Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

cez Zilinu
27
17%
po R1 a cez Donovaly
27
17%
po R1 a cez Certovicu
26
16%
po R1 a dalej na LC a RV
33
20%
cez Madarsko
6
4%
na východ cestujem minimálne/sporadicky a tak nebudem skresľovať hlasovanie :)
41
25%
Ina trasa (uviest v diskusii)
1
1%
 
Celkový počet hlasov : 161

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 22. Dec 2018 08:26

Ako môže byť na juhu lepšie počasie keď *wait for it* celé Slovensko má rovnaké podnebie a nadmorská výška v tomto prípade nezohráva takú rolu? Lebo DrX povedal? Lebo DrX vytiahol mapu ,ktorá sa mu zrovna hodila a zvyšok veľkoryso odignoroval?
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 22. Dec 2018 11:23

ehm na podnebie ma vplyv viac faktorov, nase podnebie sa nevyznacuje sirkovou zonalnostou ale prave vyskovou zonalnostou takze ano horske mierne podnebie je ine ako mierne podnebie na nizine. územie slovenska sa deli na tri podnebne oblasti: teplá oblast, mierne tepla oblast a chladna oblast. tie sa delia na podoblasti. takze to ma potom vplyv aj na pocasie.
Kedze slnecne ziarenie je priblizne rovnake na celom uzemi SR, najvacsi vplyv na nase podnebie ma prave vyskovy teplotny gradient.
niziny maju menej zrazok (500 - 700 m/rok) horske oblasti viac (700 - 2000 m/rok).
niziny maju vyssie priemerne rocne teploty (7 - 10 *C) horske nižšie (0 - 7 *C).
Zdroje: POLČÁK N.: Základy klimatológie pre geografov - Banská Bystrica 2009,
https://prirodaslovenskapt.webnode.sk/podnebie/
http://www.shmu.sk/File/ExtraFiles/ODBO ... R_2016.png
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 22. Dec 2018 11:30

Však hej. Ale snaha nahovoriť ,že cez zimu je D1 samí sneh a ľad a R2 je zázračná cesta ,kde nikdy nie je poľadovica alebo sneh skrátka naráža na realitu.
Proste ďalšia nefunkčná kravina na obhajenie R2.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 22. Dec 2018 11:34

No s tym ze by niekto ovplyvnoval pocasie nesuhlasim, je to kravina, jednoducho je z nejakych pricin juzna trasa v horsom stave ako severna. Je to bud pocasim alebo udrzbou.
Ale na miskoncepciu v podnebi slovenska mi nedalo nereagovat na teba, kedze som geograf (z polovice z druhej polovice fyzik).
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 22. Dec 2018 12:31

Jasné, v pohode (videl som podpis) ,vďaka za to ,že si ma vyviedol z omylu :wink:
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 22. Dec 2018 18:33

Maxx787, nepochopil si zakladny princip tohoto fora: a to, ze stado vyhrava. Takze ak zilinsko-povazska uderka napise 50 zgrcov opakujucich "ich pravdu", tak tym "nevyvratitelne dokazu" aj "fakt", ze Zilina je najkrajsie primorske letovisko na svete. :-)
Naposledy upravil DrX dňa 22. Dec 2018 18:37, celkovo upravené 1 krát.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 22. Dec 2018 18:36

V KE už nevedia čítať. Popieram snáď to ,čo napísal? :roll:
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 22. Dec 2018 18:38

pozri si predoslych 50 prispevkov pred tym, ktory napisal on... Ale fajn, pokial to tvoje ospravedlnenie znamena, ze uz nebudes tvrdit, ze pocasie naokolo blizsie je rovnake ako na R1+R2.
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 24. Dec 2018 08:47

Nemôže byť rovnaké (už len kvôli polohe) ,ale robiť tu z D1 že sa pomaly nachádza na Antarktíde kde je stále len ľad a sneh je skrátka blbosť galaktických rozmerov. (Len ďalšia kravina na obhajobu R2 lebo však aj to sa hodí ,že :roll:)
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod lostrail » 24. Dec 2018 14:35

