Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 31. Máj 2019 17:39

Keď sme pri priecestiach: aký zmysel má značka E11 (tvar kríženia cesty so železničnou dráhou) pred priecestím, kde je pravouhlé kríženie (napr. Svrčinovec na I/11)?
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 31. Máj 2019 18:20

Pre mňa to je záhadou už pekných pár rokov...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 31. Máj 2019 21:33

StVO napísal:
Rio13.zm napísal:ta dovodova sprava je super citanie, hlavne pripomienky dopravoprojektu :D to ako keby som cital ractove pripomienky tu z fora, nic v zlom :) a odpovedal StVO alebo expwy.

:D Jedna značka špeciálne pre Teba.


tak to si ma potesil :), isteho casu som videl aj v TPckach odbocovaciu tabulu Zlate Moravce a dlho dlho som ju mal tu na fore ako obrazok, ale zelena dialnica je najlepsia.
prerob mi prosim ta D77 na R13 a letisko na zeleznicnu stanicu a vytlaceny papier s tymto obrazkom budem pouzivat ako podlozku pod mys :D

btw, tabule na R1 medzi Nitrou a Moravcami mi fest lezu na nervy, aj po desiatich rokoch vyzeraju ako nove, ale tesim sa na dobu po zivotnosti a ich vymenu za nieco lepsie.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

*** Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 01. Jún 2019 19:22

Peter_CA napísal:
StVO napísal:Keby len 4,8 metra. Najväčší frajeri dokážu umiestniť aj obmedzenie na 5,5 metra:
Tak to dáme pred každé priecestie s elektrifikovanou traťou, nie? :wink: Tam je základná výška trolejového vedenia zhruba tých 5,5 m. Mínus nejaká bezpečnostná rezerva a bol by v tom čert, aby to niekto neodsúhlasil :lol:
A čo tak i toto pre istotu nedať(?): :wink:
1032
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 01. Jún 2019 22:36

Zase úplný nezmysel to nie je - pokiaľ už je nejaké vozidlo naložené nad predpísanú výšku, tak značka ho nezastaví (buď úmyselne porušuje predpisy, alebo o tom vodič ani nevie). To, že narazí do zábrany, ale pocíti. A stále lepšie, ako by mal poškodiť portál tunelu.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 03. Jún 2019 11:22

Peter_CA napísal:
StVO napísal:Keby len 4,8 metra. Najväčší frajeri dokážu umiestniť aj obmedzenie na 5,5 metra:

Tak to dáme pred každé priecestie s elektrifikovanou traťou, nie? :wink: Tam je základná výška trolejového vedenia zhruba tých 5,5 m. Mínus nejaká bezpečnostná rezerva a bol by v tom čert, aby to niekto neodsúhlasil :lol:

Tak pevne verím, že major nečíta toto fórum. Lebo on by to považoval za skvelý nápad a hneď by ho aj uviedol do praxe :roll:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 03. Jún 2019 11:25

Kvík napísal:
StVO napísal:Takže som za čo najrýchlejšie úplné nahradenie (nie novelizáciu) vyhlášky aj zákona, z gruntu.

Presne tak, a zašiel by som ešte ďalej: podľa mňa EÚ už mala dávno kompletne zharmonizovať vyhlášky aj dopravné značenie. A takisto obmedziť používanie doplnkových značiek v miestnom jazyku, aspoň na hlavných ťahoch. Veľká väčšina z nich nepodáva informáciu, ktorá by sa nedala zobraziť piktogramom.

To ale nie je kompetencia Európskych spoločenstiev. Okrem toho to ani veľmi nie je treba, na toto máme Viedenské dohovory. Len keby sme sa ich aspoň trochu držali, všakže :evil:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 03. Jún 2019 11:28

Peter_CA napísal:Keď sme pri priecestiach: aký zmysel má značka E11 (tvar kríženia cesty so železničnou dráhou) pred priecestím, kde je pravouhlé kríženie (napr. Svrčinovec na I/11)?

