D1 všeobecne

Bratislava (Petržalka – križovatka s D2) – Trnava – Trenčín - Žilina – Prešov – Košice – Záhor, štátna hranica SR/Ukrajina

Moderátor: Moderátori

D1 všeobecne

Odoslaťod Antimander » 26. Aug 2005 16:13

Ak by sa skutočne splnil nadpis v tejto téme: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1314 (Výstavbe závodu Hyundai/Kia pri Žiline hrozí krach ), tak by to znamenalo veľa problémov pre SR, no na druhú stranu by sa mohla diaľnica D1 po Žilinu stavať plynulejšie bez väčších nátlakov na stavebné spoločnosti ako aj zároveň by vlastne pominuli všetky dôvody na nejaký nátlak.

Je však aj dosť možné, že by sa výstavba diaľnice D1 mohla znovu časovo ešte viac predĺžiť.
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod fh » 26. Aug 2005 17:03

Realita zrejme bude taká, že štát doplatí za pozemky a stavba bude pokračovať, vzhľadom na to, že to je pre štát lacnejšie ako platiť penále pre KIU. Pre D1 bola KIA aj urýchlovačom,ale odhalila aj slabiny. Ukázalo sa,že štát len deklaroval výstavbu D1 v nejakých termínoch, ale nerátal moc s nejakým rýchlejším tempom (úsek Ladce-Sverepec toť učebnicový príklad,že zdržovanie zdražuje, alebo X variánt cez PB a potom naťahovačky ,ale podľa zákona...). Preto aj keď teraz s problémami,aj tak lepšie ako skoro nič.
Naposledy upravil fh dňa 30. Aug 2005 13:43, celkovo upravené 1 krát.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: KIA a D1

Odoslaťod Antimander » 26. Aug 2005 17:09

Pozorovateľ napísal:Realita zrejme bude taká, že štát doplatí za pozemky a stavba bude pokračovať, vzhľadom na to, že to je pre štát lacnejšie ako platiť penále pre KIU. Pre D1 bola KIA aj urýchlovačom,ale odhalila aj slabiny. Ukázalo sa,že štát len deklaroval výstavbu D1 v nejakých termínoch, ale nerátal moc s nejakým rýchlejším tempom (úsek Ladce-Sverepec toť učebnicový príklad,že zdržovanie zdražuje, alebo X variánt cez PB a potom naťahovačky ,ale podľa zákona...). Preto aj keď teraz s problémami,aj tak lepšie ako skoro nič.


Ja si myslím, že keď raz pre médiá sa gen. riaditeľ stavebnej firmy Doprastav, p. Mráz vyjadril, že je absolútne nemožné postaviť diaľnicu D1 do ZA v r. 2006, tak asi o tom niečo vedel a vie.

Pán minister Prokopovič bol potom síce nahnevaný, že "ako je to možné", ale potom už sa nejako "stíchlo" zo strany štátu a dalo sa za pravdu danému GR danej stavebnej firmy.

Horší scenár pre SR je, že ten istý GR aj povedal, že D1 BA-KE bude najskôr v r. 2015. A iné spojenie západ-východ sa neplánuje do tej doby, kým nebude D1.

Čerpám z Monitoringu tlače. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod Antimander » 26. Aug 2005 17:48

Samozrejme, že predpokladám, že je jedno, či by sa KIA stavala alebo nie, ... to bolo len "slovo pre občanov", že vďaka KIA bude diaľnica.

V praxi to bolo o tom, že to nebolo technicky možné. Možné je, že JG narážal aj na to, že keby boli kratšie estakády, tak by to bolo skôr, ale tam by boli zase iné presuny zeminy, takže ťažko povedať. Nie som stavbár.

