Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod nonick » 23. Jan 2019 22:13

Nemusi sediet na zemi, mozu sa navysit frekvencie. Analyza pocita s 11-timi za tyzden, ja som pocital 14 alebo 28. Ak by nebol dostatocny dopyt pre tolko frekvencii, mozu to doplnit letmi do Popradu. Linka BA - Londyn prepravi kazdy rok okolo 200 az 250-tisic pasazierov, analyza pri BA-KE pocita s kapacitou len 130-tisic, urcite tam teda priestor na zvysenie je.

Inak cela ta cast naklady a vynosy je dost amatersky urobena, pocita s nulovou marzou, teda logicky z toho nic ine ako strata nemoze vyjst. Inymi slovami, cela ta tabulka hovori len to, ze pri 80-percentnej obsadenosti budu vynosy tvorit 80% z nakladov, pri 60-percentnej 60% z nakladov atd... Namiesto toho som cakal nejake analyzy dopytu a realnu uroven cien.

Druha vec, prvy rok je ocakavana obsadenost 35%, co je uplny nezmysel. V kombinacii s nulovou marzou nam z toho samozrejme hned vyjdu obrovske 65% straty.

Koniec koncov, aj ta analyza hovori, ze pri vsetkych 14-tich linkach, dvoch lietadlach, nulovej marzi a obsadenosti 80%, je rocna strata len 9 milionov eur.
nonick
diskutujúci
 
Príspevky: 109
Obrázky: 1
Založený: 20. Nov 2011 11:45

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod i15 » 24. Jan 2019 17:03

^^ Poďme založiť národného lodného prepravcu, ktorý bude v lete voziť dovolenkárov po Stredozemnom mori. Ročná strata bude tiež "len" zopár miliónov. ;)

Ja by som sa skôr inšpiroval v KSK, ktorý dotuje linku z KSC do Nemecka. Podobne môže štát dotovať napríklad linku, ktorá ráno letí z KE do BA a potom pokračuje z BA na niektoré veľké západoeurópske letisko s voľným prestupom na sieťového prepravcu. A večer letí opačným smerom
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 24. Jan 2019 17:41

To je jediné rozumné riešenie. Každý deň by to bolo iné letisko v EÚ a ročný príspevok nie väčší ako 5 mil.
Ak sa vrátime ku snu "právnika" tak on nemal záujem o lietanie ale iba o profit čo by z toho mali spriaznené osoby. Možno sa situácia mení a už mu všetko neprejde.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 24. Jan 2019 22:08

i15, odkial mas info, ze KSK dotuje linku do Nemecka? Eurowings lieta do DUS a MUC z Kosic na zaklade internet.hlasovania Vote-to-fly. Vies zdokumentovat co tu tvrdis, ci len dristas?

A ked uz by malo byt skombinovanie KSC / BTS a nejakeho hubu, tak by to malo byt z Kosic priamo napr. do AMS a spat a potom si mozu odskocit na otocku do BTS. Lietat s medzipristatim v BTS na nejaky hub kde treba zas prestupovat je sluzba, ktoru nikto nebude pouzivat, ked ma priamo z Kosic lety do 3 velkych hubov (IST, VIE, WAW) plus aeroklub CSA v PRG. A z BTS uz vobec nie, ked maju hub rovno vo VIE.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod i15 » 25. Jan 2019 07:39

Linka do Kolína bola v 2017 spustená s dotáciou https://kosice.korzar.sme.sk/c/20556622 ... rynom.html V 2018 linku zrušili. Či kraj dotuje aj linku do Dusseldorfu neviem potvrdiť, ale boli snahy tú dotáciu udržať.
Nebojujem za linku KSC-BTS, ale len navrhujem, ako by mohla byť čo najmenej stratová.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod nonick » 25. Jan 2019 17:54

i15 napísal:Ja by som sa skôr inšpiroval v KSK, ktorý dotuje linku z KSC do Nemecka. Podobne môže štát dotovať napríklad linku, ktorá ráno letí z KE do BA a potom pokračuje z BA na niektoré veľké západoeurópske letisko s voľným prestupom na sieťového prepravcu. A večer letí opačným smerom


Dotovat sukromnika a vyrabat stratu je v principe to iste, ale ano, ja by som bol tiez skor za to, dat to cez PSO nejakej sukromnej spolocnosti, ktora to bude ochotna prevadzkovat za co najmensiu dotaciu. To by bolo idealne a najjednoduchsie riesenie zaroven.
nonick
diskutujúci
 
