Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod capacity_TN » 27. Júl 2021 17:29

325 na citróne pribudla aj v Dubnici nad Váhom (spolu s radením pred križovatkou tam, kde nemá byť a šípovými smerníkmi asi 100 m pred samotným odbočením). Neviem, kam mám napísať a žiadať o nápravu...
capacity_TN
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 8
Založený: 03. Jún 2019 12:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 27. Júl 2021 17:47

perets napísal:Asi tam je problém so zaparkovanými autami. https://goo.gl/maps/iLNDRhTWNxeoEnxi6 a nechceme aby sa presunul na cestu. A áno viem že vozovka má len 7,5m a teda tam legálne nevieš odstaviť skoro žiadne vozidlo.


Počkať, nie len že je zákaz parkovať na vozovke, ale ani na chodníku. Ale kolesom na chodníku a kolesom na ceste sa asi môže. Veď tá značka ukazuje doľava a doprava. #ironyoff
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod rado » 27. Júl 2021 20:42

Ike napísal:Počkať, nie len že je zákaz parkovať na vozovke, ale ani na chodníku. Ale kolesom na chodníku a kolesom na ceste sa asi môže. Veď tá značka ukazuje doľava a doprava. #ironyoff

Ja som to hneď zbadal. V DK to máme tiež tak. Odôvodnenie: "OR PZ, ODI nám k uvedenému trvalému dopravnému značeniu vydalo súhlasné záväzné stanovisko." Takže je vlastne všetko v poriadku. Tu to majú určite rovnako.
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 28. Júl 2021 08:16

capacity_TN napísal:325 na citróne pribudla aj v Dubnici nad Váhom (spolu s radením pred križovatkou tam, kde nemá byť a šípovými smerníkmi asi 100 m pred samotným odbočením). Neviem, kam mám napísať a žiadať o nápravu...

Ak bolo urcenie vydane este pred platnostou 30/2020, tak to kludne mozne je. Na mnohych miestach sa dokoncuju stavby povolene pred rokom 2020 a v ramci tych stavieb je aj dopravne znacenie schvalene podla 9/2009. Pokial teda stavebnik nepoziada o zmenu znacenia podla novej vyhlasky, musi znacenie osadit podla starej, inak neskolauduje.
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bystrik » 28. Júl 2021 16:48

Inak na tomto mieste je nové ZDZ, kde je miesto Stará Turá uvedené "Stará Túra" ;-)

https://www.google.com/maps/@48.7638937 ... 312!8i6656
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 581
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 28. Júl 2021 18:08

Takže Brno tam už nie je?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 31. Júl 2021 10:46

Išiel som práve cez most Lafranconi a na zjazde smer Mlynská dolina montovali tabuľu začiatok obce "Bratislava" v tom veľkom formáte. Nestihol som to zdokumentovať. Žeby konečne koniec paškvilu "diaľnica v obci"?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 31. Júl 2021 11:20

A na nájazd dajú koniec obce a súčasne obmedzenie na 90 km/h a bude to.

Čo sa zmení, že už nebude legálne ísť po tej diaľnici v ktoromkoľvek pruhu, keď nebudeš práve niekoho predbiehať. Čiže napríklad tu ak to nezmenia, bude musieť ísť kamión v strednom pruhu, ale osobné auto v pravom. Ak ten kamión budeš chcieť predbehnúť, budeš sa musieť preradiť do ľavého a potom sa zase vrátiť do pravého. Rozumiem tomu správne?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 31. Júl 2021 15:06

Pripomienkovanie TP 069 Pouzitie dopravnych znaciek a dopravnych zariadeni na oznacovanie pracovnych miest https://www.ssc.sk/files/documents/tech ... 9_2021.pdf
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 31. Júl 2021 15:31

Chalani, [vlož nadávku], kto si zase potreboval postaviť vlastný pomník?

Ok, máme diaľnicu v obci, čo bola blbosť, ale koncepčná.
Teraz sme ju zrušili, čo je super, hoci by bolo dobrým zvykom aspoň kontaktovať mestského dopravcu, ktorý tam prevádzkuje vozidlá s MPR 75 km/h, ale inak ten československý paškvil treba zrušiť, som všetkými 10 za!

Čo sa ale stalo? Dopravný chaos, časť obchvatu je diaľnica v obci a časť nie. Z nejakého mne nie úplne logického hľadiska je úsek od Lafranconi (v smere od Senca, ale skôr som to nesledoval, takže neviem, ako je na tom Prístavný most a Ružinov) po Mlynskú dolinu diaľnica mimo obce a všade na vjazdoch sú značky "koniec obce" a na výjazdoch značky "začiatok obce". Ale prečo je v Mlynskej doline v strede diaľnice na ľavej strane z ničoho nič značka "začiatok obce", tak to mi rozum neberie. Irenko, proč?