Odpoviem protiotázkou: aký zmysel vôbec má značka E11? Teda aj tam, kde kríženie nie je kolmé.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 03. Jún 2019 11:31

Rio13.zm napísal:
StVO napísal::D Jedna značka špeciálne pre Teba.

tak to si ma potesil :), isteho casu som videl aj v TPckach odbocovaciu tabulu Zlate Moravce a dlho dlho som ju mal tu na fore ako obrazok, ale zelena dialnica je najlepsia.
prerob mi prosim ta D77 na R13 a letisko na zeleznicnu stanicu a vytlaceny papier s tymto obrazkom budem pouzivat ako podlozku pod mys :D

Myslel si niečo také, ako v prílohe? :D

Rio13.zm napísal:btw, tabule na R1 medzi Nitrou a Moravcami mi fest lezu na nervy, aj po desiatich rokoch vyzeraju ako nove, ale tesim sa na dobu po zivotnosti a ich vymenu za nieco lepsie.

Tak to mám pre Teba zlé správy. Ak je značka dobre vyrobená, vydrží aj 30 rokov bez straty desiatky.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: *** Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 03. Jún 2019 11:40

KN.SK napísal:
Peter_CA napísal:
StVO napísal:Keby len 4,8 metra. Najväčší frajeri dokážu umiestniť aj obmedzenie na 5,5 metra:
Tak to dáme pred každé priecestie s elektrifikovanou traťou, nie? :wink: Tam je základná výška trolejového vedenia zhruba tých 5,5 m. Mínus nejaká bezpečnostná rezerva a bol by v tom čert, aby to niekto neodsúhlasil :lol:
A čo tak i toto pre istotu nedať(?): :wink:
1032

Orezávatko je v pohode. To je zariadenie na vynucovanie dodržania najvhej prípustnej výšky. Podobne ako spomaľovací prah vynucuje dodržanie najvhej dovolenej rýchlosti. Lebo ako píše pa3ck o príspevok nižšie, kto má viac ako všeobecne povolené 4 metre (resp. 4,2 metra v niektorých špecifických prípadoch), tak veselo porušuje predpisy (prípadne ani nevie, že prekračuje výšku) a myslieť si, že ho zastaví nejaká značka, je mierne povedané nepodložený optimizmus.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 07. Jún 2019 12:29

Trochu O.T: Možno by nezaškodili orezávatka aj pred priecestiami (toto zrejme spadá do kategórie, že vodič nevedel, že jeho vozidlo je aktuálne vyššie ako by malo byť): https://imhd.sk/ba/doc/sk/18565/Preruse ... d-6-6-2019
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 07. Jún 2019 13:09

StVO napísal:
Peter_CA napísal:Keď sme pri priecestiach: aký zmysel má značka E11 (tvar kríženia cesty so železničnou dráhou) pred priecestím, kde je pravouhlé kríženie (napr. Svrčinovec na I/11)?

Odpoviem protiotázkou: aký zmysel vôbec má značka E11? Teda aj tam, kde kríženie nie je kolmé.


Značky, ktoré nijakým spôsobom nemenia pravidlá a neplna účel výstrahy, alebo sú viaceré s rovnakým významom, treba zrušiť. Tvar križovania dráhy nijako nemení povinnosti vodiča. Ak sú priestorové podmienky na vedľajších železničiach bez aktívnej signalizácie také, že vyžadujú od vodiča zvýšenú pozornosť, použije sa stopka.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Chaotické dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 07. Jún 2019 13:17

KN.SK napísal:Čo kraj/okres, to iné označenie obcí (nielen v štátnom jazyku, ale i v menšinovom) na Slovensku, dokonca na tej istej ceste I. triedy (I/63). :roll:

• SK-BL/SC
staré a Rovinka - nový typ a "predpisovo" (ak sa nemýlim: len začiatočné písmeno je veľké):
41707