Príspevky: 109
Obrázky: 1
Založený: 20. Nov 2011 11:45

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 02. Mar 2019 10:18

*** tunelovanie penazi do Ziliny "at its best":
Diaľničiari prekonali svoj vlastný rekord, kilometer obchvatu Žiliny zdražel na 61 miliónov
viewtopic.php?f=35&t=24026
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Lorenc » 02. Mar 2019 10:54

S úverom je najdrahšia R1 pri Nitre+ BB tam to bolo cca 80mil/km myslim. D4R7 s úverom vychádza na 27mil/km. Ceny PPP sa vyrovnávajú predraženým tendrom. Problém je v štátnych tendroch niečo tam neprimerane zvyšuje ceny.
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 02. Mar 2019 11:12

Stavebne naklady odrazaju to, kolko ta dialnica realne stoji. Cena "s uverom" je ciste politicka zalezitost - a to zvlast u R1, kedze na nu boli pripravene eurofondy, a len politici ju z nich vynali aby si namastili vrecka cez PPP. No a to uz nehovorim o tom, ze do toho cisla, co si tam strelil, si nijak nezohladnil, ze PPP je na 30 rokov, cize vacsina tej dialnice sa praveze este ani nezacala platit, a ked sa bude platit, tak to bude mozno 20mil EUR/km v cenach z r 2012.
Ale odvadzat pozornost od podstaty, to ti ide. Najdrahsia dialnica je ZILINA STRAZOV - BRODNO.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 02. Mar 2019 11:55

A ešte najzbytočnejšia z celej D3...
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 02. Mar 2019 13:14

uvery sa brali aj na spolufinancovanie eurofondov a tie co sa stavali za statne boli vlastne uvery, meciarove dialnice a neskor npr. ladce-sverepec, vrtizer-hp, hp-strazov, svinia-PO. aj tam su uroky ale pri cene sa uvadzaju ciste stavebne naklady.

ak sa chce niekto silou-mocou hadat treba mu ukazat zoznam vynalozenych prostriedkov podla krajov......
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Outererror » 02. Mar 2019 17:30

Áno, jedna vec je, že v Žilinskom kraji sú tie cesty (s výnimkou Bratislavy) možno najpotrebnejšie. V Žilinskom kraji sa dlho neinvestovalo do diaľnic + veľmi dôležitá dopravná tepna pre kamióny z Poľska, preto teraz ten nátlak pri Žiline. Ak ste čo i len išli okolo Žiliny alebo na Orave či Kysuciach viete, že tam je to veľmi potrebné. Zápchy sa tam vyrovnávajú zápcham v BA...
Outererror
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 0
Založený: 27. Feb 2019 18:12
Bydlisko: Orava

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 02. Mar 2019 19:38

Už to tu mnohí vysvetľovali. Žiaľ, niektorým to nevysvetlíš. Ale aj tak, veľa šťastia :D
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Outererror » 02. Mar 2019 20:46

Ja žijem v Žilinskom kraji, takže pre mňa je to esenciálne... A vždy sa to niekomu budem snažiť vysvetliť. Niektorí pochopia, niektorí nie. Ale to je mi jedno. Len potom nech nehovoria, že u nich doma je najhoršia doprava (možno s výnimkou BA, tam je rovnako zlá)
Outererror
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 0
Založený: 27. Feb 2019 18:12
Bydlisko: Orava

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vlados » 02. Mar 2019 23:49

Sídli tam ÚD, ktorý sa snaží riadiť celé Slovensko, ale v skutočnosti nič efektívne nevymysleli. Len pritakávajú politikom až majú z toho hnedé rypáky... Najmegalomenskejšie jednotky sú v Žiline. Hodujú si na úkor Prešova, Trenčína, Nitry, Trnavy...
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 03. Mar 2019 11:34

Áno, jedna vec je, že v Žilinskom kraji sú tie cesty (s výnimkou Bratislavy) možno najpotrebnejšie. V Žilinskom kraji sa dlho neinvestovalo do diaľnic + veľmi dôležitá dopravná tepna pre kamióny z Poľska, preto teraz ten nátlak pri Žiline. Ak ste čo i len išli okolo Žiliny alebo na Orave či Kysuciach viete, že tam je to veľmi potrebné. Zápchy sa tam vyrovnávajú zápcham v BA...


vela rokov dozadu bola jedna relacia v teme kde sa udelovalo zrnko mudrosti. tvoja posledna veta by si toto ocenenie zasluzila.

velmi dolezita tepna do polska...do toho polska ktore stavia 2 plne profily do ceska a ani jeden k nam. to mi pripomina vtip...idu mravec a slon po moste a mravec hovori...ale dupeme...
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 03. Mar 2019 12:51

devil napísal:
veľmi dôležitá dopravná tepna pre kamióny z Poľska

velmi dolezita tepna do polska...do toho polska ktore stavia 2 plne profily do ceska a ani jeden k nam.

