130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Rýchlostný limit 130 km/h ...

zvýšiť
72
47%
znížiť
2
1%
limit je v poriadku
79
52%
 
Celkový počet hlasov : 153

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Pacho » 02. Máj 2022 11:33

cca pred 4mi romi som bol v HR, a priatelia ma presviedčali, že tam nerobia policajti problémi pri prekračovaní rýchlosti. Teoria bola taká, že keď auto ide rýchlejšie, je kratší čas na dialnici a tým pádom sú volnejšie dialnice . zrejme takáto priama úmera celkom neplatí, ale niečo na tom bude. Tvrdili že do 150, si Vas ani nevšimnú a nad , keď vás nahodou zastavia tak Vám dohovopria. AJ sme si to odskúšali, z Rieky do zagrebu sme si to valili okolo 180, a v pohode. Zrejme sa to už aj tam zmenilo, neviem či odvtedy nemontovali stacioonarne radar&? Osobne som proti nedodržiavaniu predpisov, ale pokial to je v rámci "sedliackého" rozumu berie, pokiaľ vodič je ochotný potom niesť aj prípadne následky. Hlboko odsudzujem lepenie sa na kufor a vyblikovanie a vytrubovanie. Jedneho času bolo tuším v úseku Beharovce -Le?. skušobne povolená 140, neviem ako to dopadlo , ale odvtedy ticho. U nás je problé, keby zvýšili maximálku, tak to je pre naších šoférov "rozkaz" chodiť rýchle, nech a trgače padajú. Osobne si myslím, že slováci nedorástli na vyššiu rýchlosť. Napr ZA - BA/TT/ by nebol problém ani 160. je to v podstate rovina.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 02. Máj 2022 12:05

Tak problem je najma ked lietaju ako blazni v obci a niekoho zrazia alebo havaria zbytocna. Od 18-25 rokov jazdia mladi o dost agresivnejsie a nerozumne, ked si aj seba spomeniem tak tiez som jazdil menej rozumne. No vysledok z tej 140 je vo videu co som pridaval, ten pan to tam vysvetluje ze kludne by sa mohlo zvysit na 140 ale len niektore useky, tym padom to nerobi velku casovu usporu, a vlastne uz vsetci 140 jazdia tym padom ani netreba oficialne nieco menit :D a ti co jazdia 160 by potom jazdili 170 a rozdiel nehody medzi 160 a 170 je zevraj velky. Neviem na zaklade akej studie to uz nebolo povedane. Samozrejme rozdiel je ist 160-170 na modernom aute a rozdiel na starsom. Vsak moj stary otec jazdil 160 na Lade v 1980 roku... a mozno aj skor este. Aj R7 je rovna viacmenej od R7xD4, ale pri Samorine zvyknu merat casto. Ono uz som videl videa na Instagrame kde sli na R7 295kmh a napisali ze "dobre cesty v Nemecku" :D

Este dodam ze rychlost suvisi s tym kto plati za phm. Ci firma (ma ohranicenu spotrebu alebo nema), alebo kazdy sam si plati. V tom pripade s aktualnymi SK cenami malokto pojde 160 aby si zvysoval spotrebu. Avsak cez Madarsko s lacnejsim benzinom ist s vyssou spotrebou uz je menej nakladne.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 02. Máj 2022 12:52

Pacho napísal:Jedneho času bolo tuším v úseku Beharovce -Le?. skušobne povolená 140, neviem ako to dopadlo , ale odvtedy ticho.

Tak isto, ako Soroška. Rovnaký iniciátor, rovnaký výsledok.


IDV napísal:No vysledok z tej 140 je vo videu co som pridaval, ten pan to tam vysvetluje ze kludne by sa mohlo zvysit na 140 ale len niektore useky, tym padom to nerobi velku casovu usporu, a vlastne uz vsetci 140 jazdia tym padom ani netreba oficialne nieco menit :D a ti co jazdia 160 by potom jazdili 170


A keď by zvýšili MPR na 150, tak by všetci jazdili 180 a keď by zvýšili MPR na 160, tak by všetci jazdili 190... takto to nefunguje.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod jozin z bazin » 05. Máj 2022 11:28

metelesku.blesku napísal:Existujú už viaceré krajiny, kde zvýšenie rýchlosti neviedlo k ničomu, čím sa tu stále oháňajú. Ani zvýšená nehodovosť, ani kolíznosť, ani emisie.
Keďže zvýšenú MPR využívalo menšie množstvo vodičov, rozdiel v emisiách je prakticky nevyčísliteľný. Avšak zvýšenie MPR zároveň viedlo k vhej opatrnosti ostatných účastníkov premávky, čo viedlo paradoxne k zvýšenej plynulosti a nižšej nehodovosti.