ZV-KE spodnou trasou pod tri hodiny za pekneho pocasia a dobreho povrchu je uplne v pohode, aj bez rizika vacsich pokut (nanajvys par eur s dohovorom). Pri mojej jazde som ZV-Saca zvladol za 2 a pol a co sa tyka prekracovania rychlosti, tak okresky na rovnych dlhych usekoch max. +15 (v urcitych vytypovanych miestach, ako napr. Pincina, Zadiel, Turna, ci okolie RS tacho do 100, na klukatych usekoch samozrejme pomalsie), v obciach tachometrova 60tka, dialnicne polprofily tachometrovych +20. Tam je inak MPR 100 km/h zbytocne nizka, obzvlast na obchvate Tornale a Figy, kde je v peknom pocasi paradne vidiet. Popri uvazovani o zvyseni MPR na dialniciach v plnom profile by sa mohli papalasi zamysliet aj nad tymto, inak nevidim v tych polprofiloch ziaden prinos oproti takej jednotke, ktora je navyse este aj sirsia, takze z mnohych hladisk bezpecnejsia (co je oxymoron, ktory by napovedal, ze skor na jednotkach by sa dala ta MPR zvysit ;-P). Mimochodom, na niektorych usekoch bola aj hmla a boli aj samovrahovia, co ma v tej hmle predbiehali, kym ja som sa vtedy drzal za kamionom napriklad.
Pri dokonale predpisovom vodicovi sa ta trasa do troch hodin stihnut dat musi (takeho, co ide za dobrych podmienok o 20-30 km/h menej nepovazujem za predpisoveho vodica, ale za prudica).
Co sa tyka toho jazdneho casu, pri predbiehani mam este filozofiu, ze pri obojsmernej premavke treba manever cim skor vykonat / dokoncit aj na ukor vaznejsieho prekrocenia MPR (cim skor sa vratit do praveho pruhu, t.j. vzhladom na pomery - cestu, povrch, rozhlad, vzdialenosti, ist, kolko sa da, pretoze priority su jasne - radsej s pokutou, ako rozflaknuty, co samozrejme policajti nikdy nepriznaju, ze je to bezpecnejsie, lebo by v podstate museli priznat, ze je bezpecnejsie lokalne porusit ich najvyssi zakon, za porusenie ktoreho tak radi pokutuju, ale zaroven ho sami tak radi porusuju), takze to mi mohlo este 2-3 minutky usetrit (v kontexte, ci by sa inak dalo predbiehat aj dodrzanim MPR to mohlo byt aj viac, ale na mnohych usekoch bola doslova prazdna cesta, napr. pri spominanej Turni, kedy som tu MPR naozaj vaznejsie neporusil). Okrem toho, az na par vynimiek su kamionisti na tej ceste velmi kolegialni a ked clovek nevidi, ukazuju, ci je mozne predbiehat, co je pre mna signal, ze sa mozem opatrne vytiahnut, skontrolovat situaciu a podla toho sa rozhodnut. Ani si nepamatam, kedy som tolko razy dakoval ;-P. Niektori su ale naozaj debili, co vsak s radostou konstatujem, ze neplati pre vacsinu.
Za mna je teraz juzna trasa vyborna alternativa a ani po madarskej dialnici to po dokonceni nebude rychlejsie, kedze ide o slusnu okluku, co sice moze znamenat, ze vdaka vyssej rychlosti sa casy zrovnaju (kratsie to nebude a ak, tak o malo), ale najazdi sa viac km a napr. pre majitelov starsich, najma benzinovych vozidiel, to vobec nemusi byt vyhra kvoli spotrebe (a treba si k tomu priratat aj cenu za madarsku dialnicnu znamku). BTW, nemam starsie vozidlo. Dodnes napr. radsej idem trasu BA-PD cez Hlohovec, Urmince, Chrabrany, obchvat TO, Praznovce, Bosany, Navojovce, Hradiste a Novaky, ako to obchadzat smerom na Trencin alebo cez Ziar.
Na juznej trase bude stacit, kde sa po dostavbe planovanych usekov dialnic, tunela Soroska (ktory by ani nebol potrebny), vyriesia dlhsie lokalne zavady, t.j. postavia obchvaty obci, tomu vybuduju aj predbiehacie pruhy a to tam este nadlho postaci.

