D1 - "lokalne nazvy" take, ako hlasia v radiach ;)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

D1 - "lokalne nazvy" take, ako hlasia v radiach ;)

Odoslaťod Adaios » 25. Nov 2005 23:42

Branco napísal:Tento úsek je podľa mňa najdôležitejší pre prepojenie východnej a severnej D1. Ak by zároveň výstavba Jablonov-Behárovce /11 km/ pokračovala ďalej na západ od križovatky Behárovce, severná D1 by sa napojila na Branisko, čo už nie je ďaleko do PO.


Branco,

nepochopil som tento vyznam - ktora je vychodna a ktora je severna? :roll:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 25. Nov 2005 23:45

adoas, vychodna D1 sa neoficialne oznacuje D1 medzi presovom a kosicami (v mediach napr), severna je D1 od ivahova - vazec a dalej :)

od BA po ladce sa zvykne v mediach pri hlaseniach hovorit ciste len D1 ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 00:07

aquila napísal:adoas, vychodna D1 sa neoficialne oznacuje D1 medzi presovom a kosicami (v mediach napr), severna je D1 od ivahova - vazec a dalej :)

od BA po ladce sa zvykne v mediach pri hlaseniach hovorit ciste len D1 ;)


Tak to pocujem 1. krat, ... zase som mudrejsi. Ale ja by som tam dal spojenie vychodna vetva a severna vetva D1. Lebo v takom pripade existuje napriklad zapadna a vychodna vetva RK R2. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 26. Nov 2005 00:18

adoas, to tak hlasia v radiach najma ;) a tie "vetvy" su prilis dlhe :)

to je proste taky zaujizavany newsspeak ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Čumil » 26. Nov 2005 10:34

aquila napísal:od BA po ladce sa zvykne v mediach pri hlaseniach hovorit ciste len D1 ;)


Napr. na Expresse hovoria zvacsa o zapadnej D1
Čumil
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 806
Založený: 01. Okt 2005 15:41

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 12:11

Svojim sposobom sa to da pochopit, kedze dialnica D1 prechadza celou SR a v pripade radia, ktore hlasi, kde stoji policia - ja by som skor uvadzal useky napriklad BA-TT, TT-TN, ... PO-KE.

Severna, zapadna, vychodna atd. podla mna strati vyznam, az bude cela D1 postavena. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Čavo » 26. Nov 2005 16:20

Adoas napísal:Svojim sposobom sa to da pochopit, kedze dialnica D1 prechadza celou SR a v pripade radia, ktore hlasi, kde stoji policia - ja by som skor uvadzal useky napriklad BA-TT, TT-TN, ... PO-KE.

Severna, zapadna, vychodna atd. podla mna strati vyznam, az bude cela D1 postavena. :wink:

Ešte chvíľu potrvá, kým sa budú musieť naučiť nový newspeak. To už v rádiách bude nová generácia spíkrov. ;-)
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 16:27

čavo napísal:
Adoas napísal:Svojim sposobom sa to da pochopit, kedze dialnica D1 prechadza celou SR a v pripade radia, ktore hlasi, kde stoji policia - ja by som skor uvadzal useky napriklad BA-TT, TT-TN, ... PO-KE.

Severna, zapadna, vychodna atd. podla mna strati vyznam, az bude cela D1 postavena. :wink:

Ešte chvíľu potrvá, kým sa budú musieť naučiť nový newspeak. To už v rádiách bude nová generácia spíkrov. ;-)


cavo,

mas pravdu, ze D1 sa bude stavat este 10-20 rokov kym sa cela dostavia az po Ukrajinu.

Ale ja mam aj dalsi argument. Podla mna je zbytocne uvadzat severna, vychodna a zapadna D1, ... pretoze na tej severnej je len 1-2 useky.

To by malo vyznam, keby SR bol vacsi stat ako USA. Ale takto to vyznam nema a bolo by ovela lepsie, keby sa hlasili konkretne useky.

