Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IceFox » 29. Jan 2020 21:13

Pozrel som si to, veľmi pekná práca. Fakt si vážim ľudí, čo tomu venovali čas (aj napriek tomu, že veľa vecí neprešlo). Najmä oceňujem prinavrátenie zmyslu značke cesta pre motorové vozidlá. Ešte doladiť premenovanie R-iek a D-čiek a bude to top.
OT:
Hank napísal:konecne sa odstrihneme od tych CSSR blbosti, co nam vtlkaju do hlav od 1975...

Už v hlave počujem ľudí (ovplyvnených spomienkovým optimizmom) ktorí hovoria, že ČSSR normy boli najlepšie a ako ich teraz všade preberajú :lol:.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: Brno

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 29. Jan 2020 23:33

Hank napísal:top tupost Jedine vozidlo

Zase keby sme to nemali, tak cez Kezmarok nejazdia linkové autobusy...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 30. Jan 2020 00:50

Rio13.zm napísal:-hasiaci pristroj: zbytocny.

Niežeby som si nemyslel to isté, ale máme nejaké tunelové predpisy, ktoré to žiadajú.

Rio13.zm napísal:-samostatna vidlica pre elektromobily, to co je? naco?

Tak to je dlhá história, pôvodne mala byť len tá vidlica a nie tá pumpa so šnúrou - nabíjacia stanica je niečo úplne iné ako pumpa. Čiže malo sa to výrazne odlíšiť - príklad: keď budeš mať ohlášku odpočívadla, kde je okrem pumpy aj nabíjacia stanica, tak nerobí dobrotu, aby boli vedľa seba prakticky rovnaké dva symboly, ktoré z diaľky ani nevieš odlíšiť. No ale niektorí odborníci si mysleli svoje a tak nakoniec vznikla táto podivná dvojkoľajnosť.

Rio13.zm napísal:-novy vlak na priecesti, to ste teda prekvapili.

Mňa to tiež prekvapilo, hlavne teda to, že sa za túto zmenu postavilo aj MDV. Ono je tu ešte jeden aspekt - tým, že sa ruší odlišovanie priecestia so závorami a bez závor (čo nedáva zmysel, predpisovo je to to isté - odlišnosť je keď tak so zabzarom a bez zabzaru), tak ide fakticky o novú značku, ktorá sa teda má od oboch predchádzajúcich výrazne líšiť. Plus sú tam ďalšie aspekty, ale to je na dlho.

Rio13.zm napísal:-preco hlavna cesta, krizovatka s prednostou a ine, migruju medzi regulacnymi a informacnymi znackami?

Z hľadiska triedenia ide o návrat k stavu pred 2009, ktorý tu bol 60 rokov - hlavná cesta a spol. nič neregulujú, iba informujú, že nikto iný ti musí dať prednosť.

Podstatný rozdiel oproti súčasnému stavu je ale vo význame - značka Križovatka s prednosťou platí len pre danú križovatku, značka Hlavná cesta platí pre cestu. Čiže ak raz zbadáš značku Hlavná cesta, tak dokiaľ neodbočiš alebo nenatrafíš na značku Koniec hlavnej cesty, Daj prednosť v jazde alebo na stopku, tak máš prednosť a nemusíš sa zamýšľať, či je niečo križovatka alebo len nejaký vjazd alebo či je niečo poľná cesta alebo neni a či teda platí prednosť sprava alebo prednosť pred poľnou cestou atď. Proste si na hlavnej, máš prednosť. Po vyše 40 rokoch sa vraciame k tomu, čo žiada Viedenský dohovor a čo platí všade na svete okrem Československa.

Rio13.zm napísal:-Povinnosť zastaviť vozidlo: akosi sa vytratila

Značka 245.

Rio13.zm napísal:-nova verzia smeroveho stlpika, aj tie modre, aspon to nevyzera tak otrasne ako cesky vzor a su bledomodre.

