Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 21. Feb 2020 12:18

Noved potom prečo klesaju čísla aj tam kde je viac Rómov aj viac ako tam kde je menej? Ja som poukázal na korelaciu diaľnice a pokles nezam. Cca prvých desať okresov má nad 10 percent vidíš ako sú ďaleko od diaľnice?

A samozrejme to nefunguje že kus cesty do dvoch rokov zníži nzm o tretinu či polovicu.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 21. Feb 2020 13:09

Preco Svidnik ma niziu nezamestnanost ako RS? Aj ked ma lepsiu polohu, lepsie cesty atd.? Nemyslis, ze to bude v niecom inom ako dialnice?

No ved nemaju ludi, tak beru aj romov. :|
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Vceliak » 21. Feb 2020 14:06

Diaľnica na zníženie nezamestnanosti je nutnou podmienkou, ale nie dostačujúcou.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 488
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 21. Feb 2020 15:22

Mawerick81 napísal:Elektro nieje riesenie,, su aj ine,, a clovek nemusi byt zavisly od dobijania a casu ktory musi pri tom stratit.. ANo da sa vyrabat bezemisne,, ale nerobi sa to.. Preco sa ziada aby setrili produkciu emisii motoristi, ktorych produkcia emisii je oproti inym obrovskym znecistovatelom len ako kvapka v mori? Nesuhlasim,, a nechcem take nikdy..


Ziadne lepsie riesenie ako elektromobily pre totalne znizenie emisii z dopravy nepoznam, daj ked mas ine riesenie! Netvrdim, ze elektromobily su vseliek, ale je to prispevok k zlepseniu kvality zivotneho prostredia. Baterie su len prechodnym stadiom k lepsim sposobom ziskavania a uchovavania energie, najma elektrickej, neskor sa moze presadit viac vodik, ale zase to budu len elektromobily na vodik, ziadna nafta a benzin.

Podiel bezemisnej vyroby elektriny rastie a bude rast nadalej, v tom sme daleko pred Nemeckom, ktore otvara uholne elektrarne, ale EU chce financovat zmenu, zatvaranie uholnych elektrarni.

"Light-duty vehicles – cars and light commercial vehicles (vans) – produced around 15% of the 2016 EU emissions of CO2."
"Heavy-duty vehicles – trucks and buses – are responsible for about a quarter of CO2 emissions from road transport in the EU and for some 5% of total EU emissions."

20% emisii CO2 to je u teba kvapka v mori???

https://ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles_en

Nabijat osobne auto 15 minut kazdych 400 km to je pre teba problem?
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 21. Feb 2020 15:38

Vceliak napísal:Diaľnica na zníženie nezamestnanosti je nutnou podmienkou, ale nie dostačujúcou.


Ked je to udajne nutna podmienka, ako je mozne, ze Namestovo, ktore to ma k najblizsej plnoprofilovej dialnici 56 km, k suvislej zapadnej D1,D3 po ceste I.triedy 100 km, ma mieru evidovanej nezamestnanosti ako okres 3.73%, a okres RS 14.96% to ma na suvislu zapadnu RC len 85 km a na plnoprofilovu R2 pri Detve len 55 km?

Casova dostupnost z Namestova na suvislu zapadnu dialnicu D1,D3 po ceste I.triedy je aktualne 1h52m, v pripade RS je to 1h9m.

Lespsia dostupnost na D/RC a 4 nasobna nezamestnanost. Urcite je D/RC nutna podmienka?
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 21. Feb 2020 15:48

devil napísal:severozapad nema najviac romov ale aj tak ma najvyssiu nezamestnanost.


Zase Ti preskocilo? Kde ma severozapad najvyssiu nezamestnanost? O ktorej krajine pises? Na severozapade Slovenska ma najvyssiu nezamestnanost okres Bytca 5.35%, to povazujes za problem?
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 21. Feb 2020 16:18

Asi myslel severovychod... ci?

Pre TIR je celkom jedno ci ma schopnu cestu prvej triedy alebo RC... Ved taky priemerny vyrobny podnik ma ake logisticke poziadavky? 1-2 kamiony za den max? Cize fakt je to hlavny dovod, ze preco tam nechce prist investor?
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 21. Feb 2020 20:58

ale jasne, severovychod. mea culpa.