Otázkou však zostáva: Aký malo význam kritizovať vládu, štát, ktorý je hlavným finančným partnerom pre veľké stavebné firmy v oblasti diaľničnej výstavby? Bol to risk alebo zisk? :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod aquila » 26. Aug 2005 18:09

ono ja osobne vidim aj ten termin 2015 hodne hodne realisticky ...

jedna z mala veci noveho poradnu NDS/MDPaT ze poukazal na moznosti setrenia, co by stat resp ministerstvo ani NDS nikdy neurobili. vypracovali sa analyzy a dane useky sa zlacnili o 20-30% percent, co je vyrazna uspora ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 26. Aug 2005 18:12

Ak by sa zastavila výstavba KIA, diaľnica D1 v smere na Žilinu bude mať veľmi vážne omeškanie a nastanú aj ďalšie problémy, na ktoré sa viažu rôzne zmluvy v tejto oblasti.

Bude sa dať ušetriť podľa môjho názoru min. 20% nákladov, ale len na tých úsekoch, ktoré nie sú vôbec rozostavané. Ak bude PPP, tak tam si to samo konzorcium "spraví podľa svojho", ak bude chcieť štát skutočne ušetriť. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 16. Sep 2005 14:46

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1486

Na toto budem reagovať zatiaľ tu.

Čo za človeka to tam sedí na tom ministerstve, keď je tak neuveriteľne arogantný a hraničí jeho pôsobenie už aj s hlúposťou a zavádzaním, to je môj názor, ktorý teraz aj dokážem:

1. Práve porovnávať KIA a hádzať to na ľudí - dobre možno má minister pravdu, ale dosť rozhoduje MH SR. A že "príkladom bude ZA"? Veď tam boli samé klamstvá - nebude D1 v ZA v r. 2006. Pokračovať nebudem, ... snáď len že v KE bude Getrag Ford.

2. Starosta Kechneca je na vine? A to odkedy? Veď snáď predstavitelia KSK kraja boli na vine a MDPT, že nedávalo peniaze na projektovú štúdiu, ... ja si myslím, že Kechnec ako obec, ako vplyvný región kvôli priem. parku má právo povedať si, kadiaľ chce diaľnicu, či RC. ... Tam je zase 1 mil. dôvodov, prečo nie, ale nik nepovie, že nie je dosť peňazí, že to je také vedenie ministerstva, že si tie peniaze nevie nájsť. Veď RC R4 KE-Milhosť, to je 3 mld. SKK. Ale hlavne, že sa plánuje aj R4 cez Stropkov, to je hlavné.

3. Neviem, kde pán minister žije, ... o akom predĺžení hovorí? Veď D1 KE-MI, to nie smer na UA, to je len smer na východ Slovenska. Až od MI sa dá hovoriť o predĺžení na UA.

4. Pán minister hodnotí ako "predvolebné výkriky" to, čo sám nezvládol, veď PO-Svinia sa mal stavať a nestavia sa ... a to je už PSK, nie KE SK. Ani úseky medzi PO a PP nie sú pripravené, Mengusovce-Jánovce sú úplne absurdné, ...

5. "Nikdy nebude nikto spokojný a ani také ambície nemám.", ... no veď to je tá katastrofa, že sa vlastne ani v tých KE a vôbec na východnom Slovensku nič výrazné stavať nebude. Tá Prešovská-Sečovská, to je pravda, to je úspech, ktorý sa nedá spochybniť. Ale to je dosť málo.

Ale veď nakoniec nech každý sám posúdi, čo sa plánovalo v r. 2002, čo malo byť hotové a začaté v r. 2004-2006 a čo sa plánuje, no akosi sa to zle plánuje - PPP, ... 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod mel » 16. Sep 2005 16:19

Tu pisu primator KE a zupan KSK zhruba to iste co napisal Caesar:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=9649#9649
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 16. Sep 2005 16:21

mel napísal:Tu pisu primator KE a zupan KSK zhruba to iste co napisal Caesar:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=9649#9649


mel,

to je možné, ale Bauer a Trebuľa sú na úrovni ministra. :twisted:

Kto blokoval trasovanie R4? Nie, že kto chcel zmeniť trasu, ale kto blokoval a následne zbohatol na pozemkoch? :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 16. Sep 2005 16:32

Nevravim, ze s nimi na 100% suhlasim a to co hovoris si nemam ako overit ;) takze sik za info a vzhladom k tomu, ze kvalita informacii tu na fore je vysoka (ale nie 100%) beriem do uvahy :)

