Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

cez Zilinu
27
17%
po R1 a cez Donovaly
27
17%
po R1 a cez Certovicu
26
16%
po R1 a dalej na LC a RV
33
20%
cez Madarsko
6
4%
na východ cestujem minimálne/sporadicky a tak nebudem skresľovať hlasovanie :)
41
25%
Ina trasa (uviest v diskusii)
1
1%
 
Celkový počet hlasov : 161

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Milos » 21. Apr 2017 14:47

caki napísal:
milan_KM napísal:No ale predstav si, žeby si videl do čoho sa rútiš, tak odstavíš auto na krajnici. Na D1 no problem, na R1 by ťa niekto zrámoval. :roll:

nie je to take jednoznacne: https://www.youtube.com/watch?v=e1Ynf1BbGxY


Milan mal zrejme na mysli odstaviť auto napr. už pár stoviek metrov (alebo pár km) pred tou hradnou nehodou. Ok, nebolo to vidieť z diaľky kvôli hmle, ale napr. počujem hlásenie v mimoriadnom dopravnom servise, že na xx km D1 medzi PP a Spišským Štvrtkom sa stala hromadná nehoda, zisťujem, že som už minul posledný výjazd z diaľnice pred miestom nehody, tak to odstavím čím skôr.
Ale ani v prípade odstavenia osobného automobilu v užšom odstavnom pruhu na R1 som nemal problém. Viackrát som už takto na rôznych miestach núdzovo odstavil kvôli akútnej malej potrebe :) a nikdy som netrčal do jazdného pruhu, a to nemám úzke auto, skôr širšie (takmer 1,8 m). Od stredovej čiary po zvodidlá je viac než uvádzaných 1,5 metra (zrejme 1,5 metra AB kryt plus minimálne 0,3, možno aj 0,5 metra štrkový povrch), čiže ak sa potiahne až tesne k zvodidlám, osobné auto by sa malo zmestiť za čiaru. Samozejme, omyl pripúšťam, šírku odstavného pruhu som nemeral v celej dĺžke R1 :D
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod PK » 21. Apr 2017 15:12

Najvacsia retazovka na dialnici sa stala pred par rokmi pri Bratislave. Ked dobre pamatam tak 60 aut a 6 mrtvych. Dovod znizena viditelnost bol rovnaky ako teraz hore na severe.
Siel som tam den predtym, nad 800m bolo pod nulou primrzalo, dialnica bola posolena. Fakt je, ze tento usek dialnice je viac nebezpecny kvoli nadmorskej vyske a fakt je, ze je to od Bratislavy na cely vychod naokolo.
Dalsi fakt je, ze na Slovensku potrebujeme oba tahy BA - ZA - PP - PO - HE - Snina - UA aj BA - NZ - RS - KE - UA (sorry Zvolen je zachadzka).
A ked budu tieto dva tahy kompletne tak mozeme z prebytku penazi postavit najkratsi a najrychlejsi tah BA - NR - ZV - BR - PP - PO.
Jasne, ze sa malo stavat v poradi od najmenej komplikovaneho a draheho juzneho, alternativne stredny, urcite nie od prveho severneho.
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Tomas PO » 21. Apr 2017 15:14

na tomto mieste by jednoznacne malo byt PDZ, metosenzor + kamery. uz viackrat tu bolo zle pocasie a v pripade takejto vichrici odstavit celu dialnicu nie po hromadnej nehode, ale este pred prvou koliziou. A to za MUK Spissky stvrtok (smer od PO) a z druhej strany pred PP-vychod. Zijeme v 21. storoci, mala by to byt samozrejmost.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod PK » 21. Apr 2017 16:01

Obavam sa, ze tuto ti ziadna technika nepomoze. Sposobovala by strasne mnozstva obmedzeni, tento usek dialnice chronicky trpi hmlami, ked v doline par 100m je takmer nulova viditelnost a na kopci jasno, popripade uplne naopak.
Viditelnost by si musel merat prakticky kazdych 500m aby to malo zmysel. Inac by bol kopu casu zavrety napr. 10km usek kvoli 100m kusu hmly.
Ak by si nechcel kazdych 500m sledovat povrch vozovky, tak by si musel PDZ nastavit na najhorsi mozny scenar, poladovicu a tomu zodpovedajucu brzdnu drahu. Vysledok 90% casu obmedzeni by sme jazdili po dialnici 40tkou zbytocne.
Tuto je jedina moznost sa spolahnut na zdravy rozum a usudok, aj ked uznavam to na Sk kope ludi chyba. Snad by pomohlo znacenie ako v Rakusku, kde su na vodiacich ciarach polkruhy a znacenie, ze ak vidis menej ako 2 za hmly tak je rychlost 60km/h
PK
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 999
Obrázky: 13
Založený: 10. Mar 2008 09:47