Preco Svidnik ma niziu nezamestnanost ako RS? Aj ked ma lepsiu polohu, lepsie cesty atd.? Nemyslis, ze to bude v niecom inom ako dialnice?
to su 4 percenta. a ze preco ? myslim ze zo svidnika odislo percentualne viac ludi ako z rimavskej soboty.

a teraz sa opytam ze preco ma lucenec nizsiu nezamestnanost ako svidnik ked je tam viac romov. preco ma brezno alebo krupina asi polovicnu nezamestnanost ako svidnik pri podobnom pomere romov ?

hlavne preco v presovskom kraji klesa nezamestnanost pomalsie ako v banskobystrickom kraji pri mensom pocte romov a vacsou volou migrovat za pracou. to je otazka. ak to nie je o dialniciach tak o com ?

orava detto. vzdy bola znama hromadnym odchodom za pracou.

a ano aj romovia su potencial do buducna. demografia nepusti. ale najskor treba stlacit nzm aby narastol dopyt, platy a tym aj motivacia.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 21. Feb 2020 21:27

Vsak ale ty vyberas drobky. To ze je tam korelacia, neznamena, ze vsade to bude platit... Ale taky KK, VT, RS a RV do oci bije, ze to ma urcitu korelaciu.

Nezamestnanost klesa pomalsie kvoli polohe. Na slovensku mame model "ideme vychodnejsie". V bratislave nie je dostatok sily, tak ideme do Trnavy, V TT nemame tak ideme do NR a TN atd. A kedze v Ziline sa postavila automobilka, ktora potrebuje dodavatelov, tak sa to neposuva od Bratislavy, ale od Ziliny. Preto je nezamestnanost po Poprad v poho, dalej uz nie, lebo to tam nedoslo. :lol:

A hlavna je vzdialenost na zapad. Inak by napr. amazon nikdy nepostavil svoj sklad pri seredi...
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 21. Feb 2020 21:31

devil napísal: preco ma brezno alebo krupina asi polovicnu nezamestnanost ako svidnik pri podobnom pomere romov ?


Si si isty, ze je v Krupine a Svidniku podobny podiel Romov?

mesto Romov nezamestnanost
Krupina 7.49% 5.12%
Svidnik 13,18% 10.84%

https://www.arcgis.com/apps/MapSeries/index.html?appid=76373f96a6884fceb87fb1c69569ef62
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 22. Feb 2020 09:04

tam oja mapka je z atlasu romskych komunit - udava pocet romov vyse 400.000, ide o podrobne udaje na uroven obci aj s tym kolko romov je osadach cize uroven segregacie. tvoj zdroj je predpokladam na zaklade oficialnych udajov. podla scitania obyv, kde sa tu romom prihlasilo len 105 738 obyvatelov. v tomto pripade snad uznas ze to nie je realne cislo aj ked je oficialne.

Yoggy52 ale juh tiez nie je len gemer....a odpoviem si sam. ano mas pravdu je to aj o poloheje to aj o pocte romov ale je to aj o tom ci tam su nejake fabriky. turisticky ruch ma nedostatky vsade. aj tam kde funguje ako tatry. konkretnne brezno ma velkeho zamestnavatela preto ten rozdiel.

A hlavna je vzdialenost na zapad. Inak by napr. amazon nikdy nepostavil svoj sklad pri seredi...
presne toto sa snazia prekonat susedia dialnicou. niekde sa podari a niekde nie. a po case sa to vacsinou podari. tri pismenka....b...m...w

alebo teda ked netreba dialnice a da sa bez investorov preco nie je vo svidniku nzm okolo 5 percent :?: preco nechovate vcely :?: ako tu bolo pred casom doporucene pre juh, agroturistika, miestne male firmy atd.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 22. Feb 2020 10:26

devil napísal:tam oja mapka je z atlasu romskych komunit - udava pocet romov vyse 400.000, ide o podrobne udaje na uroven obci aj s tym kolko romov je osadach cize uroven segregacie. tvoj zdroj je predpokladam na zaklade oficialnych udajov. podla scitania obyv, kde sa tu romom prihlasilo len 105 738 obyvatelov. v tomto pripade snad uznas ze to nie je realne cislo aj ked je oficialne.


Nie neuznam, lebo si neschpny si aspon orientacne spocitat par cisel. Este napis nejaku sprostost!

Vybral som 14 okresov a scital pocet romov podla toho zdroja co som uviedol:
RS 21431
RA 9769
RV 12978
KS 22922
SN 19036
TV 17234
MI 17756
VT 14588
PO 16226
SB 10696
KK 17102
PP 9429
BJ 9038
LC 11496
209701 romov v 14 okresoch

A zvysok 65 okresov SK si mozes spocitat sam, ale urcite to nebude spolu s uvedenymi okresmi 105 738 romov ako ty tvrdis.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 22. Feb 2020 14:03

devil.