Tak tie modré stĺpiky sú pekná kravina, kto to kedy videl používať na výstrahu smerové stĺpiky a ešte k tomu mám ako výstrahu chápať modrú farbu... to mohli len Česi vymyslieť. Resp. špatne odkukať - ono nejaký múdry inžinier videl modré odrazky v Rakúsku či Švajčiarku či Nemecku či neviemkde a pochopil to mudrlant, že to výstraha pred námrazou. A ono sú to len odplašovače zveri namontované na patníkoch... Žiaľ nepodarilo sa to vyraziť z vyhlášky, ale aspoň sa podarilo to prerobiť do nejakého neutrálnejšieho dizajnu a predovšetkým tak, aby tie svinské modré stĺpiky - v noci spravidla neviditeľné - nezakrývali smerové stĺpiky.

Keď budem mať trochu času, napíšem k tej vyhláške viac postrehov.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 30. Jan 2020 01:07

Miro napísal:Zaujímavé - symbol vlaku má v popise "železničné vozidlá alebo električky" - prečo aj električky? keď máme zvlášť symbol pre električku.

Pôvodne tam bolo všeobecne zrozumiteľné "koľajové vozidlá". Ale niekto chcel byť velice múdry. Výsledok je, že je to divné a navyše to nezahŕňa trebárs technologické vozidlá dopravného podniku, ktoré sú síce koľajové, ale nie sú ani železničné ani električky...

Miro napísal:Takže už nebude na priecestí bez závor parná mašinka? Bude mi za ňou ľúto.
Ani plot symbolizujúci závory tam už nevidím, nebude sa teda rozlišovať priecestie so závorami a bez závor?

Z hľadiska predpisov nie je žiadny rozdiel, či je priecestie so závorami alebo bez, tak načo to odlišovať. Nota bene, ak sú obe značky brutálne archaické. Rozdiel je keď tak v tom, či je priecestie so signalizáciou, avšak iba v prípade, že je na ňom biele svetlo. A to sa len tak mimochodom tiež zrušilo, rovnako ako dve striedavé červené lampy - po novom budú na priecestia klasické semafory bez zelenej farby (čiže len červená a žltá lampa). Takže máme novú značku, ktoré obe bývalé nahrádza.

Miro napísal:Chválim, že sa tam dostala veta, že zákaz státia / zastavenia platí aj pre priľahlý chodník.
Aj keď stačilo v zákone zrušiť povolené státie na chodníku (v tom sme snáď unikát) a státie na chodníku by muselo byť státie povolené len značkou.

Žiaľ, absurdnosť so státím na chodníku v zákona zostala, tak aspoň takáto malá barlička, ako to aspoň explicitne zakázať.

Miro napísal:Značky III/280-282 sú podľa mňa nezmysel. Ak sa má krajnica použiť ako jazdný pruh, tak tam ten jazdný pruh normálne vyznačím a hotovo.

Ak tam pruh vyznačiš, tak musíš postaviť ďalšiu krajnicu alebo obmedziť rýchlosť (bavíme sa o diaľnici). Takto v špičke povolíš jazdu po krajnici pri obmedzenej rýchlosti a mimo špičky krajnicu zase zavrieš a zrušíš obmedzenie rýchlosti. Sú to samozrejme premenné značky. Googluj "hard shoulder running"

Miro napísal:KN.SK - niekedy sa ťažko rozlišuje železničná a električková dráha - viď napr. tu: https://sk.mapy.cz/s/dacuresoho - v skutočnosti sa tam cesta križuje s električkovou traťou.

A to si predstav, že existujú aj električky, ktoré v nejakom úseku trate idú ako električky a v inom ako vlaky (jasné, nie na Slovensku). Tak potom ako to má vodič rozoznať... (vlastne ľahko, električka má vpredu dve biele svetlá a vlak tri biele svetlá do trojuholníka - ale kto už toto vie?)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 30. Jan 2020 01:13

Rio13.zm napísal:Hank: je nieco co tam mohlo/malo byt a nedostalo sa to tam?