• SK-TA/DS
len Šamorín (od Bratislavy) po starom; zvyšok okresu mišung (t. j. i Šamorín od Komárna). Slovenské sú po starom, menšinové v novom vyhotovení — buď šetrili alebo majú konečne v maďarčine "rozmernejšie" písmená, než sa použili v štátnom jazyku. Ak sa nepletiem, tak tie nové sú nesprávne. lebo sa použili len "veľké" litery.
41710 41711 41721

• SK-NI/KN
Okrem mestskej časti Komárna-Nová Stráž (po starom) všade inde nešetrili a dali sa "nové", ale nesprávne - použité všade veľké písmená.
41729 41730 41731


Tie nové maďarské sú des. Je to také preplácané, že mám pocit, že je to nejaká miestna reklama. Tie obecné značky treba prepracovať. Mali by byť väčšie a orámovanie hrubšie (napr. modré).
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 07. Jún 2019 13:27

IceFox napísal:Tú značku (vo všeobecnosti) som nikdy nepochopil. Zmena organizácie - však pozerám po iných značkách a čiarach a vidím - nemusí mi to ešte označovať značka.


Ono tá značka má vyznám, ale musí byť:
1) dobre viditeľná
2) musí byť vidieť, že je dočasná
3) musí sa aspoň po týždni alebo mesiaci (ostatní vodiči sú prakticky jednorazoví) odstrániť.

Neviem aké sú očakávania od toho, keď sa nečitateľným fontom dá ako normálna značka.

A inak tiež by sme mohli poľaviť pri tom kriklavom pozadí, lebo už nastala taká inflácia krikľavých značiek, že zachvíľu bude krikľavé aj značky označujúce parkovisko alebo odpočívadlo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Chaotické dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Yoggy52 » 10. Jún 2019 12:28

Ike napísal:Tie nové maďarské sú des. Je to také preplácané, že mám pocit, že je to nejaká miestna reklama. Tie obecné značky treba prepracovať. Mali by byť väčšie a orámovanie hrubšie (napr. modré).

Namiesto toho, aby minister riesil dopravu, tak riesil znacky... Este niekedy zaciatkom roka 2018 sa vyjadril, ze sa budu menit len tie poskodene... Pred par mesiacmi som som sa "povozil" po zitnom ostrove, galanta atd. a takmer vsetky niekto prestriekal ciernou farbou, len aby sa vymenili :roll:

Akoze ked sa im tu tak nepaci, tak nech spravia referendum a nech sa pripoja k madarsku... Ja ich v tom budem podporovat.
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 17. Jún 2019 15:22

Novelu zakona o cestnej premavke by mala v stredu prerokovat vlada. Link na material:
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23948/1

Najzasadnejsie zmeny, ktore sa tykaju dopr. znacenia a ktore boli v pripomienkovom konani, su uvedene tu:
https://dialnice.info/viewtopic.php?p=215708#p215708.

Z tychto zmien sa vypustilo vypustenie najvyssej rychlosti pre zel. pricestim z dovodu kategorickeho nesuhlasu ZSR/MDV a povinnost vytvarat zachranarsku ulicku sa okrem dialnic rozsirila aj na smerovo rozdelene cesty mimo obce.

Dalsie zmeny tykajuce sa dopr. znacenia, ktore vyplynuli z pripomienkoveho konania a ich vysvetlenie z dovodovej spravy:

1. Vypustenie vodorovnych ciar z definicie hranice krizovatky
Definícia hranice križovatky sa navrhuje upraviť tak, aby nezávisela od vyznačenia priečnymi čiarami, ale iba od jej stavebného prevedenia (zakrivenia vozovky). Pri aplikácii tejto definície vznikajú v praxi rozdiely, kde na rovnakom mieste je v každom smere jazdy iná hranica križovatky, čo je nejednoznačné a mätúce. Nie je logické – a ani v zahraničí bežné – aby vodorovné značky, ktoré vyznačujú prednosť v jazde, znamenali zároveň hranicu križovatky. S ohľadom na pravidlo, ktoré sa od hranice križovatky odvíja (zákaz zastavenia a státia vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou) nie je žiaduce, aby sa priestor, v ktorom je zakázané zastaviť a stáť posúval v závislosti od toho, či na danej križovatke je alebo nie je vyznačená priečna čiara.