Toľko k tým "odborným" tliachom vycucaným z prsta.


k tomu si dovolim poznamenat, ze treba brat do uvahy kulturu a mentalnu vyspelost vodicov (a samozrejme aj kvalitu ciest). O tom, aka je na Slovensku, maju zrejme vsetci dostatok skusenosti. Takze ja predpokladam, ze na Slovensku by sa situacia skor zhorsila.
Naposledy upravil jozin z bazin dňa 05. Máj 2022 11:31, celkovo upravené 2 krát.
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod jozin z bazin » 05. Máj 2022 11:30

Pacho napísal: Teoria bola taká, že keď auto ide rýchlejšie, je kratší čas na dialnici a tým pádom sú volnejšie dialnice . zrejme takáto priama úmera celkom neplatí, ale niečo na tom bude.

a potom sa pretekari aj normalni stretnu na mytnici :D
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 05. Máj 2022 11:47

jozin z bazin napísal:k tomu si dovolim poznamenat, ze treba brat do uvahy kulturu a mentalnu vyspelost vodicov (a samozrejme aj kvalitu ciest). O tom, aka je na Slovensku, maju zrejme vsetci dostatok skusenosti. Takze ja predpokladam, ze na Slovensku by sa situacia skor zhorsila.


Nehovoríme o cestách, ale iba o diaľniciach, ktorých kvalita je u nás dobrá.
Nuž a pokiaľ viem, tak na diaľniciach vznikajú najzávažnejšie nehody z dvoch vecí: mikrospánok a nepozornosť (nevenovanie sa šoférovaniu). Oba tieto neduhy paradoxne vznikajú pri nižšej rýchlosti.
Nehody spôsobené nedodržaním bezpečnej vzdialenosti (lepenie sa pretekárov na prdele) tiež nekončí šťastne, ale väčšinou je to plechárina a nie "smrťáky". Závažné nehody spôsobené excesívnym prekročením rýchlosti sú doménou obyčajných ciest, nie diaľnic.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 05. Máj 2022 12:21

jozin z bazin napísal:
metelesku.blesku napísal:Existujú už viaceré krajiny, kde zvýšenie rýchlosti neviedlo k ničomu, čím sa tu stále oháňajú. Ani zvýšená nehodovosť, ani kolíznosť, ani emisie.
Keďže zvýšenú MPR využívalo menšie množstvo vodičov, rozdiel v emisiách je prakticky nevyčísliteľný. Avšak zvýšenie MPR zároveň viedlo k vhej opatrnosti ostatných účastníkov premávky, čo viedlo paradoxne k zvýšenej plynulosti a nižšej nehodovosti.

Toľko k tým "odborným" tliachom vycucaným z prsta.


k tomu si dovolim poznamenat, ze treba brat do uvahy kulturu a mentalnu vyspelost vodicov (a samozrejme aj kvalitu ciest). O tom, aka je na Slovensku, maju zrejme vsetci dostatok skusenosti. Takze ja predpokladam, ze na Slovensku by sa situacia skor zhorsila.


Minule som spominal ze z krajin ktore mam odjazdene, Madarsko, Cesko, Polsko, Nemecko, Rakusko - su u nas najdisciplinovanejsi vodici. V Cesku a najma Nemecku sa mi x krat stava ze auto ide v pravom za kamionom a sa mi vpichne do laveho na poslednu chvilu tak ze musim brzdit prudko, teraz uz ked vidim ze je taka situacia ocakavam ze sa mi tam vpichnu a spomalujem preventivne... u nas sa mi to stane fakt ze len obcas, takze naopak nasich vodicov treba chvalit
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod Pacho » 05. Máj 2022 19:47

jozin z bazin napísal:
Pacho napísal: Teoria bola taká, že keď auto ide rýchlejšie, je kratší čas na dialnici a tým pádom sú volnejšie dialnice . zrejme takáto priama úmera celkom neplatí, ale niečo na tom bude.

a potom sa pretekari aj normalni stretnu na mytnici :D

vtedy nešlo o žiadné preteky, ale zrýchlený presun. Druhá vec mýtnicu istila EMC krabička takže prakticky žiadne zdržanie.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod jozin z bazin » 05. Máj 2022 20:50

metelesku.blesku napísal:
jozin z bazin napísal:k tomu si dovolim poznamenat, ze treba brat do uvahy kulturu a mentalnu vyspelost vodicov (a samozrejme aj kvalitu ciest). O tom, aka je na Slovensku, maju zrejme vsetci dostatok skusenosti. Takze ja predpokladam, ze na Slovensku by sa situacia skor zhorsila.


