Komárno - cestny most cez Dunaj

sekcia venovaná cestnej sieti

Moderátor: Moderátori

Plánovaný most cez Dunaj v Komárne - vzájomné "skúsenosti"

Odoslaťod KN.SK » 15. Okt 2016 21:07

bodrik napísal:To chápem, netreba ale zabúdať, že pri takýchto medzinárodných prepojeniach sa musí hľadieť na záujmy oboch štátov.
...
Lenže oni <takmer> na sto percent hľadia bezohľadne len na svoje "záujmy". Mnoho spoločných dohôd nedodržali alebo tzv. vypovedali (VDG-N, apod.), keď im z nejakého dôvodu nevyhovovalo alebo chceli z toho niečo vytĺcť. (Chceli, aby sa hranica medzi ČSSR/ČSFR/SR a MĽR/MR presunula z pôvodnej prúdnice - stredu plavebnej dráhy - Dunaja do stredu plavebnej dráhy gabčíkovskej časti, v dohode o výstavbe VDG-N bolo dohodnuté, a predovšetkým napísané na papieri, že hranica sa nepresunie a de facto sa opäť písomne potvrdili vzájomné hranice. Aj preto bujtošili proti nej, dúfajúc, že sa anuluje, a že 's-Gravenhage im potom niečo priklepne.)
zvR7 napísal:Pre Madarov je to logické plánovanie napojenia na M1, vedľa majú priemyselný park a kúsok ďalej vybudované dunajské prekladisko (zatiaľ síce prázdne, ale pripravené), a teraz podpísali zmluvu s čínskym výrobcom elektroautobusov , ktorý postaví fabriku pri Komárome a zamestná 300 ľudí ). Takže východné napojenie už pre nich nemá zmysel. Väčšiu prioritu bude mať v budúcnosti skôr prepojenie pri Štúrove.
• O prístavisku najnovšie niet vidu ani slychu. Pri PP je zastavané a ďalej západne je dosť vysoký breh, v strede (pri Dunaji) je prístavisko pre osobné lode, dtto je i na slovenskej strane. Teraz trocha východnejšie (od železničnej stanice) zvyšovali nízky breh, ktorý je nízky zopár kilometrov smerom na východ - k úpätiu Hrčí (Gerecse). Počas spevňovania a zvyšovania postavili, akoby som to jemne napísal, no prístavíčkovú plochu pre jeden žeriav, zatiaľ mobilný. Áno, pritom nanovo postavili nové kotvisko na uväzovanie plavidiel, keďže zvyšovali breh, presnejšie vybudovali hrádzu a niekde i postavili betónový múr, podobne ako to postavili na našej strane aj kvôli tomu, že náš breh je nižší ako ich a aj pre plánovanú, dohodnutú a nepostavenú časť VDG-N: Nagymaros. To (kotvisko) leží tesne pri trati č. 1 Budapešť - Hegyeshalom, št. hr. - (Viedeň), ktorú predtým často Dunaj zalial a aj podmyl, niet tam miesta pre prístav, jedine žeby tú trať zrušili alebo ju posunuli južnejšie :wink:
• Len aby im most pri Štúrove nekazil panorámu Ostrihomu a Dunajského meandra (Dunakanyar), ako to im mal kaziť Nagymaros. :) :( Ten tu vtedy mal hlavne hyzdiť okolie Vyšehradu.
Nielen pre to by som bol za to, ak sa bude voľakedy stavať južná R3, aby sa napojila pri Šahách. A nie aby sa zbytočne mrhali veľké peniaze na drahý druhý spoločný most cez Dunaj.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod devil » 16. Okt 2016 14:37

v tom KN budte radi ze nagymaros sa nepostavil. v BA sa musela stavat pred par rokmi nova protipovodnova ochrana...samozrejme nikto nenapisal ze preco .... bratislava 2013

http://ipravda.sk/res/2013/06/06/thumbs ... clanok.jpg
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Dunaj v Komárne a niečie "odborné" priepoviedky

