Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod eucitizen » 13. Aug 2012 19:55

Andrej napísal:eucitizen, ak su v Srbsku bezne cakacie doby na hraniciach 30 minut (aktualny stav podla odkazu), tak sa urcite oplati ist cez Srbsko, alebo sa mylim? Oproti 2-3 hodinam, ktore boli bezne par rokov dozadu mi pride 30 minut ako prijemne stravena prestavka :-) . A hlavne radsej si chvilku pockat na hraniciach, a cez krajinu prejst relativne rychlo a bezpecne, ako sa tralagat cez cele Rumunsko s priemerkou 50-60 km/h.


Uhm skusenost mojich znamych zo Srbska ked isli na Slovensko: minulu sobotu smer SK na hranici cakali 4 hodiny a vraj to brzdila srbska strana. Tuto sobotu sa vratili spat , odysli o 19 a stejne cakali 2,5 hodiny. Sice oni nie su obcanmi EU, ale aj tak o moc rychlo tie rady pre EU nie su. Odporucam Kelebiju ked sa niekto chysta ist na vikend cez SRB. Samozrejme ze cez Srbsko sa ide vyborne, od hranice az po Nisu mas dialnicu, intenzivne stavaju dialnicu smer Bulharsko a smer Macedonsko. V roku 2015 by mala byt cela dialnica hotova.

Pozeral som sa na stranku, ale nenasiel som ziadnu historicku databazu ohladne hranicnych priechodov.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 14. Aug 2012 07:54

eucitizen napísal:Este doda ze v Srbsku a v Bulharsku cihaju vsade policajti :)

Bol som autom v BG v roku 2010 a 2011, vždy cez Srbsko. Policajtmi som bol zastavený 2x, aj to bola v podstate moja chyba, lebo som v Sofii na obchvate zazmetkoval a miesto na A1 som odbočil na starú cestu (ktorou som nakoniec šiel takmer až do Burgasu). Prvý krát ma zastavili priamo na obchvate Sofie v mieste, kde je most cez železnicu postavený len v pol profile, druhý krát asi 20 km za Sofiou, myslím, že to bola obec Sarantsi. Takže v rozpetí cca 20 minút, bola cca 1 hodina v noci. Prví ani nechceli doklady, v podstate mi nedokázali vysvetliť, že by som mohol vypnúť diaľkové, čo policat vyriešil tak, že mi ich vypol sám a poslal ma ďalej. Druhým som dal doklady a po minúte ma pustili ďalej. Podotýkam, že mám ešte ružový "neeurópsky" vodičák.

K čakaniu na hranici: 3x do 30 min, 1x do 1h - tradične maďari na vstupe. (Ale to bude dosť ovplyvnené tým, že smerom tam jazdím posledný augustový víkend a naspať cca. 12 dní neskôr.)
Odporúčam si maďarskú diaľničnú známku kúpiť cez internet, mám veľmi negatívnu skúsenosť z Rozske. Mýto v Srbsku platím kartou.

Ak sú nejaké ďalšie otázky, rád odpoviem.
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Rio13.zm » 14. Aug 2012 09:35

ja sa s madarskou znamkou netrapim, jazdim do madarska hadam 7 rokov aspon raz mesacne a doteraz mi ju nikto nikdy nekontroloval. matricu si nekupujem priamo na hranicnych prechoddoch, ale az na prvej cerpacej stanici a vzdy na kartu. na hraniach dokazem zaplatit aj eurami, ale 2-4e navyse platit nebudem.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 14. Aug 2012 15:16

ty Vážne jazdíš pravidelne po Maďarských dialniciach bez povolenia? He he, že sranda.
Ja by som to kludne riskol tiež, ale predstava, že dovolenku pre 10 ludí za mnoho stovák eur mi pokazí pokus ušetriť 8eur mi príde absurdná. Neviem si ani predstaviť tú komunikáciu s maďarským policajtom.
Ďakujem za radu o tej matrici.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Kanky » 15. Aug 2012 06:22

horo100, ked som dobre pochopil Ria13.zm, tak on si kupuje matricu na cs a plati kartou, nejazdi bez povolenia...
Rio13.zm, ked mas kupenu matricu, tak ta nemaju preco kontrolovat, akurat ti mozu namerat rychlost...pri vjazdoch na dialnice ti oskenuju EČV..preto pri kupe vypisujes EČV...a mas ju na tom bloku, co dostanej od predavajuceho...toto chcu mat aj u nas a malo to byt uz od roku 2013, ale pochybujem...
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod eucitizen » 15. Aug 2012 09:47