2. Vypustenie zakazu zastavenia a statia na cyklokoridore
S ohľadom na pripravovanú novú vyhlášku o dopravnom značení, v rámci ktorej sa plánuje vypustiť vodorovné značenie koridoru pre cyklistov, sa navrhuje vypustiť zákaz zastavenia a státia na ňom. Dnešné koridory pre cyklistov nemajú z hľadiska bezpečnosti cyklistov praktický význam, keďže z pohľadu vodiča motorového vozidla toto značenie nezakladá žiadnu osobitnú povinnosť voči cyklistom; naopak u cyklistov môže vytvárať dojem falošného bezpečia. Namiesto koridoru pre cyklistov sa v rámci pripravovaných zmien v dopravnom značení chystá zavedenie ochranného pruhu pre cyklistov.

3. Zavedenie zakazu zastavenia a statia na ochrannom pruhu pre cyklistov
Zavádza sa zákaz zastavenia a státia na ochrannom pruhu pre cyklistov. Ochranný pruh pre cyklistov sa zadefinuje vo vyhláške; v zásade pôjde o pruh vyznačený popri pravom okraji vozovky prerušovanou čiarou s pravidelne umiestnenými symbolmi bicykla v ňom, do ktorého bude môcť vodič motorového vozidla vojsť len v prípade nevyhnutnej potreby, pričom nesmie ohroziť cyklistov. Na rozdiel od koridoru teda táto forma značenia znamená pre vodičov motorových vozidiel reálnu povinnosť (zákaz vchádzania, ak to nie je nevyhnutné), ktorá bude mať aj pre cyklistov vyšší aspekt bezpečnosti. Tento pruh (známy tiež aj ako „viacúčelový“ pruh) je zavedený v okolitých krajinách ako bezpečné riešenie cyklistickej infraštruktúry v obci v prípade nedostatku priestoru na ceste. Taktiež možno ochranný pruh vyznačiť aj mimo obce na cestách s nízkou intenzitou premávky, pričom nie je nutné budovať nákladné segregované cyklistické komunikácie.

4. Vypustenie zakazu statia na okruhu
Vypúšťa sa zo zákona vyplývajúci zákaz státia na okruhu vyznačenom dopravnými značkami, keďže nejde o medzinárodne štandardizovanú značku jej vyobrazením ani významom a z hľadiska jednoznačnosti pravidiel cestnej premávky je vhodnejšie zákaz státia vyznačiť v prípade potreby štandardnými značkami Zákaz státia.

5. Vypustenie ustanoveni o druhoch, vztahoch a umiestnovani dopr. znaciek
Ustanovenia o vzájomných vzťahoch medzi jednotlivými druhmi dopravných značiek a o umiestňovaní dopravných značiek sú dnes rozdrobené medzi zákon o cestnej premávke a jeho vykonávaciu vyhlášku. Navrhuje sa príslušné ustanovenia o zákona vypustiť a v modifikovanej podobe presunúť do vyhlášky tak, aby právna úprava vzťahov medzi značkami a zásad ich umiestňovania bola upravená spoločne (na jednom mieste), čo je pre účastníkov cestnej premávky zrozumiteľnejšie a vhodnejšie.

6., Namiesto prenosnych znaciek budu docasne
Pojem „prenosné“ dopravné značky a „prenosné“ dopravné zariadenia nevystihuje výstižne charakter tohto typu dopravných značiek a zariadení. Aj podľa Dohovoru o cestných značkách a signáloch (Viedeň, 1968) je hlavným parametrom dočasnosť, nie prenosnosť, preto sa navrhuje vymedziť tento typ značiek a zariadení vhodnejšou terminológiou.