Odoslaťod KN.SK » 16. Okt 2016 22:45

O. T.
V tom Komárne sa bude nutne musieť zvyšovať PPO, ani nie pre Gabčíkovo, ani pre nie Nagymaros, ALE PRETO, ŽE KORYTO Dunaja je už nad Bratislavou ZOVRETÉ i v Nemecku i v Rakúsku, nemá sa kde rozliať, tak tečie v úzkom profile a aj rýchlo, keď je vysoká hladina.
STAV BEZ NAGYMAROSU!!!: I v Komárne pri poslednej vysokej hladine v júni 2013 (889 cm) zatápala voda priesakmi za hrádzami (aj pri Váhu), aj za múrom na Alžbetinom ostrove i cez rúry pre pumpy "tryskala" voda do záhrad. Mimochodom na ostrove i v meste bola hladina asi pol metra od koruny betónových múrov PPO. Pozri https://www.youtube.com/watch?v=AIaXfnrkE2o i https://www.google.sk/search?q=povode%C ... ueZ4jUM%3A. Samozrejme najhoršie na tom boli miesta bez tých múrov, našťastie to bolo bez ich ochrany len na malej ploche. Horšie to bolo na protiľahlom brehu a preto minulý rok i tam konečne sa chopili rozumu a postavili novú PPO.
A ešte niečo, keby Gabčíkovo neakumulovalo nárazovo zvýšené objemy vody, tak by to pocítila hlavne Budapešť. A za ďalšie Nagymaros, nemal veľmi zvyšovať hladinu na rozdiel od Gabčíkova. Nagymaros mal vyrábať "málo" "nešpičkovej" elektrickej energie, mal mať úlohu dolnej nádrže sústavy podobnej prečerpávacím VE, a Gabčíkovo malo vyrábať pôvodne hlavne "špičkovú" elektrinu.
Čiže stav v Komárne podobný, aj bez Nagymarosu, ako v BA, i s Gabčíkovom..
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Dunaj a Váh v Komárne 07.06.2013

Odoslaťod KN.SK » 16. Okt 2016 23:17

Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod aquila » 17. Okt 2016 08:03

tak tak, praveze keby bol nagymaros a vsetky k tomu potrebne investicie, tak je slovensko v suchu a to doslova.. teraz bohuzial napriklad nemozeme kvoli dunajskej komisii vypustat tolko vody, lebo by to zaplavilo budapest ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod devil » 17. Okt 2016 14:12

cital som ze most v storovo-ostrihom bol postaveny tak ze sa zohladnila moznost postavenia nagymarosu. cize nejake zvysenie hladiny by tam bolo co by malo vplyv aj na KN.

gabcikovo akumuluje vodu do 200 mil. m3. velka voda na dunaji bola 10.000 m3/SEKUNDA. mne to vyslo ze za 6 hod. je VD plne ak nebolo predtym uplne vypustene tak za menej. potom sa voda pustala do stareho koryta....vraj 7.500 m3/sec.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod aquila » 17. Okt 2016 14:43

tak ono sa to hned nezastavi, ale v principe VD cunovo dokaze zbrzdit velku vodu len asi o 3 dni ak si dobre pamatam. keby bola zdrz dunakiliti, tak aj so vsetkymi objektami tak to malo celkovo schopnost zdrzat vlastne az o 2 tyzdne .. dunakility je o skoro 10 km dal po prude, a povodna plocha zdrze bola 60 km 2 ..
tak si porovnaj aky obrovsky zodiel v objeme vody medzi zdzou hrusov a povodnou dunakiliti mal byt

tou cervenou je naznacena povodna zdrz .. je vidno, ze je to o dost vacsie a vlastne je to vidno aj google maps podla uz vybudovanych hradzi

Obrázok
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Vplyv sústavy VDG-N na Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 18. Okt 2016 12:35

Nagymaros mal mať za úlohu aj zlepšenie plavebných podmienok, je tam nad ním v koryte kamenný prah. Pri nízkom stave bola A JE obmedzená plavba, buď sa zastavila alebo náklad sa musel rozložiť do väčšieho množstva člnov, čiže nešlo o "veľké" vzdutie (z cca 99 m. n. m. na 107,83 m. n. m.). To vzdutie sa malo prejaviť do vzdialenosti asi 95 km, takže za Komárno asi 25 až 30 km, Váh malo vzdúvať až po Kolárovo. Tu sa robila aj bentonitová injektáž. Pri Komárne by sa hladina zvýšila menej (tu by bolo vzdutie pri prietoku 2300 m3/s asi na 109 m. n. m.).
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod eric987 » 25. Okt 2016 08:30

