Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 20. Feb 2017 23:44

Tomas PO napísal:nema sa modra pouzivat len na rezidencne parkovanie?

Podľa dohovoru sa môžu ("môžu" tri krát podčarknuté, nejde o povinnosť) modrou farbou vyznačovať miesta, kde je státie síce povolené, ale iba za určitých podmienok. To síce zahŕňa aj "rezidenčné" parkovanie, ale tiež platené, časovo obmedzené, vyhradené atď. Podľa vyhlášky 9/2009 sa modrou farbou môžu vyznačiť miesta s "plateným alebo regulovaným" státím, čo znamená presne to isté, čo hovorí dohovor. S malou poznámkou, že "platené" tiež spadá pod "regulované", takže to slovo je tam zbytočné, iba to akosi vyplynulo z existencie dvoch rôznych značiek.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 20. Feb 2017 23:51

Ike napísal:
StVO napísal:
Ike napísal:Neotvorili, ale značky sú už osadené.

Je ich tam viac ako stromov v lese, ale furt to niekomu nestačí. Ešte pribudnú portálové značky :shock:

Za tie značky, hlavne dočasné, by mal niekto naozaj visieť. Išiel som tadiaľ 3x v noci a 3x mi šlo oproti auto. Neviem, či som bol v protismere ja, alebo to auto. Úplné zlo.

S tým kandelábrom absolútny súhlas. Tomu, čo sa Ti tam stalo, sa vôbec nečudujem, tam je problém sa zorientovať aj cez deň, nieto v noci. Je jedno, kto bol vlastne v protismere, vinníkom je tretia strana. Katastrofa na kvadrát. Že tam ešte nikto nezahučal je len preto, že všetci jazdia 20-kou.

Portály už cca týždeň stoja, čoskoro na ne prídu strašné obludy :?
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 22. Feb 2017 08:32

StVO napísal:Protokol je záväzný len pre krajiny, ktoré ho podpísali, pre ostatné platí pôvodný text dohovoru.


Iste, pretoze bol pripraveny EHK OSN, rovnako ako samotna europska dohoda, ku ktorej je pripojeny a ktora menila dohovor. A plati takmer v celej Europe.

Farby: oranzova sa pouziva aj vo Svajciarsku, v Madarsku sa zlta pouziva na cyklokomunikacie, v UK sa pouziva aj cervena na zakazy parkovania. Zelena u nas je ulet, to beriem, ale to skor praktickym veciam ako viditelnost a trvacnost ako kvoli nejakemu teoretickemu rozporu s dohovorom.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 22. Feb 2017 08:43

Zelená zmizne v novej vyhláške
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 23. Feb 2017 21:32

nemate nejake nove info ohladom vzorovych listov 6, TP k dialnicnemu znaceniu, pripadne spomonanej novej vyhlaske. a co preznacenie cestnej siete a dialnic?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2017 00:26

Hank napísal:
StVO napísal:Protokol je záväzný len pre krajiny, ktoré ho podpísali, pre ostatné platí pôvodný text dohovoru.

Iste, pretoze bol pripraveny EHK OSN, rovnako ako samotna europska dohoda, ku ktorej je pripojeny a ktora menila dohovor. A plati takmer v celej Europe.

Dal som si teraz tú námahu, že som to spočítal a vyšlo mi, že z 27 členských krajín EÚ len 14 podpísalo aj Protokol, čo je len o chlp nad polovicou. A z toho ešte 4 krajiny majú deklarovanú výhradu k farebnosti...

Hank napísal:Farby: oranzova sa pouziva aj vo Svajciarsku, v Madarsku sa zlta pouziva na cyklokomunikacie, v UK sa pouziva aj cervena na zakazy parkovania. Zelena u nas je ulet, to beriem, ale to skor praktickym veciam ako viditelnost a trvacnost ako kvoli nejakemu teoretickemu rozporu s dohovorom.

Švajčiari majú, ak sa nemýlim, deklarovanú výhradu k farebnosti čiar, to ostatné je divné, ale fakt je, že v mnohých krajinách sa, podľa mojich znalostí, dodržiavanie farebnosti čiar podľa dohovoru zjavne berie vcelku športovo, bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú výhradu. To sa týka aj Slovenska.

