Najlepsia trasa BA-HR?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod IDV » 20. Jan 2022 14:35

Skuste poradit a napisat aka je vasa naj trasa z BA do Chorvatska, navigacie odporucaju cez HU ale tam nie je vsade dialnica, cez AT a SI sa este zvykne jazdit?
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod 1mmortal2 » 20. Jan 2022 14:41

Podla mna najlepsia trasa je momentalne tato https://sk.mapy.cz/s/jugumezove
Samozrejeme zalezi na preferencii. Jak chces ist co najviac po dialnici tak by som asi volil AT+SL
1mmortal2
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 443
Obrázky: 37
Založený: 28. Dec 2007 18:34
Bydlisko: Trencin

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod jozin z bazin » 20. Jan 2022 16:09

ja osobne preferujem takmer tuto istu trasu, ale s mensou modifikaciou.

sice je tam v Madarsku cast mimo dialnic, ale tato trasa ma viac vyhod, ako nevyhod. Teda aspon pre mna ;-)

Cize v BA zacat na D2, smer Rajka, dalej po madarskej dialnici (M15, M1) az po Gyor, tam to zobrat po dialnici (M85, M86) smer Szombathely.
Pred Szombathely sa napojit na cestu 86 a dalej az po slovinske hranice, teda smer Redics.
V Slovinsku sa hned za hranicami vyhnut dialnici (nic komplikovane, je tam dobre znaceny kruhovy objazd), cize cez dediny Dolga Vas, Lendava, az po chorvatske hranice, dedina Mursko Sredisce.
A to uz sme v Chorvatsku, cize staci sa uz iba pripojit na chorvatsku dialnicu A4 a po nej az do Zagrebu. Napojit sa bud co najskor cez mytnicu Cakovec, alebo trochu usetrit na myte a na dialnicu vyliezt az na mytnici Varazdin. Ja osobne preferujem ten Cakovec, uspora na myte je par drobnych.


vyhody - dialnica od Gyoru po Szombathely byva takmer poloprazdna, plus je to nova cesta, cize uplna pohodicka. Od Szombathely po slovinske hranice je to sice po ceste prvej triedy, ale tato je z velkej casti zrekonstruovana a takmer vsetky dediny maju obchvaty. Cize takmer plynula jazda az na hranice. Hranicne priechody HU-SI a SI-HR su lokalne hranicne prechody, kde nebyvaju navaly tranzitu. Ale samozrejme nejake zdrzanie moze byt, najma v lete. Ale oproti dialnicnemu prechodu HU-HR (Letenye-Gorican) je to neporovnatelne.
A tym sa dostavame aj k nevyhodam cesty cez Madarsko iba po dialnici. Na dialnici Gyor - Budapest byva vysoka hustota dopravy, cim blizsie k Budapesti, tym viac. Cize stres, zvysene riziko komplikacii. A podobne aj od Budapesti smer chorvatske hranice. Sice mensia intenzita, ale stale dost. No a dialnicny hranicny prechod snad ani netreba rozoberat ;-) Nebyva to uplna katastrofa, ale treba pocitat so zdrzanim.


Potom ma este ako vyhoda cesty po M86+86 napada moznost odpocivania. Ked na cloveka pride unava, alebo potrebuje zastavit z hocijakeho dovodu, tak staci odbocit do najblizsej dediny a tam si oddychnut, pripadne v miestnej restauracii si dat obed. Na dialnici su k dispozicii odpocivadla, ktore v lete byvaju dost vytazene a maju vyssie ceny obcerstvenia. Cize tento variant je taky oddychovejsi, ale stale dostatocne rychly oproti cisto dialnicnej trase. Dokonca teraz google mapy ukazuju casy 3:00 a 3:30, v prospech mojej trasy.
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod jozin z bazin » 20. Jan 2022 16:12

a este aby som rozobral trasu cez Rakusko a Slovinsko.

