Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 17. Aug 2022 19:38

IDV napísal:Niekto si povie ze čara neni zeď ako bratri cesi a obehuje kde je fyzicky volne miesto, sprava zlava to je jedno, aj na dialnici obehuje cez odstavny pruh ak v pravom pruhu je kamion a v lavom pruhu pomale osobne auta. X krat som to videl a ani sa to nepokutuje. Takze v tom budu pokracovat vodici.

Tak ono je to tak, že ľudia majú ďaleko väčšie zábrany predbiehať sprava ako predbiehať zľava... Sú síce aj majstri sveta, ktorým to problém nerobí, ale tých je už výrazne menej.

A ono to má hlavne jednoduché riešenie - žiadny núdzový pruh vo vetve. Proste sa namaľuje jeden široký pruh (+- 4,50 m) a zbytok rovnomerne na obe krajnice (rátaj spevnenú šírku vetvy 6 metrov, to stačí, tak máš 0,75 m krajnice). Tým tlačíš vozidlá do stredu tej vetvy a prakticky tak úplne znemožníš dešperátske predbiehanie. Druhý efekt je, že absenciou odstavného pruhu ľuďom do podvedomia tlačíš, že prípadná prekážka bude v jazdnom pruhu.

Takto to robia napr. aj naši rakúski susedia (aj keď často majú tú spevnenú šírku len 5 m, takže pri pokazenom kamióne ďalší neprejde) alebo Nemci či celá Škandinávia, kde je to proste základ. Dokonca ešte aj Slovinci a Chorváti to tak robia (ak si dobre pamätám).

Ono celé dopravné inžinierstvo by malo byť práve o takýchto prístupoch. Ľudia budú prasce vždy, ide o to postaviť tú cestu tak, aby po a) motivovala jazdiť civilizovane a po b) fyzicky neumožňovala robiť veľké prasačiny. Nieže postavím cez dedinu 9 metrov širokú cestu rovnú jak pravítko a potom sa čudujem, že z toho majú niektorí pretekársku dráhu, prípadne rovno VPD.

Na záver - veľa krajín má aj vo vetvách odstavný pruh, ale zásadne vpravo. Jednak teda z tých istých dôvodov, prečo je vpravo aj inde, no vo vetvách je na to ešte viac dôvodov: oni sú totiž prakticky vždy pravotočivé (ľavotočivé sú keď tak nepriame vetvy, ale tie sú dlhé a teda 2-pruhové). A samozrejme vodiča chceš držať na vonkajšej strane oblúka, lebo rozhľad, lebo odstredivá sila
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 17. Aug 2022 19:40

ondrejko_t napísal:otázka, čo sa považuje za nové. a či sa to týka len nájazdov / zjazdov z diaľnic.
všetky príjazdy na D1 z tých čo poznám sú takto riešené. napr. sp. štvrtok: https://www.google.sk/maps/@49.0147811,20.454432,3a,75y,298.13h,84.68t/data=!3m6!1e1!3m4!1smsz3wrdX6ch5COOBdvG9dg!2e0!7i16384!8i8192
ono ešte pri nájazde smer PP by to dávalo zmysel aspoň kvôli odstredivej sile, opačne ani náhodou. To isté aj na nájazde v smere na PO.
z tých starších, aj keď tam to nie je aspoň také široké napr. beckov: https://www.google.sk/maps/@48.7622169,17.8649672,3a,75y,123.14h,68.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1s12yAxPs5F4yTPaWGonjYKA!2e0!7i16384!8i8192

No tak je týchto prípadov plno, aj v Česku a aj tým Maďarom tiež často hrabe. U nás to má tú históriu, že sa stavali na každom exite do Dolných Výplachov dvojpruhové vetvy, často krát aj na 100 metroch vetvy urbili dva pruhy (to ani traktor nepredbehneš na takom úseku). Najhoršie boli samozrejme 2-pruhové vratné vetvy, kde keď niekto začal predbiehať, tak nevidel viac ako 50 metrov pred seba - veď aj boli nejaké búračky kvôli tomu. Potom policajti z prezídia zatrhli tieto 2-pruhové nezmysly, lenže ako to NDS premaľavala? No proste zašrafovali ľavý pruh a bolo vymaľované. Doslova.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 17. Aug 2022 19:46

IDV napísal:
Miro napísal:V Žiline na Estakáde je odstavný pruh vpravo a mnohí vodiči si to "skracujú" cezeň, ako je vidieť na tom, ako je tá čiara ojazdená:
https://goo.gl/maps/UyB4QGmC9h95xhYn8