Čo sa týka zelených čiar, to je úplne zle - zelená je vo všeobecnosti slabo viditeľná časť spektra, navyše naše oči ju okrem toho prirodzene filtrujú, keďže zeleného je okolo nás priveľa. Nie je žiadna náhoda, že vojaci preferujú zelené uniformy (a v púšti zase žlté). Tým skôr je zlá akákoľvek tmavá farba na tmavej vozovke. Ale to sa do veľkej miery týka aj oranžovej farby, ktorá je tiež tmavá. Kto neverí, nech si ide v noci zajazdiť na D1 do Trnavy, najlepšie za dažďa. Ak by sme mali všade vozovky s cementobetónovými krytmi, tak by to nevadilo, CB vozovka je svetlá, ale to nie je prípad Slovenska. Pričom dočasné čiary sú omnoho kritickejšie ako trvalé (užšie pruhy, zväčša v stiesnených priestoroch stavenísk, oblúky s malými polomermi, všeobecná nefamiliárnosť väčšiny vodičov s organizáciou dopravy atď.), takže by mali byť práve čo najviac viditeľné - prinajmenšom tak ako pôvodné biele značenie, ale najlepšie ešte viac. No a tu prichádza do úvahy len jedna jediná farba - žltá. Naproti tomu čiary pre statickú dopravu resp. jej zákazy, nech sú pre mňa za mňa aj ružové alebo brontopuntičkované, tam výraznosť a viditeľnosť nehrá zásadnú rolu. Resp. nech žiadne také čiary neexistujú, keby bolo len na mne, tak by som ponechal len cikcak čiaru a koniec.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 02. Mar 2017 00:40

Rio13.zm napísal:nemate nejake nove info ohladom vzorovych listov 6, TP k dialnicnemu znaceniu, pripadne spomonanej novej vyhlaske. a co preznacenie cestnej siete a dialnic?

V TP bude namiesto vzoru IS 7a Zlaté Moravce vzor Čierne Kľačany a Nemčiňany;)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 02. Mar 2017 10:42

To aby papaláši potrafili do Mochoviec? :)
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 07. Mar 2017 07:18

Ako je to vlastne s tou vyhláškou? V Dunajskej strede je akoby celé komplet nové dopravné značenie, napr. v smere na Senec je starý font a nové šípky a nový kruháč v Petržalke má zase nový font a niekde nové a niekde staré šípky :shock:
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 07. Mar 2017 08:23

stale sa pripravuje
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 12. Mar 2017 13:09

kazdej novej sprave sa potesime, pripadne aj novym navrhom, znackam a pod. Dakujeme
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 21. Mar 2017 16:36

Tak podla wikipedie tu uz ocividne nejaku novu vyhlasku mame, lebo tam uvedene znacky nesedia so sucasnymi znackami ani omylom.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_do ... _Slovensku

Vie mi niekto povedat, co znamena priama a nepriama referencia pri smerovych sipkach?
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Mar 2017 15:10

Rio13.zm napísal:To aby papaláši potrafili do Mochoviec? :)

Aha, to ma nenapadlo :D Tak tam dajme IS6 bielu a pred názov Mochovce by som umiestnil piktogram hríbu ;)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Mar 2017 15:30

Hank napísal:Vie mi niekto povedat, co znamena priama a nepriama referencia pri smerovych sipkach?

To náhodou viem. Priama referencia odkaz na cestu, ktorá bezprostredne pokračuje za križovatkou. Nepriama referencia je odkaz na vzdialenejšiu cestu, obvykle na diaľnicu, ku ktorej smerujem. Čiže rozdiel medzi tým, že "tu už odbočuješ na diaľnicu" a "tadeto sa dostaneš k diaľnici".

Každopádne, podľa mňa nemá zmysel rozoznávať to, tak ako sa to dnes robí (IS 19a vs. IS 19b a IS 20a vs. IS 20b), pretože logika veci vraví, že keď je tam tá tabuľa samotná, tak už odbočujem na diaľnicu a tam, kde je ešte s inou (modrou, bielou...) tabuľou, je to ešte len smer jazdy k tej diaľnici. A hlavne, pred križovatkou by som mal mať predbežnú značku, z ktorej to musí byť jasné na prvý pohľad - ak je zelená, ide o odbočenie priamo na diaľnicu, ak je modrá (a smer k diaľnici je tam len ako subplocha), nejde o odbočenie na diaľnicu. Ovšem u nás tá predbežná značka po prvé v 90% chýba a po druhé, tam kde už aj je, tak je modrá so zelenými subplochami, ako na hociktorej inej križovatke.