Rakuske dialnice su kvalitne a siet rozsiahla (v podstate sa da po dialnici dostat z vychodu na zapad alebo zo severu na juh), ale treba ratat s obmedzeniami pri rekonstrukciach. Najma v lete, co je v podstate hlavna stavebna sezona, cize byva najviac obmedzeni, plus k tomu najhustejsia premavka ... Plus obmedzenia rychlosti v tuneloch na 100 km/h.
Dialnicne hranicne priechody do Slovinska byvaju tiez poriadne vytazene, ci uz smer Graz=>Maribor alebo Karavanken tunel pri Villachu byva v lete masaker.
Cez Slovinsko viac-menej tiez v pohode, moze byt zdrzanie okolo Mariboru alebo Ljubljany.
No a potom hranicne priechody do Chorvatska tiez byvaju plne.


Hlavne zalezi na tom, kedy a kam ides.

Trasa cez Rakusko, Slovinsko sa oplati na sever Chorvatska - Krk, Istria. Mimo letnej sezony je to este aj alternativna trasa pre Zagreb.
Pre ostatne casti Chorvatska (vychod, Zagreb, juh) je asi lepsia trasa cez Madarsko, hlavne v lete.
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod IDV » 20. Jan 2022 18:32

Vdaka za analyzu, asi bude ta madarska trasa lepsia, Rakusko ma vacsie intenzity v lete, aj ked mam radsej dialnice ale nie preplnene, tym stracaju svoju atraktivitu
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod svaco » 20. Jan 2022 19:24

Su v podstate 2 alternativy ako bolo spominane vyssie. Ak neide o peniaze potom podla situacie. takze ak AUT+SL potom 2 krat dialnicne poplatky, cez HUN len 1 krat, ale zas viac cez CRO
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod IDV » 20. Jan 2022 19:29

Myslim ze pri dovolenke ceny dialnicnych znamok nemusia hrat velku ulohu, kedze z celkovych nakladov na nu ide o malu polozku.. pri myte to uz moze byt trochu ine, avsak asi malokto obetuje par hodin jazdou mimo dialnice aby neplatil myto
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod metelesku.blesku » 20. Jan 2022 22:09

A načo vôbec do Chorvátska, keď v Taliansku je dovolenka lacnejšia (pokiaľ teda sa nejde na dovolenku napakovaný rezňami a paštétami)?
Odpadajú problémy so Slovincami a hranicami, zverou na neoplotených cestách v Maďarsku, z diaľnice sa zíde až v mieste pobytu a ešte sa aj tá strava je lepšia.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod IDV » 20. Jan 2022 22:52

Ktore neoplotene cesty myslis? Dialnice snad maju oplotene nie? Jedine tak mimo dialnic to ano.. cenovo ubytovanie mi vychadzalo o nieco nizsie v HR ale velky rozdiel tam nebol, strava je asi lepsia v IT to ano. Neboli sme dlhsie v HR tak ako pripadnu zmenu.. jasne ziadne rezne a pastiky :D
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod metelesku.blesku » 20. Jan 2022 23:06

Mimo diaľnice, samozrejme. Aj keď je to už len nejakých 90km. Cez deň to nie je problém. Skôr pri večerných a nočných jazdách.
Čo ušetríš na ubytku, v HR preplatíš na strave.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod IDV » 21. Jan 2022 13:26

Az taky rozdiel je v cene jedal?
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod metelesku.blesku » 21. Jan 2022 14:16

V reštauráciách áno. Pokiaľ sa nestravuješ v turistických pasciach (uprostred námestia Marca Pola v Benátkach a pod.), sú miestne reštiky lacnejšie a lepšie ti navaria, keďže žijú celoročne aj z miestnych a nie len sezónne z turistov.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod IDV » 21. Jan 2022 14:40

Ano v restauraciach, turistickym pasciam sa vyhybam.. myslel som ze IT bude drahsie nez HR, aj ked v poslednej dobe sa zvysil pocet ludi ktori idu do HR aj z DE, AT tak si asi dovolili zvysit ceny
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod Miro » 21. Jan 2022 17:40

Ja čerpám cenné informácie z https://forum.ihvar.cz/
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod Pacho » 21. Jan 2022 19:06

metelesku.blesku napísal:Mimo diaľnice, samozrejme. Aj keď je to už len nejakých 90km. Cez deň to nie je problém. Skôr pri večerných a nočných jazdách.
Čo ušetríš na ubytku, v HR preplatíš na strave.


