ŽSR, modernizácia železničnej trate Nové Mesto n/V-Púchov

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

ŽSR, modernizácia železničnej trate Nové Mesto n/V-Púchov

Odoslaťod Majkl » 30. Jún 2005 15:25

Modernizácia žel. trate Nové Mesto nad Váhom – Púchov
žkm 100,5 – 159,1 pre trať. rýchlosť do 160 km/hod.


Investor: Železnice Slovenskej republiky, Bratislava
Stupeň PD: projektová dokumentácia pre stavebné povolenie
Investičné náklady: 15.030 mil. Sk

Charakteristika:
Jedným zo strategických cieľov SR v procese európskej integrácie je napojenie na európsku dopravnú sieť. Požiadavka modernizácie vybraných železničných tratí vychádza z koncepcie európskych dopravných koridorov definovaných na II. Paneurópskej konferencii ministrov dopravy v roku 1994.

Stavba „ŽSR, Modernizácia železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Púchov, žkm 100,500 - 159,100 pre traťovú rýchlosť do 160 km/h.“ je súčasťou koridoru č. V - vetva A2.

Hlavným účelom stavby je modernizácia technickej infraštruktúry železničnej trate pre dosiahnutie požadovaných európskych parametrov podľa medzinárodných dohôd AGT a AGTC so zameraním na:

Zvýšenie traťovej rýchlosti do 160 km/h.
Priechodnosť vozidiel pre kinematický obrys vozidla UIC C a priechodný prierez UIC GC.
Únosnosť železničného zvršku a zodpovedajúca únosnosť železničného podvalového podložia.
Priechodnosť železničných mostných stavieb.
Prestavbu železničných staníc pre dosiahnutie užitočných dĺžok hlavných a predchádzajúcich koľají.
Peronizáciu s – mimoúrovňovým prístupom cestujúcich.
Prispôsobenie verejných priestorov prijímacej budovy zvýšenému štandardu služieb, informačných systémov.
Vylúčenie všetkých úrovňových priecestí – krížení s cestnými komunikáciami.
Komplexnú prestavbu trakčných vedení pre prevádzkovú rýchlosť 160 km/h + 30%.
Rekonštrukciu dotknutých silnoprúdových rozvodov a elektrického osvetlenia.
Vybudovanie elektrického ohrevu výhybiek a systému predhrievania vlakových súprav.
Riadenie technologických procesov napájania pevných trakčných zariadení a vybraných elektrických odberov miestnymi riadiacimi systémami ako aj diaľkovo riadenými systémami z dispečerských centier – Bratislava, Žilina.
Nové staničné zabezpečovacie zariadenie 3.
Nové traťové zabezpečovacie zariadenie, vlakový zabezpečovač.
Novú telekomunikačnú techniku – nové telekomunikačné vedenia.
Najrozsiahlejšia zmena trasy je v medzistaničnom úseku Nové Mesto nad Váhom – Trenčianske Bohuslavice, kde pre dosiahnutie požadovanej rýchlosti je navrhnutý jednorúrový dvojkoľajný tunel dĺžky 1775m.

Ďalšia zmena trasy sa predpokladá v meste Trenčín, kde je vzhľadom na „modernizáciu“ potrebné realizovať nové spojenie medzi žst. Zlatovce a žst. Trenčín novým mostom cez Váh rešpektujúcim budúcu plavebnú dráhu.

Zdroj: http://www.reming.sk/ref_0109.htm
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Majkl » 30. Jún 2005 17:32

Jednotlivé štúdie riešenia podjazdu a pripojenia na cestu I/61 vrámci modernizácie železnice v Trenčíne.

http://www.trencin.sk/index.php?s-cv-co ... edID=15864
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod Alexander Velky » 30. Jún 2005 18:12

15 mld. Sk?

Toto štát financovať nebude. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod johhan » 30. Jún 2005 23:17

Alexander Velky napísal:15 mld. Sk?

Toto štát financovať nebude. :lol:


75% platí EU
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 30. Jún 2005 23:42

ono EU ma ked nic ine aspon ten dobry vplyv ze sice do nej odvedieme peniaze ale ich investovanie spat musi byt zmysluplne a vydokladovane.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Alexander Velky » 01. Júl 2005 07:33

johhan napísal:
Alexander Velky napísal:15 mld. Sk?