Tak ano blizsie k zakrute mas lepsiu trakciu

Ani nie. Trakcia je furt rovnaká, s adhéziou je to horšie. Čím bližšie k stredu oblúka, tým väčšia uhlová rýchlosť pri tej istej pozdĺžnej rýchlosti. A to znamená väčšie priečne zrýchlenie. Inými slovami, ak ideš v pravotočivej zátačke pri pravom okraji, máš väčšiu šancu straty adhézie ako keď ideš o meter-dva ďalej (platí samozrejme pri malých polomeroch, pri tom žilinskom by si musel ísť 140, aby sa niečo stalo).

Inak celá tá Estakáda a okolie v Žiline - vlastne celý ten okruh I/60, ale hlavne úsek časť od Rajeckej po Kragujevskú a ďalej do Budatína - to je pomník megalomanstva ČS dopravného inžinierstva. Neprehľadné, chaotické a vizuálne hnusné betónové monštrum sa samými neštandardnými situáciami a na ktorom občas zablúdi aj domáci... Toto bolo prekonané až uzlom Prešov-Západ. Celé zle. A kto staval "diaľnicu" popri Váhu, tiež nebol celkom pri zmysloch, takto zničiť vzácne územie pri rieke, to by snáď malo byť aj trestné. Pričom, toto už naozaj nemožno hodiť na komunistov.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 17. Aug 2022 19:48

pa3ck napísal:Prikladám ešte jeden citát z FB stránky NDS (bez komentára):
Zároveň sme znížili maximálnu povolenú rýchlosť na 40 km/h, keďže vodiči nerešpektovali pôvodnú rýchlosť 60 km/h a po úseku jazdili aj 80-kilometrovou rýchlosťou, čo významnou mierou znemožňovalo prejazd daným úsekom.

Kým to všetci ignorujú, je dobre, ide sa plynule 80-kou. Potom príde niekto, kto tú 40-ku dodrží a v priebehu minúty sa sformuje kolóna jak v Bangkoku. Normálne sa to dá sledovať na kamerách ako veľké domino.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 17. Aug 2022 19:53

Ike napísal:https://goo.gl/maps/sTtswpQpZnpZx9WSA - j**nime tam rovno všetky chaty v lokalite, lebo inak by vodiči narážali do stromov a zvodidiel.

To je nič, pozri na túto perlu z krajiny domácich pivníc:

https://www.google.sk/maps/@48.6677965, ... 384!8i8192
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 17. Aug 2022 19:59

pa3ck napísal:Toto bola verzia podľa vyhlášky 9/2009 (Pozor deti boli tiež dve osoby, ale chlapec a dievča). Teraz ale pozerám, že aktuálne (podľa 30/2020) je na tej značke dieťa, ktoré uteká od dospelého, takže vlastne si mal pravdu aj Ty

Ike napísal:No, mal aj nemal. V aktuálnej verzii je úchyl naháňajúci dieťa, kým na značke, ktorú som postol je dieťa držiace dospelého za ruku :lol:

To sú dve deti, väčšie a menšie, bo dve rovnako vysoké deti vedľa seba často nevidíš ;) Figúrka dospelého použitá na značke Chodci alebo iných, je podstatne väčšia.

Bolo to tak aj v 9/2009 (A15), len značka Chodci (A14) bola od nej ťažko rozoznateľná, aj keď to bol úchylný dedko v klobúku držiaci za ruku dievčatko... Ešte predtým to istú dobu (225/2004) bol kovboj tasiaci kolty, čo mu viseli proklatě nízko.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 17. Aug 2022 20:58

Ako pozerám, tak pozerám, tak tam stále vidím dospelého, ktorý sa snaží chytiť dieťa :D

Na význame značky to aj tak nič nezmení, takže to je asi jedno. Ale tie staré verzie s oblečenými detskými postavami a klobúkmi boli na niečo dobré :wink:
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 17. Aug 2022 21:20

Tých variácií je dosť veľa.

https://goo.gl/maps/a8d6MfezZpRWjhXf8
Tu má napr. dievča mašľu a chlapec šiltovku a drží tašku.

Ale rozmýšľam, aký ma pre vodiča význam rozlišovať chodcov a deti, keď tam kde sú chodci, budú aj deti a tam kde sú deti v extrémne veľkom množstve (škola) je predsa logické, že sa uplatnia aj ďalšie opatrenia (zníženie rýchlosti a samozrejme automatika by mala byť v podobe fyzických zábran).