Nehovoríme o cestách, ale iba o diaľniciach, ktorých kvalita je u nás dobrá.
Nuž a pokiaľ viem, tak na diaľniciach vznikajú najzávažnejšie nehody z dvoch vecí: mikrospánok a nepozornosť (nevenovanie sa šoférovaniu). Oba tieto neduhy paradoxne vznikajú pri nižšej rýchlosti.
Nehody spôsobené nedodržaním bezpečnej vzdialenosti (lepenie sa pretekárov na prdele) tiež nekončí šťastne, ale väčšinou je to plechárina a nie "smrťáky". Závažné nehody spôsobené excesívnym prekročením rýchlosti sú doménou obyčajných ciest, nie diaľnic.


Na takmer cely tvoj prispevok mam opacny nazor.
Nehovoríme o cestách, ale iba o diaľniciach, ktorých kvalita je u nás dobrá.

Ospravedlnujem sa, pisal som o kvalite ciest, ale myslel som dialnice. Ale aj sam pises, kvalita nasich dialnic je dobra. A to je podla mna nedostatocne. Aby sa mohla zvysovat MPR na dialniciach, tak ich kvalita musi byt ovela lepsia, nie iba dobra.

Nuž a pokiaľ viem, tak na diaľniciach vznikajú najzávažnejšie nehody z dvoch vecí: mikrospánok a nepozornosť (nevenovanie sa šoférovaniu). Oba tieto neduhy paradoxne vznikajú pri nižšej rýchlosti.
No a teraz si predstavme, ze sa zvysi MPR na 150 a pri takejto rychlosti nahle prejde vozidlo z praveho do laveho pruhu z dovodu mikrospanku jeho vodica. Kedze rozdiel rychlosti bude o 20 km/h vyssi, tak nasledky budu vaznejsie.
Nehody spôsobené nedodržaním bezpečnej vzdialenosti (lepenie sa pretekárov na prdele) tiež nekončí šťastne, ale väčšinou je to plechárina a nie "smrťáky"
Tu zasadne nesuhlasim. Ak sa mi na zadok lepi pretekar a ja z nejakeho dovodu nahle zabrzdim a on nestiha dobrzdit, tak do mna narazi zozadu, co v 130 km/h znamena okamzite hodiny a lietanie auta od jednych zvodidiel k druhym a to je dobry zaklad na hromadnu nehodu. Ak nenastane smrtak, tak mozno hovorit o velkom stasti.
Závažné nehody spôsobené excesívnym prekročením rýchlosti sú doménou obyčajných ciest, nie diaľnic.
Na obycajnych cestach sa velke prekrocenie rychlosti zvycajne konci vyletom pretekara do pola (v tom lepsom pripade) alebo celnou zrazkou s protiiducim vozidlom (bohuzial). V tomto pripade to ma vsak nasledky pre dve, mozno tri auta, co je zasadny rozdiel oproti hromadnej nehode na dialnici.
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod jozin z bazin » 05. Máj 2022 21:04

IDV napísal:Minule som spominal ze z krajin ktore mam odjazdene, Madarsko, Cesko, Polsko, Nemecko, Rakusko - su u nas najdisciplinovanejsi vodici. V Cesku a najma Nemecku sa mi x krat stava ze auto ide v pravom za kamionom a sa mi vpichne do laveho na poslednu chvilu tak ze musim brzdit prudko, teraz uz ked vidim ze je taka situacia ocakavam ze sa mi tam vpichnu a spomalujem preventivne... u nas sa mi to stane fakt ze len obcas, takze naopak nasich vodicov treba chvalit


Z cudziny mam pojazdene hlavne Madarsko, Rakusko, Nemecko a take nieco som zazil iba niekolkokrat. A vo vacsine pripadov to sposobil bud dochodca v klobuku alebo balkanec na 20 rocnom mercedese.
Naopak na Slovensku sa mi casto stava, ze idem 130 a predbieham kamion iduci 90, tak ma dobehne pretekar iduci odhadom 150 a zurivo zacne vyblikavat. Ked kamion predbehnem a zaradim sa do praveho pruhu, tak sa ten idiot zaradi predo mna a v lepsom pripade zrazu zahadne spomali na 125, v tom horsom pripade zacne uplne vybrzdovat.

