniciar napísal:a hlavne pochybujem, že by si bol na vine ty, nakoľko študenti blúdiaci po nociach majú v sebe alkohol ...

No, vinnik nehody by bol student, avsak ty by si bol odsudeny za ublizenie na zdravi...


Tak to sú potom na nič zákony. :idea:

Ak má niekto vypité a šofér dodrží rýchlosť a všetky nariadenia, ktoré ma splniť vrátane ostatných dopr. predpisov a môže vykonávať jazdenie, nemal by byť nikým a ničím odsúdený, ani ak sa to stane na priechode, pretože aj prechod cez priechod má svoje pravidlá. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 02. Dec 2007 13:32

Dialniciar napísal:
Tomas PO napísal:
Dialniciar napísal:a hlavne pochybujem, že by si bol na vine ty, nakoľko študenti blúdiaci po nociach majú v sebe alkohol ...

No, vinnik nehody by bol student, avsak ty by si bol odsudeny za ublizenie na zdravi...


Tak to sú potom na nič zákony. :idea:

Ak má niekto vypité a šofér dodrží rýchlosť a všetky nariadenia, ktoré ma splniť vrátane ostatných dopr. predpisov a môže vykonávať jazdenie, nemal by byť nikým a ničím odsúdený, ani ak sa to stane na priechode, pretože aj prechod cez priechod má svoje pravidlá. :idea:

Asi tak.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 06. Dec 2007 12:38

Obce chcú pokutovať za rýchlosť :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8728
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Zipso » 07. Dec 2007 11:04

Tomas PO: Ten osvetleny prechod pri univerzite by mali patentovat a upravit tak cele mesto myslim ze je to nejlepsie co som v meste za posledne obdobie pre bezpecnost chodcov videl. Myslim ze aj ako chodec by som si zvolil cestu cez tento prechod koli vlastnej bezpecnosti. Zaujimalo by mi ci to bol napad skoly alebo mesta
Zipso
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 284
Obrázky: 50
Založený: 26. Mar 2007 11:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod sorgo » 07. Dec 2007 12:10

skor tipujem, ze to bola iniciativa dodavatela osvetlenia :)

nieco podobne bolo aj v KE, zial mesto na to nenaslo $$$.
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod Dialniciar » 07. Dec 2007 22:36

Inak ja si nemôžem pomôcť ... vo väčších mestách na takých frekventovaných miestach ako univerzita by sa automaticky mal postaviť podchod. Samozrejme, kvalitne osvetlený a chránený univerzitnou políciou (kamera).
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 10. Dec 2007 10:56

Zipso napísal:Tomas PO: Ten osvetleny prechod pri univerzite by mali patentovat a upravit tak cele mesto myslim ze je to nejlepsie co som v meste za posledne obdobie pre bezpecnost chodcov videl. Myslim ze aj ako chodec by som si zvolil cestu cez tento prechod koli vlastnej bezpecnosti. Zaujimalo by mi ci to bol napad skoly alebo mesta

Osvetlenie prechodov v PO pribudlo na vsetkych hlavnych tahoch, aj na 1/18 aj na 1/68.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 10. Dec 2007 17:54

Tomas PO: ty myslíš osvetlenie akého druhu presne :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 18. Dec 2007 15:47

Dialniciar napísal:Tomas PO: ty myslíš osvetlenie akého druhu presne :?:

Take ake je vo vrutkach. Samostatne stlpy na ktorych su ramena siahajuce nad prechod a na nich zavesene silne svietidlo.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Majkl » 19. Dec 2007 22:20

Tomas PO napísal:
Dialniciar napísal:Tomas PO: ty myslíš osvetlenie akého druhu presne :?:

Take ake je vo vrutkach. Samostatne stlpy na ktorych su ramena siahajuce nad prechod a na nich zavesene silne svietidlo.


Taketo typy osvetlenia boli budovane napr. aj v Prahe. Musim povedat, ze to velmi pomaha vodicom pri spozorovani chodcov najme za dazda a aj na mokrej ceste. Je to obrovsky rozdiel a urcite to chrani zivoty ludi. Dodatocne osvetlenie rizikovych prechodov je spravny krok k bezpecnosti. :!:

V nasich mestach by som to tiez uvital vo vascom rozsahu. :!: Vodici to fakt nemaju jednoduche a chodci si neuvedomuju velke riziko pri riskantnych prechadzaniach za znizenej viditelnosti.
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Dialniciar » 04. Jan 2008 22:28

Už tento rok by mal vyjsť z MV SR nový zákon k cestnej premávke, takže vychutnávajte si 60 km/h v obciach, už to dlho platiť nebude.

Čo sa mi páči, že zákon bude pamätať aj na odstránenie zbytočných MPR 40 km/h, na diaľniciach zostane MPR 130 km/h, ale s tým, že bude možné aj naďalej aj v obciach aj na diaľniciach lokálne rýchlosť aj zvýšiť pomocou dopravného značenia.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 14 hostí.