Nehovoriac o tom, že v smere z Tunela Sitina smer Lafranconi je na výjazde Mlynská dolina značka "začiatok obce" (principiálne správne) a kúsok odtiaľ je na diaľnici značka "koniec obce". Ak to takto má byť (pane bože daj nech nie!), tak vlastne na výjazde Mlynská dolina idem z obce do obce.

TL;DR - je to ešte väčší bordel ako doteraz. Spravte celý obchvat mimo obce a na vjazdy a výjazdy dajte značky začiatok/koniec obce a hotovo! Nekomplikujme to, prosím.
Fotodokumentácia:
47044
47045
47046
47047
47048
47049
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 31. Júl 2021 18:14

Teraz neviem a nechce sa mi to hľadať, v novelizovanom zákone (odkedy platí?) už neexistuje pojem diaľnica v obci, alebo je len vyhodené paušálne obmedzenie na 90 km/h na diaľnici v obci?

Ide mi o to, či nezostáva na diaľnici v obci možnosť použiť ktorýkoľvek jazdný pruh na jazdu, aj keď nikoho nepredbieham.

A čo MPR? Ak po novom neplatí 90 km/h na diaľnici v obci, aká je potom MPR na takejto diaľnici? 130 ako na diaľnici, alebo 50 ako v obci? Ktorý z dvoch paragrafov určujúcich MPR má prednosť?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 31. Júl 2021 19:30

Pozor, toto nie je vec zákona 8/2009. Jediná vec, kde sa v zákone vyskytuje pojem "diaľnica v obci", je určenie maximálnej a minimálnej rýchlosti. Súbežná jazda sa riadi všeobecnými pravidlami pre jazdu na viacpruhovej ceste v obci/mimo obce. Pretože sa na diaľnici nebudú umiestňovať značky začiatok a koniec obce (toto nerieši zákon, ale zásady umiestňovania), jednoducho sa iba vypustilo rýchlostné obmedzenie ako nadbytočné.
Z dôvodovej správy k návrhu novely
Navrhované zmena sa navrhuje aj z dôvodu, že podľa nariadenia (EÚ) 2019/2144 budú všetky novo schválené typy vozidiel od 6. 7. 2022 a všetky prvýkrát evidované vozidlá od 7. 7. 2024 vybavené systémom inteligentného prispôsobenia rýchlosti, ktorý je definovaný ako systém, ktorý pomáha vodičovi udržiavať rýchlosť zodpovedajúcu podmienkam prevádzky na ceste tým, že mu poskytuje osobitnú a primeranú spätnú väzbu.
...
Aby systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti fungoval správne bude potrebné z diaľnic odstrániť všetky dopravné značky so začiatkom a koncom obce, keďže systém by nedokázal správne rozoznať, aká najvyššia rýchlosť je na diaľnici povolená. Z dôvodu že na diaľniciach sa nebudú umiestňovať dopravné značky začiatok a koniec obce, sa navrhuje aj vypustenie rýchlostného obmedzenia na diaľnici v obci.

Čo sa týka platnosti, novelizácia zatiaľ iba prešla vládou.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 31. Júl 2021 21:26

Ďakujem za vysvetlenie.

Ešte mi napadá, ako systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti rozozná, že značka s bielym autíčkom v modrom poli č.311 u nás znamená cestu pre motorové vozidlá s MPR 90 km/h (resp. v obci 50 km/h), ale napríklad v Maďarsku je to rýchlostná cesta s MPR 110 km/h?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 31. Júl 2021 22:08

Miro napísal:A na nájazd dajú koniec obce a súčasne obmedzenie na 90 km/h a bude to.

Čo sa zmení, že už nebude legálne ísť po tej diaľnici v ktoromkoľvek pruhu, keď nebudeš práve niekoho predbiehať. Čiže napríklad tu ak to nezmenia, bude musieť ísť kamión v strednom pruhu, ale osobné auto v pravom. Ak ten kamión budeš chcieť predbehnúť, budeš sa musieť preradiť do ľavého a potom sa zase vrátiť do pravého. Rozumiem tomu správne?

Netuším na základe čoho si kamiónom prisúdil iné pravidlá ako osobným autám. Určite sa nebudeš musieť preradiť do celkom pravého/odbočovacieho pruhu. Pozorne pozri ZDZ a VZD.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 31. Júl 2021 22:10

Ike napísal:Chalani, [vlož nadávku], kto si zase potreboval postaviť vlastný pomník?