Len pre úplnosť - vyhláška vôbec nič nehovorí o rozdiele IS 19/20 verzia a) versus verzia b) - to, čo spomínam, je len čisto aplikačná prax ustanovená nejakým interným nariadením, že verzia značky s číslom D/R je priama referencia a verzia značky s významovým symbolom je nepriama. Pochybujem, že o tom nejaký vodič - mimo pár policajtov, projektantov a značkárov - vôbec tuší.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Mar 2017 18:49

Ike napísal:Ako je to vlastne s tou vyhláškou? V Dunajskej strede je akoby celé komplet nové dopravné značenie, napr. v smere na Senec je starý font a nové šípky a nový kruháč v Petržalke má zase nový font a niekde nové a niekde staré šípky :shock:

Písmo nemá s vyhláškou nič spoločné, tá v tejto veci odkazuje na technické normy. Aktuálne sú prípustné tak unigrot (ustanovený v STN) ako tern (doplnený cez TNI).

Čo sa týka šípok, ťažko hovoriť o "starých" a "nových". Prax je totiž taká, že každý výrobca si maľuje svoje šípky a odlišnosti medzi nimi sú dosť veľké. V konečnom dôsledku toto platí aj pre používanie starého písma - každý výrobca si ho robí po svojom, lebo jeho počítačová verzia neexistuje - resp. existuje Typotheque Uni Grotesk (https://www.typotheque.com/fonts/uni_grotesk_condensed), čo je písmo veľmi podobné, hoci nie rovnaké, no nemám vedomosť, žeby ho niekto používal (môžem sa mýliť samozrejme).

Napokon, ak si zoberieš vzory vyobrazené vo vyhláške 9/2009, tak na celom Slovensku sotva nájdeš značku, na ktorej by bolo použité úplne rovnaké písmo a rovnaké šípky ako v tých vzoroch ;)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Apr 2017 07:24

StVO napísal:
Hank napísal:
StVO napísal:Protokol je záväzný len pre krajiny, ktoré ho podpísali, pre ostatné platí pôvodný text dohovoru.

Iste, pretoze bol pripraveny EHK OSN, rovnako ako samotna europska dohoda, ku ktorej je pripojeny a ktora menila dohovor. A plati takmer v celej Europe.

Dal som si teraz tú námahu, že som to spočítal a vyšlo mi, že z 27 členských krajín EÚ len 14 podpísalo aj Protokol, čo je len o chlp nad polovicou. A z toho ešte 4 krajiny majú deklarovanú výhradu k farebnosti...


Neviem, co ma EU s dohovorom, ja som hovoril o Europe:
http://www.unece.org/trans/maps/un-tran ... ns-16.html
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Apr 2017 07:27

StVO napísal:Písmo nemá s vyhláškou nič spoločné, tá v tejto veci odkazuje na technické normy. Aktuálne sú prípustné tak unigrot (ustanovený v STN) ako tern (doplnený cez TNI).


Co z toho je odkaz na pismo v norme?
"Podrobnosti o rozmeroch, farbách a presnom vyhotovení dopravných značiek a dopravných zariadení upravujú technické normy."
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 07. Apr 2017 07:39

A k tej priamej/nepriamej referencii - samozrejme, ze o tom nikto netusi, ked to 1. vo vyhlaske to pre vodicov uvedene nie je ako vyznam tej znacky a 2. aj keby bolo, vyzadovat po nich, aby si uvedomovali (vedome) vyznam rozdielu je nezmysel. Co pises ma mozno nejako inziniersko-technicku logiku, ale vodicovi to je na dve veci. Okrem toho ma na tej wikipedii (co tam samozrejme mohol dat hocikto a nic to neznamena) pri referencii zaujalo to, ze na smernikoch su OBA znaky (aj symbol dialnice aj jej cislo), rozdiel v referencii mal byt len v ich poradi, co je uz uplne neprehladne.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 07. Apr 2017 10:33

Na tej wikipedii sú chyby, niektoré značky majú zmenene obrazky
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Tomas PO » 19. Apr 2017 23:17

Nove DZ Uzhhorod na useku D1 Presov-juh - Budimir diskutovane uz aj v reportazi: http://www.tvnoviny.sk/domace/1866516_v ... -preklepom
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravné značenie (DZ) - romanizácia ukrajinskej azbuky