Všeličo. Napríklad odbočovacie majáčiky, lebo žandári ich nepochopili. Asi nejazdia za hmly a majú perfektný odhad vzdialenosti aj vo vysokých rýchlostiach. Ale najviac ma sere, že odstrelili pražcovú signalizačnú sústavu pre VHD a tak tu budeme ďalej fungovať na sovietskom guličkovom systéme. Navyše ho "vylepšili", lebo pridali chýbajúci signál Čakaj ako jednu svietiacu guličku - čo na tom, že v takomto systéme musia svietiť aspoň dve, aby bol signál spoľahlivo rozoznateľný. Ale aspoň sa podarilo napraviť signál Stoj tak ako má byť (3 guličky v rade namiesto dvoch) - aj sme to tak pred cca 50 rokmi mali, ale potom prišla partička géniov...
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 30. Jan 2020 01:20

Rio13.zm napísal:Na stanke ssc.sk nabehnu VL az po 1.4.? skor by sa nieco nenaslo. Ď

Určite sa skôr nájde - keď to pôjde na pripomienkovanie:)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 30. Jan 2020 01:24

Vlados napísal:
Sentilj napísal:všimol som si aj ja dnes ráno že NJ profily sú zasunuté hlboko mimo osi, najprv som myslel že kvôli tým prácam ale potom som si na nich všimol škrabance, ale bolo to asi 2-3 m mimo tej stredovej časti kde sa betónujú základy

aj na tomto portáli sa pracuje 43780

Termíny sú také, že do konca mája majú byť portály v úseku Pečňa - Prístavný most a do konca septembra v úseku Prístavný most - Vajnory. D2 až budúci rok a to ešte záleží na tom, ako to bude s tou nešťastnou D4.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 672
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2020 10:09

Neviem, či je vhodné nahradiť dvojicu blikajúcich červených svetiel na priecestí dvojfarebným semaforom. Predsa len priecestie je výrazne nebezpečnejšie miesto, na ktoré je dobré extra upozorniť. Nie nadarmo máme pred priecestím okrem výstražnej značky ešte aj tabule po každých 80 m a výstražný kríž.

Ozaj, keď bude priecestie voľné, bude semafor zhasnutý? Nebude tá oranžová blikať?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2020 10:10

Čo sú odbočovacie majáčiky?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 30. Jan 2020 10:41

Pokračujú k Prístavnému mostu, vŕtajú oproti Auparku. Aspoň rýchlosť si tam znížili na 80km/h (z 90 :D )
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 30. Jan 2020 10:56

Miro napísal:Neviem, či je vhodné nahradiť dvojicu blikajúcich červených svetiel na priecestí dvojfarebným semaforom. Predsa len priecestie je výrazne nebezpečnejšie miesto, na ktoré je dobré extra upozorniť. Nie nadarmo máme pred priecestím okrem výstražnej značky ešte aj tabule po každých 80 m a výstražný kríž.

Ozaj, keď bude priecestie voľné, bude semafor zhasnutý? Nebude tá oranžová blikať?

Tiež si myslím, že dvojité blikanie bolo lepšie, ale tí, čo robili vyhlášku asi vedia, prečo sa takto rozhodli. Inak zvuková signalizácia z priecestí tiež zmizne?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 30. Jan 2020 11:27

Miro napísal:Neviem, či je vhodné nahradiť dvojicu blikajúcich červených svetiel na priecestí dvojfarebným semaforom. Predsa len priecestie je výrazne nebezpečnejšie miesto, na ktoré je dobré extra upozorniť. Nie nadarmo máme pred priecestím okrem výstražnej značky ešte aj tabule po každých 80 m a výstražný kríž.

Ozaj, keď bude priecestie voľné, bude semafor zhasnutý? Nebude tá oranžová blikať?


Ale svetla predsa nesluzia na "extra upozornenie". Na to sluzi prave ta specificka sada vystraznych znaciek a navesti vratane kriza (aj ked u nas to momentalne vobec nie je kriz, ale nejake ciarky na tabulke).
Svetla ta bud pustia alebo zastavia. A blikajuce svetla nemaju prechodny stav (zlte svetlo), t. j. ako keby ti na krizovatke prepinalo zo zelenej rovno na cervenu.
Mimochodom, velku hlavu by som si s tym zatial nerobil. ZSR menia cca 3-5 priecesti rocne a prve taketo svetla pridu tak najskor za 4-5 rokov.