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 27. Apr 2017 10:34

http://analyzy.marketlocator.sk/

zdravim, tu je nieco o migracii obyvatelstva SK pocas velkej noci tento rok :-)
su tam trasy ktorymi sa jazdilo pricom hrubka trasy urcuje intenzitu vyuzitia trasy pre migraciu.
samozrejme okrem toho je tam ovela ovela viac :-) :-) enjoy :-)
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 27. Apr 2017 11:21

Dik za link. Len vyzdvihuje to, co som tu velakrat hovoril:
- napriek bratislavsko-zapadniarskemu sebaklamu vychodniari do Blavy dochadzaju zo vsetkych slovakov najmenej (z Kosic prakticky nikto :-) )
- slovak si da kvoli usetrenym 3 centom/10 kilometrom prevrtat koleno. Preto najkrajsia trasa BA-PO cez Certovicu bude vzdy najpouzivanejsia pre BA-severovychod. A preto aj treba R1 dotiahnut po Podbrezovu/Brezno a rozmyslat, ze mozno raz v dalekej buducnosti sa prerazi tunel pod Certovicu
- no a z rovnakeho dovodu (ze ludia naokoloblizsie jazdit nebudu) treba dostavat aj R2.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Akou trasou sa teraz oplatí ísť z BA do Košíc/na východ SR?

Odoslaťod KN.SK » 27. Apr 2017 11:49

••• - napriek bratislavsko-zapadniarskemu sebaklamu vychodniari do Bratislavy dochadzaju zo vsetkych Slovákov najmenej (z Kosic prakticky nikto :-) )
Tak nám (asi) netreba ani D1 ani R2/R7 (či D2/M15/M1/M0/M3/M30/R4). :wink: alebo :? .
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 27. Apr 2017 13:04

z tohto jasne vyplyva ze D1 do MT zmysel ma, dalej ze zmysel ma aj D1 od RK na vychod, a tiez ze by sme mali rozmyslat o prepojeni R1 a D1 pravdepodobne cez donovaly (ako to vobec neviem)s certovicou by som bol opatrny...mne sa totiz prevrtavanie narodnych parkov moc nepozdava. donovaly by som tiez riesil nejako kompromisne tak aby bol do parku co najmensi zasah. a tiez ze R2 od TN do PD ma zmysel tiez, a R2 od ZV do LC minimalne.
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 27. Apr 2017 14:59

potvrdilo sa to co statistiky uradov prace tvrdia davno, z BB a KE krajov sa migruje menej ako z PO a ZA. potom sever predsa nie je az tak rozvinuty ako sa tu casto prezentuje.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa teraz oplatí ísť z BA do Košíc/na východ

Odoslaťod fh » 27. Apr 2017 14:59

KN.SK napísal:
••• - napriek bratislavsko-zapadniarskemu sebaklamu vychodniari do Bratislavy dochadzaju zo vsetkych Slovákov najmenej (z Kosic prakticky nikto :-) )
Tak nám (asi) netreba ani D1 ani R2/R7 (či D2/M15/M1/M0/M3/M30/R4). :wink: alebo :? .


Absolútne najväčšia intenzita z okresov Senec, Pezinok. A tam v rôznych satelitoch žijú noví "západniari" pochádzajúci z východu, lebo cena.. ale denné kolóny sú tiež cenou za lacnejšie bývanie.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod fh » 27. Apr 2017 15:02

Maxx787 napísal:z tohto jasne vyplyva ze D1 do MT zmysel ma, dalej ze zmysel ma aj D1 od RK na vychod, a tiez ze by sme mali rozmyslat o prepojeni R1 a D1 pravdepodobne cez donovaly (ako to vobec neviem)s certovicou by som bol opatrny...mne sa totiz prevrtavanie narodnych parkov moc nepozdava. donovaly by som tiez riesil nejako kompromisne tak aby bol do parku co najmensi zasah. a tiez ze R2 od TN do PD ma zmysel tiez, a R2 od ZV do LC minimalne.



Ak bude D1 od MT po RK tak Čertovica , Donovaly budú akurát tak pre turistov a tých čo majú radi jazdu po horách. R1 by mali potiahnuť radšej na Brezno.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Akou trasou sa teraz oplatí ísť z BA do Košíc/na východ

Odoslaťod DrX » 27. Apr 2017 15:09

fh napísal:
KN.SK napísal:
••• - napriek bratislavsko-zapadniarskemu sebaklamu vychodniari do Bratislavy dochadzaju zo vsetkych Slovákov najmenej (z Kosic prakticky nikto :-) )
Tak nám (asi) netreba ani D1 ani R2/R7 (či D2/M15/M1/M0/M3/M30/R4). :wink: alebo :? .


