Novela zákona o cestnej premávke

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 08. Dec 2010 16:46

Ten policajt v tom videu vobec nebol arogantny, ako ho nazval vodic. On bol trapny. Mal mu jasne povedat ze on mu nic nemusi ukazovat alebo dokazovat. A vobec. Su stanovene zakony a pravidla v state. Policati su nato aby dozerali na narod ci to dodrzuje. Teda policajt dava tiket a opcan zaplat alebo sa bran na patricnom mieste, ked nesuhlasis. Ale az spolocnost postavy policajtov do takej ulohy ze budu oni musiet sa branit a dokazovat aj jasny priestupok, tak to je uz chora spolocnost. Stanog, az sofer ktory zaroby 400 mesacne a ma rodinu a ma guraz este tak ze ho pokutuju, tak on potom neni .... A firma ktora nevie dokazat zemestnancovi ze schytal pokutu... no to musi tam byt riadny balagan. To mne sa nemoze stat ze nezaplatim.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 08. Dec 2010 17:01

tak treba kamery, ktore identifikuju aj vodica
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 08. Dec 2010 17:07

to vlastne ten vodic kameroval cely cas?
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 08. Dec 2010 18:12

Koro to presne vystihol, ja chcem aby bol potrestaný vinník, ale naozaj vinník a nie jeho zamestnávateľ či rodinný príslušník či "bývalý kamarát". Trestajme vtedy keď je niekoho vina jednoznačne dokázaná a jednoznačne jeho. Bol by som za keby takouto formou boli riešené len malé pokuty ktoré nemôžu zlikvidovať rozpočet toho kto za to nemôže.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 08. Dec 2010 18:29

Ono to je v urcitych pripadoch jednoduche. Prekrocena rychlost, prejazd na cervenu a pod. je tiket pre sofera. Ojazdene pneu a ine tech. veci, tiket pre majitela alebo firmy.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 08. Dec 2010 18:35

Ano, teraz veľa vodičov platí pokuty za zlý technický stav auta. Policajt povie že mal odmietnuť jazdu. Teoreticky je to pekné, ale skúste to urobiť v praxi. Vodiči sú všade platení od výkonu - nemáš kilometre alebo tony = nemáš výplatu. A firme je fuk z akého dôvodu. Technický stav som jednoznačne za prenesenie zodpovednosti na vlastníka.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod JaNY » 08. Dec 2010 19:01

Suhlas a hlavne s tvojou poslednou vetou.
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 28. Dec 2010 19:20

Navrh noveho sadzobnika pokut za prekrocenie rychlosti odstupnovany po 5kmh: viewtopic.php?f=35&t=14772 (mimo obce su "sadzby" o nieco nizsie, ako doteraz|

Ked sme sa tu bavili o pokutach v stovkach eur, ktore mozu niektorych chudacikov zruinovat, tak napriklad 200 eur je za 90kmh v obci, alebo 135kmh mimo obce, a to uz je vedome a hrube porusenie predpisov. Mesacny plat 400 eur moze dat socialne odkazany vodic dodavky, ktory ide v obci 110, alebo mimo obce 150.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 29. Dec 2010 21:20

i15, keď to platí vinník je to v poriadku, ale ak to má za neho cvakať majiteľ vozidla a potom si vymáhať škodu v občiansko-právnom konaní...
Budem sa opakovať ale nezriedka si odvážni mladíci s krídlami požičiavajú autá od rodičov a hoci z toho rodič určite nemá radosť testujú koľko tá fotrova kára dá.
Robil som jeden čas vo firme kde prijali vodiča ktorý dostal v skúšobnej lehote 3 pokuty za rýchlosť. Ani jednu nezaplatil na mieste a žiadal cez šéfa aby pokuty uhradila firma, že sa predsa naháňal preto lebo plnil pracovné úlohy. Samozrejme nič z toho nebolo a chlapec v skúšobnej dobe vyletel, ale teraz by to zostalo na pleciach firmy ak by sa nepriznal. Opakujem sa, ale lepších 100 policajtov v teréne ako akýkoľvek počet automatických radarov.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Čavo » 30. Dec 2010 09:33

Neviem ako to naozaj bude, ale pokiaľ som správne pochopil, tak pokiaľ majiteľ vozidla prezradí, kto bol na aute, tak bude platiť on. Snažia sa len dosiahnuť, aby nemohol majiteľ auta povedať, že on to nebol a nechce povedať, kto v tom čase vozidlo používal.
Čiže ak prezradí, kto v tom čase vozidlo používal, tak sa pokuta prenáša na vodiča.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod B; » 30. Dec 2010 12:10