Pristupovu komunikaciu k mostu vybuduje Vahostav-SK, vid : https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/345867 .

financovanie: CEF
zmluvna cena: 2,92 mil. €
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Plánovaný most cez Dunaj v Komárne - prístupová komunikácia

Odoslaťod KN.SK » 25. Okt 2016 11:57

eric987 napísal:Pristupovu komunikaciu k mostu vybuduje Vahostav-SK, pozri : https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/345867 . financovanie: CEF zmluvna cena: 2,92 mil. €
Kedy asi začnú?
Eric, ešte jeden príspevok a máš tisícku.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Most cez Dunaj v Komárne - Klepkanie na základný kameň

Odoslaťod KN.SK » 26. Okt 2016 18:35

Dnes klepkali :wink: .
Asi som maľoval *** na stenu. Šiel som tadiaľ po 16. h, ale stavebný ruch som tam (ešte) nevidel.
P. S. Asi bude treba pomaly premenovať túto tému.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 03. Dec 2016 20:49

"Separoval" som starý papier a na toto som pri tom naďabil:
35784
15 éve történt
Lesz-e új közúti híd Komáromban? ...Stubendek László alpolgármester úr olvasóinkat is tájekoztatta: ... nekünk is érdekünk, hogy óvjuk a lakósságot, ezért azt javasoltuk, hogy valahol Harcsás magasságában építsenek egy új, nagy teherbírású közúti hidat a teherforgalom lebonyolítására, a régi pedig maradjon meg „klasszikus“ átjárónak. A magyar fél ezzel egyetértett, mert a tervezett észak-déli európai autópálya építésekor át kell kelni a Dunán. A tárgyalások folytatódnak, s akkor kaphatnak lendületet, ha Szlovákia is csatlakozik az Európai Unióhoz.
(Komáromi Lapok. 1997. december 19, 51. Szám)


Pred 15 rokmi sa stalo
Bude nový most v Komárne? ... Viceprimátor Laszló Stubendek (pozn. terajší primátor, KN.SK) našich čitateľov informoval ... aj my máme záujem chrániť obyvateľstvo, preto sme navrhli postaviť nový vysokokapacitný cestný most pre nákladnú dopravu niekde pri Harčáši, starý potom zostane "klasickým" priechodom. Maďarská strana s týmto súhlasila, pretože pri výstavbe plánovanej severo-južnej európskej diaľnice bude nutné preklenúť Dunaj. Rokovania pokračujú a dostanú silný impulz, keď Slovensko vstúpi do Európskej únie.
(Komárňanské listy. 19. decembra 1997, č. 51)

Takže podľa plánov minimálne ešte v roku 1997, možno i v roku 1998, mal tento most stáť východne od Komárna. Teda tak by nebol veľmi nutný obchvat mikronaokolobližšie, ako bude potrebný teraz (ak bude niekedy vôbec postavený...). :|

Mimochodom po poklepkaní nie je tu vonkoncom žiaden pohyb.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Most cez Dunaj v Komárne - už je aj akási činnosť

Odoslaťod KN.SK » 15. Dec 2016 14:13

Kolega predvčerom za zvečerievania sa pri ceste (I/63) videl nejaký stroj. Myslel si najprv, že to bol malý bager, ale bol to vytrhávač stromov. Povedal mi (dnes), že vytrhané orechy potom hneď na mieste aj podrvili. Toto vysvetľuje, že keď som po čase tadiaľ včera šiel, za súmraku, videlo sa mi cestou niečo čudné. Neboli popri ceste tie stromy. A ešte som videl asi 20 metrov v poli 'severne' od I/63 nejakú "informačnú" tabuľu, takú akú dávajú pri stavbách. Ak som dobre videl, tak tam na nej bola i zástava EÚ. Niekedy, keď mi to vyjde, tak to "obzriem".
Už bolo klopkanie, tak už sa začalo aj akési kopkanie. :)
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Most cez Dunaj v Komárne - už tam niečo "robkali"