Odbocovacie majaciky:
https://www.google.com/search?q=exit+countdown+markers&client=firefox-b-d&hl=sk&sxsrf=ACYBGNQhvx0qEFn-2D-jJ3-gZeKFMYR-YA:1580379811121&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwif0oHKjavnAhXLPFAKHYI9AQsQ_AUoAXoECAwQAw&biw=1920&bih=944
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 30. Jan 2020 11:45

pa3ck napísal:
Miro napísal:Neviem, či je vhodné nahradiť dvojicu blikajúcich červených svetiel na priecestí dvojfarebným semaforom. Predsa len priecestie je výrazne nebezpečnejšie miesto, na ktoré je dobré extra upozorniť. Nie nadarmo máme pred priecestím okrem výstražnej značky ešte aj tabule po každých 80 m a výstražný kríž.
Ozaj, keď bude priecestie voľné, bude semafor zhasnutý? Nebude tá oranžová blikať?

Tiež si myslím, že dvojité blikanie bolo lepšie, ale tí, čo robili vyhlášku asi vedia, prečo sa takto rozhodli. Inak zvuková signalizácia z priecestí tiež zmizne?
Nie som odborník, ale sedliackym rozumom sa mi to tiež nie veľmi nepozdáva. Skôr spozornieš, keď niečo bliká, najmä ak striedavo, ako keď len svieti stálo jedno svetlo. Veď i majáky, i tie pre vodnú a vzdušnú dopravu, blikajú (ba i smerovky na vozidlách). No poniektorým to vonkoncom nevadí, kašľú na to a prejdú popod spúšťajúce sa závory. A keď neveriacky pokrútiš hlavou, tak ťa ešte počastujú vulgárnym gestom. Hlavneže majú na hlave kapucňu, hluchátka na ušoch a niekedy vedľa slečinku.
O. T.: Dobrí sú i tí vlečúci sa (poloslepí a polohluchí) kapucňovci s hluchátkami ťukajúci debilne do mobilov. V lepšom prípade sa mocú aspoň cez priechody pre chodcov.
1246
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2020 11:57

Ďakujem.

Nevybavujem si, že by som niekde v okolitých krajinách videl taký dvojfarebný semafor na železničnom priecestí. Maximálne niekde na križovaní električkovej trate a tam obyčajne v kľudovom stave bliká oranžová.

Nepoužívajú sa dve blikajúce červené svetlá napríklad aj tam, kde vychádzajú hasičské vozidlá? Tiež podľa mňa kvôli tomu, aby vodič viac spozornel. Tie sa tiež budú meniť za dvojfarebný semafor?
https://goo.gl/maps/jCJ2i4HMEqxTuaXo6

A ešte príklad električkového priecestia s dvomi blikajúcimi červenými svetlami, ktoré ale nie je označené ako železničné (aj keď by mohlo, keď je trať na vlastnom telese):
https://goo.gl/maps/gWBrmGfjpfPWwkVy5
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 30. Jan 2020 12:51

Miro napísal:Ďakujem.

Nevybavujem si, že by som niekde v okolitých krajinách videl taký dvojfarebný semafor na železničnom priecestí. Maximálne niekde na križovaní električkovej trate a tam obyčajne v kľudovom stave bliká oranžová.


nebol si nikdy v rakusku? myslim ze aj nemci to tak maju po novom
https://www.google.com/maps/@48.0433753 ... 312!8i6656
https://www.google.com/maps/@48.1439823 ... 312!8i6656

kombinacia semafor + pricestie
https://www.google.com/maps/@48.1251374 ... 312!8i6656

ale v rakusku ale funguje aj jedno cervene blikajuce svetlo so zvoncekom (tieto semafory v 99% pripadov nemaju zvoncek)
https://www.google.com/maps/@48.150006, ... 312!8i6656
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 508
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 30. Jan 2020 12:58

Tak min. nasi nemecky hovoriaci susedia maju take hned za hranicami (Wolfstahl, Hainburg), resp. dokonca aj priamo na hranici (Kittsee :)
A zvysok susedstva nestoji velmi za branie si prikladu.

