oplotenie dialnic

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod konstrukt » 04. Nov 2007 21:45

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:
Dialniciar napísal:Ak predstaviteľ firmy Doprastav píše, že je lepšie oplotenie na diaľnici nemať z ekonomických dôvodov, tak spadnem zo stoličky od smiechu ja. Súvisí to s oplotením, a až príliš, lebo sa nestavia, lebo sa na tom šetrí. :wink:

A nepíšeš z praxe, lebo ak by ano - tak nám tu všetkým ukážeš, kde sa 5x za sebou ukradlo oplotenie :?: Táraš nezmysly ...
Ako predstaviteľ firmy Doprastav už keď si to tak napísal, píšem, že je potrebné mať na dialnici oplotenie, ale keď ho zničia alebo ukradnú nič sa s tým nerobí a prakticky stratilo oplotenie význam. Píšem z praxe, oplotenie zmizlo Hybe-Východná pri moste Jánošíkova studnička, taktiež pri moste Beliansky potok, Záblatie....


A na ktorom mieste zmizlo 5x :?: :arrow:

doprastavak napísal:Súvisí, lebo ak ti ukradnú 5 krát plot z toho istého miesta, tak neviem či ho tam dáš znova, keď ti ho zase ukradnú. Napr: ani Važec-Mengusovce nebude oploteny


Táraš nezmysly a ešte si to ani neuznáš, takéhoto sme tu už raz mali. A mimochodom, začínaš si silno protirečiť. :wink:
Napísal som ti z ktorého úseku zmizol plot, pri moste Beliansky potok to bolo 4 krát, zaokrúhlil som to na pät, dúfam, že ti to nevadí. Netáram nezmysli, všetko je to pravda,nemám čas si vymýšľať takéto somariny, rozprával som sa z technikom zo SUD Liptovský Mikuláš. Mimochodom na túto tému by sme mohli polemizovať o tebe, čo si tu popisal, že si staval diaľnice v Kanade a iných štátoch a kadejaké iné bájky o tebe. Mňa to ale nezaujíma,premňa zamňa keď si aj pekár.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 04. Nov 2007 22:18

doprastavak napísal:Napísal som ti z ktorého úseku zmizol plot, pri moste Beliansky potok to bolo 4 krát, zaokrúhlil som to na pät, dúfam, že ti to nevadí. Netáram nezmysli, všetko je to pravda,nemám čas si vymýšľať takéto somariny, rozprával som sa z technikom zo SUD Liptovský Mikuláš. Mimochodom na túto tému by sme mohli polemizovať o tebe, čo si tu popisal, že si staval diaľnice v Kanade a iných štátoch a kadejaké iné bájky o tebe. Mňa to ale nezaujíma,premňa zamňa keď si aj pekár.


Aj pekár je dôležitý ... :D

Táraš, 4 nie je 5, ale teda mimochodom, ja som si to overoval: ukradli ho na danom úseku 2 krát, 1 krát som sami opravovali, 1 krát ho poškodila príroda. :wink:

Tu nejde o somariny. Je hanba Slovenska, že má neoplotené a teda nedokončené diaľnice. :!:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 04. Nov 2007 22:32

Ty tiež môžeš tárať, že si si to overoval s tým plotom.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

PO-KE

Odoslaťod Tomas PO » 05. Nov 2007 10:32

Oplocovat sa zacala vychodna D1, zatial v polovicnom useku (cca 14 km) od MUK Lemesany po koniec D1 pri Budimire. Myslim, ze je to prvy krat, co sa oplotenie realizuje. Za cely cas som tam nezazil prebehnutie zveri (chvalabohu), aj ked som uz o zriedkavych pripadoch, a dokonca zrazke pocul. Zato som zazil prechod chodca. Nie prebehnutie, ale pozvolny prechod. Vracal som sa z Ciech do KE asi o pol stvrtej nadranom, unaveny jak svina, rychlostou cca 150 km/hod na velmi kvalitnom aute a v tom chodec v ciernom obleceni, zjavne podnapity, prechadzajuci okolo odpocivadla Janovik. Este stastie, ze sme sa minuli, mozno o takych 10 metrov. Oplotenie sa zacalo najprv realizovat v tomto useku, avsak postupne sa osadzuje v celej dlzke. Stavbu realizuju IS, sudiac podla kombinez. Tempo je "zavratne", ale lepsie ako nic :).
V tejto suvislosti by sa mohlo zacat uvazovat o tomto useku ako kandidatom na 160 km rychlost. Rovinka, iba jedna MUK, ziadne stupanie, klesanie, ostre zakruty. Rovna cesta. Bolo by potrebne vymenit na niektorych usekoch povrch a este by som videl problem vo vozidlach, ktore na tomto useku jazdia. Vela dedinskych soferov na starych autach s rychlostou castokrat nepresahujucu 80km/hod, vela uzitkovych vozidiel typickych pre vychod slovenska a celkovo neskusenost vychodoslovenskych vodicov s vyssimi rychlostami, kedze tu mame len necelych 30 km dialnic.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod i15 » 05. Nov 2007 11:45

ked okrem toho oplotenia daju aj minimalnu rychlost na dialnici na 80km/h, maximalna 160tka nebude problem... hoci mne nijako nechyba ;)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Tomas PO » 05. Nov 2007 11:47

teoretik napísal:ked okrem toho oplotenia daju aj minimalnu rychlost na dialnici na 80km/h, maximalna 160tka nebude problem... hoci mne nijako nechyba ;)