Absolútne najväčšia intenzita z okresov Senec, Pezinok. A tam v rôznych satelitoch žijú noví "západniari" pochádzajúci z východu, lebo cena.. ale denné kolóny sú tiež cenou za lacnejšie bývanie.


Najvacsia intenzita je z Senec a Pezinok lebo VSETCI co tam ziju dochadzaju do BA. A z tych vsetkych je drviva vacsina tych, co tam vzdy zili. Celkova populacia BA a Trnavskeho kraja sa za poslednych 20 rokov nijak dramaticky nezmenila a uz vobec nie prichodom vychodniarov. Praveze pocet obyvatelov KE a PO kraja rastie, vyludnuje sa stred SK. Cize ked, tak mozno sa vam tam nastahovali ludia zo ZA, BB, NR a Trencianskeho kraja.

PS: R1 na Brezno moze byt - urcite je to najrealnejsie a najrozumnejsie, ked bude R3 Ziar-Martin.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod fh » 27. Apr 2017 15:24

Samozrejme že dochádzajú do Bratislavy. A tí ľudia v satelitoch sú aj z východu, kde je väčšia natalita, Bratislava a okolie neratie z pôrodnosti ale z migrácie. A pozri si ako sa znásobil počet obyvateľov v niektorých obciach pri Bratislave, o tom to je.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 27. Apr 2017 15:27

Satelity rastu viac ludmi co sa vystahovavaju z BA nez tymi, co prichadzaju z vychodu. Preto BA samotna nerastie vobec, resp. jej populacia klesa.

PS: este jedna zajimavost - ludia z okresu Trebisov idu hlavne cez BP. To su presne ti, pre ktorych nasa D1 nebude davat zmysel nikdy. Ale R1/R7-R2 bude dobra alternativa.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 27. Apr 2017 17:12

R7 nema zmysel az po R2 kvoli 2k vozidiel je to mrhanie zdrojmi.
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Vlados » 27. Apr 2017 18:43

devil napísal:potvrdilo sa to co statistiky uradov prace tvrdia davno, z BB a KE krajov sa migruje menej ako z PO a ZA. potom sever predsa nie je az tak rozvinuty ako sa tu casto prezentuje.

To, že sa čísla podobajú môže byť náhoda. Zohľadnil si koľko ľudí odišlo na sviatky z domu niekde na "dovolenku"? Kysuse, Orava, Tatry sú sú ZSK a PSK :wink:
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Hank » 27. Apr 2017 18:56

PK napísal:Tuto je jedina moznost sa spolahnut na zdravy rozum a usudok, aj ked uznavam to na Sk kope ludi chyba. Snad by pomohlo znacenie ako v Rakusku, kde su na vodiacich ciarach polkruhy a znacenie, ze ak vidis menej ako 2 za hmly tak je rychlost 60km/h


To je znacenie ako pre debilov, nie? Je hmla a namiesto toho, aby som cumel pred seba a prisposobil rychlost tomu, co vidim pred sebou, mam pozerat niekam dolu doboka a prisposobit rychlost tomu, co vidim. Tie hmlove body maju myslim iba Taliani a Rakusania. No a samozrejme Slovinci (ktori sa opicia po Talianoch) a my (co sa opicime po Rakusanoch).
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod 3pa3ck3 » 27. Apr 2017 21:49

Ešte minimálne Chorváti ich majú (na starej diaľnici Záhreb - Karlovac)
3pa3ck3
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Založený: 19. Jún 2014 15:25

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod JaNY » 28. Apr 2017 00:06

Tiez tie kruhy su v US- Pensilvania a sofery necumia v lavo v pravo kde su ale maju to v strede jazdneho pruhu. Kruhy maju priemer meter a zrejme tam je ovela menej frflacov ako na SK lebo to tam maju uz roky :)
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Lorenc » 28. Apr 2017 08:52

fh napísal:
Maxx787 napísal:z tohto jasne vyplyva ze D1 do MT zmysel ma, dalej ze zmysel ma aj D1 od RK na vychod, a tiez ze by sme mali rozmyslat o prepojeni R1 a D1 pravdepodobne cez donovaly (ako to vobec neviem)s certovicou by som bol opatrny...mne sa totiz prevrtavanie narodnych parkov moc nepozdava. donovaly by som tiez riesil nejako kompromisne tak aby bol do parku co najmensi zasah. a tiez ze R2 od TN do PD ma zmysel tiez, a R2 od ZV do LC minimalne.