Odoslaťod KN.SK » 16. Dec 2016 08:49

ja som napísal:Kolega predvčerom za zvečerievania sa pri ceste (I/63) videl nejaký stroj. Myslel si najprv, že to bol malý bager, ale bol to vytrhávač stromov. Povedal mi (dnes), že vytrhané orechy potom hneď na mieste aj podrvili.
•••
Mal som nepresnú informáciu. Malá technologická oprava odstraňovania stromov. Nevytrhávali, ale vypílili. gallery/image_page.php?album_id=277&image_id=35878 a gallery/image_page.php?album_id=277&image_id=35872

ja som napísal:••• A ešte som videl asi 20 metrov v poli 'severne' od I/63 nejakú "informačnú" tabuľu, takú akú dávajú pri stavbách. Ak som dobre videl, tak tam na nej bola i zástava EÚ. Niekedy, keď mi to vyjde, tak to "obzriem".
35876 Bol som sa tam obzrieť. Nedalo mi to. Aj som si musel zablýskať. :lol:
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Ešte neBudovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 06. Feb 2017 23:23

Žiaden pohyb, žiadna stavebná činnosť. Zatiaľ.
Podľa mňa nempravda v PRAVDE.
PRAVDA napísal: tu http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clano ... yri-pruhy/ :
... Obchvat Komárna sa má napojiť na nový most, ktorý sa začal stavať v minulom roku...

i tu:
Správy NDS napísal: http://ndsas.sk/aktuality-odstartovali- ... 372s49344c :
a to v odstavci Okrem I/61 aj obchvat Krupiny a Komárna
... Obchvat Komárna sa má napojiť na nový most, ktorý sa začal stavať v roku 2016...

P. S. Tie vety sú takmer totožné, identické. Až na konce. :lol: CTRL+C
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Most cez Dunaj v Komárne - už prvá činnosť

Odoslaťod KN.SK » 06. Mar 2017 19:43

Váhostav už začal prvé jarné práce pri výstavbe nového mosta. Pridané tri obrázky z dneška gallery/album.php?album_id=277 .
Maďarsko vraj ešte stále/opäť vyberá stavebnú firmu pre svoju časť. :roll:
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod Maxx787 » 06. Mar 2017 19:45

ma niekto ortofomapu ako ma byt spraveny most a obchvat? :-) :-) potesilo by ma to, vdaka :-)
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO


Most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 23. Apr 2017 20:59

Do galérie pridané ďalšie obrázky a to z obdobia 11.03.2017 až 20.04.2017 (takmer mesiac sa tam nepracovalo - od 24.03.2017 do 20.04.2017), pozrite, ak chcete :wink: tu: gallery/album.php?album_id=277
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Plánovaný most cez Dunaj v Komárne - oprava komentára

Odoslaťod KN.SK » 24. Apr 2017 08:39

Valec je i fotkách z 20. apríla, do očí bijúcu hlúposť som napísal do komentára pod zatiaľ poslednú fotku. :roll:
Mohlo by sa to nejako napraviť v komentári? Vďaka.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Nový most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 02. Máj 2017 20:33

Už to vidieť i z oblohy: https://www.google.sk/maps/@47.7625134, ... a=!3m1!1e3 .
Podľa tohto pohľadu: https://www.google.sk/maps/@47.765573,1 ... a=!3m1!1e3 bude mať kruháč "vnútorný" priemer okolo 80 m. Na druhej strane zatiaľ ani ťuk.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod robertko » 03. Máj 2017 07:06

ten "kruháč" je obchádzka ...
robertko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 330
Obrázky: 30
Založený: 06. Okt 2013 19:16

Nový most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 03. Máj 2017 09:15