Uz som ti pisal, ako je to vo Svidniku a pisem znova. Nepoznam osobne nikoho, kto by bol nezamestnany, preto, ze si nevie najst pracu, ale skor z trucu z nizkej mzdy alebo urcitych vyhod, ktore mu z toho plynu... Ti co trucuju sa maju ale o koho opriet napr. rodicov/partnerov atd. Vo Svidniku mas celkom stabilnych zamestnavatelov a to je obrovska nemocnica, pss svidnik a dalsie. Vo svidnickom okrese zije 33tisic ludi, 1900 je nezamestnanych a 320 je volnych pracovnych miest. :)
Najvacsia skupina ziadatelov o pracu ma zakladne resp. nedokoncene zakladne vzdelanie a to je cez 800osob. A aka skupina casto nedokonci ani zakladku? Pokial by sme ich nemali, tak by nezamestnanost bola 5% :)

A neboj vcelky mame :) http://szvsvidnik.webjet.sk/files/80_rokov_szv.pdf

To ze sa podporil JLR namiesto BMW v ke bola chyba.

Vysledok miestnych malych firiem sa nedostavi za rok. Vo svidniku je problem ten, ze vsetci schopny odisli a mozno sa uz nevratia. Ja sa planujem vratit, ale neviem ci sa ma da povazovat za schopneho. :mrgreen: Miestne male firmy tu mame/mali sme a stale sa nieco kuchti. Pokial by bolo vo svidniku tak zle, tak by nerokonstruovali 30 rokov chatrany hotel dukla :) https://www1.pluska.sk/regiony/vychodne ... y-osarpany atd.
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 22. Feb 2020 15:11

Nie neuznam, lebo si neschpny si aspon orientacne spocitat par cisel. Este napis nejaku sprostost!
ze mame ine zdroje pretoze su rozne studie ta nenapadlo. dalsi zdroj: http://suvada.sk/regiony-slovenska-s-vy ... romov.html

aj podla tvojho zdroja je mierne vyssi podiel romov ako nzm aj v KA, BR aj vo SK podla mojho este vyssi. v RS je podla tvojho zdroja 25,9 % romov a nzm je necelych 15 %. to uz je dost velky rozdiel nemyslis ? gallery/image_page.php?album_id=67&image_id=43948 31 okresov/79 je nad priemerom ale len 17 okresov je nad 8 percent. Kežmarok, Rimavská Sobota, Rožňava, Revúca, Vranov nad Topľou, Trebišov, Svidník, Sobrance, Bardejov, Medzilaborce, Sabinov, Poltár, Košice - okolie, Stropkov, Gelnica, Levoča, Michalovce. na zapade ani jeden, na vychod od PO/KE az 8/10, resp. 9/11 a 3 na gemeri. ktore maju dobre napojenie ? KK,SB,LE ak pocitame severnu dialnicu ako suvislu. alebo aj RS ? asi 50 km od R2 pri krivani.

Yoggy52 , aj v RS je nemocnica su aj hotely a pod. stale funguje masovyroba a je aj firma v oblasti automotive s vela zamestnancami. pre 80k okres je to dost malo. aj pss je malo pre svidnik, ked tak pozeram maju 150-200 zamestnancov.
Najvacsia skupina ziadatelov o pracu ma zakladne resp. nedokoncene zakladne vzdelanie a to je cez 800osob. A aka skupina casto nedokonci ani zakladku? Pokial by sme ich nemali, tak by nezamestnanost bola 5% :)
preco maju deti na zapadnom Sk lepsie vysledky v testoch ako na vychode ? tak ako pises nadanejsi odisli a cim horsia socialna situacia tym horsie vysledky aj co sa tyka vzdelania. ale keby bola praca tak by neodisli alebo menej. zase si pletieme pricinu a nasledok. ze niekde su apriori blbci a neschopaci a niekde pomaly nadludia ja odmietam.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Yoggy52 » 22. Feb 2020 16:20

Tak mame tu aj mensie firmy + vela obchodov a ked to s verejnou spravou das dokopy, tak pohoda. :) Ako neni to nic svetoborne, ale ked ti staci zarabat 600e mesacne, vecer pozriet telku a obcas ist na domasu. Tak je to celkom v pohode zivot. :)
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 22. Feb 2020 19:13

OK, peniaze nie su vsetko len ci si vies vybrat to co ta bavi, ci sa da lahko najst ina praca ked ta uz prestane bavit alebo mas nejaky iny problem. toto uz byva problem pri 10% nzm.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 23. Feb 2020 10:20

devil napísal:aj podla tvojho zdroja je mierne vyssi podiel romov ako nzm aj v KA, BR aj vo SK podla mojho este vyssi. v RS je podla tvojho zdroja 25,9 % romov a nzm je necelych 15 %. to uz je dost velky rozdiel nemyslis ?