Ak bude D1 od MT po RK tak Čertovica , Donovaly budú akurát tak pre turistov a tých čo majú radi jazdu po horách. R1 by mali potiahnuť radšej na Brezno.


Akože RK, BB, ZV, BR Orava nemajú žiadny priemysel a ani potenciál rozvoja priemyslu a logistiky, exponovanej časti CEE regiónu?
Tunel pod Hiadeľom rieši aj nárasty na Čertovici. Keby bola R1 nik kto dnes ide cez Čertovicu v trase Juhozápad - Severovýchod by tade nešiel pokiaľ tam nemá obľúbenú reštiku.
S dokončením D1 HP- Turany- Ivachnová výrazne zintenzívni dopravu aj na I/59 cez Brestovú do MÚK Likavka, čo by prispelo aj s pripojením R1 k celkovo efektívne využívanej diaľničnej sieti v tomto kvadrante.

Existujú diagonálne skratky (Kraľovany- Dk) (LH-Podbrezová) (Šturec) (LM- Podbiel), ale niesú smerodajné pre výstavbu R ak sa hlavná doprava môže odohrať v údoliach.

Ad ten prieskum, len potvrdzuje tendencie a preferencie výstavby siete Západ- Východ.

devil napísal:potvrdilo sa to co statistiky uradov prace tvrdia davno, z BB a KE krajov sa migruje menej ako z PO a ZA. potom sever predsa nie je az tak rozvinuty ako sa tu casto prezentuje.


No vida. Nieje lebo ZA-LM, BB-DK je jedna diera bez poriadnej infraštruktúry a dôsledok je zvýšená migrácia.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod fh » 28. Apr 2017 09:22

Lorenc napísal:Akože RK, BB, ZV, BR Orava nemajú žiadny priemysel a ani potenciál rozvoja priemyslu a logistiky, exponovanej časti CEE regiónu?


Majú potenciál aj priemysel. Ale veď pripojenie na dialničnú sieť ti je málo ??? BB, ZV má R1, bude mať R2, RK bude mať D1, Orava sa napojí na R3 a D1, Brezno som písal že R1 by sa mala ťahať týmto smerom .
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 28. Apr 2017 09:32

To, že sa čísla podobajú môže byť náhoda. Zohľadnil si koľko ľudí odišlo na sviatky z domu niekde na "dovolenku"? Kysuse, Orava, Tatry sú sú ZSK a PSK :wink:


na druhej strane su ludia co pracuju daleko alebo proste z roznych pricin necestovali domov (?) ani na sviatky.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Jonathan » 28. Apr 2017 13:40

devil napísal:mame tu piatok poobede tak sa pozrime na dostupnost ZA a BB po hlavnych tahov z okresnych mest na opacnej strane krajov. porovnatelna dlzka, viac beznych ciest a menej dialnic. nie je hlasena mimoriadna udalost

ZA-LM 85km/70min je 73 km/h
BB-RS 105/81 je 78 km/h.

rozdiel je skutocne drasticky..... :roll:

https://www.google.sk/maps/dir/49.21996 ... m2!4m1!3e0

https://www.google.sk/maps/dir/48.73173 ... m2!4m1!3e0


Rovnaky cas, dalsi tyzden, zle pocasie.
ZA-LM 85km/88min je 58km/hod
BB-RS 105/81min je 78km/hod

Je zrejme, ze pokial je cesta pretazena, pravdepodobnost mimoriadnej situacie je vyssia a preto aj pravdopodnost znizenej priepustnosti je vyssia.
Navyse, minuly piatok bol piatok, po velkej noci, kedy bola premavka minimalna, preto aj rozdiely boli minimalne.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 624
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod richie » 29. Apr 2017 12:43

DrX napísal:..vychodniari do Blavy dochadzaju zo vsetkych slovakov najmenej (z Kosic prakticky nikto :-) )..

len mala chybicka, pozrel si asi len narychlo farby, ale KE to rozdelilo na 4 casti, ktore ked scitas, tak mas porovnatelne cisla/pocty ako pre PO, TV ci MI

inka verim, ze pri dokoncenej R2: ZV-RS-KE by stiahla znacnu cast dopravy z Certovice
richie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 304
Obrázky: 0
Založený: 17. Jún 2015 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 29. Apr 2017 14:10

To je tak rozdelene, lebo Kosice sa skladaju zo 4 okresov s poctom obyvatelov porovnatelnym s inymi okresmi. Cize to je uplne OK (zle by bolo, ak by tam zaratali celych 240tis obyvatelov Kosic do jedneho cisla). No a naviac, praveze pre Kosice-okolie tam nemali vobec nikoho!!!
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 30 hostí.