To by sa opat dalo zneuzivat:
Urobim priestupok, pridu policajti a ja poviem "to nie ja, to Fero!".
A Fero teraz musi dokazovat, ze to nebol on?
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Čavo » 30. Dec 2010 12:32

To máš pravdu. Skôr ma zaujalo plakanie stanog nad firmami. Ak sa nemýlim, nikoho nesmú posadiť do auta, bez príkazu na cestu a majú cesťáky. A to je jedno, či ide o nákladné auto, autobus, alebo osobné auto. Takže tam je dokazovanie jednoduché.

Pri súkromých vozidlách to bude zložitejšie. Ale dokázať to musí polícia, ale ide o to, aby nezatĺkal aj majiteľ. A teda nezahlásil, že je to osoba k nemu blízka a teda nepovie, kto šoféroval. Tak jednoducho tú pokutu zaplatí on.

Našťastie nie som policajt ani poslanec, lebo neviem ako by to malo byť v zákone napísané, aby to aj fungovalo a nebolo napadnuteľné.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 30. Dec 2010 13:21

Ja teda vychádzam len z toho, že chcú zaviesť "objektivnu zodpovednosť", čo vlastne znamená, ze sa splnenie požiadavky (preukázania) zavinenia nevyžaduje a zodpovedný subjekt zodpovedá aj v prípadoch, kedy svojím konaním (alebo opomenutím) škodu nezavinil.

Ak polícia nebude mať poruke okamžitý jasný dôkaz, kto je vinníkom, určite sa im v tom nebude chcieť prplať a proste pošlú výzvu na zaplatenie pokuty majiteľovi. A ten, ak aj povie, že jasné, veď vtedy mal auto môj bratranec Ferko Mrkvička (alebo bol som v divadle a syn sa chcel pochváliť pred frajerkou, tak si auto požičal bez môjho vedomia), tak ak nemá dôkaz, môže sa ísť akurát tak korčuľovať a zaplatí.
Ak dôkaz má, tak aj tak zaplatí, pretože má zodpovednosť bez ohľadu na zavinenie a až potom sa môže súdiť s Ferkom (alebo synom) o náhradu škody.

Vo výsledku to znamená, že prácu polície spraví buď majiteľ, alebo nikto. Z môjho pohľadu ultrablbosť.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Tomas PO » 30. Dec 2010 21:47

od ficozmien moze zamestnavatel prd a nie vymahat pokutu. navrhy ako strhnut % zo zmdy previnilcovi su pre firmu neaplikovatelne.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Bager3 » 31. Dec 2010 14:00

Stat nam pomali ale isto ubera prava a toto je dalsi kliniec. ak niekto prekroci rychlost je na policii aby dokazala priestupok a nie na majitelovi vozidla kto snim soferoval myslim ze je to aj napadnutelne na ustavnom sude. Chcete mi povedat ze ak niekomu poziciate auto budete si to pamatat o mesiac ja isto nie. a ani ma nikto nemoze donutit aby som si to pamatal. a som zvedavi ako to budu robit so zahranimcnimi vodzidlami aj tam bude platit pokutu majitel vozidla?
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Zulo » 31. Dec 2010 18:59

B; napísal:To by sa opat dalo zneuzivat:
Urobim priestupok, pridu policajti a ja poviem "to nie ja, to Fero!".
A Fero teraz musi dokazovat, ze to nebol on?

Skôr naopak.
V prvom rade ty musíš dokazovať, že to bol Fero............a ak nedokážeš hold máš smolu.
Tomu sa hovorí objektívna zodpovednosť v tomto prípade.
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Zulo » 31. Dec 2010 19:05

Piffo napísal:Ja teda vychádzam len z toho, že chcú zaviesť "objektivnu zodpovednosť", čo vlastne znamená, ze sa splnenie požiadavky (preukázania) zavinenia nevyžaduje a zodpovedný subjekt zodpovedá aj v prípadoch, kedy svojím konaním (alebo opomenutím) škodu nezavinil.