Ked vstupis na madarske dialnice mas cely den cas si kupit nalepku. Nemusis hned ju mat ale do konca dna sa musis zaregistrovat. A maju vsade kamery a auta co kontroluju ci mas nalepku.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 16. Aug 2012 11:02

hups, to som nepochopil :)

kolega sa práve vrátil z bulharska, išiel autom tou cestou čo plánujem aj ja a písal som o nej vyššie. Tvrdil, že dialnice v bulharsku je už dalej ako ukazuje mapy.cz, vraj až niekde k mestu Jambol, no nevedel prestne. Nemáte niekto prehlad o aktuálnej výstavbe BLG dialnic? Ak by to bolo až po mesto Jambol, tak by cesta medzi Sofiou a Burgasom bola skoro cela po dialnici (okrem cca 50km) čo by bolo fantasticke.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 16. Aug 2012 11:40

Najpresnejší stav Bulharskej A1/A4 je na openstreetmap.org
Tohoto roku by sa ešte mal otvoriť kúsok A1/A4 medzi cestami 63 a 7, snáď ešte to konca prázdnin.
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 16. Aug 2012 12:46

wow, bulhari stavaju rychlostou o akej sa nam ani nesniva.
To znamena že z trasy 1450 km bude mimo dialnic a R-jek len slovensko(165 km), NIŠ-Sofia(165 km), a 50km vo vnutri Bulharska, teda spolu 380km, čo predstavuje 26%.
Zvyšných 74% bude ubiehať ako po masle :)

dakujem všetkým za informácie.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 16. Aug 2012 13:31

V tom masle je trochu nepríjemný piesok v podobe hraničných priechodov na Srbských hraniciach. Každopádne budúci rok Sofia->Bugras komplet po diaľnici. Mimochodom šťastnú cestu!
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 18. Aug 2012 17:09

hlásim sa s nesebaru :-)
vyrazili sme 17.8.2012 o 11:38 z Bánoviec nad Bebravou.
dorazili sme 4:53 (nášho času) k značke nesebar.
celkový čas 17h15min, z toho iba 1h45min čakania a prestávky.
čistá jazda 15h30min......teda uplna parada. Šli sme takmer predpisovo......naozaj strasne vela policajtov vo vsetkych štatoch.

podrobné info rozpíšem neskor, ale o jednej som vstal a pridal sa k ostatnym.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 26. Aug 2012 16:05

tak cesta spat trvala o hodinu dlhsie, no moze za to cakanie na hraniciach...turci niesu ludia, do vcera som nebol rasista.
Teda cesta nesebar-prievidza 18h15min.
BLH/SRB hranica čakanie 2hod.....bitka s turkami o kazdy meter
SRB/HU hranica, policia nas odklonila z dialnice 50km pred hranicou a po starej ceste na suboticu a prechod kelebia (20min čakanie). Tu treba povedať že sme mali obrovske štasie, lebo sme boli tretie auto ktore odklonili a za nami sa valila armada turkov.....ani sme nezastavovali, proste len nahanacka na kelebiu, tesne po nas dorazili turci a tipujem že čakacia doba za nami bola hned v zapeti cez 2hod. Ako to vyzeralo na hlavnom prechode si neviem ani predstavit.
Cez vikend nejazdite z bulharka cez srbsko, turci Vas zadupu pod zem. Tak neohladuplnych ludi na hraniciach ste este nezazili, neviem to ani opisat.

Proste predstavte si , že na hraniciach bezia tri terminaly. Slusny ludia vytvoria 3 rady a pčkaju až pridu na rad. Turci su schopny vytvorit radov aj 12 a tlacit sa k jedinemu terminalu zo vsetkych stran. po travniku, cez obrubnik, im je jedno. Poslu dieta aby sa pred vas postavilo a tak sa nemozete pohnut a oni sa pred vas pichnu. Po nom dalsi a dalsi. Az vam dojdu nervy a to dieta proste odtlacite auto preč. Zavnete trubit, nadavat a stanete sa sučastou toho chaosu. Uplny des.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 26. Aug 2012 16:12

