"Novostavba" Slovenskeho Narodneho Divadla

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Novostavba SND

Odoslaťod skyo » 13. Nov 2006 16:09

Dy napísal:A ono ani to nové SND nie je na tom výborne, už sa vyčíslilo, že 170 mil. SKK bude potrebné dať na opravy niektorých častí komplexu.


Mozem sa spytat na zdroj Tvojich informacii?
skyo
návštevník
 
Príspevky: 14
Založený: 05. Nov 2006 18:42

Re: Novostavba SND

Odoslaťod Dialniciar » 14. Nov 2006 10:45

skyo napísal:
Dy napísal:A ono ani to nové SND nie je na tom výborne, už sa vyčíslilo, že 170 mil. SKK bude potrebné dať na opravy niektorých častí komplexu.


Mozem sa spytat na zdroj Tvojich informacii?


Ministerstvo kultúry SR. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Novostavba SND

Odoslaťod mel » 14. Nov 2006 12:46

Dy napísal:A ono ani to nové SND nie je na tom výborne, už sa vyčíslilo, že 170 mil. SKK bude potrebné dať na opravy niektorých častí komplexu.


SND je ten najkrajsi priklad, ako stavat neefektivne ... :) Za 25 rokov sa zmenili totalne potreby divadla, stavba sa predrazila, kopec veci sa robilo 2x a to este nie je dostavane.

Ja ked som videl navrh z ministerstva kultury za cias Chmela, ze kolko stat ma prispievat rocne na prevadzku, ked to bude hotove neveril som vlastnym ociam. Riesenie, ze sa to bude financovat z inych aktivit (predaj/prenajom prilahlych pozemkov) je vlastne crossove financovanie, a nezda sa mi tiez najlepsi, pretoze tie peniaze pojdu na dotovanie neefektivity, namiesto toho aby boli pouzite na realny rozvoj.

Ja nie som proti tomu aby sa kultura podporovala, ale som zasadne proti tomu aby dostavala ta "samozvana umelecka elita" k svojej cinnosti polovicu rozpoctu na divadla na slovensku. Mali moznost povedat, ze oni tu budovu nepotrebuju... nestalo sa.

Ja predpokladam, ze tych 170 mil. su naklady na prisposobenie projektu / upravy z dovodu dlhej stavby a zmeny potrieb.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod aquila » 14. Nov 2006 13:27

inak rocne ma stat prevadzka SND asi pol miliardy korun ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Fotografie Novostavby SND

Odoslaťod skyo » 15. Nov 2006 01:06

Ak má niekto záujem, tak na adrese http://www.skyo.sk/skg/ som zverejnil niekoľko fotografií. Boli urobené už 10. 9. 2005, preto neodzrkadľujú terajší stav. Napriek tomu je vidieť v akom vysokom štádiu rozostavanosti bolo divadlo už pred rokom :idea:
skyo
návštevník
 
Príspevky: 14
Založený: 05. Nov 2006 18:42

Odoslaťod Dialniciar » 15. Nov 2006 09:59

Inak kto poznáte operu v Sydney ... tak aké predraženie :?: :roll:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod magnus » 20. Nov 2006 18:07

Kolegovia co tam uz spievali vraveli, ze to je totalne hlucha sala, ako Istropolis. Neviem co je na tom pravdy.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod skyo » 20. Nov 2006 18:14

magnus napísal:Kolegovia co tam uz spievali vraveli, ze to je totalne hlucha sala, ako Istropolis. Neviem co je na tom pravdy.


Podla informacii co mam ja, je tam naopak velmi dobra akustika. Kvoli nej sa v opernej sale nahradili koberce za iny typ podlahoviny atd. Ale na Slovensku neustale funguje system "jedna babka povedala" :roll:
skyo
návštevník
 
Príspevky: 14
Založený: 05. Nov 2006 18:42

Odoslaťod magnus » 20. Nov 2006 21:05

No, dufam, ze si to coskoro vyskusam sam a nebudem spoliehat na JPP
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod Dialniciar » 21. Nov 2006 10:43

skyo napísal:
magnus napísal:Kolegovia co tam uz spievali vraveli, ze to je totalne hlucha sala, ako Istropolis. Neviem co je na tom pravdy.