Neviem presne kam s tym smerujes, ale ak k tomu, ze si 25% Romov a iba 15% nezamestnanost, tak to zavisi od toho ako sa mnozia, teda ak polovicu (z tych 25%) tvoria deti, tak zvysni Romovia nemozu v okrese zabezpecit ani len tych 15% nezamestnanych.

Na druhej strane urcite nie vsetci Romovia su nezamestnani, ale nezamestnanost Romov je omhoho vyssia, nez u zvysku obyvatelov.

"V roku 2017, kedy sa situácia na trhu práce vyvíjala pozitívne, sa miera zamestnanosti Rómov zvýšila na takmer 21 %. "
"Miera zamestnanosti žien dosahuje len približne 16 % oproti 26 % u mužov. Podľa analýzy je to predovšetkým výsledok tradičného rozdelenia úloh v rómskych domácnostiach, kde sa ženy často venujú domácim prácam a výchove detí."
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/480592-zamestnanost-romov-na-slovensku-dlhorocne-zaostava-za-majoritou/

https://www.aktuality.sk/fotogaleria/615453/styri-grafy-o-zamestnanosti-romov/1/

Teda je pravdepodobne, ze napr. v RS 2/3 (mozno aj 70%) nezamestnanych su Romovia, ale to len odhadujem podla clanku a grafu.

https://www.aktuality.sk/fotogaleria/615453/styri-grafy-o-zamestnanosti-romov/4/
Podla tohto v roku 2017 mala majorita nezamestnanost 7.85%, ale Romovia tvorili az 28.6% nezamestnanych, aj ked Romovia tvorili len 7% populacie.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 23. Feb 2020 13:03

Neviem presne kam s tym smerujes, ale ak k tomu, ze si 25% Romov a iba 15% nezamestnanost, tak to zavisi od toho ako sa mnozia, teda ak polovicu (z tych 25%) tvoria deti, tak zvysni Romovia nemozu v okrese zabezpecit ani len tych 15% nezamestnanych.

to s tymi detmi je tvoja hypoteza. odporucam pozriet si tabulky v atlase - kde ziju viac v rozptyle a kde marginalizovane. s tym suvisy aj celkova zivotnosprava aj rodinne pomery. vo vseobecnost na juhu viac v dedinach castokrat v slusnych podmienkach kym sever/vychod viac segregovanych osad.

ano smeroval som presne k tomu ze si 25% Romov a iba 15% nezamestnanost. ale stale plati ze vpylv ma poloha a vplyv ma aj infrastruktura. s polohou sa neda nic robit s infrastrukturou ano.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 23. Feb 2020 13:47

devil napísal:to s tymi detmi je tvoja hypoteza.


V zdroji, ktory ty uvadzas sa pise:
"v okrese Spišská Nová Ves potvrdil „nie príliš priaznivý vývoj, podľa ktorého počet Rómov v okrese dosiahol 14 000 osôb, čo je 15 % obyvateľstva, pričom podiel detí a mládeže do 18 rokov na rómskej populácii tu tvorí 51 % ... "
"Počas môjho terénneho výskumu v Rimavskej Sobote som navštívili aj kanceláriu rómskeho aktivistu Vojtecha Kokényho, ktorý tento údaj označil za neaktuálny a odhadoval, že až tri štvrtiny detí narodených v okrese Rimavská Sobota sú rómskeho pôvodu."

Takze urcite len moja hypoteza?
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 23. Feb 2020 14:09

odhadoval. OK, tak si spocitaj z tabulky upsvar kde je kolko ekonomicky aktivnych + nzm a vypocitaj kolko je to percent z celkoveho poctu obyvatelov.

Ak získané údaje analyzujeme za jednotlivé kraje Slovenska, najviac Rómov bývajúcich v rozptyle medzi majoritným obyvateľstvom sa odhadovalo v Banskobystrickom kraji: 57 758, čo je 73,2 % všetkých Rómov v obciach zaradených do Atlasu v tomto kraji. Podľa percentuálneho zastúpenia je na 1. mieste Bratislavský kraj....

V prípade počtov Rómov žijúcich v osídleniach na okraji obce má najvyššie odhadované zastúpenie v absolútnych aj pomerných číslach Prešovský kraj. V tomto type osídlení žije podľa odhadov v Prešovskom kraji 45 177 Rómov, čo je 39,6 % zo všetkých Rómov v obciach, ktoré boli zaradené do Atlasu v rámci kraja.