Toto štát financovať nebude. :lol:


75% platí EU


johhan,

aj tak je to stále dosť veľa, zostáva 25%, teda takmer 4 mld. Sk, ktoré budú určite riešené z úveru alebo z EIB, určite nie zo štátneho rozpočtu alebo železníc, ktoré sú stále v strate. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod expwy » 01. Júl 2005 08:40

Som velmi zvedavi na ten tunel o dlzke 1775 m a ako si s nim poradia. Vseobecne plati ze vystavba zeleznicnych tunelov je rychlejsia ako vystavba cestnych tak by to mohlo byt realne v nejakom kratkodobom casovom horizonte :D
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod johhan » 01. Júl 2005 08:52

MH napísal:Som velmi zvedavi na ten tunel o dlzke 1775 m a ako si s nim poradia. Vseobecne plati ze vystavba zeleznicnych tunelov je rychlejsia ako vystavba cestnych tak by to mohlo byt realne v nejakom kratkodobom casovom horizonte :D


Konkrétne k tunelu Turecký vrch

http://www.sudop.cz/cs/revue/2004/02/08.pdf
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

hm

Odoslaťod magnus » 01. Júl 2005 09:01

MH napísal:Som velmi zvedavi na ten tunel o dlzke 1775 m a ako si s nim poradia. Vseobecne plati ze vystavba zeleznicnych tunelov je rychlejsia ako vystavba cestnych tak by to mohlo byt realne v nejakom kratkodobom casovom horizonte :D


Ked som bol posledne merat hladiny na Tureckom vrchu, tak som stretol kamarata z Tr.Bohuslavic - vraj uz zeleznice zacali s vykupom pozemkov, tak snad tu vystavbu uz nic neoddiali.


Inak, ak je Johhan zainteresovany, chcel by som vediet, preco nie su ziadne vytycovacie fixy (geodeticke body) pri byvalom nadjazde, kde ma vyustit unikova chodba z tunela? Bude sa najprv razit tunela a az potom stolna? Do odporucani pri prieskume som daval poziadavku, aby sa stolna vyuzila ako prieskumne dielo. Som zvedavy, ako s tym nalozia projektanti a stavbari...
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Re: hm

Odoslaťod johhan » 01. Júl 2005 09:10

magnus napísal:Ked som bol posledne merat hladiny na Tureckom vrchu, tak som stretol kamarata z Tr.Bohuslavic - vraj uz zeleznice zacali s vykupom pozemkov, tak snad tu vystavbu uz nic neoddiali.


Inak, ak je Johhan zainteresovany, chcel by som vediet, preco nie su ziadne vytycovacie fixy (geodeticke body) pri byvalom nadjazde, kde ma vyustit unikova chodba z tunela? Bude sa najprv razit tunela a az potom stolna? Do odporucani pri prieskume som daval poziadavku, aby sa stolna vyuzila ako prieskumne dielo. Som zvedavy, ako s tym nalozia projektanti a stavbari...


No nie som zainteresovaný, ale bohužiaľ na Slovensku je taká "móda" že sa odporúčania erudovaných a veci znalých ľudí nečítajú. Takže neviem ti povedať ako to dopadne dúfam že to nebude hurá-systém ako pri iných tuneloch.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Re: hm

Odoslaťod magnus » 01. Júl 2005 09:19

No sak. Ak si zas neobjednaju tzv. poradcu, ako SSC pre riesenie dialnic. Poradca poradi, bez toho, aby poznal celkove pomery a okolnosti. Ale aspon zinkasuje prachy a dilino minister mu vsetko zozerie aj s navijakom :-))) A potom ze mame drahe dialnice.
magnus
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 271
Založený: 11. Apr 2005 07:12
Bydlisko: Jasenica / Žilina

Odoslaťod wazari » 01. Júl 2005 12:14

Alexander Velky napísal:
johhan,

aj tak je to stále dosť veľa, zostáva 25%, teda takmer 4 mld. Sk, ktoré budú určite riešené z úveru alebo z EIB, určite nie zo štátneho rozpočtu alebo železníc, ktoré sú stále v strate. :lol:


Za sucasneho stavu to plati statny rozpocet (co moze byt aj z EIB), do buducna sa to moze zmenit, ale nevyzera to zatial.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod johhan » 01. Júl 2005 12:49