Podla informacii co mam ja, je tam naopak velmi dobra akustika. Kvoli nej sa v opernej sale nahradili koberce za iny typ podlahoviny atd. Ale na Slovensku neustale funguje system "jedna babka povedala" :roll:


Ó nie magnus, za toto by som dal ruku do ohňa, že tam je perfektná akustika, čo nakoniec aj potvrdili mimo mojich info takí speváci ako P. Dvorský. :P

A k prevádzke, to je možné, že to bude rádovo niekoľko 100 mil. SKK ročne, ale to majú aj iné veľké kolosy typu Kramáre.

A v tejto prvej sume sú zarátané aj náklady na opravy toho, čo bolo postavené/zariadené dávnejšie a už to nevyhovuje.

No a nakoniec, jedna vec je náklady, druhá zase príjem a pri kultúre by som na zisk nehľadel. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 21. Nov 2006 13:13

Dy napísal:
...
No a nakoniec, jedna vec je náklady, druhá zase príjem a pri kultúre by som na zisk nehľadel. :lol:


Ani ja, ale treba sa pozriet na to z toho hladiska, ze ci je potrebne aby sme mali prave taketo "narodne divadlo" alebo lepsie povedane, ci nie su aj ine efektivnejsie cesty ako pozdvihnut kulturnu uroven na Slovensku za tie iste peniaze... Ja som nevidel ani dramaturgicky plan ani nic take, co by svedcilo o tom, ze to bude skutocne kulturna ustanovizen c.1 na Slovensku (ani som zatial nemohol).

Ja vravim o materiali predlozenom ministrom kultury na vladu 22. 5. 2003 Informácia o dostavbe novostavby SND. Ten material je sice stary a rata sa tam napr. s tym, ze bude fungovat aj stara budova aj DPOH, ale niektore cisla su zaujimave aj dnes...
Okrem ineho sa tam pise:
V roku 2002 bola dotácia z verejných zdrojov na 1
diváka v SND 1 242 Sk, pričom v celoslovenskom priemere to bolo len 528 Sk. Náklady v SND v roku 2002 predstavovali 40,48 % nákladov všetkých divadiel v SR ... dotácie z verejných zdrojov pre SND boli vo výške 40,83 % dotácií pre všetky divadlá v SR ... počet divákov bol v SND 17,37 % z divákov všetkých slovenských divadiel


Dalej je tam porovnanie status quo, teda vyvoja bez novostavby a s novostavbou, z ktoreho vyplyva, ze na samotne fungovanie novostavby (samozrejme vratane predstaveni, ludi atd...) bude potrebne v rokoch 2006-08 (ratalo sa s dostavbou v r 2005) "doplatit" z verejnych zdrojov SND viac ako 1mld SKK.

Zaroven je tam porovnanie poctu divakov na pocet obyvatelov: v Londýne je tento pomer 1 611 divákov na 1 000 obyvateľov, v Praheje to dokonca až 1 774, v Bratislave je to v súčasnosti 1 186.

Potencial prilakat divaka je, ale nie jednym divadlom, ale ako sa ukazuje v Prahe viacerymi mensimi scenami, ktore funguju na osobnostiach. Cestou je aj prilakanie zahranicnych divakov, ale tam je to uz bijuce do oci, preco mame my dopacat na vstupenky rakuskym dochodcom?

Mojimi vlastnymi slovami, SND bude potrebovat na prevadzku peniaze, ktore mohli ist inam do kultury. Pocet miest by v pripade ak by zostala budova DPOH SND (co uz dnes vieme, ze nezostala) by tvoril 24% vsetkych sal na Slovensku. Myslim, ze aj bez DPOH to bude dost.

SND je neefektivny moloch, ktory nam bude zozierat peniaze, ktore su potrebne na rozvoj kultury inde ...

Potom sa divime, preco ludia na SLovensku nemaju radi Bratislavu :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 21. Nov 2006 13:19

Na kultúru v SR ide 5 mld. SKK.

Rekonštrukcia hradov a zámkov by si vyžiadala cez 100 mld. SKK. Len ten hrad v BA bude stáť 1,5 mld. SKK, stavebne 2/3, interiér a galérie 1/3 ceny. Ani na toto nie je, až táto vláda našla 60 mil. SKK na projekt.