Ja sa teda priznám, že tie značky podvedome nerozlišujem a ak by sa ma niekto pýtal, či to bola značka pozor chodci alebo pozor deti a čo tam bolo nakreslené, asi by som nevedel presne odpovedať. Registroval by som "nejakých chodcov" a to mi ako vodičovi ako infomrácia stačí.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 17. Aug 2022 21:37

Miro napísal:Tak som zvedavý, ako to bude mať môj nový Peugeot 2008.


Dovolim si tvrdit, ze nebude. :) v 2008 s tymto systemom len zacinal Opel.

Co sa znaciek tyka, je fajn rozoznavat, ci ma sofer cakat vela chodcov na ceste - napr cesta za dedinou na vlak kde nie je chodnik a teda obcas sa tam vyskytne vela ludi co viac menej vedia ako sa spravat a detmi - kedy treba vidiet aj za roh a kedykolvek moze priletiet lopta a za nou 3 deti.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 18. Aug 2022 06:12

pa3ck napísal:Ako pozerám, tak pozerám, tak tam stále vidím dospelého, ktorý sa snaží chytiť dieťa :D

Na význame značky to aj tak nič nezmení, takže to je asi jedno. Ale tie staré verzie s oblečenými detskými postavami a klobúkmi boli na niečo dobré :wink:

Keď Nemci na začiatku 90. rokoch zavádzali tieto zjednodušené piktogramy, tak okrem zjednošenia výroby argumentovali práve tým, že značka s deťmi má vyjadrovať dynamiku pohybu - teda že dievčatko s mašľou, obozretne cupitajúce ďaleko od jazdného pruhu, nie je práve to, čo máš čakať pri škole alebo ihrisku :)
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 18. Aug 2022 08:04

110mat110 napísal:
Miro napísal:Tak som zvedavý, ako to bude mať môj nový Peugeot 2008.


Dovolim si tvrdit, ze nebude. :) v 2008 s tymto systemom len zacinal Opel.


To nie je rok výroby, ale model :D vyrábať ho majú o týždeň 25. augusta.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 18. Aug 2022 08:42

Aha tak. Tak uvidis. V novom Peugeote som nesedel. Mas v nom aj vstavanu navigacku?
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 18. Aug 2022 09:49

Ike napísal:... Ja sa teda priznám, že tie značky podvedome nerozlišujem a ak by sa ma niekto pýtal, či to bola značka pozor chodci alebo pozor deti a čo tam bolo nakreslené, asi by som nevedel presne odpovedať. Registroval by som "nejakých chodcov" a to mi ako vodičovi ako infomrácia stačí.
Možno by si si zapamätal, čo tam bolo, ak by tam bol len TEXT! (POZOR DETI!) alebo (POZOR CHODCI!) apod., ako to majú za Mlákou. :wink: Lenže, čo s tými, čo nerozumejú slovenčine?!? A v iných krajinách s ich jazykmi, ktorým málokto rozumie — H, FIN, EST; či nepíšu latinkou? 1794
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 18. Aug 2022 09:57

StVO napísal:
Ike napísal:https://goo.gl/maps/sTtswpQpZnpZx9WSA - j**nime tam rovno všetky chaty v lokalite, lebo inak by vodiči narážali do stromov a zvodidiel.

To je nič, pozri na túto perlu z krajiny domácich pivníc:

https://www.google.sk/maps/@48.6677965, ... 384!8i8192


ber to pozitivne. aspon ze realne dopravne znacky su oddelene a jasne odlisitelne od toho bordelu :D

inak nechapem co motivuje ludi osadzat hentake tabule ked sa nikto nikdy nebude podla nich riadit a pojde podla navigacie..
takisto vselijake taketo smerniky by som zakazal. iba to zasiera mesta vizualnym smogom ked to je na kazdej druhej lampe..
https://www.google.sk/maps/@48.1880905, ... 384!8i8192
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 18. Aug 2022 10:50

Zďaleka nie každý má v aute navigáciu alebo smartfón, prípadne do nich nemôže alebo nechce pozerať počas jazdy. Akurát v tej časti Bratislavy som hentaké tabule dosť často ocenil, inak by som to hľadal ešte o dosť dlhšie :-)
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IDV » 18. Aug 2022 10:56

Bol nejaky prieskum? Kolko vodicov jazdi s navigaciou alebo smartfonom?
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 18. Aug 2022 11:58

sendvo napísal:
StVO napísal:
Ike napísal:https://goo.gl/maps/sTtswpQpZnpZx9WSA - j**nime tam rovno všetky chaty v lokalite, lebo inak by vodiči narážali do stromov a zvodidiel.