Aj ked nakoniec je na tych, co radia pocuvaju aby si povedali co chcu pocuvat a potom je na radiach aby vyhoveli, aby nestratili posluchacov. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Delenie D1 podľa svetových strán.

Odoslaťod Čavo » 26. Nov 2005 16:46

Adoas napísal:cavo,

mas pravdu, ze D1 sa bude stavat este 10-20 rokov kym sa cela dostavia az po Ukrajinu.

Ale ja mam aj dalsi argument. Podla mna je zbytocne uvadzat severna, vychodna a zapadna D1, ... pretoze na tej severnej je len 1-2 useky.

Tým skôr je jednoduchšie povedať, že je to severná D1. Keby v rádiu povedali, že na úseku Ivachnová-Važec je poľadovica a ja sa nachádzam v LM, tak mi ani nepríde, že sa to vlastne týka aj mňa. (Myslím, že by som si to všimol, keď sa začnem šmýkať. ;-))
Adoas napísal:To by malo vyznam, keby SR bol vacsi stat ako USA. Ale takto to vyznam nema a bolo by ovela lepsie, keby sa hlasili konkretne useky.

Aj hlásia, pokiaľ ide o niečo konkrétne, len pre neznalých lokálnych názvov odpočívadiel, či výjazdov, to zväčša upresnia svetovými stranami.

Ale to sme už úplne mimo témy a ak mienime túto tému rozviesť, tak by bolo vhodné aby nás nejaký moderátor presunul do vlastnej témy. ;-)
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Delenie D1 podľa svetových strán.

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 17:07

čavo napísal:
Adoas napísal:cavo,

mas pravdu, ze D1 sa bude stavat este 10-20 rokov kym sa cela dostavia az po Ukrajinu.

Ale ja mam aj dalsi argument. Podla mna je zbytocne uvadzat severna, vychodna a zapadna D1, ... pretoze na tej severnej je len 1-2 useky.

Tým skôr je jednoduchšie povedať, že je to severná D1. Keby v rádiu povedali, že na úseku Ivachnová-Važec je poľadovica a ja sa nachádzam v LM, tak mi ani nepríde, že sa to vlastne týka aj mňa. (Myslím, že by som si to všimol, keď sa začnem šmýkať. ;-))
Adoas napísal:To by malo vyznam, keby SR bol vacsi stat ako USA. Ale takto to vyznam nema a bolo by ovela lepsie, keby sa hlasili konkretne useky.

Aj hlásia, pokiaľ ide o niečo konkrétne, len pre neznalých lokálnych názvov odpočívadiel, či výjazdov, to zväčša upresnia svetovými stranami.

Ale to sme už úplne mimo témy a ak mienime túto tému rozviesť, tak by bolo vhodné aby nás nejaký moderátor presunul do vlastnej témy. ;-)


Nie, nie, OK - dolezite, je ze Vam "domacim", to vyhovuje, lebo dialnice staviate hlavne pre seba. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Branco » 28. Nov 2005 11:14

Adoas napísal:
Branco,

nepochopil som tento vyznam - ktora je vychodna a ktora je severna? :roll:


Adoas,

severnou sa v médiach niekedy označuje Ivachnová-Važec.
Východnou v pravom slova zmysle je zatiaľ PO-KE.
Mal som na mysli úsek Behárovce-Fričovce, ktorý môžeme nazvať ako druhou východnou, resp. spišsko-šarišskou diaľnicou. Ide, samozrejme, o hypotetickú terminológiu.