Pozrite sa dobre do TN, čo sa tam deje a všetkým to je jedno.

Kultúra, to sú aj kiná. Kultúra sú aj TV, ... STV po Rybníčkovi zase hrozia staré súdy, zas 1 mld. SKK a to sa pozrite na budovu a stav štúdií na Kolibe a čo takto SRO alebo SNM alebo SNG (to je totálna katastrofa).

Takže tu nepomôže 0,5 mld. SKK ročne ... to je naivné si myslieť.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 21. Nov 2006 13:38

Pises, na kulturu ide 5mld SKK ... preco ma teda SND mat z toho 20%?

Ja netvrdim, ze je to balik, ktory vsetko poriesi, ja tvrdim, ze su to nezmyselne vyuzite prostriedky a este k tomu v nepomere oproti potrebam kultury. V tom sa myslim zhodneme ;-)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 21. Nov 2006 13:46

mel napísal:Pises, na kulturu ide 5mld SKK ... preco ma teda SND mat z toho 20%?

Ja netvrdim, ze je to balik, ktory vsetko poriesi, ja tvrdim, ze su to nezmyselne vyuzite prostriedky a este k tomu v nepomere oproti potrebam kultury. V tom sa myslim zhodneme ;-)


Nemá 20%, ale len 10% a preto, lebo je to priorita. S tým reprezentuješ.

Aj keď napr. vojenská kapela cestujúca po zahraničí jazdí v 12 ročnej Karose. :shock: :?

Veď nové SND môže kľudne 1/3 budovy zmeniť na komerčnú - obchody, kaviarne a prenajímať to a za poriadne peniaze. A to si na prevádzku zarobí. Len by to chcelo schopný a akčný manažment na kultúre a na magistráte v BA.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 21. Nov 2006 13:57

Stefan,

s tym manazmentom suhlasim. Tie cisla hovoria o 1,2mld SKK (teda cca 400mil, teda cca 8%), ktore treba pre SND navyse po dostavbe budovy na Pribinovej do r. 2008.

Rozpocet na r. 2008 je plan 998mil pre SND (bez DPOH a dalsich skrtov ratam, ze to pojde na cca 700mil). Je to podla mna nadsadeny plan, realne ale budeme novostavbu dotovat. Odhadovane prijmy z prenajmu su na urovni 63,8mil ... nech to je aj dvojnasobok ... nezarobi ...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Dialniciar » 24. Nov 2006 12:14

mel napísal:Stefan,

s tym manazmentom suhlasim. Tie cisla hovoria o 1,2mld SKK (teda cca 400mil, teda cca 8%), ktore treba pre SND navyse po dostavbe budovy na Pribinovej do r. 2008.

Rozpocet na r. 2008 je plan 998mil pre SND (bez DPOH a dalsich skrtov ratam, ze to pojde na cca 700mil). Je to podla mna nadsadeny plan, realne ale budeme novostavbu dotovat. Odhadovane prijmy z prenajmu su na urovni 63,8mil ... nech to je aj dvojnasobok ... nezarobi ...


Celá kultúra je dotovaná štátom. Diaľnice sú dotované štátom. Železnice sú dotované štátom. Jediné, energetika je platená obyvateľstvom a firmami reálne. Bývanie je dotované štátom. Zdravotníctvo, školstvo aj sociálne veci, všetko je dotované štátom. Armádu aj políciu dotuje štát, tie si sami na seba nezarobia, keď tak prenájmom skladov, ktorých aje ale v SR prebytok. Na šport nezostáva, takže ten dotujuú hlavne sponzori, teda firmy. Hypermarkety dotujú lacné ovocie a zeleninu. Atď.