Alexander Velky napísal:johhan,

aj tak je to stále dosť veľa, zostáva 25%, teda takmer 4 mld. Sk, ktoré budú určite riešené z úveru alebo z EIB, určite nie zo štátneho rozpočtu alebo železníc, ktoré sú stále v strate. :lol:


No vieš tu sú 2 možnosti ... buď to budeme rekonštruovať teraz za 25% ceny alebo o pár rokov za 100% ceny ... :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Alexander Velky » 01. Júl 2005 15:21

johhan napísal:
Alexander Velky napísal:johhan,

aj tak je to stále dosť veľa, zostáva 25%, teda takmer 4 mld. Sk, ktoré budú určite riešené z úveru alebo z EIB, určite nie zo štátneho rozpočtu alebo železníc, ktoré sú stále v strate. :lol:


No vieš tu sú 2 možnosti ... buď to budeme rekonštruovať teraz za 25% ceny alebo o pár rokov za 100% ceny ... :-)


Existuje aj 3. varianta, žiadna rekonštrukcia nebude. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod johhan » 02. Aug 2005 14:42

Ale vyzerá to tak že bude, keď sa vyčlenilo na rekonštrukciu železničnej dopravnej cesty 5 mld na rok 2006 tak sa dá čerpať zo zrojov EU 20 mld SKK. To by mala výjsť plná rekonštrukcia až do Vrútok. Ale je dobre vedieť že sa našli na to peniaze.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 02. Aug 2005 15:51

johhan: bodaj by si mal pravdu a tie peniaze vysli co i len po zilinu popripade mozno vyjdu aj peniaze na zriadovaciu stanicu pri ziline, ktora je nechana "ladom" pritom gro mostnych objektov etc je hotovych ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod wazari » 02. Aug 2005 21:00

johhan napísal:Ale vyzerá to tak že bude, keď sa vyčlenilo na rekonštrukciu železničnej dopravnej cesty 5 mld na rok 2006 tak sa dá čerpať zo zrojov EU 20 mld SKK.


Hm, tolko nam urcite EU nedala.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod johhan » 02. Aug 2005 21:34

wazari napísal:Hm, tolko nam urcite EU nedala.


Ja len že toľko sa dá čerpať pri našich vložených prostriedkoch. Ak vláda tie peniaze dá na viazaný účet do NBS tak EU nemá problém pri predložených projektoch rekonštrukcie koridoru poskytnúť 85% oprávnených nákladov
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod wazari » 04. Aug 2005 08:32

johhan napísal:Ja len že toľko sa dá čerpať pri našich vložených prostriedkoch. Ak vláda tie peniaze dá na viazaný účet do NBS tak EU nemá problém pri predložených projektoch rekonštrukcie koridoru poskytnúť 85% oprávnených nákladov


Suhlasim.
Nie som si vsak isty, ci uz v tom (v statnom rozpocte) nie su uz aj peniaze EU.

Cize teraz to pojde iba po NMvV. Peniaze z EU na pokracovanie dalej budu az v 2007.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod johhan » 04. Aug 2005 08:46

wazari napísal:Suhlasim.
Nie som si vsak isty, ci uz v tom (v statnom rozpocte) nie su uz aj peniaze EU.

Cize teraz to pojde iba po NMvV. Peniaze z EU na pokracovanie dalej budu az v 2007.


Ano je to po NMnV nakontrahované a zabezpečené. Tých 5 mld by skorej mohlo slúžiť ako podiel štátu na úsek NMnV - Vrútky
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod wazari » 04. Aug 2005 10:54

johhan napísal:Ano je to po NMnV nakontrahované a zabezpečené. Tých 5 mld by skorej mohlo slúžiť ako podiel štátu na úsek NMnV - Vrútky


Podla mna su to peniaze na tie 4 rozostavane (resp. zacinany) useky, a dalsie (mensie) projekty - asi aj s EU peniazmi.

Peniaze z EU su asi viac-menej uz rozhodene na projekty a za NMnV budu az z novej alokacie 2007-13.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Caesar » 06. Aug 2005 19:58

johhan,

treba si uvedomiť, že železničná doprava je rozvinutá dostatočne, len sa modernizuje a tým to končí. Takže nejaké projekty tu sú, je tu stanovená cena, ale to je všetko.

Tu nie je a nebude doba, že EÚ dá 85%. Ano, dá, ale SR nemá z čoho stále dávať na nové projekty po 15-20%. Ani na 10% pri mnohých projektoch tento štát nemá, to by si mohol vedieť.