Ak ides 160 a auto iduce 80 ti vbehne do pruhu, mas problem... Vid moj popis vyssie.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 05. Nov 2007 11:54

doprastavak napísal:Ty tiež môžeš tárať, že si si to overoval s tým plotom.


Môžem, ibaže táraš tu zatiaľ len ty. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod i15 » 05. Nov 2007 11:59

Tomas PO napísal:
teoretik napísal:ked okrem toho oplotenia daju aj minimalnu rychlost na dialnici na 80km/h, maximalna 160tka nebude problem... hoci mne nijako nechyba ;)

Ak ides 160 a auto iduce 80 ti vbehne do pruhu, mas problem... Vid moj popis vyssie.


ale 80tka bude minimalna, dialnica je rovna (ako pises), nie velmi pretazena...
Vravim, mne je to jedno, nepotrebujem byt v Presove o 2 minuty skor
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Tomas PO » 05. Nov 2007 12:01

teoretik napísal:
Tomas PO napísal:
teoretik napísal:ked okrem toho oplotenia daju aj minimalnu rychlost na dialnici na 80km/h, maximalna 160tka nebude problem... hoci mne nijako nechyba ;)

Ak ides 160 a auto iduce 80 ti vbehne do pruhu, mas problem... Vid moj popis vyssie.


ale 80tka bude minimalna, dialnica je rovna (ako pises), nie velmi pretazena...
Vravim, mne je to jedno, nepotrebujem byt v Presove o 2 minuty skor

Trosku irrelevatne hovoris... Jasne, ze prist o 2 minuty je zbytocnost, nestoji to zato. Hovorim ale o teoretickej moznosti zvysenia rychlosti. Vtedy by ani minimalna 80-ka nepomohla.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod i15 » 05. Nov 2007 12:03

Tomas PO napísal:
teoretik napísal:
Tomas PO napísal:
teoretik napísal:ked okrem toho oplotenia daju aj minimalnu rychlost na dialnici na 80km/h, maximalna 160tka nebude problem... hoci mne nijako nechyba ;)

Ak ides 160 a auto iduce 80 ti vbehne do pruhu, mas problem... Vid moj popis vyssie.


ale 80tka bude minimalna, dialnica je rovna (ako pises), nie velmi pretazena...
Vravim, mne je to jedno, nepotrebujem byt v Presove o 2 minuty skor

Trosku irrelevatne hovoris... Jasne, ze prist o 2 minuty je zbytocnost, nestoji to zato. Hovorim ale o teoretickej moznosti zvysenia rychlosti. Vtedy by ani minimalna 80-ka nepomohla.


tak si pockame na 3+3 pruhy :P
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Tomas PO » 05. Nov 2007 12:05

teoretik napísal:
Tomas PO napísal:
teoretik napísal:
Tomas PO napísal:
teoretik napísal:ked okrem toho oplotenia daju aj minimalnu rychlost na dialnici na 80km/h, maximalna 160tka nebude problem... hoci mne nijako nechyba ;)

Ak ides 160 a auto iduce 80 ti vbehne do pruhu, mas problem... Vid moj popis vyssie.


ale 80tka bude minimalna, dialnica je rovna (ako pises), nie velmi pretazena...
Vravim, mne je to jedno, nepotrebujem byt v Presove o 2 minuty skor

Trosku irrelevatne hovoris... Jasne, ze prist o 2 minuty je zbytocnost, nestoji to zato. Hovorim ale o teoretickej moznosti zvysenia rychlosti. Vtedy by ani minimalna 80-ka nepomohla.


tak si pockame na 3+3 pruhy :P

Tak to je uplna zbytocnost na tomto useku na najblizsich 5, mozno aj 10-15 rokov.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Dialniciar » 05. Nov 2007 13:22

Z článku http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8361 :

"Kabíny majú povrchové lakovanie UV odolným lakom, z ktorého sa dajú odstrániť grafity."

A tak treba aj postupovať, "vedecky", s inštaláciou oplotení. A ďakujem MH, ktorého príspevok som si tu všimol až teraz:

MH napísal:Na D2 sa teraz dáva opletenie s väčšími okami - pre človeka na plot je to nepoužiteľné ale zver to zadrží.