Ok, máme diaľnicu v obci, čo bola blbosť, ale koncepčná.
Teraz sme ju zrušili, čo je super, hoci by bolo dobrým zvykom aspoň kontaktovať mestského dopravcu, ktorý tam prevádzkuje vozidlá s MPR 75 km/h, ale inak ten československý paškvil treba zrušiť, som všetkými 10 za!

Čo sa ale stalo? Dopravný chaos, časť obchvatu je diaľnica v obci a časť nie. Z nejakého mne nie úplne logického hľadiska je úsek od Lafranconi (v smere od Senca, ale skôr som to nesledoval, takže neviem, ako je na tom Prístavný most a Ružinov) po Mlynskú dolinu diaľnica mimo obce a všade na vjazdoch sú značky "koniec obce" a na výjazdoch značky "začiatok obce". Ale prečo je v Mlynskej doline v strede diaľnice na ľavej strane z ničoho nič značka "začiatok obce", tak to mi rozum neberie. Irenko, proč?

Nehovoriac o tom, že v smere z Tunela Sitina smer Lafranconi je na výjazde Mlynská dolina značka "začiatok obce" (principiálne správne) a kúsok odtiaľ je na diaľnici značka "koniec obce". Ak to takto má byť (pane bože daj nech nie!), tak vlastne na výjazde Mlynská dolina idem z obce do obce.

TL;DR - je to ešte väčší bordel ako doteraz. Spravte celý obchvat mimo obce a na vjazdy a výjazdy dajte značky začiatok/koniec obce a hotovo! Nekomplikujme to, prosím.

Zachytil si všetky dnešné zmeny. Ďalšie dni môžeš fotiť ďalej.

Edit: V Mlynskej doline chýba dodatková tabuľa o spoplatnení.
Naposledy upravil Vlados dňa 31. Júl 2021 22:16, celkovo upravené 1 krát.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 31. Júl 2021 22:12

Miro napísal:Ešte mi napadá, ako systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti rozozná, že značka s bielym autíčkom v modrom poli č.311 u nás znamená cestu pre motorové vozidlá s MPR 90 km/h (resp. v obci 50 km/h), ale napríklad v Maďarsku je to rýchlostná cesta s MPR 110 km/h?

Jednoducho. Systém pozná pravidlá pre "každú" krajinu, napr. v Rakúsku je MRP 100 a u nás 90. Systém to vie (musí vedieť).
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 31. Júl 2021 22:52

Miro napísal:Teraz neviem a nechce sa mi to hľadať, v novelizovanom zákone (odkedy platí?) už neexistuje pojem diaľnica v obci, alebo je len vyhodené paušálne obmedzenie na 90 km/h na diaľnici v obci?

Ide mi o to, či nezostáva na diaľnici v obci možnosť použiť ktorýkoľvek jazdný pruh na jazdu, aj keď nikoho nepredbieham.

A čo MPR? Ak po novom neplatí 90 km/h na diaľnici v obci, aká je potom MPR na takejto diaľnici? 130 ako na diaľnici, alebo 50 ako v obci? Ktorý z dvoch paragrafov určujúcich MPR má prednosť?


Taký stav nesmie nastať. Rovnako ako jednosmerná slepá ulica, alebo prikázaný smer vpravo so zákazom odbočenia vpravo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 01. Aug 2021 11:48

Vlados napísal:
Ike napísal:Chalani, [vlož nadávku], kto si zase potreboval postaviť vlastný pomník?

Ok, máme diaľnicu v obci, čo bola blbosť, ale koncepčná.
Teraz sme ju zrušili, čo je super, hoci by bolo dobrým zvykom aspoň kontaktovať mestského dopravcu, ktorý tam prevádzkuje vozidlá s MPR 75 km/h, ale inak ten československý paškvil treba zrušiť, som všetkými 10 za!

Čo sa ale stalo? Dopravný chaos, časť obchvatu je diaľnica v obci a časť nie. Z nejakého mne nie úplne logického hľadiska je úsek od Lafranconi (v smere od Senca, ale skôr som to nesledoval, takže neviem, ako je na tom Prístavný most a Ružinov) po Mlynskú dolinu diaľnica mimo obce a všade na vjazdoch sú značky "koniec obce" a na výjazdoch značky "začiatok obce". Ale prečo je v Mlynskej doline v strede diaľnice na ľavej strane z ničoho nič značka "začiatok obce", tak to mi rozum neberie. Irenko, proč?

Nehovoriac o tom, že v smere z Tunela Sitina smer Lafranconi je na výjazde Mlynská dolina značka "začiatok obce" (principiálne správne) a kúsok odtiaľ je na diaľnici značka "koniec obce". Ak to takto má byť (pane bože daj nech nie!), tak vlastne na výjazde Mlynská dolina idem z obce do obce.

