R4 Prešov, severný obchvat

Štátna hranica MR/SR – Milhosť – Košice – v peáži s diaľnicou D1– Prešov – Svidník – Vyšný Komárnik – štátna hranica SR/PL

Moderátor: Moderátori

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Jarda Retarda » 03. Okt 2016 23:06

Ďakujem, už som zaregistroval. Dokonca som to dostal spravou od uzivatela pedro, ktory nam to do galerie nahral. Touto cestou pozdravujem a tiež ďakujem. :)
Jarda Retarda
diskutujúci
 
Príspevky: 103
Založený: 14. Apr 2016 18:07

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Jarda Retarda » 03. Okt 2016 23:39

svaco napísal:Podla obrazkov z MK-5 ktore su v Galerii, tak vjazd od SB do PO neprechadza cez krizovatku razceste Sidlovec a tym padom Sabinovska ulica by bola v pohode. Je to ako keby od SB boli na vjazd do PO dva nezavisle cesty. Tiez som si myslel, ze MK-5 zacne az za krizovatkou Razc. Sidlovec, ale na moje prijemne prekvapenie to tak nebude. Jedina nevyhoda tohto riesenia je to, ze auta zo Sidlovca, Dubravy a Sabinovskej budu musiet prejst cez zeleznicu a most cez torysu, aby sa dostali na MK-5. Ale naopak sidl.3, kde zije omnoho viac ludi bude mat napojenie na MK-5 priamo a teda by ju vyuzivalo podstatne viac aut, cim by sa uvolinili sucasne prepchate cesty ako Sabinovska a Prostejovska/Volgogradska.

Ak som to pochopil zle, opravte ma.


Tak by to malo byt.. Dokonca si myslim, ze aj Obrancov mieru cast Levocskej by pocitili ulavu. MK 5 by bola pre PO vyrazna pomoc co sa tyka osobnej dopravy.
Jarda Retarda
diskutujúci
 
Príspevky: 103
Založený: 14. Apr 2016 18:07

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 04. Okt 2016 07:37

bodrik napísal:
Jarda Retarda napísal:V tejto suvislosti sa chcem opytat, kde sa daju najst vysledky smeroveho dopravneho prieskumu v PO z 2014? Ten by pri rozhodovani mal byt smerodatny a hoci tu hladam na fore a googlim, tak sa mi nedari ho najst..


http://www.dialnice.info/gallery/image_ ... e_id=34982


z toho mi ozaj vychadza ze najlepsi by bola D1 a potom vychodny obchvat v akejkolvek forme ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod bodrik » 04. Okt 2016 13:38

Aquila, D1 treba stavať spolu aj s úsekom R4 po križovatku s I/68. Smer od SB, resp. severo-južný prejazd mestom je jedna obrovská katastrofa.
Treba stavať aj východný obchvat mesta, tam to ale horí menej, ako tranzit sever-juh. Kľudne to môže byť od Kapušian usporiadaní 2+2 a pokiaľ možno v parametroch RC, ale R4 by som ťahal tak ako je naprojektovaná, nakoľko I/68 je dosť významná a s vysokými intenzitami, takže jej severné napojenie nemôže byť R4-kou len tak odignorované/obídené.
Dopravné rozloženie v PO je tak zle riešené a v tak kritickom stave, že si vyžaduje kapacitné mimoúrovňové komunikácie okolo celého mesta.
Geomorfológia a rozloženie cestnej siete na severozápadnej, severnej, aj severovýchodnej strane mesta je vejárovitého tvaru a všetky tie cesty sa teraz stretávajú v centre mesta, ktoré nemá ani len žiadne kapacitné dopravné okruhy.
Je teda nutné vytvoriť jeden kapacitne postačujúci vonkajši okruh tvorený z D1, R4 a východného obchvatu. Akékoľvek iné riešenie bude vždy len čiastočné.
R4 treba jednoznačne ťahať severným obchvatom, pretože iba ten dokáže obslúžiť všetky dopravne frekventované vstupy do mesta, ktorých je na severnej strane omnoho viac ako na južnej. Preto severný obchvat je nevyhnutnosť, bez neho nieje možné previesť tranzit mimo centrum mesta.
Východný obchvat by som pri Kapušanoch v križovaní s R4 v priamom pokračovaní priamo napojil na II/545, ktorú by som konečne preklasifikoval na cestu I. triedy, čo už dávno mohlo byť urobené, pretože tá cesta tomu významom, aj intenzitami zodpovedá.
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod svaco » 04. Okt 2016 14:52