Môžeš oponovať (čo aj robíš v iných témach), že treba využiť túto šancu z EÚ, lenže neviem, čím to je, že Slováci nedokážu oceniť ani to, čo sa teraz modernizuje. Okrem toho, keby skutočne bolo také ľahké využiť ponúkané šance, tak už EÚ skrachovala od "návalu" všetkých projektov nielen zo SR. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod johhan » 08. Aug 2005 10:15

Caesar napísal:johhan,

treba si uvedomiť, že železničná doprava je rozvinutá dostatočne, len sa modernizuje a tým to končí. Takže nejaké projekty tu sú, je tu stanovená cena, ale to je všetko.

Tu nie je a nebude doba, že EÚ dá 85%. Ano, dá, ale SR nemá z čoho stále dávať na nové projekty po 15-20%. Ani na 10% pri mnohých projektoch tento štát nemá, to by si mohol vedieť.

Môžeš oponovať (čo aj robíš v iných témach), že treba využiť túto šancu z EÚ, lenže neviem, čím to je, že Slováci nedokážu oceniť ani to, čo sa teraz modernizuje. Okrem toho, keby skutočne bolo také ľahké využiť ponúkané šance, tak už EÚ skrachovala od "návalu" všetkých projektov nielen zo SR. 8)


:-) .... http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1213

Posledná veta v článku je veľmi výstižná a aj odzrkadľuje postoj Čechov :-) a to je aj dôvod prečo je to v Čechách lepšie. A nepovedal to nejaký redaktor ale GR SŽDC.

Lenže momentálne sa na Slovensku ženieme za dalším zlatým teľaťom zvaným EURO a smutné je že za každú cenu - typická slovenská črta - stádovitosť.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Caesar » 08. Aug 2005 19:37

johhan napísal:... a to je aj dôvod prečo je to v Čechách lepšie. A nepovedal to nejaký redaktor ale GR SŽDC.

Lenže momentálne sa na Slovensku ženieme za dalším zlatým teľaťom zvaným EURO a smutné je že za každú cenu - typická slovenská črta - stádovitosť.


johhan,

o euru vieme svoje, takže je tu proste nejaká hranica 3% št. rozpočtu, ale aj keby tu nebola, tak tu oveľa väčšie investície do železníc už nebudú, ak tak na sociálne programy.

V ČR je to lepšie, to je pravda, ale tiež majú ČD svoje problémy a dosť veľké a neriešia ich, takže tiež nebudú mať už oveľa viac projektov.

Okrem iného, železničná doprava je stratová, len je ekologická a má istotnú budúcnosť, avšak cestná doprava je tá, ktorá udáva tempo pri nových investíciách a podpore zo strany štátu, nielen na Slovensku, ale v takmer celej EÚ, aj mimo nej. Švajčiarsko - investície do cestných tunelov. Rusko - investície viac ako 10 mld. EUR do rozvoja diaľničnej siete. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 07. Nov 2005 20:35

Caesar napísal:johhan,

o euru vieme svoje, takže je tu proste nejaká hranica 3% št. rozpočtu, ale aj keby tu nebola, tak tu oveľa väčšie investície do železníc už nebudú, ak tak na sociálne programy.

V ČR je to lepšie, to je pravda, ale tiež majú ČD svoje problémy a dosť veľké a neriešia ich, takže tiež nebudú mať už oveľa viac projektov.

Okrem iného, železničná doprava je stratová, len je ekologická a má istotnú budúcnosť, avšak cestná doprava je tá, ktorá udáva tempo pri nových investíciách a podpore zo strany štátu, nielen na Slovensku, ale v takmer celej EÚ, aj mimo nej. Švajčiarsko - investície do cestných tunelov. Rusko - investície viac ako 10 mld. EUR do rozvoja diaľničnej siete. 8)


Ja si myslim, ze EU investuje aj do zeleznic a to dost vyrazne sumy.

Len na Slovensku treba teraz prednostne viac investovat do dialnic, ale v CR sa vyrazne investuje do zeleznic. Vratane metra napriklad.

A tempo rozvoja dnes udava kombinacia dialnica+zeleznica pre velke firmy a pozitivom moze byt aj vodny kanal a letisko ako bonusy. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Ďalšia

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.