TL;DR - je to ešte väčší bordel ako doteraz. Spravte celý obchvat mimo obce a na vjazdy a výjazdy dajte značky začiatok/koniec obce a hotovo! Nekomplikujme to, prosím.

Zachytil si všetky dnešné zmeny. Ďalšie dni môžeš fotiť ďalej.

Edit: V Mlynskej doline chýba dodatková tabuľa o spoplatnení.


Dobre a teda v mlynskej doline začiatok obce smerom na Záhorie nie je omyl? A keď by sa nechcelo babrať so značkami, nebola by cesta preznacit tento prietah D1 a D2 značkou cesta pre motorové vozidlá?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod capacity_TN » 01. Aug 2021 12:57

bonik-r napísal:Pripomienkovanie TP 069 Pouzitie dopravnych znaciek a dopravnych zariadeni na oznacovanie pracovnych miest https://www.ssc.sk/files/documents/tech ... 9_2021.pdf


47052

Toto snáď nie je už možné...
capacity_TN
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 8
Založený: 03. Jún 2019 12:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 01. Aug 2021 13:04

Sice nahodne z netu, ale nedalo mi ;) verim, ze by sme nieco take nasli aj u nas ;)

47051
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 01. Aug 2021 13:54

capacity_TN napísal:
bonik-r napísal:Pripomienkovanie TP 069 Pouzitie dopravnych znaciek a dopravnych zariadeni na oznacovanie pracovnych miest https://www.ssc.sk/files/documents/tech ... 9_2021.pdf


47052

Toto snáď nie je už možné...

Podľa mňa to opísali zo starej verzie. Chcelo by to poslať pripomienku s odkazom na paragraf vyhlášky.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 01. Aug 2021 15:56

Vlados napísal:
Miro napísal:Ešte mi napadá, ako systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti rozozná, že značka s bielym autíčkom v modrom poli č.311 u nás znamená cestu pre motorové vozidlá s MPR 90 km/h (resp. v obci 50 km/h), ale napríklad v Maďarsku je to rýchlostná cesta s MPR 110 km/h?

Jednoducho. Systém pozná pravidlá pre "každú" krajinu, napr. v Rakúsku je MRP 100 a u nás 90. Systém to vie (musí vedieť).


OK, tak potom by ten systém mohol poznať aj našu MPR na diaľnici v obci a nebol dôvod ju rušiť.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 01. Aug 2021 16:06

Vlados napísal:
Miro napísal:A na nájazd dajú koniec obce a súčasne obmedzenie na 90 km/h a bude to.

Čo sa zmení, že už nebude legálne ísť po tej diaľnici v ktoromkoľvek pruhu, keď nebudeš práve niekoho predbiehať. Čiže napríklad tu ak to nezmenia, bude musieť ísť kamión v strednom pruhu, ale osobné auto v pravom. Ak ten kamión budeš chcieť predbehnúť, budeš sa musieť preradiť do ľavého a potom sa zase vrátiť do pravého. Rozumiem tomu správne?

Netuším na základe čoho si kamiónom prisúdil iné pravidlá ako osobným autám. Určite sa nebudeš musieť preradiť do celkom pravého/odbočovacieho pruhu. Pozorne pozri ZDZ a VZD.


Toto je situácia z druhej strany. Podľa ZDZ sú to 3 pruhy pre jazdu rovno so zákazom pre nákladné autá do pravého a ľavého, kde tam vidíš odbočovací? Podľa toho, že je oddelený hustejšou prerušovanou čiarou?

Je mi jasné, že polícia to pokutovať nebude, ale podľa mňa kamión tu musí ísť v strednom pruhu (do ostatných dvoch má zákaz) a osobné auto v pravom (ak to nebude v meste).
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 01. Aug 2021 17:01

Predchádzanie je manéver, pri ktorom menis jazdný pruh. Ak nemenia jazdný pruh, je to subezna jazda.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod bonik-r » 01. Aug 2021 17:49

Miro napísal:Ďakujem za vysvetlenie.

Ešte mi napadá, ako systém inteligentného prispôsobenia rýchlosti rozozná, že značka s bielym autíčkom v modrom poli č.311 u nás znamená cestu pre motorové vozidlá s MPR 90 km/h (resp. v obci 50 km/h), ale napríklad v Maďarsku je to rýchlostná cesta s MPR 110 km/h?

Inteligentny system tuto znacku moze pokojne ignorovat, nakolko pre MPR neznamena vobec nic. Znamena skor zakaz nemotorovych dopravnych prostriedkov, ktore tymto systemom vybavene nebudu.
Obrázok používateľa
bonik-r
diskutujúci
 
Príspevky: 154
Obrázky: 6
Založený: 08. Mar 2010 13:28
Bydlisko: Trenčín

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 18 hostí.