Momentálne stojí za úvahu či stavať D1 a celú R4, alebo D1 + R4 1.časť(PO-Zap - PO-Sever/Dúbrava) a k tomu obchvat MK-5, ktorý by podľa mňa viac pomohol odviesť autá z centra a aj ďalších exponovaných ulíc ako je napr. Sabinovská/Prostejovská.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod bodrik » 04. Okt 2016 15:11

V prvej etape je potrebné D1 + časť R4 s napojením na I/68.
V druhej etape vých. obchvat + MK5, v tretej etape zvysok sev. obchatu + ostatné potrebné preložky št. ciest vnútri PO.
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod caki » 04. Okt 2016 15:16

zvlastne, ze na vsetky tieto otazky mala dat odpoved studia realizovatelnosti ale vystupy nikto nikde neprezentoval. Skoda. Ani ja nie som nadseny, ze zrazu sa zacina vsetko okresavat hlavne na vychode ale niektore cesty naozaj nemusia byt naprojektovane ako 2+2. Po priklad netreba chodil daleko - napr. v PL mesto Nowy Sacz, ktory ma porovnatelnu velkost ako PO a ma scasti zapadny obchvat mesta v parametroch nasej cesty 2. triedy a kruhace. Prejazd obchvatom 70-90 km/h ale uplne v pohode oproti semaforom v meste. Usetreny cas, nervy aj palivo. Keby sa nerealizoval R4 obchvat tak nieco 1+1 so slabsimi parametrami by tiez nebolo na zahodenie ak by sa to stihlo do 10 rokov.
Lenze to by na SR muselo fungovat spojenie SSC a NDS a aby sa financie nepreliavali do nespravnych vreciek.
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 362
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod bodrik » 04. Okt 2016 15:34

Caki, je to neporovnateľné, pretože Nowy Sacz neleží z pohľadu Poľska ani na jednom z dopravných koridorov, pričom Prešov križujú dva! Tu nejde o napojenie nejakého provinčného mesta (Nowy Sacz ním je bez ohľadu na počet obyvateľov) na diaľničnú sieť, ale o vyriešenie dopravy v našom 3. najväčšom meste, plus vyriešenie priebehu dvoch CORE medzinárodných dopravných koridorov. A to je obrovský rozdiel!
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod caki » 04. Okt 2016 16:01

Urcite je pravda, ze Nowy Sacz ma tranzit minimalny ale intenzity na vstupoch do ich mesta su vyse 20 tis., ak si dobre pamatam. Ak by boli podobne intenzity v PO aj po dobudovani obchvatov tak budeme tam kde sme teraz.

Este netreba zabudat, ze JZ obchvat bude sluzit pre cele S3 ktori dochadzaju za pracou do KE. Podobne ako sa spominalo vyssie cast R4 odbremeni Sabinovsku ul. od aut zo severu (SB,SL aj tych co idu len do PO) a v poslednych rokoch/mesiacoch to nie su len pondelkove kolony ale uz kazdodenne.
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 362
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod bodrik » 04. Okt 2016 17:11

S tým súhlasím. Pomohlo by to.

PO je oproti N. Saczu komplikovanejší v tom, že tam sú intenzity 20tis. na vstupe/výstupe od Krakova ale od iných smerov sú výrazne nižšie. Od Krakova je to dominantné.

Ale v PO máš 20tis. na vystupe/výstupe od SB (I/68), ďalších 20tis. na vstupe výstupe od LE (D1+I/18+II/546 spolu), 35 tis. na vstupe/výstupe od BJ/SK/VT (I/18+I/21+II/545 spolu) a ďalších 35tis. na vstupe/výstupe od KE (D1+I/68 spolu).

Všetky tieto desaťtisíce musia prejsť centrom/širším centrom, pričom jediný súvislý prieťah mestom je I/18 v smere V-Z. Aj tá vedie úplným centrom, po hranici historickej MPR. Žiadny iný prieťah mestom neexistuje. V obmedzenej miere existuje ešte kvázi juhovýchodná tangenta, ktorá vedie sídliskom Sekčov a ešte bude existovať tiež akási kvázi juhozápadná tangenta po dokončení NK, ktorá však tiež povedie sídliskom, konkrétne Sídliskom II. Preto je v PO tak chaotická dopravná situácia aká je a ani dostavbou NK sa to nijak výrazne nezlepší. Dostavba NK je len kvapkou v mori, ktorá už tu dávno mala byť..

Ak si to zhrnieme, ani jeden stav nieje normálny. I/18 prechádza historickým centrom a juhovýchodná, aj juhozápadná tangenta prechádzajú/budú prechádzať sídliskami. Všetko je to dlhodobo neprípustný stav!