PS : od minuleho roka mam v aute dve kamery, jednu vpredu a jednu vzadu. Ta zadna nieje prilis viditelna, ale z prednej su pomerne dobre viditelne kable. A uz sa mi niekolkokrat stalo, ze pretekar si vybrzdovanie nahle premyslel a v jazde pokracoval uz iba mierne nadlimitnou rychlostou, kym sa odo mna dostatocne nevzdialil ;-)
jozin z bazin
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 470
Obrázky: 30
Založený: 14. Dec 2009 14:57

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 05. Máj 2022 21:45

V Nemecku kazdy druhy ktory ide rychlejsie tak blika dialkovymi, aby sa mu tam nikto nevopchal ale niekto rad/nevedomky zariskuje svojim zivotom vopcha sa do laveho pruhu aby vyskusal brzdy ineho auta.

Zaujimave je ze som necital ani raz o tom ako niekto havaroval vo vysokej rychlosti na nasich dialniciach. Stale len odfotia daju na fb ale havarie nikde... Zaujimave, taka nebezpecna rychlost a ziadne havarie. Ak by boli tlac by si na tom nalezite zgustla.

Ale silne auta by som daval ako motorky len od 25 rokov tusim to je. Lebo dat 18-20 rocnemu vykonne auto a riziko nehody je vysoke.

Mna ani raz nikto nevybrzdil za to ze ja som obehoval mpr v lavom, maximalne bliknu ale aj to zriedka. Ja dokonca obehujem niekedy aj 110 kamion, a aj vtedy pekne cakaju kym dokoncim manever, ale ak idem pianko tak pozeram nech sa nevopcham nikomu do cesty.

Najlepsie by bol system ktory by meral priemernu rychlost ako tusim autobusom v niektorych krajinach. Jeden den by som siel pomalsie "a usetril si rychlost" a iny den rychlejsie a za rok urcity priemer by som musel mat, za kazde zvysenie priemeru na konci roka by bola nejaka dan. Len na vsetkych usekoch by museli byt nejake kamery a system ktory by to pocital a vyhodnocoval, a ukazoval v appke kazdemu vodicovi :D

No a pomala jazda uspava ak je clovek unaveny, preto maju aj vodici NAD mikrospanky. Ja som mal asi pred 7-8 rokmi stav ze som musel ist autom a nespal som predtym celu noc a rano som siel naspat. Tak okrem vsetkych overenych metod aby som nahodou nedostal mikrospanok som sa este aj fackal a stipal. Kazdych 5-10 sekund stredne silna facka alebo stipnut sa do nohy, ruky a nedostanes mikrospanok - overene :D
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 06. Máj 2022 11:40

jozin z bazin napísal:Na takmer cely tvoj prispevok mam opacny nazor.


K tým katastrofickým scenárm nehôd, ktoré si sa rozhodol popísať, by si mohol pridať aj pád mostu, vykoľajenie vlaku a erupciu sopky vedľa diaľnice.
Dobré cesty vlastne znamená nedostatočné.. ten bol fakt dobrý :lol: Lebo naše diaľnice 150km/h absolútne nezvládajú a autá neovládateľne hádže od jedného zvodidla k druhému denno-denne práve kvôli brutálnym nerovnostiam na diaľniciach. Ach.

Jediné, s čím sa s tebou dá súhlasiť je tvoj posledný príspevok k nehodám na obyčajných cestách, lebo si len na 100% potvrdil to, čo som napísal pred tebou ja. Až na tie hromadné nehody na diaľnici. Tie nevznikajú z nebezpečne vysokej rýchlosti, ale počas zlého počasia (biela tma, hustá hmla, poľadovica) a najväčšiu kuca-pacu v nich robia kamióny, ktoré neprekračujú limitne stanovených (elektronicky obmedzených) 90km/h. Či znížime aj tých 90km/h na 60? Pre istotu?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod IDV » 03. Aug 2022 22:49

Tak od 1.8. 189kmh na dialnici je maximalna rychlost ktora nie je zavaznym porusenim a je mozne nou jazdit opakovane. Viac nez 189kmh len 3x do roka.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod DrX » 13. Jan 2023 19:27

Jeden dnesny priklad, preco je dobre mat smerovo oddelene 4prudovky a nie polprofily ...
https://www.youtube.com/watch?v=qUayY_s8PcU
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod metelesku.blesku » 14. Jan 2023 18:43

A to súkromné video považuješ za príspevok k zvýšeniu alebo zníženiu rýchlosti?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod jarino » 14. Jan 2023 19:09

Toto sa môže stať na ktorejkoľvek ceste 1. triedy. Bohužiaľ.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 988
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Re: 130 km/h na diaľniciach - zvýšiť, alebo znížiť?

Odoslaťod JaNY » 14. Jan 2023 19:44

netreba hadam nejak rozvijat debatu okolo toho ale vychadza mi to ze zase to nestatne textovanie za volantom
Obrázok používateľa
JaNY
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 37
Založený: 18. Jan 2010 02:41

Predchádzajúca

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 29 hostí.