Robert, vlastne polkruháč bude obchádzka s ~ R40 000 mm, dobre že si sa opýtal. Už som sa tešil na celkom veľký a "dobrý" priemer kruháča, ktorý by mal byť riadnou súčasťou prístupovej komunikácie k mostu. Zabudol som na to, i vtedy ma srdil ten piadikruháčik, čo bol navrhnutý, možno bude mať asi len Dv 20 000 (?). :roll:
Pozri gallery/image_page.php?album_id=46&image_id=21130 je modrou je nakreslená obchádzka, aby sa mohol stavať menší - maličký kruháč :? , čiže červenou je vlastná prístupová komunikácia.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Plánovaný most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod robertko » 03. Máj 2017 16:31

asi sme sa nepochopili ja som to dal ako informáciu. modrá obchádzka sa zruší a ostane iba červený kruháč
robertko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 330
Obrázky: 30
Založený: 06. Okt 2013 19:16

Nový most cez Dunaj v Komárne

Odoslaťod KN.SK » 04. Jún 2017 16:49

V lete sa môže začať výstavba nového mosta cez Dunaj pri Komárne
12:51 utorok 30.mája 2017 | MTI
O niekoľko mesiacov, už v lete sa môže začať výstavba nového mosta cez Dunaj pri Komárne, keďže úspešne sa dokončil proces verejného obstarávania pre realizáciu tohto projektu – v utorok to oznámila Národná (spoločnosť) pre rozvoj infraštruktúry (NIF).
Spoločnosť (NIF) informovala, že víťazná ponuka je od konzorcia H-M DUNAHÍD, ktorého členmi sú „Hídépítő Zrt.“ a „Mészáros a Mészáros Kft.“. Čistá suma na výstavbu je 91,2 miliónov EUR, t. j. asi 28,6 miliardy Ft. Uvedenie nového mosta a priľahlých cestných úsekov do prevádzky sa očakáva na jeseň 2019.
Po dokončení výstavby nového mosta nákladná doprava od diaľnice M1 k slovenskej hranici sa odkloní, pôjde mimo obcí, čím sa výrazne znižuje hlučnosť a zaťaženie životného prostredia v obývaných zónach, a zároveň sa zvýši rýchlosť a bezpečnosť dopravy.
Na 600 metrov dlhom cestnom moste budú 2 jazdné pruhy, taktiež chodník pre cyklistov a peších s verejným osvetlením. Vzhľadom k jedinečnej konštrukcii/výzoru bude (ozdobne) nasvietený pylón i nosné laná.
Most je jednopylónový s ortotrópnou oceľovou vozovkovou doskou zavesenou na šikmých lanách. Most má päť otvorov, z ktorých tri sú nad korytom a dvaja budú na nive na slovenskej strane. Vrchol pylónu bude 94,5 metrov nad vozovku.
Koordinátorom výstavby je Maďarsko, projekt je z poverenia Ministerstva národného rozvoja MR a Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR zadaný NIF, Zrt. a Slovenskej správe ciest (SSC), ktoré ho zainvestujú zo zdrojov EÚ, SR a MR.
Prístupové cesty postavené na oboch stranách budú dve samostatné investície, na maďarskej strane plánovaná cesta sa napojí cestu č 131., čo je južný (KN.SK: presnejšie juhozápadný) obchvat Komáromu. Na tomto úseku budú dva kruhové objazdy a dva menšie mosty. Na túto časť zákazky ešte prebieha výberové konanie, očakáva sa jeho úspešné ukončenie a oznámenie v júni.
NIF, Zrt. už skôr informoval, že nový dunajský most bude postavený 170 metrov západne od jestvujúceho železničného mosta. Teraz kamióny bez obmedzenia prechádzajú maďarsko-slovenskú hranicu vo Vámosszabadi (53 km obchádzka) alebo v obci Parassapuszta (180 kilometrová obchádzka).
Podobný jednostranne zavesený most, ako je plánovaný most pri Komárne, je len v Kanade. Po moste Apollo v Bratislave bude druhým najväčším/najdlhším mostom na Slovensku.


Zdroj prekladu: http://ujszo.com/online/kozelet/2017/05 ... megepitese

Už mi to nedalo, tak som hľadal, prečo sa na druhej strane ešte nič nehýbe. Pre samotný most už vybral koordinátor (MR) "staviteľa" (vyzerá to na čisto maďarské firmy :roll: ), no na pripájač k mostu na maďarskej strane ešte stále hľadajú (toho správneho) [počul som šumy, že možno až v auguste sa im to podarí].
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Cestná sieť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.