Este ma napada, že nejazdite poobchavte Sofie!!!
Jedine ak mate teranak, lebo cesta je tam strasna. Naopak v Sofii je cesta velmi dobra, široka, vacsinou 80km/k teda pohoda.
Obchvat Belehradu tiez neodporucam. Ide sa tem pomali 50-60 km/h a neda sa tam predbiehat. Naopak v belehrade prebiehali rozsiahle rekonštrukcie a aj tak sa tam išlo plinulo.
Dialnica v bulharsku je až po Jambol, teda pohodička. cez bulharsko prejdete za 5 hod čista jazda.
Srbko tak 5,5hod......dialnica skoro vsade, okrem prejazdu Belehradu a cesty od NIŠu po hranice. Ale aj tam sa všade dialnice buduje, teda tak za 5 rokov by mohla byt suvisla dialnica z Bratislavy až do Burgasu.
Už sa na to teším, len cestovanie jedine v týždni a bez nemeckých turkov.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pacho » 26. Aug 2012 17:20

síce OT, ale by ma zaujímalo, čo ľudí láka ísť na dovolenku do Bulharska? Raz som bol v Rumunsku, stačilo, tí naší rómovia sú ešte zlatí. Veď tam okrem špinavého mora a nízkych cien nie je nič.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 26. Aug 2012 17:50

Myslel som, že Kelbija je len pre občanov EU a Srbska. No nič, vyrážam v sobotu 01/09, tak snáď už bude poprázdninová premávka. Skôr ako dobudovanie Srbských diaľnic by som preferoval dobudovanie trasy cez Rumunsko, ktorú by turci mali obísť. A tam by potom úplne odpadli hraničné problémy.
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod fh » 26. Aug 2012 18:57

Pacho napísal:síce OT, ale by ma zaujímalo, čo ľudí láka ísť na dovolenku do Bulharska? Raz som bol v Rumunsku, stačilo, tí naší rómovia sú ešte zlatí. Veď tam okrem špinavého mora a nízkych cien nie je nič.


Bulharsko nie je Rumunsko. Nie je to len o cenách. Pokiaľ nie si niekde 'all inclusive' ale na miestach kde si ráno kupiš na trhu a v pekárni ich vlastné výrobky, zistíš že nepodľahli globalizácii ako my. Plus pláže ktoré sú mimo hlavných letovisk. Ľudia si tam skromní a ústretoví, slováci sú ufrflani a zlostni.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod eucitizen » 26. Aug 2012 18:59

A pruhy pre obcanov EU nefungovali? Ak turci nemaju nemecky pas tak tam nemozu ist. Ale som rad ze si spokojny z cesti. Ja vacsinou chodieva do Srbska pracovne, chodim tak pondelok smer dole a piatok naspat...a maximalne cakam hodinu na hraniciach a to vdaka Madarom.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod horo100 » 26. Aug 2012 22:11

v nesebare bolo more naozaj špinavé, no našli sme si 19km severnejšie jednu nadhernu plaž, na ktoru sa nechyta ani chorvatsko.
a to som fanušik chorvatskeho mora a vždy som tvrdil že tam je krajšie ako v taliansku.
Ibaže kto sa chce pohodlne dostat do mora, plavat s meduzami, mať bar 10m od lehatka a 20m od mora, všetko za nižšie ceny ako v našich kaviarnach tak toto všetko najde jedine v bulharsku.
Ja osobne budem chodit nadalej hlavne do chorvatska, ale ako zmena to bolo zaujimave. Urcite tam ešte zajdem na dovolenku.

Suhlasim že cez rumunsko a bez čakania nahraniciach to bude jedneho dna lepšie, ale toho sa tak skoro nedočkame.

Pokial ide o tych turkov na hraniciach, tam neplatili naozaj ziadne pravidla.....žiadne!!!
Ked odisiel autobus s prechodu len pre autobusy, tak sa tam nahnulo 20 nemeckych turkov a začali trubit, aby ich niekto vybavil. Všetci išli všade a trubili......tam naozaj neboli vobec žiadne pravidlo....len sa čo najrychlejšie niekde natlačiť a pokračovať v ceste.
verím že sa raz odveziem elektromobilom krížom cez celé slovensko po dialnici a na jedno nabitie.
Obrázok používateľa
horo100
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Založený: 20. Máj 2012 01:21

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 27. Aug 2012 11:25

Koncom minulého týždňa bol na etapy otovrený kúsok posledného "lót-u" medzi cestou 53 a cestou 7. Zatiaľ rýchlosť obmedzená na 80 km/h. Jedinečná križovatka "petolačkata" (6/7/707) by už mala byť prestavaná na štandardný kruhový objazd.