Ja si myslim, ze v oboch pripadoch (Minister, Primator+zupan) plati stare slovenske "trafena hus zagaga" :) Fakty som nenasiel nikde, iba ociernovanie druhej strany ...

ale ine som chcel: Je pravdou, ze v KE kraji sa stavia malo oproti ostatnym krajom a ze sa to asi tak skoro nezmeni ... je to nekoncepcne zo strany ministerstva aj KSK ... lebo ti sa zobudili asi fakt len vcera rano ...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod mel » 16. Sep 2005 16:37

Dy - prispevok v monitoringu napísal:No, že zrovna p. Bauer, ktorý blokoval RC R4 sa bude ozývať a primátor KE, ktorý riadi zadĺžené mesto. ... :roll:

Pán Trebuľa je asi tak schopný ako Králik (BB).


Zadlzene mesto je z cias sustrovania v KE ... celkova zadlzenost aj za cenu odpredaja vsetkeho co ma hodnotu aspon 200 korun klesa.

Na mesto a kraj presli mnohe kompetencie, na ktore nie su peniaze ale sa snazia to riesit v ramci moznosti ... Napriek tomu by som neprecenoval moznosti samospravy pri rozvoji ... hlavne slovo a peniaze ma na zasadne veci iba stat ... kraje sa snazia prezit...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Caesar » 16. Sep 2005 16:51

mel napísal:Tu pisu primator KE a zupan KSK zhruba to iste co napisal Caesar:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=9649#9649


Ja som približne to isté napísal aj na iné fórum. 8)

Avšak súhlasím s Dy, že páni Bauer a Trebuľa zrovna toho veľa nevedia. Vedia to, čo aj minister, kritizovať a odvracať kritiku.

Samozrejme, že štát nakoniec rozhodne, čo sa bude stavať. Veď RC R4 je chybou p. ministra, nie samosprávy, nakoniec aj výkup pozemkov zabezpečuje NDS, nie samospráva. To len tak na doplnenie.

Okrem toho, pochopím, že Kechnec chcel ovplyvniť trasu R4, ale KSK k tomu nemá žiadne dôvody, tomu môže byť jedno, či to pôjde 10 km iným smerom (je to vymyslená dĺžka, ide o znázornenie problému). 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 16. Sep 2005 16:59

mel napísal: ... ale ine som chcel: Je pravdou, ze v KE kraji sa stavia malo oproti ostatnym krajom a ze sa to asi tak skoro nezmeni ... je to nekoncepcne zo strany ministerstva aj KSK ... lebo ti sa zobudili asi fakt len vcera rano ...


RC R4 mala byť hotová na úseku KE-Milhosť, tu je 80% podiel viny na strane štátu, veď nie všetky úseky boli problematické, mohlo sa stavať tam, kde problémy nie sú, to je fakt. Ale KSK nemal právo meniť trasu a blokovať výstavbu.

Inak KE sú na tom teraz zle, nakoniec aj PO. Ťaží zatiaľ len PP, aj to ešte nie je dosť. RC R2 sa súvisle nestavia, D1 sa stále rýchlejšie nestavia a úsek KE-MI tiež tak skoro nebude, ani južná vetva RC R4 nie je.

Takže na vine je hlavne štát. Až potom samospráva a až nakoniec miestna nižšia samospráva, ale aj tu je potrebné vidieť pravdu ... iné úseky sa 10x prehodnocujú (D1), ale na RC už to možné nie je, tam chce štát všetko a hneď na prvýkrát. :roll: A veľmi dobre vie, že to tak nebude. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 16. Sep 2005 17:05

mel napísal:Na mesto a kraj presli mnohe kompetencie, na ktore nie su peniaze ale sa snazia to riesit v ramci moznosti ... Napriek tomu by som neprecenoval moznosti samospravy pri rozvoji ... hlavne slovo a peniaze ma na zasadne veci iba stat ... kraje sa snazia prezit...


mel,

myslím, že PPP je na východe dobrým variantom ako riešiť staré dlhy štátu.