To je nič, pozri na túto perlu z krajiny domácich pivníc:

https://www.google.sk/maps/@48.6677965, ... 384!8i8192


ber to pozitivne. aspon ze realne dopravne znacky su oddelene a jasne odlisitelne od toho bordelu :D

inak nechapem co motivuje ludi osadzat hentake tabule ked sa nikto nikdy nebude podla nich riadit a pojde podla navigacie..
takisto vselijake taketo smerniky by som zakazal. iba to zasiera mesta vizualnym smogom ked to je na kazdej druhej lampe..
https://www.google.sk/maps/@48.1880905, ... 384!8i8192


Množstvo z nich je neaktuálnych
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 18. Aug 2022 12:17

Tabule s textom by v Europe nemali byt. Max nejake cisla. Inak nech to su znaky. Bol som na dovolenke v Skandinavii a nemat navigacku uz by som sa domov nevratil. Prvi boli Estonci, co mali opravu cesty v pristave pred medzinarodnym trajektom. Obrovska tabula popisana po estonsky a jediny znak bol zakaz odbocenia na cestu, kam ma posielala navigacka. Nastastie zvysok bol vykuzelkovany tak, ze stacilo ist rovno.

Nastastie na severe mala vacsina tabul aj anglicky text. Ale co je fart-dumper som nanestastie zistil az prejazdom po retarderi.
A potom dalsia uzasna vec bol prijazd do Goeteburgu, kde sme pri dialnici videli obrovsku zltu tabulu - vacsiu ako dialnicna navest a jedine co sme na nej rozumeli bol Goeteborg. Ostatne po svedsky. Nastastie google prekladac to dal aj za jazdy a zistili sme, ze sme prave minuli PR parkovisko. Pritom by stacila znacka P+R ->
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 18. Aug 2022 13:06

Ike napísal:Množstvo z nich je neaktuálnych


A majú všetci zmluvu s mestom o umiestnení tých tabúľ? Kto nemá, tak nekompromisne odmontovať a ak bude niekto protestovať, tak pokuta za neoprávnené využívanie mestského majetku.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 18. Aug 2022 14:56

Čo majú robiť, keď je tam toho toľko. v Bad Gasteine to majú trochu scivilizované, ale tiež je toho hodne
https://www.google.com/maps/@47.1186029 ... 384!8i8192
https://www.google.com/maps/@47.1183747 ... 384!8i8192 (toto je otočka o 90° od prvej fotky)
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 235
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 18. Aug 2022 15:41

Pekné, všetko je rovnakým smerom. Stačilo dať tam jednu tabuľu s nápisom ALLES :-)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 19. Aug 2022 10:47

Ike napísal:Tých variácií je dosť veľa.

https://goo.gl/maps/a8d6MfezZpRWjhXf8
Tu má napr. dievča mašľu a chlapec šiltovku a drží tašku.

To je presne tá z vyhlášky 9 aj 225 aj 90-ky. Predtým (100-ka a 99-na) chalanko bežal a nemal aktovku (zrejme záškolák) a ešte predtým dospelák naháňal dievčatko.

Ike napísal:Ale rozmýšľam, aký ma pre vodiča význam rozlišovať chodcov a deti, keď tam kde sú chodci, budú aj deti a tam kde sú deti v extrémne veľkom množstve (škola) je predsa logické, že sa uplatnia aj ďalšie opatrenia (zníženie rýchlosti a samozrejme automatika by mala byť v podobe fyzických zábran).

V zásade áno, ale istý rozdiel tam je. Na chodcov má značka upozorňovať tam, kde cestu križujú (bez priechodu) alebo kráčajú po ceste (neni chodník) vo väčšom počte. Iná vec je, že niekde značku vidieť na začiatku každej druhej dediny, lebo prekvapenie - v obci sú chodci, nečakané. Naproti tomu značka Deti je vyslovene o tom, že je vcelku pravdepodobné náhle a nečakané vbehnutie detí, ktoré nikto moc nestráži (a ak aj stráži, aj tak neustráži). Čiže je to taká exkluzívna značka pre školy, škôlky, detské ihriská a pod., ktoré veľmi múdro postavili blízko hlavnej cesty - prípadne kde ešte múdrejšie postavili tú hlavnú cestu okolo školy. Niekde na sídlisku a v obdobných obytných štvrtiach nedáva ani jedna z oboch značiek zmysel, tam musím chodcov vôbec a deti obzvlášť, očakávať úplne všade.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Aug 2022 12:05

StVO napísal:
Ike napísal:Tých variácií je dosť veľa.

https://goo.gl/maps/a8d6MfezZpRWjhXf8
Tu má napr. dievča mašľu a chlapec šiltovku a drží tašku.