Povinne sa menit nebude musiet nic, ale ano - aj pri vyjazdoch hasicov a pod. miestach sa budu davat taketo semafory (co mimochodom umoznuje nasa legislativa uz peknych par desatroci, len to asi nikto nikde nevyuzil).
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 30. Jan 2020 13:06

Hank napísal:... Doplnkove sipky roznych smerov ...


neviem ci to je len moj pripad ale doplnkovu sipku inym smerom ako doprava povazujem za nezmysel. doplnkove sipky iba vytvaraju zbytocny chaos a zbytocne komplikuju nieco co ma byt jednoduche a lahko pochopitelne (3 farebne svetla).
situacia na krizovatke s doplnkovou sipkou je asi nasledovna (osobna skusenost napr s krizovatkou v bratislave pri avione): auta stoja na cervenu, zrazu sa bez varovania rozsvieti zelena sipka rovno (napravo od cervenej). nikto sa nehybe, vodici zacnu trubit, ti vpredu nevedia co sa deje vsak je cervena. aha tam je sipka rovno, ideme. este k tomu aj tie nase stare sipky su take hrube tazko rozoznatelne. zbytocny chaos kvoli comu? aby sa usetrilo par svetiel na krizovatke?

pre zaujimavost uz som videl podobne nezmysly aj v rakusku s podobnym vysledkom - auta brzdia ku krizovatke lebo si myslia ze je cervena aj ked ta sipka rovno je velka ako kon.
https://www.google.com/maps/@48.1880867 ... 312!8i6656

ale chvalim permanentnu zelenu sipku doprava ako tabulu (ak som to spravne pochopil)
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 508
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 30. Jan 2020 13:15

Hank napísal:A zvysok susedstva nestoji velmi za branie si prikladu.


obzvlast nie z ceska :D ti dokazu vymysliet aj taku debilinu ako toto
https://www.youtube.com/watch?v=K82uzMH0yZg
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 508
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2020 13:25

Ďakujem za rozšírenie obzorov. Priznám sa, že v Rakúsku som bol už dávno a nespomínam si, či som vôbec išiel cez nejaké priecestie. Väčšinou jazdím cez Maďarsko a obdivujem ich jasné LED biele blikajúce svetlá keď je priecestie voľné resp. dve červené keď ide vlak. To je neprehliadnuteľné. Nepotrebujem ani vidieť dopravné značky a viem, že sa blížim k priecestiu. Dokonca som tam videl blikajúcu bielu pred priecestím cez dávno nepoužívanú burinou zarastenú trať.

A k doplnkovým šípkam: Tiež považujem za jedinú zmysluplnú smerom vpravo a aj to by som ju najradšej videl len ako tabuľku. Doplnková šípka, ktorá zhasne bez varovania, je nebezpečná.
Tie doplnkové šípky mi pripomínajú časy pred 45 rokmi, keď som v Ríme videl križovatky, kde takmer stále svietila obrovská červená (väčšia, než ostatné farby) a k tomu nenápadná jedna alebo aj dve doplnkové zelené šípky ľubovoľným smerom.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 30. Jan 2020 13:33

Ešte aby som nezabudol, tak chcem pochváliť tvorcov vyhlášky za výber príkladu pre značku Obec :D
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 954
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 30. Jan 2020 13:43

Tak z Liberca som zatial videl len tie dodatkove tabulky s nakreslenou tratou, co je uz samo osebe sprostost na odobratie vodicaku, okruhlej peciatky aj sposobilosti na pravne ukony, ale oproti tym svetlam je to len nevinna detska cmaranica.
Ani neviem, co na to napisat, zmazal som vsetky vulgarizmy, ktore mi napadli a nic ine sa na to napisat neda.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 30. Jan 2020 14:38

ano este na zhasnutie doplnkovej sipky som zabudol. v rakusku trikrat zablika predtym nez ide zhasnut. u nas len zhasne a ani sa nenazdas a ides na cervenu..
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 508
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2020 14:46

Pozerám na novú tabuľku označujúcu začiatok a koniec spoplatnenej diaľnice. To je nejaké doporučenie EU, alebo náš národný výtvor? Toto by som rád videl v Európe zjednotené, každý štát to má inak. Také maďarské Mátrica / Vignette je celkom zrozumiteľné, ale u toho českého symbolu diaľničnej nálepky mi dlho trvalo, kým som dešifroval, čo to je.

Predpokladám, že tak ako doteraz bude defaultne diaľnica spoplatnená, aj keď tam značka č. 313 nebude.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 30. Jan 2020 14:48

Už nevidím značku "Hmla", ani "Nehoda".
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 30. Jan 2020 18:22

Stale mi chyba znacka ktora vravi, ci v krizovatke bude alebo nebude pripajaci pruh. Asi sa jej nikdy nedockam. :(
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 411
Založený: 30. Júl 2019 12:56

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 37 hostí.