V PO prakticky neexistuje jediný normálny prejazd mestom, ktorý by bolo možné používať pre tranzit výhľadovo na dlhé desaťročia. Neexistuje nič také čo by okrem dostavby D1, R4 (tak ako je naplánovaná a východného obchvatu odbremenilo mesto od dopravy.

Preto môj názor je taký že Prešov potrebuje 2+2 riešené mimoúrovňovo okolo celého mesta. Keďže v meste neexistuje prakticky žiadna radiálno-okružná sieť potrebná k tomu, aby mesto normálne fungovalo, bude musieť ich úlohu prebrať vonkajší okruh, ktorý aspoň zabezpečí odklon tranzitu mimo urbanizované územie.
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Jarda Retarda » 04. Okt 2016 23:26

Presov je fakt dopravna katastrofa.. Akurat si nie som isty, ci severna R4 odvedie tranzit v smere PL - HU. Poliak nie vzdy bude platit myto za 25km, ked to moze mat cez PO 16, z coho za km v intravilane nic neplati. Minimalne v noci budu jazdit TIR v tomto smere cez PO :D

Na druhu stranu vychodny obchvat R4 by vnutromestskej doprave pomohol len minimalne... Inak suhlasim, ze obchvaty D1 a severna R4 na seba stiahnu aj cast zdrojovej dopravy, ktora sa tym vyhne nestastnemu centru... Inak v PO isto treba aj MK5, alebo P+R na vjazdoch do mesta a MHD zadarmo pre vsetkych v 5minutovych intervaloch v spicke :D :D
Jarda Retarda
diskutujúci
 
Príspevky: 103
Založený: 14. Apr 2016 18:07

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod i15 » 05. Okt 2016 04:53

Budapešť (posvätná krava odporcov tunelov) má tiež excentrický obchvat, ale je tam zákaz pre tranzit a policajti to kontrolujú
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod eric987 » 05. Okt 2016 10:55

Jarda Retarda napísal:Presov je fakt dopravna katastrofa.. Akurat si nie som isty, ci severna R4 odvedie tranzit v smere PL - HU. Poliak nie vzdy bude platit myto za 25km, ked to moze mat cez PO 16, z coho za km v intravilane nic neplati. Minimalne v noci budu jazdit TIR v tomto smere cez PO :D
ň

Tak VO bude bez tunelov, cize logicky by mohol mat aj viac MUK. Napr. taky Sekcov a Solivar by mohli byt priamo napojene na R4. Co sa tyka poliakov, na AGLS sa da zakaz nad 7,5t okrem MHD, detto usek I/18 od krizovatky z Levocskou po krizovatku so Safarkovou. Potom moc nebudu mat na vyber kadial ist.
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 94
Založený: 16. Júl 2014 08:16

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod bodrik » 05. Okt 2016 10:57

i15, zákaz pre tranzit prechádzať mestom? Všetok tranzit je nasmerovaný na obchvat, správne tomu rozumiem?

Ak by bola D1+R4, tranzit sa vie vyhnúť mestu v prípade zákazu vjazdu na prieťah Sekčovom.

Inak aj tá Budapešť bude mať tunely na obchvate, len čo ho skompletizujú..
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod i15 » 05. Okt 2016 16:32

dáme zákazovú značku pre tranzit nad x ton, zastavíme kamión na Vranovskej a keď nemá vykládku v Prešove, pokuta
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Jarda Retarda » 05. Okt 2016 23:14

Takto by to slo.. zo zaciatku by to museli kontrolovat denne, ale myslim ze v tom su nasi policajti celkom sikovni :D
Jarda Retarda
diskutujúci
 
Príspevky: 103
Založený: 14. Apr 2016 18:07

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Tomas PO » 08. Okt 2016 14:11