To je presne tá z vyhlášky 9 aj 225 aj 90-ky. Predtým (100-ka a 99-na) chalanko bežal a nemal aktovku (zrejme záškolák) a ešte predtým dospelák naháňal dievčatko.

Ike napísal:Ale rozmýšľam, aký ma pre vodiča význam rozlišovať chodcov a deti, keď tam kde sú chodci, budú aj deti a tam kde sú deti v extrémne veľkom množstve (škola) je predsa logické, že sa uplatnia aj ďalšie opatrenia (zníženie rýchlosti a samozrejme automatika by mala byť v podobe fyzických zábran).

V zásade áno, ale istý rozdiel tam je. Na chodcov má značka upozorňovať tam, kde cestu križujú (bez priechodu) alebo kráčajú po ceste (neni chodník) vo väčšom počte. Iná vec je, že niekde značku vidieť na začiatku každej druhej dediny, lebo prekvapenie - v obci sú chodci, nečakané. Naproti tomu značka Deti je vyslovene o tom, že je vcelku pravdepodobné náhle a nečakané vbehnutie detí, ktoré nikto moc nestráži (a ak aj stráži, aj tak neustráži). Čiže je to taká exkluzívna značka pre školy, škôlky, detské ihriská a pod., ktoré veľmi múdro postavili blízko hlavnej cesty - prípadne kde ešte múdrejšie postavili tú hlavnú cestu okolo školy. Niekde na sídlisku a v obdobných obytných štvrtiach nedáva ani jedna z oboch značiek zmysel, tam musím chodcov vôbec a deti obzvlášť, očakávať úplne všade.


Ja tu značku chápem presne tak ako výstražnú značku pre semafor, kolóny a pod., že upozorňuje na miesto, kde by som na daný jav nečakal. Ale zároveň to neznamená, že cez stred Petržalky pôjdem s vedomím, že žiadne dieťa mi nevybehne spoza auta, lebo veď tam nie je značka.

A rozumiem tej dichotómii chodci vs. deti, ale za seba hovorím, že to nerozlišujem a značku registrujem, ale ak by sa ma niekto pýtal, či tam bol chodec alebo deti, asi by som nevedel. Samozrejme, v obci jazdím predvídavo, keďže dvoch roztržitých krpcov mám doma a viem, že v istom veku by mohli mať na čele vytetované, že loptu odkopnutú na cestu nenaháňam, volanie divočiny je silnejšie.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 19. Aug 2022 12:45

IDV napísal:Bol nejaky prieskum? Kolko vodicov jazdi s navigaciou alebo smartfonom?


Neviem o ničom. V každom prípade by som tak nejak pokladal za default, že vodič navigáciu ani smartfón nemá, kým sa nepreukáže opak, napríklad práve prieskumom.
Súhlasím, že tých značiek je občas veľa, ale mne občas dosť pomáhajú.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 264
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 19. Aug 2022 13:02

tak to si asi vynimka. nepoznam vo svojom okoli nikoho kto by nemal smartfon a na prednom skle drziak.
vodici nakladnej dopravy predpokladam tiez vsetci maju navigaciu lebo keby mali kazdu jednu zasielku haldat podla tychto tabul tak sa asi zblaznia. a pri nakladnej doprave ide o rychlost a najrychlejsie ta do ciela zavedie predsa navigacia ;)

najviac sa mi rataju taketo znacky. ze vsak rovno tam niekde to bude :D
https://www.google.at/maps/@49.2274327, ... 384!8i8192

alebo tabule k hotelom na zaciatku kazdeho slovenskeho mesta. vsak tam niekde v centre to bude :D
https://www.google.at/maps/@49.2352018, ... 384!8i8192
https://www.google.at/maps/@49.234942,1 ... 384!8i8192

toto je asi najvacsi gol
https://www.google.at/maps/@49.2340308, ... 384!8i8192
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 22 hostí.