Len nemáš úplnú pravdu. Kraje (VÚC, samospráva) sa má dobre aj bez štátu, veď ovláda miestne dane. A tam, kde sú investori, firmy, podnikatelia, tam sa aj krajom - samospráve darí - BA, TT, TN, ZA.

NR, BB, PO a KE, tam je to horšie. Tam samospráva skutočne prežíva. Dôvodov je viac - BB - zlé vedenie, iné myslenie. KE - problém ako som už vyššie opísal, nakoniec aj Getrag Ford za 10 mld. SKK bola ohrozená investícia, pretože štát má málo peňazí. Na školstvo, nových investorov (investičné stimuly) aj na diaľnice. To sú tie priority, na ktoré nie je dosť peňazí.

No a na záver, NR a PO. NR sa má zle a zlepší sa to až s dostavbou RC R1, no BB ani to až tak nepomôže. A PO je na tom lepšie. Ale kraj PO ani nie. Hlavne na východ od PO. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Informačný systém diaľnice

Odoslaťod sasulko » 17. Sep 2005 11:20

Zdravím!

Chcel by som sa spýtať, či niekto nemá bližšie info o činnosti, ktorá prebieha na diaľnici v úseku Piešťany - Nemšová (neviem, či aj ďalej). Všetky premenlivé dopravné značky na tomto úseku boli ešte pred týždňom preškrtnuté. Na miestach, kde sú sčítače dopravy bola doprava zvedená do jedného jazdného pruhu v každom smere a prebiehala tam aj nejaká technická činnosť. Vyzerá to, že prebieha údržba informačného systému diaľnice, príp. aj vylepšenie systému?
sasulko
nováčik
 
Príspevky: 9
Obrázky: 6
Založený: 07. Jún 2005 13:57

Re: Informačný systém diaľnice

Odoslaťod Antimander » 20. Sep 2005 16:45

sasulko napísal:Zdravím!

Chcel by som sa spýtať, či niekto nemá bližšie info o činnosti, ktorá prebieha na diaľnici v úseku Piešťany - Nemšová (neviem, či aj ďalej). Všetky premenlivé dopravné značky na tomto úseku boli ešte pred týždňom preškrtnuté. Na miestach, kde sú sčítače dopravy bola doprava zvedená do jedného jazdného pruhu v každom smere a prebiehala tam aj nejaká technická činnosť. Vyzerá to, že prebieha údržba informačného systému diaľnice, príp. aj vylepšenie systému?


Viac info: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=715 , strana 4 a najviac o tomto vie užívateľ MH. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod Antimander » 03. Okt 2005 17:27

Toto je správny prístup:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=10357#10357

Minister hospodárstva (dočasný) a súčasne min. financií trvdí:

Problémy s výkupom pozemkov pre cestu do Kie nezastavia stavbu závodu, povedal minister Ivan Mikloš. Autá pôjdu cez Tepličku, kde sa život stane neznesiteľným, dodal.


Tam, kde sa nevyvlastňuje, ... lebo to nebolo jednoduché a tam kde už všetko zlyhalo konečne niekto povedal, čo sa stane, ak ... sami obyvatelia si budú na vine, lebo v tomto prípade sa narozdiel od PB, štát skutočne snažil. :wink:
Obrázok používateľa
Antimander
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 425
Obrázky: 5
Založený: 02. Aug 2005 13:46

Odoslaťod aquila » 03. Okt 2005 20:31

super, infrastrukuta sa da aj takto kruto riesit. nie aby boli radi ze im stavaju vlastne "obvhat" na ktorom aj slusne zarobie (lebo nikto by ich pozemky za tie peniaze nezobral) a oni takto :)

toto riesenie sa mi paci :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 11. Okt 2005 16:04

Faktom je, že vláda mohla v r. 1998-2001 aspoň vykúpiť pozemky pod D1, D3, R1 a R4 južná vetva. Stálo by to niekoľko 100 mil. SKK až mld. SKK, ale určite by to bolo menej než 30 mld. SKK - to sa dávalo ročne na diaľnice počas rokov 2001, 2002, 2003, v priemere 8-9 mld. SKK ročne. Ani to nebolo tých 10 mld. SKK.