Najviac Rómov žijúcich v segregovaných osídleniach má podľa odhadov Košický kraj: 34 270 Rómov, čo je 27,1 % zo všetkých Rómov v obciach, zaradených do Atlasu v rámci kraja. Zároveň je to aj najvyšší percentuálny podiel zo všetkých krajov.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod lostrail » 23. Feb 2020 15:42

devil napísal:tak inac. dotuju sa firmy danovymi ulavami. niekto hovori ze je to spravne a niekto ze nie. ale tie firmy potom svoje vyrobky predavaju. bane funguju tak ze stat garantuje odber uhlia. akokeby pre zeleziarne garantovali odber zeleza a pri automobilkach odber aut. to tak ale nie je ked ussteel ulava-neulava odstavil vysoku pec ked ma problem s odbytom. a ze spalovanie uhlia je riadne svinstvo vie kazdy kto niekedy kuril uhlim.


OK, tak aj ja sa to pokusim napisat inak - pisal si o tom, ze PD region bol za minuleho rezimu protezovany podobne ako Zilina. Jasne som napisal, ze to nebola pravda, lebo sa sice podporovala tazba uhlia, ale pre region ako taky sa z hladiska infrastruktury urobilo zalostne malo. Ze sa dnes dotuju firmy na danovych ulavach, to sa nedeje len na Hornej Nitre. Navyse, na tento model prave ten isty region doplatil, ked sa skoncili danove ulavy Yazaki. Co po nich zostalo? Takze o akej podpore tu vlastne hovorime? Kazda vlada tam len hlucho nechala tiect peniaze bez seriozneho zamyslenia, co by tomu regionu skutocne pomohlo. To, ze tam tie peniaze tecu ako do ciernej diery vsak nie je vina ludi a ani dovodom na to, ze by sa nemala zlepsit infrastruktura a uz vobec kvoli tomuto nie je mozne Hornu Nitru radit medzi privilegovane regiony.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod devil » 23. Feb 2020 16:01

Je to pravda. Protezovanie nie je len stavba. 4000 pracovných miest je kvantum. Niekde na vychode je to celý počet nzm v okrese. Že sa zatvára je pokiaľ viem kvôli EU a nie našim. A pripravujú sa všelijaké kompenzácie za ťažké sumy. To si videl niekde?
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 137
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod lostrail » 23. Feb 2020 16:29

A videl si niekde na Slovensku kompletne seknut s tak velkym odvetvim? Kompenzacie su pochopitelne, lebo v konecnom dosledku sa usetri. Navyse vyhodit vsetkych tych banikov na dlazbu, ked je jasne, ze tych ludi nedokazes nikde zamestnat, to by znamenalo, ze by bol ten region podla teba konecne "zrovnany" a na jednej urovni so zvyskom Slovenska? Kompenzacie budu predstavovat menej penazi, ako nas stoji prevadzkovanie celeho toho nerentabilneho kolosu a v plnej miere ich podporujem. Kludne budem suhlasit s tym, ze konecne si niekto po tolkych rokoch tu Hornu Nitru aj vsimol a ak tam pridu investicie ako R2 v plnom profile, ci masivna modernizacia zeleznic (140 km/h, dvojkolajka s elektrikou, moderne stanice a ZZ, kvalitne pripojenie aj na regiony smerom na vychod a z druhej strany smerom na Trencin, co je vlastne krajske centrum, s ktorym by predovsetkym malo existovat kvalitne spojenie), potom uverim, ze ten region bude protezovany. Ale po desatrociach nicoho (ako som uz pisal nalievanie penazi do ciernej diery nie je pomoc a nevyriesilo nic, za co ludia v regione nemozu) by to bol konecne posun na uroven, ktoru si ten region zasluzi. Cize nie, ze by ju protezovali doteraz, ale az v sucasnej dobe zacinaju prve lastovicky skutocnych rieseni. To, co tam bolo doteraz, nebola skutocna pomoc, len zaliepanie oci a udrziavanie ludi dalej od vidiel a pochodni.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod Jano1 » 23. Feb 2020 17:40

lostrail napísal:A videl si niekde na Slovensku kompletne seknut s tak velkym odvetvim?


Zbrojarsky priemysel v roku 1990.
Jano1
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 17. Máj 2013 10:00

Re: Regionálne rozdiely a infraštruktúra vyššieho rádu

Odoslaťod jolu » 23. Feb 2020 23:15

Mozno je mladsi rocnik a nepamätá roky 90- ...v MT a PB
jolu
diskutujúci
 
Príspevky: 130
Obrázky: 106
Založený: 21. Sep 2014 19:29

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 47 hostí.