O potrebe a trasovani D1 sa uz verim, zmysel bavit nema. Verme, ze sa dopolitikarci a najde riesenie na spustenie uz davno vysutazenej stavby D1 cez PO. Idealne by bolo, ak by stavebne firmy dokazali tlakom INEKO a MinDop znizit cenu, a vsetky strany by boli spokojne.
Dostavbou NK a D1 sa v tomto smere Presov poriesi. NK tie obcasne uzavierky tunela zvladne, aj ked je skoda, ze aj v 21 storoci nie je SSC schopna v PO vybudovat aspon jednu MUK a este aj NK ma urovnove krizovanie na KO s mestskymi komunikaciami.
Smer od SB vyriesi len R4, usek Dubrava-MUK Vydumanec. Alternativa by mohla byt len v podobe kombinacie MK-5 a MK-3, ktora by tranzit SB-KE previedla, a ta sa blizi cene tejto casti R4, kedze vedie komplet cez mesto. Problemy s vykupmi pozemkov si ani neviem predstavit, mestu sa okolo rieky Sekcov nepodarilo postavit ani za 25 rokov postavit obycajny chodnik kvoli tisickam majitelov.
To, ze postavenie MK-5 by previedlo auta od SB na Dukliansku a nasledne by na KE isli Sekcovom sa nebojim, samozrejme v pripade, ze by bola postavena cast SO R4 Dubrava - MUk Vydumanec.
Podla dostupnych nakresov, MK-5 aj MK-3 je sice len ako TS, ktoru ma len Mesto Presov, nema ju ani SSC, zrejme vsak existuje koordinacia stavby R4 a MK-5.
Pri R4 by sa pod buducou Rkou mala 1/68 medzi Velkym Sarisom a PO rozsirit na 2+2 a to tak, ze MK-5 sa na mala dat napojit, vid vykres: http://www.dialnice.info/gallery/image_ ... e_id=31955 . Ten usek v modrom uplne nalavo - km 7 - 7,2 je uz sucast stavby R4.
Tymto by TEORETICKY mohol byt Presov docasne vyrieseny a to pre TIR.
Smer BA-KE vsetko po D1, smer SB-BA po R4, SB-KE po R4 a D1, smer PL-BA po 1/18, odbockou na MK-5 a nasledne po R4 (krkolomne, ale znackami sa to da) a smer PL-KE detto 1/18-MK5-R4-D1. Okluka pre TIR, ale opat, znackami a kontrolou prejazdu sa to da. U OA to vsak nehrozi, to by stale islo Sekcovom (smer KE), alebo mestom (smer BA). Avsak odklon podielu 20% TIR by mal znacne pomoct.
Este ekonomickejsou verizou by mohla byt MK-5 a R4 Dubrava-Vydumanec vedene len ako polprofil. Akekolvek ine kresanie uz podla mna neexistuje.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Stefi » 09. Okt 2016 08:53

Samotna R4 z mojho pohladu nic neriesi.Presov ma problem skor s tym ze velmi casto sa v meste zuzuju 4 pruhy na 2 resp. 3 pruhy. Podla mna urcite by to chcelo urobit most na levocskej ponad torysu, rozsirit krizovatku levocska aspon urobit pruh aby auta smerom zo sabinova mohli volne ist smerom na poprad. Krizovatka pri kauflande by potrebovala tiez zmenu. Jedine co by mozno pomohla R4 je ze by auta zo sabinova nevolili vstup do PO od sabinova ale od PP.
Stefi
návštevník
 
Príspevky: 47
Založený: 22. Aug 2014 13:50

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod caki » 08. Nov 2016 13:52

caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 362
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod i15 » 08. Nov 2016 18:34

tak šup šup vyhlásiť tender
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod aquila » 14. Nov 2016 10:34

podla vsetkeho by chceli tuto cast severneho obchvatu finacovat cez EFSI, uvidime ako to dopadne, ale bolo docela haluz, keby tato 4,3 km cast severneho obchvatu sa otvarala div nie rovnako ako D1 obchvat ...

no kazdopadne, ked sa to ozaj zacne stavat, tak asi bude dobre aj tento thread rozdelit a oddelit novu cast MUK saris - MUK presov sever

viewtopic.php?f=35&t=22031
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod i15 » 14. Nov 2016 18:47

prosím nedeliť

a teším sa na cenu na 1 km toho krátkeho úseku :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod jarino » 14. Nov 2016 18:58

Ak je to pravda, táto časť kľudne môže byť do roku 2020 hotová. Komisia navrhla isté úpravy, konkrétne zvýšiť rozpočet a trojročné obdobie(2015-2018) sa má predĺžiť do 2020.
Čo sa týka EFSI, tak zatiaľ asi najväčší projekt je PPP D4-R7. Potom ďalšie info sa negujú, jedna hovorí, že eurofondy a EFSI sa majú doplňovať, ďalšia, že podpora z EFSI má ísť prioritne tam, kde sa nedostane podpora z európskych investičných a štrukturálnych fondov. A samozrejme cezhraničné a udržateľné projekty...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod Tomas PO » 29. Nov 2016 12:51

i15 napísal:prosím nedeliť

a teším sa na cenu na 1 km toho krátkeho úseku :)

pockajme si este, ale skutocne to vyzera na delbu na dva useky. ked to bude jasne, mozme rozdelit.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: R4 Prešov, severný obchvat

Odoslaťod i15 » 29. Nov 2016 17:07

a načo? aj tak budú ľudia diskutovať o úseku PO sever - Kapušany v téme PO západ - PO sever a naopak
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na R4

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.