Nie je úplne mimo, ale trocha by som to poupravil:
veľmi dôležitá dopravná tepna pre kamióny do Poľska,ktoré však idú cez Česko

=> radšej sa mohla postaviť "R5" a za ušetrené peniaze niečo iné (napr. R2 alebo neviem čo bolo v tej dobe pripravené)
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod jarino » 03. Mar 2019 13:57

V skutočnosti kompetentní nemali vymýšľať v tendri LL - DS ako vylúčiť najnižšiu ponuku.
S R5 sa už hádam ani neuvažuje. Pripravené nebolo nič, len isté dva úseky na D3...
Vlados napísal:Sídli tam ÚD, ktorý sa snaží riadiť celé Slovensko, ale v skutočnosti nič efektívne nevymysleli. Len pritakávajú politikom až majú z toho hnedé rypáky... Najmegalomenskejšie jednotky sú v Žiline. Hodujú si na úkor Prešova, Trenčína, Nitry, Trnavy...

Tak nedá sa očakávať, žeby súkromná firma v podstate závislá na jedinom zákazníkovi robila niečo iné. Dokonca ani nemám pocit, žeby sa snažili riadiť celé Slovensko, lebo po pár obratoch ich názory v médiách v podstate ignorujem.
Osobne si nemyslím, žeby ZA mala megalomanské jednotky.
Outererror napísal:V Žilinskom kraji sa dlho neinvestovalo do diaľnic + veľmi dôležitá dopravná tepna pre kamióny z Poľska, preto teraz ten nátlak pri Žiline. Ak ste čo i len išli okolo Žiliny alebo na Orave či Kysuciach viete, že tam je to veľmi potrebné.

V ZA kraji po neúspešných PPP reálne stačilo investovať do pár úsekov: LL - DS, Brodno - KNM, Bukov - Svrčinovec, privádzač ZA - LL, DS - Turany. Sranda je, že za tie roky je zrealizovaný iba jeden :D
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 03. Mar 2019 16:27

V ZA kraji po neúspešných PPP reálne stačilo investovať do pár úsekov: LL - DS, Brodno - KNM, Bukov - Svrčinovec, privádzač ZA - LL, DS - Turany. Sranda je, že za tie roky je zrealizovaný iba jeden :D


ale dolezite je z tych co si vymenoval sa nestavia len jeden. to ze su nejake problemy je dane tazkym terenom resp. megalomaniou. ze stavby v tazkom terene maju problem tak to sa stava...v KE a PO kraji sa stavia 1-1 usek a v BB kraji ziadny....

http://dialnice.szm.com/

veľmi dôležitá dopravná tepna pre kamióny do Poľska,ktoré však idú cez Česko


to je jedno, 4 pruhy koncia pokial viem pri bystrice co je cca 15 km od hranice...komplet 2x2 pruhy cez hranicu mas len D2 kuty-brodske a D4-A6 jarovce-kitsee, M15 sa rozsiruje na 2x2 a pri rajke a od miskolca pojde M30. ....v madarsku mas 2x2 pruhy cca do 15 km od hranice minimalne na 3 miestach. v polsku mozno do 20 km bude 4pruhova cesta v nowom targu.....

tym chcem povedat len tolko ze ak by nas poliaci brali vazne tak S1 ide v plnom profile na hranicny bod a rovnako cesko a I/11.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Outererror » 03. Mar 2019 19:31

V ZA kraji po neúspešných PPP reálne stačilo investovať do pár úsekov: LL - DS, Brodno - KNM, Bukov - Svrčinovec, privádzač ZA - LL, DS - Turany. Sranda je, že za tie roky je zrealizovaný iba jeden

Však to je ten problém, že zatiaľ postavili iba jeden. Lenže tam sa politikom investovať nechce (drahé stavby, oni chcú stavať také stavby, aké staval Mečiar na Považí).