Fričovce-Svinia má cca. 15 km, je teda kratší i keď pravdepodobne dopravne viac zaťaženejší, ako Jánovce-Jablonov.
Jánovce-Jablonov však vidím ako dôležitú spojnicu severnej D1 s druhou východnou D1 /Behárovce-Fričovce/. :wink:
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod bystrik » 28. Nov 2005 12:52

Branco napísal:

Fričovce-Svinia má cca. 15 km, je teda kratší i keď pravdepodobne dopravne viac zaťaženejší, ako Jánovce-Jablonov.


intenzity na useku Fricovce-Svinia su sposobene blizkostou Presova. ked sa dokonci dialnica, pochybujem, ze budu obyvatelia tychto dedin, jazdit do presovskeho Tesca :) po dialnici
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 582
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Odoslaťod Adaios » 28. Nov 2005 21:50

Branco napísal:Adoas,

severnou sa v médiach niekedy označuje Ivachnová-Važec.
Východnou v pravom slova zmysle je zatiaľ PO-KE.
Mal som na mysli úsek Behárovce-Fričovce, ktorý môžeme nazvať ako druhou východnou, resp. spišsko-šarišskou diaľnicou. Ide, samozrejme, o hypotetickú terminológiu.

Fričovce-Svinia má cca. 15 km, je teda kratší i keď pravdepodobne dopravne viac zaťaženejší, ako Jánovce-Jablonov.
Jánovce-Jablonov však vidím ako dôležitú spojnicu severnej D1 s druhou východnou D1 /Behárovce-Fričovce/. :wink:


Tak potom by to malo byt takto:

Juzna D1: BA-TT
Zapadna D1: TT-ZA
Severna D1: ZA-PP
Vychodna D1: PP-KE-hranice s UA

Ale podla mna to ma vyznam len dovtedy kym nebudu vsetky useky postavene. :wink:

...

Je mi tiez jasne, ze v radiach sa nebudu hovorit konkretne stavebne useky, ale zname mesta, teda mesta, ktore pozna kazdy Slovak. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 28. Nov 2005 22:40

adoas, to je zbytocne komplikovane :) juzna D1 nikdy nebude :) kazdy to bere za zapadnu :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 08:48

aquila napísal:adoas, to je zbytocne komplikovane :) juzna D1 nikdy nebude :) kazdy to bere za zapadnu :)


aquila,

dobre, juzna nebude. Tak ty sam povazujes za normalne, ze zapadna D1 je BA-ZA? To ako sa u vas v radiach hlasi: Na zapadnej D1 jazdi cierny mercedes a na 105. km je DN? ... :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 14:49

adoas, ano povazujem to za normalne ;) kedze je to uz roky tak zauzivane :) aj za onoho rezimu sa tak tomu hovorilo ked bola D1 len po hornu stredu :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod fh » 29. Nov 2005 17:10

Považujem prívlastky "severná" apod. za hlúpe. Definovať úsek sa dá podľa mesta,odpočívadla,výjazdu, atď. Keď bude D1 súvisle aspoň po Žilinu, mohlo by sa apoň na tomto úseku prejsť na systém, aký je na českej D1, teda hovoriť na koľkom kilometri sa čo deje.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 17:30

pozorovatel, mno len na SK je este malo km :) takto vie zhruba kazdy ze kde je problem ;) osobne si myslim, ze tento system zostane aj po dokonceni D1 ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 19:14

Ja suhlasim s Pozorovatelom, ze by sa mal hlasit dany km. A aquila podla teba je D1 BA-PB kratka trasa? Ceska D1 Praha-Brno nie je ovela dlhsia.

Pochopil by som vychodna D1 pre PO-KE, ale uz to stratilo vyznam, ked je tunel Branisko - toto je nelogicke a budete si to sami stazovat.

Ale ako vravim, to je nazor moj (a Pozorovatela :lol: ), ze majte si system aky chcete, hlavne je, ze mu rozumiete. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 20:27

adoas: je to mozne, ze je to nelogicke, ale tak to uz u ludskych zvykov byva :) proste sa to zauzivalo kedysi davno a teraz sa uz zo zotrvacnosti pouziva ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 20:38

aquila napísal:adoas: je to mozne, ze je to nelogicke, ale tak to uz u ludskych zvykov byva :) proste sa to zauzivalo kedysi davno a teraz sa uz zo zotrvacnosti pouziva ...


aquila,

ako to v praktickom zivote vyuzivate? Konkretny priklad, ja ti dam zadanie:

Zapadna D1 je BA-PB. A teraz sa stane DN (dopravna nehoda) na useku medzi TT a TN a medzi BA a TT policia meria rychlost. Tak v radiu sa povie, ze na zapadnej D1 sa stala DN a meraju tam rychlost? ... No, tak to dakujem pekne za tu "presnost".