Video prejazdu: www.youtube.com/watch?v=hDvibQ2tEFY
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 11. Sep 2012 19:30

1. Septembra som si novú Bulharskú A1 vyskúšal vlastnou károu. Úsek medzi cestou 53 a 7 je ozaj obmedzený na 80, ale absolútne nikto to nerešpektuje. Škoda toho chýbajúceho úseku, ale aj tak to neskutočne urýchľuje spojenie medzi Sofiou a Burgasom. Budúci rok už non-stop. :)

K hraniciam HU-SRB: na HU strane to bolo super, jeden pohraničník prechádzal frontu áut a občanov EU z nej vyberal a posielal inou bránou. Tam ani nechceli vidieť doklady. Turci stáli frontu. Na SRB strane bola fronta na 5 minút. Bleskovo vybavené.
Hranice SRB-BG: na SRB strane sme stáli asi 30 minút, plus asi 10 minút naťahovanie sa s bulharom, čo mi nacúval na predný nárazník a označkoval ŠPZ ťažným. :facepalm:

Mal by som otázku: Neabsolvoval ste niekto cestu cez Rumunsko? Uvítal by som nejaké tipy, postrehy...
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Andrej » 11. Sep 2012 19:41

Cez Rumunsko som cestoval 2x tusim 4 roky dozadu. Zdrzanie na hraniciach s Madarskom a BG v podstate ziadne, cesty takmer kompletne obnovene, avsak priemerna rychlost 50-60 km/h na hlavnych tahoch. Bocne cesty casto v dezolatnom stave. Podobne dojmy mal kolega, co sa nedavno odtial vratil.
Pokial nebude A1 dokoncena aspon v useku Arad-Sibiu, neoplati sa podla mna cestovat cez Rumunsko, pokial cestujes do TR ci Burgas+okolie.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod wiking86 » 23. Apr 2013 21:05

Ahojte chystame sa do Bulharska cez Srbsko, boli sme v r.2011 tam cez Rumunsko (hrozne zdlhava cesta po serpentivach), spat sme sli cez Srbsko cesta super rychla bez problemou az na hranice tam sme cakali skoro 6hodin a to v noci z piatka na sobotu, dalsi problem som mal s tym ze mam este stary obciansky a nie europsky pustili nas na dobre slovo a preukaz policajta. Neviete ci sa nejak zmenili cakacie doby na hraniciach a ci by som si mal vybavit eu obciansky radsej? alebo pas? aj vtedy sme sli prelom august/september aj tento rok tak chceme ist. ak niekto viete radu uvytam dakujem
wiking86
nováčik
 
Príspevky: 2
Založený: 23. Apr 2013 20:54

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod eucitizen » 23. Apr 2013 23:20

Ahoj, vyhybaj sa hlavne piatkov. Najvacsie cakacie doby su na hranicnom priechode Horgos, teda ten dialnicny. Najviac sa caka ked sa ide zo Srbska do Madarska a preto Srbi casto pouzivaju alternativny priechod ktory sa vola Kelebia, to si najdes na google maps bez problemov. Je to sice obchadza a na obycajnej ceste ale naozaj Srbi tvrdia ze tam su cakacie doby minimalne.Co sa tyka dokladov, neviem ti pvoedat, myslim ze stary OP je stale platny a uznavany v Europe, ale videl som raz predo mnou slovaka ktory ukazoval stary OP madarom a ti chceli vidiet aj pas.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod wiking86 » 24. Apr 2013 08:24

eucitizen dakujem
wiking86
nováčik
 
Príspevky: 2
Založený: 23. Apr 2013 20:54

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Pista » 24. Apr 2013 08:35

Na OP sa dá ísť do Srbska od 12/06/2010. Na starý OP som jazdil ešte v roku 2011. V 2012 som bol na pas, pretože som si v tej dobe nechával akurát vystaviť nový OP. Paradoxne (ale nejako som to očakával) mali s pasom najviac problémov maďarskí colníci na vstupe, keď prelustrovať jeden slovenský pas trvalo niekoľkonásobne dlhšie, ako 4 litovské pasy pasažierov v aute predo mnou. Asi ich miatlo, že auto bolo registrované v CZ. :) Čo sa týka čakania - jazdím tradične posledný augustový piatok tam a o cca 10 dní naspať. Nikde som nečakal viac ako hodinu a pol. Tohoto roku pri návrate možno skúsim prechod Kelbia..
Pista
diskutujúci
 
Príspevky: 167
Obrázky: 1
Založený: 10. Dec 2008 18:51

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.