Mimochodom, v Polsku su cesty, kde je taky ten nebezpecny trojpruh, kde je prerusovana ciara na obidvoch stranach, t.j. predbiehat sa moze aj z jednej, aj z druhej strany. Pocul som, ze to tam celkom ide, aj ked nehodovu statistiku z tych usekov nemam.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 02. Jan 2019 18:53

velka cast severnej D1 svieti nazlto, priemerka ivachnova-PO ledva cez 100 km/h. nehoda na dialnici pri vrutkach s dopadom na strecno.....zato RK a PO bez problemov prejazdne. aj toto sa stava...
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 03. Jan 2019 10:31

No neviem neviem ci RK bez problemov kedze tam vacsinu dna bolo zdrzanie 45 min a viac. Vcera sa naozaj oplatilo ist do BA juznou castou. Preco len ti ludia tou juznou castou nesli ked videli, ze je zdrzanie pri RK 45 min a viac na Strecne hodina a viac, v Terchovej 30 minut...
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Lorenc » 03. Jan 2019 10:33

Včera bola situácia takáto:

Kolóny sa tvoria podľa Zelenej vlny aj Stella centra na D1 za Ivachnovou smerom do Ružomberka, kde sa vodiči zdržia približne 40 minút. A na trase medzi Martinom a Žilinou hlásila Zelená vlna zdržanie až dve hodiny.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/22019770/sneh-sp ... z5bXG9ab4e
Lorenc
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 40
Založený: 06. Máj 2005 09:43

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod marclucpicard » 03. Jan 2019 11:52

Včera som pri Ivachnovej stratil 1,5 hodiny (kolóna končila tak 5km od zjazdu z dialniče okjolo 12-tej keď som prišiel), celkovo cesta 390km Spišské Vlachy - BA mi normálne trvá poslednú dobu 4hod aj 10min (1zastávka) a teraz som to išiel 7hod 30min aj s asi 4 zastávkami na pumpách sa najesť a WC. A to som ešte ušetril a nešiel cez Strečno (zdržanie ďalšie 2hodiny) ale som to v Martine stočil cez Turčianske Teplice na Kremnicu aby som po R1-ke v pohode prišiel domov :-)
Ak raz bude R1-ka potiahnutá do Ružomberka a potom od Serede k D4-ke potom sa mi oplatí aj jazdiť po nej, inak vyhráva D1-ka, teraz a zrejme aj potom keď bude dokončená, vzdialenosť je to takmer identická a časovo to tiež vychádza rovnako, samozrejme treba si na jazdu vybrať správny deň nie ako včera :-)
Metallica, Star Trek, Fringe, Lost, NCIS
marclucpicard
diskutujúci
 
Príspevky: 69
Obrázky: 3
Založený: 19. Feb 2009 19:13

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Vlados » 03. Jan 2019 12:49

škoda, že poniektorí tu píšu, že úsek Turany-Hubová počká. po dokončení sa kolóny zo Žiliny a Ružomberka presunú tam.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 03. Jan 2019 13:25

isteze, vsetci co chodia autami do prace, skoly, nemocnice, obchodov a na urady budu chodit nie do ZA ale do skoly, nemocnice, obchodov a na urady do kralovian alebo lubochne.... :lol:
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod marclucpicard » 03. Jan 2019 15:30