Okrem toho sa este napr. sprisnuje znenie pravidla o zakaze mobilov za volantom + pokuta za to (v blok. konani bude max 100 eur oproti sucasnym 50 euram), reguluju sa kolobezky s pomocnym motorcekom (budu moct sice jazdit nadalej aj po chodniku, ale iba rychlostou chodze, za znizenej viditelnosti budu musiet byt osvetleni, alkohol max. 0,5 promile), vypustaju sa prilby pre dospelych cyklistov mimo obce a refl. prvky, zjednocuje sa okruh deliktov, ktore mozu prejednavat obecni plicajti v blokovom konani tak, aby bolo jedno, ci ide o porusenie vseob. pravidla zo zakona alebo pravidla z dopr. znacky, opat sa zavadza nieco ako skusobna doba pre mladych vodicov (za 2 zavazne porusenia/prekrocenia rychlosti do dvoch rokov od udelenia vod. opravnenia sk. B budu musiet absolvovat doskolovaci kurz v autoskole, rehabilitacny program u dopr. psychologa a preskusanie na polici), policia bude moct davat vynimky pre kamiony nad 12 t zo zakazu jazdy po cestach III. triedy, vypusta sa cas. obmedzenie jazdy traktorov na polnohospodarske ucely, spresnuje sa odstranovanie prekazky na dialnici, atd.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 17. Jún 2019 17:13

Kód: Vybrať všetko
2. Vypustenie zakazu zastavenia a statia na cyklokoridore
S ohľadom na pripravovanú novú vyhlášku o dopravnom značení, v rámci ktorej sa plánuje vypustiť vodorovné značenie koridoru pre cyklistov, sa navrhuje vypustiť zákaz zastavenia a státia na ňom. Dnešné koridory pre cyklistov nemajú z hľadiska bezpečnosti cyklistov praktický význam, keďže z pohľadu vodiča motorového vozidla toto značenie nezakladá žiadnu osobitnú povinnosť voči cyklistom; naopak u cyklistov môže vytvárať dojem falošného bezpečia. Namiesto koridoru pre cyklistov sa v rámci pripravovaných zmien v dopravnom značení chystá zavedenie ochranného pruhu pre cyklistov.


Nuž, keď debilita vyhráva.....
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 17. Jún 2019 17:27

Keď mohli Rezeš(ová) zaparkovať na prevádzkovanej eletričkovej trati, tak prečo by nemohol menší chudák na cyklokoridore?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 17. Jún 2019 18:43

A nie je to náhodou tak, že nebude zákaz zastavenia a státia na cyklokoridore, pretože nebude cyklokoridor - ale namiesto neho ochranný pruh?
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 17. Jún 2019 19:12

Ochranný pruh a cyklokoridor majú úplne iné funkcie. Cyklokoridor už z názvu to je jasné. On len navádza cyklistu naprikad cez zložité križovatky. Zatiaľ čo ochranný pruh sa chráni pre cyklistov pred OA ale nie pred NA. V šírkovom usporiadaní sa tieto dve veci úplne inak správajú a používajú sa pri úplne iných intenzitách a v úplne iných šírkových usporiadaniach.
Tu nejde o parkovanie, ale o jeho úplne vyškrtnutie.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Jún 2019 09:13

Peter_CA napísal:A nie je to náhodou tak, že nebude zákaz zastavenia a státia na cyklokoridore, pretože nebude cyklokoridor - ale namiesto neho ochranný pruh?

Zhruba tak, aj keď by som nepoužil slová "namiesto neho." Seržanti sa v zákone spomínajú len v súvislosti so zákazom zastavenia a tak, aby ich bolo možné vyhodiť z vyhlášky, tak sa musí tento zákaz vyhodiť zo zákona.

A aby som to spresnil - v skutočnosti dnes vozidlo môže stáť aj na tom cyklokoridore, to zakázané nie je. Zakázané je len stáť na tom piktograme.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Jún 2019 09:29

racto napísal:Ochranný pruh a cyklokoridor majú úplne iné funkcie.