Neverím tej štúdii, že by ročný prenájom bol len 70 mil. SKK, to by bolo min. 2x toľko. To je môj názor. 8)
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 24. Nov 2006 12:16

Spravím štúdiu na prenájom, že by to vynieslo len 68 mil. SKK. A spravím ju tak preto, aby štát viac prispel. On prispeje aj tak menej, ale viac, ako by musel. O tomto to je. Len v malom.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mel » 24. Nov 2006 17:32

Dialniciar napísal:Spravím štúdiu na prenájom, že by to vynieslo len 68 mil. SKK. A spravím ju tak preto, aby štát viac prispel. On prispeje aj tak menej, ale viac, ako by musel. O tomto to je. Len v malom.


alebo mozno ratali uz vtedy s tym, ze realne vynosy budu znizene o vsimne :lol: :lol: :lol:

ja som to uz pisal, ze ta studia je nadsadena co sa tyka potrieb dotacie, ked si to clovek prejde realne cele (co sa mi nechce, lebo som to urobil uz raz, ked sa to objavilo na vlade v 2003) najde tam veci, co sa daju skrtnut a take co sa daju spochybnit. stale vsak tam vidim velku ciernu dieru ... a budem neskonale rad, ked sa mylim.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Moja predstava

Odoslaťod Dialniciar » 15. Dec 2006 13:11

Novostavba SND: dostavať, opraviť, prenajímať. Z prenajatého si na seba zarobí. A postupne ponúkať oblasť novým investorom na zastavanie okolia.

Treba zvýšiť financovanie rezortu kultúry na min. 8 mld. SKK a bude aj na divadlá, aj na kiná, aj na hrady.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Stevqo » 01. Apr 2007 11:39

Stevqo
diskutujúci
 
Príspevky: 144
Obrázky: 76
Založený: 27. Aug 2006 20:19

Odoslaťod Dialniciar » 11. Apr 2007 15:55

Novostavbe SND chýbajú parkovacie miesta :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=6829

Nová budova SND sa začala stavať v roku 1986 s plánovanými nákladmi 874 miliónov československých korún. Celkové náklady na budovu sa v súčasnosti odhadujú na zhruba päť miliárd korún.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

voľný názor

Odoslaťod Dialniciar » 03. Apr 2009 17:40

Bol som v tomto divadle minulý týždeň v piatok. Odporúčam predstavenie "Statky zmätky", ale nie o tom som chcel. :arrow:

1. Na začiatok musím povedať, že tá budova je takto zblízka ozaj megalomanskou stavbou. A nebyť riadneho značenia, ktoré tam je, tak ani netrafím do činohry. :idea:

2. Je tam silne poddimenzovaný priestor pre parkovanie autobusov. Tie potom stáli aj na miestach pre TAXI, ktorých je tam zase zjavne nadmieru veľa.

3. Parkovacích miest pre osobné autá tam tiež nie je dosť. Respektíve - vodorovné dopravné značenie je spravené tak, že zbytočne sa nedá parkovať aj na niektorých miestach, kde by sa v pohode dalo. Výsledkom tohto značenia je aj napr. to, že človek ide po chodníku a podľa značenia pre autá, tie parkujú tam, kde obrubník klesá a dá sa ísť až tadiaľ, kde je obrubník riadne vysoko. :idea:

4. Osvetlenie. Skutočne nechápem, čo je dôvodom, aby táto krásna budova bola osvetlená na 50% a lampy na parkovisku - no keď svietila každá 3. tak je to moc. :idea:

5. Odpadky. Málo smetných nádob. Výsledkom je "bordel" na parkovisku.

Zaujímavé bolo, že sa parkuje odzadu, resp. zboku a dopredu sa dá dostať po schodoch/výťahom a odtiaľ je fakt krásny pohľad na samotné divadlo, inak čisto spredu je Dunaj ale hlavne rozsiahle stavenisko. Až to bude prepojené, bude to fajn.

V samotnom divadle: mne sa zdá, že WC je poddimenzované. Nie je normálne, aby sa na mužskom WC čakalo. :idea: A na dámskom boli všade rady až k šatniam. :idea: ... Na to že je to SND, tak je tam menej WC ako v hypermarkete. :twisted:

Totálna chyba: mimo sál (činohra, balet, opera) si nie je poriadne kam sadnúť. V kaviarni síce áno, ale tá kapacitne nepostačuje, inak sa dá len oprieť o stolček a v priestore pri šatniach, kde sa čaká na vstup do sály sú až DVE taburetky. :o

Celkový dojem: *** (max. 5)
Hlavné nedostatky: nedoriešená infraštruktúra a prvky osobnej hygieny
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16


Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.