Vlados, je to dosť možné ale kolóny pri Ivachnovej sú hlavne kvôli semafóru pri SCP v Ružomberku, zaleží ako bude spravený zjazd z D1 pri Hubovej smerom na ZA, lebo ten pri Turanoch smerom na Ružomberok je zatiaľ v pohode a nemyslím si že tu bude nejaký problém. Úsek Turany - Hubová síce už mohol byť ale vydržíme do 2026, možno ani kolóny nebudú :-)
Metallica, Star Trek, Fringe, Lost, NCIS
marclucpicard
diskutujúci
 
Príspevky: 69
Obrázky: 3
Založený: 19. Feb 2009 19:13

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Vlados » 03. Jan 2019 16:00

pri Turanoch je situácia dnes lepšia lebo Strečno robí ten lievik. ten lievik sa presunie k Turanom + k tomu treba pripočítať navýšenie dopravy a v zime sa presunie časť dopravy z Donovalov, lebo máme problém ich udržiavať primerane zjazdné. nie som si istý či termín 2026 je dnes aktuálny, nedal by som ruku do ohňa že to bude do 2030.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod fh » 03. Jan 2019 16:54

No veď uvidíme za pár rokov, keď to tam bude stále zapchaté a inde budú krátke úseky luxusnej cesty len aby sa mohli miestni dostať do školy, na úrady keď na tých pár stovák áut stačí cesta prvej triedy v dobrých parametroch parametroch.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod DrX » 03. Jan 2019 20:37

Na celu D1 staci cesta 1.tr v dobrych parametroch - na par usekoch 4-prudova. Napr. Strecno takto mohlo byt uz 20 rokov vyriesene....

Ale o inom som chcel: "severníííí vííííítr je krutýýýýýý...."
https://drive.google.com/open?id=1u-ija ... Vfxo-h_OPp
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod Maxx787 » 03. Jan 2019 20:50

no tak ked staci tak na R2 staci len cesta I.tr. v dobrych parametroch. konecne sme sa zhodli. ziadnu R2 netreba.
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 03. Jan 2019 21:00

3.1.2019
DrX napísal:Ale o inom som chcel: "severníííí vííííítr je krutýýýýýý...."
https://drive.google.com/open?id=1u-ija ... Vfxo-h_OPp

22.12.2018
Yoggy52 napísal:Zilinsko mostno-tunelarska lobby ovplyvnuje pocasie na juhu?

DrX napísal:Argumenty na urovni Donalda Trumpa: "Ako moze byt globalne oteplovanie, ked vcera vonku snezilo?" :-):-)


Toľko z myšlienkových pochodov DrX-a :D
Naposledy upravil IceFox dňa 03. Jan 2019 21:06, celkovo upravené 1 krát.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod devil » 03. Jan 2019 21:03

naramne sa na vas zabavam... :D
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Akou trasou sa momentálne oplatí ísť z BA na východ?

Odoslaťod IceFox » 03. Jan 2019 21:05

To je tak keď sa niekto snaží urobiť zo severu Himaláje a z juhu najsamlepšiu zem :D
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Žiadou trasou "sa neoplatí" ísť zo západu na východ... ;)

Odoslaťod KN.SK » 03. Jan 2019 22:19

Tam, kde napadne sneh, nestavať žiadne cesty, trate(?) - ušetrí sa i na údržbe.
Tam, kde sú hmly, nestavať žiadne cesty, trate?
Tam, kde dujú vetry sfukujúce kamióny/kontajnery, nestavať žiadne cesty, trate?

ilustračne - žiaľ, žiaľ, žiaľ, stalo sa: (https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/497142-zeleznicna-nehoda-si-v-dansku-vyziadala-uz-osem-mrtvych/) - nechcem to zneužiť voči nikomu a ničomu! R.I.P.

P. S. V tubusoch asi nesneží, neprší, nefúka bočný vietor, nemala byť hmla, či dym.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 16 hostí.