Ak polícia nebude mať poruke okamžitý jasný dôkaz, kto je vinníkom, určite sa im v tom nebude chcieť prplať a proste pošlú výzvu na zaplatenie pokuty majiteľovi. A ten, ak aj povie, že jasné, veď vtedy mal auto môj bratranec Ferko Mrkvička (alebo bol som v divadle a syn sa chcel pochváliť pred frajerkou, tak si auto požičal bez môjho vedomia), tak ak nemá dôkaz, môže sa ísť akurát tak korčuľovať a zaplatí.
Ak dôkaz má, tak aj tak zaplatí, pretože má zodpovednosť bez ohľadu na zavinenie a až potom sa môže súdiť s Ferkom (alebo synom) o náhradu škody.

Vo výsledku to znamená, že prácu polície spraví buď majiteľ, alebo nikto. Z môjho pohľadu ultrablbosť.

Taká veľká blbosť to zasa nie je, ak sa to už vo svete používa, nemyslíš?
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Zulo » 31. Dec 2010 19:11

Bager3 napísal:Stat nam pomali ale isto ubera prava a toto je dalsi kliniec. ak niekto prekroci rychlost je na policii aby dokazala priestupok a nie na majitelovi vozidla kto snim soferoval myslim ze je to aj napadnutelne na ustavnom sude. Chcete mi povedat ze ak niekomu poziciate auto budete si to pamatat o mesiac ja isto nie. a ani ma nikto nemoze donutit aby som si to pamatal. a som zvedavi ako to budu robit so zahranimcnimi vodzidlami aj tam bude platit pokutu majitel vozidla?

Občas sa stávalo už pred 20-timi rokmi, že napr. nemecké orgány /vyšetrujúce priestupok/ posielali oznámenie zamestnaneckej organizácii /konkrétne autodopravcovi- ČSAD/ o priestupku vodiča a žiadali zaplatiť príslušnú pokutu. Teda nikto tu neobjavil Ameriku.
Zulo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Obrázky: 4
Založený: 30. Dec 2009 17:07

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 31. Dec 2010 21:17

Ono je to na pohľad jednoduché, už dnes je majiteľ vozidla povinný evidovať kto kedy sedel v aute a na výzvu to prezradiť polícií. Viem o osobách ktoré okrem iného napr. na účely riešenia parkovacích priestupkov majú asistentky - nevodičky s vodičákom a keď príde požiadavka automaticky dievčina beží priznať sa aby niekto dôležitejší nestrácal drahocenný čas s policajtami resp. nemal záznam a tiež mladá kočka zvyčajne vybaví menší trest.
Kto nepochopil tu ide o to že objektívna zodpovednosť znamená že keď sa vinník nenájde platí majiteľ. Teda keď vinník povie že "šéf to na mňa našil" je to tvrdenie proti tvrdeniu ak nie sú hmatateľné dôkazy. Jasné že autá s digitálnymi tachografmi majú záznam o vodičovi jasný (aj keď aj tu sa karty vodičov často vymieňajú) na nátlak šéfov kamionistov a takto sa vodič ktorý bol donútený "požičať" kartu kolegovi môže dostať do prúseru. Dôležité je aby zákon jasne určil právomoci aby sa hľadanie vinníka nepresunulo na vnútorné spory medzi ľuďmi či už vo firmách, v rodine atď...
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Piffo » 01. Jan 2011 10:51

Ak sa niečo používa vo svete, nemusí to hneď znamenať, že je to dobré. A samozrejme je to aj vec presvedčenia. Napríklad daň z príjmu fyzických osôb je podľa mňa od podstaty nezmyselná, obzvlášt, ak existuje aj zdanenie spotreby. Ale viem, že na tomto sa s mnohými ľuďmi nezhodnem, pretože každý hodnotíme veci na základe iného presvedčenia...
V konkrétne tomto prípade považujem presunutie zodpovednosti za dôkazy z polície na majiteľov áut za šikanu. Zatiaľ ma nikto nebol schopný presvedčiť, že to tak nie je. Niekomu stačí argument, že v Maďarsku tým znížili počet priestupkov. Mne nie.
Piffo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 12. Mar 2008 13:06