Presne tak. Ochranný pruh slúži na ochranu cyklistov a cyklokoridor na ich zabíjanie.

racto napísal:Cyklokoridor už z názvu to je jasné. On len navádza cyklistu naprikad cez zložité križovatky.

A sme doma. Vo všeobecnosti by žiaden účastník cestnej premávky nemal byť vystavovaný zbytočne zložitým situáciám, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, avšak zraniteľní účastníci cestnej premávky nesmú byť do takýchto situácií navádzaní NIKDY. Ak je križovatka zložitá, majú byť cyklisti vedení pokiaľ možno mimo nej. Ak je už absolútne nevyhnutné, aby boli cez takú križovatku vedení po vozovke, tak potom jedine po riadne vyznačených a farebne jasne odlíšených plnohodnotných cyklopruhoch, čím sa tá situácia mení zo zložitej na jasnú a prehľadnú. A nie cez nejaké voľne pohodené piktogramy na vozovke, ktoré prehľadnosť skôr ešte zhoršia. Čím je povedané všetko o zmysluplnosti seržantov.

Drahý priateľu, bolo by celkom fajn, keby si si predtým, než niečo napíšeš, najprv poriadne prečítal text, pokiaľ možno s pochopením. Pretože 20 rokov v tejto krajine cyklisti žiadajú zavedenie ochranných pruhov tam, kde priestorové obmedzenia neumožňujú zriadenie riadneho cyklopruhu, 15 rokov je to už zavedené v norme, ale do praxe sa to nikdy nedostalo, lebo to policajti odmietali zaviesť do legislatívy. A keď ich konečne niekto presvedčí, že už by fakt bolo načase, tak to komentuješ rečami a víťazstve debility, prípadne o návrate do roku 2000 a nepravdivých kecov o vypustení všetkých značiek pre cyklistov ako toť nedávno na cykloplatforme. Dosť smutné.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Jún 2019 09:52

Hank napísal:Z tychto zmien sa vypustilo vypustenie najvyssej rychlosti pre zel. pricestim z dovodu kategorickeho nesuhlasu ZSR/MDV

Pravdupovediac, ak sa niečo dá nazvať víťazstvom debility, tak práve toto. Ale u ŽSR ma neprekvapuje vôbec nič.

Hank napísal:a povinnost vytvarat zachranarsku ulicku sa okrem dialnic rozsirila aj na smerovo rozdelene cesty mimo obce.

Čiže napríklad tu: https://www.google.sk/maps/@48.7520995, ... 312!8i6656

Alebo tu: https://www.google.sk/maps/@48.5967564, ... 312!8i6656

Byť pápežskejší ako pápež, v tom sme boli na Slovensku vždy majstri sveta.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Jún 2019 10:08

Ike napísal:A inak tiež by sme mohli poľaviť pri tom kriklavom pozadí, lebo už nastala taká inflácia krikľavých značiek, že zachvíľu bude krikľavé aj značky označujúce parkovisko alebo odpočívadlo.

Parkovisko s citrónovým lemom som už videl...

Inak je to dobré vodítko. Ak je značka na citrónoch, vieš, že je to nepodstatná kravina, ktorú môžeš bezpečne ignorovať. :) Proste ekvivalent PÍSANIA PRÍSPEVKOV VEĹKÝMI PÍSMENAMI v diskusiách - kto nemá čo povedať, ten kričí.

Na jednu vec mi ale nikto nevie odpovedať. Podľa čoho sa certifikuje táto zvrhlosť, keď norma žltozelenú farbu jednoducho nepozná? (norma je európska) Inými slovami, všetky takéto značky sú v rozpore s normou, takže nemôžu mať platný CE certifikát a preto nesmú byť uvádzané na trh. No ale oni ho majú a to je pre mňa záhada.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 18. Jún 2019 10:16

Inak tá diskusia o novele zákona zrejme patrí skôr sem:

Novela zákona o cestnej premávke
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: VojtoTT a 43 hostí.