A fakt, že dnes budované úseky budú bez oplotení sa síce nezmení, ale pozitívna správa je, že Kaliňák chce na D rýchlosť 160 km/h a Vážny sa tomu prispôsobuje a investuje sa do plotov.

To ostatné je nepodstatné. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Majkl » 06. Nov 2007 14:36

Je dolezite stavat nove oplotenia, ale dolezite je ich aj udrzat v stave na co sluzia t.j. ochrana proti vniku zveri na dialnicu.

Inak som zvedavy, ci sa opravi nedavno postavene oplotenie za Malackami, ktore bolo zdemolovane pri vyrube stromov pre Priemyselny park. :evil: Kto to ma vobec opravit? Ten, co to zdemoloval alebo SSUD?
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod konstrukt » 07. Nov 2007 10:43

Majkl napísal:Je dolezite stavat nove oplotenia, ale dolezite je ich aj udrzat v stave na co sluzia t.j. ochrana proti vniku zveri na dialnicu.

Inak som zvedavy, ci sa opravi nedavno postavene oplotenie za Malackami, ktore bolo zdemolovane pri vyrube stromov pre Priemyselny park. :evil: Kto to ma vobec opravit? Ten, co to zdemoloval alebo SSUD?
Mal by to opraviť ten, kto zdemoloval plot, takže ten kto vyruboval stromy. Ak tak nespraví dobrovoľne, , môže SSUD túto opravu vymáhať súdnou cestou.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 07. Nov 2007 10:59

doprastavak napísal:
Majkl napísal:Je dolezite stavat nove oplotenia, ale dolezite je ich aj udrzat v stave na co sluzia t.j. ochrana proti vniku zveri na dialnicu.

Inak som zvedavy, ci sa opravi nedavno postavene oplotenie za Malackami, ktore bolo zdemolovane pri vyrube stromov pre Priemyselny park. :evil: Kto to ma vobec opravit? Ten, co to zdemoloval alebo SSUD?
Mal by to opraviť ten, kto zdemoloval plot, takže ten kto vyruboval stromy. Ak tak nespraví dobrovoľne, , môže SSUD túto opravu vymáhať súdnou cestou.


To by ale na to musel byť zároveň dôkaz. Ak taký Majkl máš, posuň ho NDS. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Majkl » 08. Nov 2007 11:07

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:
Majkl napísal:Je dolezite stavat nove oplotenia, ale dolezite je ich aj udrzat v stave na co sluzia t.j. ochrana proti vniku zveri na dialnicu.

Inak som zvedavy, ci sa opravi nedavno postavene oplotenie za Malackami, ktore bolo zdemolovane pri vyrube stromov pre Priemyselny park. :evil: Kto to ma vobec opravit? Ten, co to zdemoloval alebo SSUD?
Mal by to opraviť ten, kto zdemoloval plot, takže ten kto vyruboval stromy. Ak tak nespraví dobrovoľne, , môže SSUD túto opravu vymáhať súdnou cestou.


To by ale na to musel byť zároveň dôkaz. Ak taký Majkl máš, posuň ho NDS. :idea:


Ja som pri tych vyruboch neasistoval, ale je logicke, ze to poskodenie bolo sposobene pri vyruboch. Predtym bolo oplotenie v poriadku.
Maximalne mozem urobit par fotiek, aby ste to mohli posudit aj ostani. :wink:
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 754
Obrázky: 1291
Založený: 03. Máj 2005 08:20

Odoslaťod LubosG » 17. Nov 2007 11:49

Troška irónie, čo tak pustiť do oplotenia 20 000 V? Pre istotu dáme aj výstražnú tabuľku :lol:

Vážne, už tu bolo spomínané riešenie náteru nejakých kabín UV lakom, niečo by sa malo vymyslieť aj pri oploteniach diaľnic, určite sú veľmi potrebné, no ak ich skutočne niekto za každým ukradne či poškodí, čo sa s tým dá robiť??
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod Dialniciar » 17. Nov 2007 12:18

Ľuboš Gerža napísal:Troška irónie, čo tak pustiť do oplotenia 20 000 V? Pre istotu dáme aj výstražnú tabuľku :lol:

Vážne, už tu bolo spomínané riešenie náteru nejakých kabín UV lakom, niečo by sa malo vymyslieť aj pri oploteniach diaľnic, určite sú veľmi potrebné, no ak ich skutočne niekto za každým ukradne či poškodí, čo sa s tým dá robiť??