Čo tým chcem povedať?

Že vláda mohla stihnúť aspoň prípravný proces a zmeniť podmienky tendra a teraz by to bolo oveľa jednoduchšie.

Lenže tu nič nefunguje, vôbec nič. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod fh » 11. Okt 2005 17:47

Presne si to Caesar napísal. Vláda mohla aspoň vykúpiť pozemky. Ja keď vidím a počujem tie reči o výstavbe diaľnic zo strany štátu, je mi z toho zle. Vláda a jej úradníci sa riadia asi heslom, že problém sa rieši až keď nás bije po hlave a kope do zadku. Prvým krokom je nájsť vinníka mimo seba, vykričať to sveta a potom sa rozkývať. Toto je pre Slovensko typické a keď sa tieto maniere nezmenia, či je pri moci ten, či onen, budeme na úrovni tretieho sveta. Prečo sa tak deje? Pretože vždy je v pozadí bitka o veľké peniaze.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Caesar » 11. Okt 2005 17:53

Pozorovateľ napísal:Prečo sa tak deje? Pretože vždy je v pozadí bitka o veľké peniaze.


Ale veď to je ten nezmysel.

Diaľnice za 500 mld. SKK sa tu ešte musia postaviť! ďalej pokračovať nemusím, to je ešte 20 rokov po finančnej stránke aj s inflačným plnením, takže ja tomu nerozumiem, že stále je tu "boj o niečo", ako keby už zajtra sa nič nemalo postaviť. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 12. Okt 2005 11:43

Caesar napísal:Diaľnice za 500 mld. SKK sa tu ešte musia postaviť! ďalej pokračovať nemusím, to je ešte 20 rokov po finančnej stránke aj s inflačným plnením, takže ja tomu nerozumiem, že stále je tu "boj o niečo", ako keby už zajtra sa nič nemalo postaviť. 8)


To je pravda, Caesar, ale zavadzas v tejto oblasti, pretoze:

Postavit treba dialnice za 500 mld. SKK, to je pravda. Ale stavia sa rocne za 20 mld. SKK a tak je dolezite stavat teraz a v najblizsich rokoch a ked sa nepodari vyhrat nejaky tender na nejaky usek, tak je to problem, pretoze firma musi stavat a je jedno ci velka alebo mala - vsetci chcu stavat - a teraz, ... bude sa stavat aj 50 rokov, ale musi sa stavat teraz, nie za 30 rokov - to by ta firma dovtedy skrachovala.

Preto je tu taky boj vsetkych o vsetko. A sami si skodite, ale to vy viete aj sami. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Nove terminy vystavby

Odoslaťod JG » 17. Okt 2005 14:05

Takze tu mame nove terminy pre jednotlive useky:

usek --- najskorsi zaciatok vystavby --- najskorsi koniec vystavby
D1 Sverepec - Vrtižer --- 9/2006 --- 3/2010
D1 Hubová - Ivachnová --- 5/2008 --- 7/2013
D1 Turany - Hubová --- 5/2009 --- 7/2014
D1 Prešov záp. - Prešov juh --- 9/2009 --- 9/2013


http://www.rokovania.sk/appl/material.n ... enDocument
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

2010

Odoslaťod B; » 17. Okt 2005 16:13

Neviem, ci sa mi to iba zdalo, ale tusim vcera na TA3 hovoril minister opatovne o D1 v KE v roku 2010.
Ako dovod uvadzal 4-5 nasobny narast fondov EU v dalsom rozpoctovom
obdobi po 2007.
Asi najistejsie bude pockat do 2010 a skontrolovat si to osobne 8)

Preklep update by B; z 2005 na 2010
Naposledy upravil B; dňa 18. Okt 2005 08:47, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Re: 2010

Odoslaťod Caesar » 17. Okt 2005 17:21

B; napísal:Neviem, ci sa mi to iba zdalo, ale tusim vcera na TA3 hovoril minister opatovne o D1 v KE v roku 2005.


To snáď nie. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Ďalšia

Naspäť na D1

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.