Bezne sa vo svete pouziva "km udaj", ... vsade a SR by sa mala prebudit (nic v zlom :lol: ), pretoze D1 uz nekonci pri PN. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 20:59

v radiach sa to vyuziva :) ale uz je zvykom ze sa povie na useku medzi exitom tym a tym :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod fh » 29. Nov 2005 21:01

Pre správnu lokalizáciu udalostí na D1 bude potrebné prejsť na kilometráž a neriadiť sa fantáziou a názvoslovím redaktorov komerčných rádií. Ja hovorím rovno, lezie mi to na nervy tieto vymyslené názvy diaľnice. To ako keby sme mali vlastné miery a váhy z argumentom, že sa to zaužívalo. V tomto preferujem mať poriadok a jasno. D1 je predsa jasne označená a hlásiť, že sa stala nehoda na 85-km je efektívnejšie ako trepať čosi o západnej diaľnici.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Čavo » 29. Nov 2005 21:02

Adoas napísal:
aquila napísal:adoas: je to mozne, ze je to nelogicke, ale tak to uz u ludskych zvykov byva :) proste sa to zauzivalo kedysi davno a teraz sa uz zo zotrvacnosti pouziva ...


aquila,

ako to v praktickom zivote vyuzivate? Konkretny priklad, ja ti dam zadanie:

Zapadna D1 je BA-PB. A teraz sa stane DN (dopravna nehoda) na useku medzi TT a TN a medzi BA a TT policia meria rychlost. Tak v radiu sa povie, ze na zapadnej D1 sa stala DN a meraju tam rychlost? ... No, tak to dakujem pekne za tu "presnost".

Bezne sa vo svete pouziva "km udaj", ... vsade a SR by sa mala prebudit (nic v zlom :lol: ), pretoze D1 uz nekonci pri PN. :wink:


Už teraz sa v rádiách používajú aj kilometre, ak ich ten kto udalosť zahlásil vie a povie. Vždy to záleží od toho ako je rádiu (príp. Stella servisu) zahlásená udalosť, na ktorú potom v rozhlase upozorňujú.

Vždy to teda záleží od ľudí, ktorí volajú a nakoľko presne zadefinujú miesto nehody, alebo nejakej udalosti. Len sa potom ešte dávajú prívlastky, ak ide o D1, ktorá časť D1 to vlastne je, aby sa zorientovali aj tí, ktorí nesledujú kilometrovníky, prípadne nie sú si celkom istý, aký výjazd to práve minuli. ;-)
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Odoslaťod Dialniciar » 29. Nov 2005 21:10

aquila,

a ktoré rádio ty počúvaš? Dnes sa okrem severná D1 hovoria konkrétne úseky za pomoci miest, napr. na D1 BA-TT, TT-PN, PN-NM, NM-TN, TN-PB. Potom na D2 BA-MA, MA-Kúty a východná D1 už nie je, už sa bežne hovorí na D1 medzi PO a KE merajú rýchlosť. Podobne povedia, konkrétne tunel Branisko. A na R1 tiež sú jasné úseky (pre ľudí, nie stavebné) TT-NR, ZH-ZV, ZV-BB.

Tak nemýľte a nezavádzajte Adoasa. A ja počúvam cca. 6 rádií, lebo niekde niektoré nehrajú a jazdím dosť často.

Pojem západná D1 a východná D1 už takmer vôbec neexistujú. Severná ešte význam má a južná skutočne nikdy nebola. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 42 hostí.