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 01. Jan 2011 16:36

Presne tak, veď bežne keď sa ľudia nevedia dohodnúť medzi sebou riešia to cez súd a políciu a ani tí veľakrát nevedia pomôcť. Tu sa ide opačným smerom, namiesto toho aby viac pracovali štátne orgány sporte sa ľudia medzi sebou. Veď v čom je aj dnes problém? Polícia zistí vozidlo ktoré spravilo priestupok. Kontaktuje majiteľa, majiteľ povie že vo vozidle sedel Jožko Mrkvička. Jožka Mrkvičku predvolajú a on povie že to všetko nie je pravda že on má svedka na to že v tom čase bol niekde inde, alebo že on sám vozidlo požičal stopárovi či kamarátovi ktorého videl prvý raz v živote ale súrne potreboval odviezť niekoho do nemocnice a keď mu auto vrátil v poriadku nepýtal si údaje, alebo si vypil a nechal sa domov odviezť dobrovoľníkom od susedného stola ktorého prirodzene nelegitimoval..... Takú povinnosť má len majiteľ. Keď majiteľ auto požičia eviduje komu, ale ten môže nechať šoférovať neznámu osobu. A takéto zamotané problémy chce naša polícia riešiť tlakom na majiteľov.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod Pacho » 01. Jan 2011 17:11

Ja si zasa myslí, že zodpovednosť za veci, alebo aj zvierata ma mať majiteľ, lebo potom sa to masívne zneužíva. Pri služobných vozidlách je to jasné, keď idem musím si zapísať čas odchodu, trasu, km, a čas príchodu (aj kôly DU). A služobné vozidlo sa nesmie podstúpiť tretej osobe bez súhlasu majiteľa, iba ak vo vínimočných prípadoch (havaria, požiar....) ale tam by sa to dalo aj vysvetliť. Ja si neviem zasa predstaviť, ako stonag píše, že by som svoje súkromne auto niekomu len tak požičal v krčme, ktorého vôbec nepoznám. Pri všetkom ide o zodpovednost, predsa, keď niekomu niečo požičiam, musím vedieť komu, že má vodický.... že sa neopije.... nespraví dopravný priestupok a keď aj náhodou hej, tak si za to musí brať aj zodpovednosť. Tiež si neviem predstaviť, že by som svoje súkromne auto požičiaval kde komu, že po mesiaci ani neviek kto na ňom jazdil. Ešte raz opakujem je to len a len o zodpovednosti, ak tá jednoducho chýba a hľadajú sa rôzne výhovorky, ako sa jej vyhnúť. Potom sa stanú také prípady, že požičiam auto, človeku ktorý ma vodický "dva"dni, a viem že sa ide opiť na diskotéku, a potom sa zabije o prvý strom a to je ešte lepší prípad.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod granite01 » 01. Jan 2011 18:06

Ide tu len o zavedenie zodpovednosti majiteľa za priestupky. Zavádza sa to preto, lebo vo všeobecnosti málo ľudí je čestných - aby sa priznali - áno, ja som riadil a spáchal tento priestupok.
Vôbec sa týmto nič nemení v trestnoprávnej rovine, tu musia štátne orgány dokázať v trestnom konaní a následne aj pred súdom, kto konkrétne je vinník (nehody).
granite01
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 747
Založený: 02. Dec 2010 16:18
Bydlisko: KE

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod i15 » 01. Jan 2011 18:20

cielom je, aby sa mohli pouzivat automaticke radary a ine automaticke merace (napriklad automaticke fotenie prejazdu na cervenu)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod stanog » 02. Jan 2011 11:26

Veď práve o tom hovorím že automat nikdy nenahradí živého policajta ktorý naozaj legitimuje skutočného vodiča a nie voľakoho kto sa príde dodatočne priznať, napríklad 80 ročný starý otec "neznámeho" vinníka, lebo jemu pokutu odpustia nakoľko žije z nízkeho dôchodku. Podľa mňa je "objektívna zodpovednosť" okrem zodpovednosti za technický stav vozidla v prípade automatických meraní nanič lebo majiteľ môže nahlásiť kohokoľvek. Mne ide o skutočných pirátov ktorí si takto nájdu cestičky ako policajtom uniknúť. Samozrejme odstraší to bežných normálnych vodičov, to je bez pochýb ale na druhej strane bude nemálo prípadov kedy skutočný pirát alebo vinník trestu unikne. Spomeňme si na prípady ovplyvňovania policajtov ktorí pristihli synáčikov nejakého funkcionára za volantom pri vážnom priestupku. Teraz to bude oveľa jednoduchšie ututlať, do spisu sa priloží prehlásenie majiteľa že vozidlo šoféroval XY a pokutu dostane ten. A synáčikov vplyvný otecko mu na tú pokutu dá. A synáčik bez záznamov jedného dňa niekoho zabije a nakoľko doteraz nemal žiadny záznam bude mať poľahčujúce okolnosti. Preto treba čo najviac priestupkov riešiť na mieste, minimálne legitimovať vodiča.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: asdf a 11 hostí.