K ostatným - áno, väčšina kamiónov chodí cez Česko, lenže tam sú už vybudované diaľnice. U nás nie sú. Čo som počul tak R5 sa už ani neplánuje - chcú ju vyradiť z diaľničnej siete.
Outererror
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 0
Založený: 27. Feb 2019 18:12
Bydlisko: Orava

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod DrX » 03. Mar 2019 19:34

Outererror napísal:Ja žijem v Žilinskom kraji, takže pre mňa je to esenciálne... A vždy sa to niekomu budem snažiť vysvetliť. Niektorí pochopia, niektorí nie. Ale to je mi jedno. Len potom nech nehovoria, že u nich doma je najhoršia doprava (možno s výnimkou BA, tam je rovnako zlá)


Esencialne bludy. Prioritou Slovenska musi byt prepojit jednotlive kraje/mesta Slovenska, nie POLSKO!!! A ak Slovensko, natiahnute ako ...., nema prepojenie vychod-zapad, tak o nicom inom by ani nemalo byt dovolene pisat. A to prepojenie vychod-zapad potrebujeme severom aj juhom, lebo navzajom sa neobsluhuju. Takze 60% rozpoctu na sever, 40% na juh, a ked to bude dokoncene, potom mozeme riesit kade jazdia polske kamiony, alebo ci BA ma napojenie na rakusku dialnicnu siet. To by sme ale museli byt normalna krajina...
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod IceFox » 03. Mar 2019 19:46

Poliaci si stavajú 4 pruhy s Čechmi. Môžu mať u zadele nejaké Kysuce či Slovensko. Tiež to ťahajú viac-menej len preto "lebo na to majú".
S DrXom s ničím nesúhlasím ale o D3 od Svrčinovca na PL hranice si dovolím parafrázovať jeho slová, že ide len o trucpodnik.

Inak sa to nezmyselné "zahnutie" na Poľsko nedá nazvať.

Outererror napísal:Čo som počul tak R5 sa už ani neplánuje - chcú ju vyradiť z diaľničnej siete.

Kto by predražený privádzač nevyradil. Hlavne po masívne kolosálnom faile akým je Svrčinovec-PL hranica :lol: Jediný kto verí, že tam bude niekedy intenzita, je jano.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Outererror » 03. Mar 2019 19:56

Ja si myslím, že každý úsek Slovensku pomôže. Sme totižto na tom veľmi biedne. Tá D3 (Svrčinovec-Skalité) sa ale nemala stavať, ale asi sa na nej dalo uliať, preto ju asi postavili. Za tie peniaze mohli radšej postaviť Brodno-KNM. To by určite pomohlo viac.
Outererror
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 0
Založený: 27. Feb 2019 18:12
Bydlisko: Orava

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod rastislav5 » 03. Mar 2019 20:18

devil napísal:tym chcem povedat len tolko ze ak by nas poliaci brali vazne tak S1 ide v plnom profile na hranicny bod a rovnako cesko a I/11.

Ak by nas Poliaci nebrali vazne, tak by na S1 netendrovali dva dvojrurove tunely 15 km od nasej hranice (ktore su sucastou obchvatu S1 Wegierskej Gorki). https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiad ... a-tunelami. Pre svoju lokalnu dopravu medzi 32 tisicovym Zywcom a 4 tisicovou Milowkou prip. tisicovym Zwardonom takuto investiciu za 275 mil. eur urcite nepotrebuju.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Mawerick81 » 03. Mar 2019 20:30

DrX napísal:Esencialne bludy. Prioritou Slovenska musi byt prepojit jednotlive kraje/mesta Slovenska, nie POLSKO!!! A ak Slovensko, natiahnute ako ...., nema prepojenie vychod-zapad, tak o nicom inom by ani nemalo byt dovolene pisat. A to prepojenie vychod-zapad potrebujeme severom aj juhom, lebo navzajom sa neobsluhuju. Takze 60% rozpoctu na sever, 40% na juh, a ked to bude dokoncene, potom mozeme riesit kade jazdia polske kamiony, alebo ci BA ma napojenie na rakusku dialnicnu siet. To by sme ale museli byt normalna krajina...


A sme tu zase pri tom istom a to ze pre par ludi z vychodu, ktori to chcu mat blizsie k Blave treba skor postavit prepojenie ako to, ze tu tie polske a rumunske a ine kamiony jazdia vkuse,, ci je postavena D3 alebo nie...
Mawerick81
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 756
Založený: 02. Júl 2015 14:19

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.