Konkrétne na 86-tke, nie je až taký problém zver, lebo väčšinou sa ide cez polia, a keď je to z horu, tak cca 20m od cesty, je ta hora výrúbaná, práve kvôli zveri, predsa ju skôr zbatáš, ako keď ti vyskočí z lesa rovno na kapotu. Čo sa týka cien IT/HR, tak je to tak, v Pise sme mali kávu za 1€, v štandardnej kaviarničke. A pri sanmaríne sme boli na obed na rodinnéj farme, krásne prostredie, veľmi chutná strava a veľmi príjemna obsluha a 6 sme sa vpohode aj s vínom zmestili do 70€, čo je pomaly nemyslitelné ani u nás. Podobne v Riminy, kde boli ceny porovnatelné až na pivo so SK. Otázka je ako postpandemické ceny tam vyskočia tohto roku. Len taká poznámka, napr. v "Pacholande", sú koliby, kde pýtajú za bryndzače 9,99€.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod bnm » 15. Jún 2022 15:08

Ahojte, chystám sa autom do Chorvátska, avšak po poslednej skúsenosti z ich diaľníc mám otázku. Veľmi často majú na dialnici zníženú MPR, avšak málo kedy, takmer až nikdy, nie je značka pre ukončenie obmedzenia rýchlosti. Jedná sa najmä o spomalenie v tuneloch a na dialničných mostoch. Nikde na internete neviem o tom nájsť ani zmienku.
Neviete ako to teda u nich funguje? Hneď po vyjdení z tunela alebo mosta môžem zrýchliť na 130? Alebo ako to vlastne je.


Tiež som si všimol, že väčšina áut si tam frčí pomerne vysokou rýchlosťou. Dočítal som sa aj na tomto fóre, že polícia trochu prižmuruje oči. Je teda bezpečné ísť 140-145km/h(tachometrová rýchlosť, nie skutočná)?
Prípadne ešte v Maďarsku máte akú skúsenosť s MPR na dialnici?
bnm
nováčik
 
Príspevky: 2
Založený: 15. Jún 2022 14:56

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod 110mat110 » 15. Jún 2022 15:22

Je to europsky standard. Docasne obmedzenie sa konci 100m po konci obmedzenia (prace). V Madarsku MPR nedodrziavam takmer vobec (ale aj tam jazdim malo). Zatial bez problemov
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 399
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod jozin z bazin » 15. Jún 2022 20:31

Tak to ja si prave v Madarsku davam pozor na rychlost :-)
A v Chorvatsku som zvyknuty ist s davom - bud pomalsie v pravom pruhu alebo rychlo v lavom pruhu. Cize nebrzdit premavku, ale samozrejme s bezpecnym odstupom. A tiez mam taky dojem, ze chorvatska policia prizmuruje oci nad vyssou rychlostou, zrejme v zaujme zrychlenia dopravy. Ale len kym sa nieco nestane ...
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod janso » 03. Sep 2022 09:30

V nedelu 22.8. som isiel rano okolo siedmej z BA, cez Gyor, Szombathely, Lenti, Gorican, Zahreb, Zadar. Cesta uplne v pohode malo aut. Naspat opacna trasa v sobotu 26.8. s odchodom o tretej popoludni. Miestami male spomalenie okolo tunelov v HR, 20min zdrzanie na mytnici v Zahrebe a zvysok v pohode cesta..
janso
návštevník
 
Príspevky: 42
Obrázky: 12
Založený: 10. Dec 2011 18:04

Re: Najlepsia trasa BA-HR?

Odoslaťod Miro » 03. Sep 2022 18:51

Čo sa týka ciest do Chorvátska, ja som veľa cenných informácií načerpal na tomto fóre:
https://forum.ihvar.cz/list.php?4
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47


Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.