Oplotenie na diaľnici D2 sa neukradlo ani raz. Len sa neudržiavalo sa zničil ho (ne)čas. Zároveň to bude diaľnica D2, ktorá na konci r. 2008 bude úplne celá oplotená a nemal by byť problém tam zaviesť MPR 160 km/h spolu s prijatím nového cestného zákona. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod kvalitná dialnica » 17. Nov 2007 15:58

Ja fakt neviem kto tu šíri, že sa kradne oplotenie z dialníc. Aj keby ho niekto ukradol, bolo by veľmi poškodené až nepoužiteľné.
_________________
Obrázok používateľa
kvalitná dialnica
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 452
Založený: 28. Feb 2007 17:18
Bydlisko: KE,BJ

Odoslaťod LubosG » 17. Nov 2007 16:45

Niekto tu spomínal, že oplotenie z diaľnic častokrát končí v záhradách rodinných domov.
D1 NM
Obrázok používateľa
LubosG
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 87
Založený: 13. Jan 2007 18:16
Bydlisko: BpJ/NM

Odoslaťod Dialniciar » 17. Nov 2007 16:49

Ľuboš Gerža napísal:Niekto tu spomínal, že oplotenie z diaľnic častokrát končí v záhradách rodinných domov.


doprastavák. My na to máme rozdielny názor, resp. ide o niekoľko prípadov z tatranskej D1.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod zahradnik » 18. Nov 2007 20:27

pridavam do fotogalerie vzor pletiva (vo fotogalerii http://www.dialnice.info/album_personal.php?user_id=239 je pouzitie tohto pletiva na obchvate Zvolena)
.
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=3192
.
.
Uzlové pletivo pre svoju charakteristickú skladbu oka (oká sa zväčšujú
smerom dohora) slúži ako zábrana pre malú aj vysokú zver. Vyznačuje sa
ľahkou skladovateľnosťou a montážou. Spoľahlivo kopíruje terén a preto je
jeho použitie vhodné aj v horských terénoch.
.
Používa sa hlavne na oplotenie lesných porastov a škôlok, pasienkov, poľnohospodárskych, lesných a poľovníckych objektov. Pre svoje výhody sa používa aj pri oplotení diaľnic.
.
Uzlové pletivo sa štandardne vyrába z pozinkovaných drôtov priemeru 2,0 / 2,8 mm, na objednávku je možné pletivo vyrobiť aj s priemerom drôtu 2,2 / 3,1 mm alebo 1,6 / 2,0 mm.
Dĺžka rolky je 50 m.
.
Po dohode je možné vyrobiť pletivo aj inej výšky, prípadne zmeniť počet vodorovných drôtov. Alternatívne je možné vyrobiť pletivo aj s rozostupom zvislých drôtov 30cm.
.
Dalej uvadzam standardny rozostup drotov tohto pletiva pri vyske 200cm, samozrejme, ze je mozne zmenit pocet vodorovnych drotov, a v urcitych pripadoch aj skladbu velkosti oka.
.
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=3193.
.
Tento standard ma velkost oka 4x5cm, 9x10cm, 2x15cm, 3x20cm... Je mozne spravit aj pletivo huste, ktore ma odspodu oka 12x5cm, 5x10cm, 2x15cm, 3x20cm. V pripade poziadavok sa da spravit aj pletivo s vyskou 220cm, co uz ale pre dialnice predpokladam, asi nema velky vyznam zvysovat oplotenie. Nizsie pletivo tiez asi nedoporucujem
.
Druhy typ pletiva, podobny, je zvarane pletivo, je rozdiel iba v technologii spracovania, toto pletivo je zo zvaranych drotov (nie zapletanych), schemu tohto pletiva sem pridam neskor...
.
.
.
Klasicke pletivo, ako ho pozname, štvorhranné ( http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=3194 ) ci uz iba pozinkovane alebo poplastovane, sa na dialnicu a cesty nepouziva, resp. velmi velmi ojedinele... nakolko tazsie kopiruje teren, je tazsie, musi sa pracnejsie šponovat (napinat) a pod... (a rozhoduje asi aj cena)
.
.
Trosku som pouzil komercne info, ak sa to adminovi nebude zdat, nech to upravi do "neziskovej" podoby :)
Obrázok používateľa
zahradnik
diskutujúci
 
Príspevky: 59
Obrázky: 15
Založený: 11. Feb 2006 22:28
Bydlisko: okres Nitra

Odoslaťod sergej » 25. Nov 2007 00:56

Neviem, či sa to už spomínalo, ale na úseku Vrtižer - ZA sa teraz buduje kompletné oplotenie...
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod Dialniciar » 25. Nov 2007 12:36

Sergej napísal:Neviem, či sa to už spomínalo, ale na úseku Vrtižer - ZA sa teraz buduje kompletné oplotenie...


Minister Vážny má za svoj cieľ dobudovať na celej D1 a D2 oplotenia diaľnic do r. 2010. Pôjde na to 3,5 mil. SKK. D2 už je prakticky hotová.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Rio13.zm » 25. Nov 2007 20:53

to je len dobre :) a Rky ?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 61 hostí.