Odoslaťod Brutus » 20. Apr 2017 09:06

Samozrejme nejde o žiadny preklep, je to uvedené správne. Je to tzv. transliterácia alebo transkripcia azbuky do latinskej abecedy podľa oficiálneho systému schváleného ukrajinským parlamentom z roku 2010 a prijatý OSN v roku 2012

http://www.eki.ee/wgrs/rom1_uk.htm
http://www.eki.ee/wgrs/res/res_10_9.htm
https://unstats.un.org/unsd/geoinfo/UNG ... ne_eng.pdf
Uzhhorod je dokonca uvedený ako príklad v tabuľke k písmenu "U" na strane 6

Sami Ukrajinci si to želajú písať takto.
https://www.google.sk/maps/@48.6463802, ... authuser=0
To isté platí o Bulharsku, ktoré je aj členom EÚ - žiadne mäkčene.

Ten článok len svedčí o "odbornej" práci našich novinárov, ktorí nie sú schopní si nič poriadne naštudovať a zamestnávajú blbosťami štátne orgány. Stačí len, že kvôli tejto blbosti otravovali až 3 inštitúcie (MD, NDS, MV PPZ) a od každej potrebujú kvalifikované stanovisko. A pri tom všetko sa to dá ľahko vyhľadať na internete. Inak o niečom svedčí aj "kvalifikovaná" odpoveď "odborníkov" z NDS.
Obrázok používateľa
Brutus
nováčik
 
Príspevky: 9
Založený: 02. Dec 2016 13:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 20. Apr 2017 13:56

prepacte, ale v TV Narkoza a TV Hnoj novinari nepracuju, tam sa ludia iba hraju na novinarov
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Dopravné značenie - Latinizácia ukrajinskej azbuky → Latinka

Odoslaťod KN.SK » 20. Apr 2017 21:22

Brutus napísal:••• Je to tzv. transliterácia alebo transkripcia azbuky do latinskej abecedy podľa oficiálneho systému schváleného ukrajinským parlamentom z roku 2010 a prijatý OSN v roku 2012
https://unstats.un.org/unsd/geoinfo/UNG ... ne_eng.pdf
Uzhhorod je dokonca uvedený ako príklad v tabuľke k písmenu "U" na strane 6
Sami Ukrajinci si to želajú písať takto.
•••
Možno prejdú na latinku... :? Kazaština (neslovanská - turkická) prejde na latinku od 2018.
Voľakedy sa prepisovali slovanské jazyky písané rôznymi formami cyriliky i s pomocou č, š, ž a '. Asi je to teraz trendové, čiže prepisovať anglikanizovanou latinkou. I Rusi v posledných rokoch to tak používajú. Možno preto, že baltské jazyky využívajú pre svoje potreby tie tri skôr spomínané litery :wink: . Fínčina používa š, buď ako "š" alebo "tš" (napr. Česká republika - Tšekki tasavalta), i v nórčine sa pred časmi používala v podobných prípadoch. Saamovia (Laponci) žijúci i na území FIN a N používajú č a š. Tieto písmená vrátane ž používajú rôzne ešte živé severoamerické indiánske jazyky. Tieto písmená lingvisti dokonca využívajú na prepis i pri neživých jazykoch dávnovekých ríš, ktoré používali rôzne písmá.
Bieloruština zatiaľ používa pri prepise "mäkčene": https://www.google.sk/maps/@52.267609,24.6969545,13z
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 21. Apr 2017 09:57

To mi pripomenulo, že pred cca 40 rokmi, keď som ako decko bol s rodičmi v Bulharsku, tak tam mali na jednej tabuli napísaný názov rekreačného strediska DRUŽBA a na inej DRUJBA ;-)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 30. Apr 2017 22:03

Hank napísal:
StVO napísal:Písmo nemá s vyhláškou nič spoločné, tá v tejto veci odkazuje na technické normy. Aktuálne sú prípustné tak unigrot (ustanovený v STN) ako tern (doplnený cez TNI).


Co z toho je odkaz na pismo v norme?
"Podrobnosti o rozmeroch, farbách a presnom vyhotovení dopravných značiek a dopravných zariadení upravujú technické normy."

Je to "presné vyhotovenie". Vyhláška nedefinuje a ani v minulosti nedefinovala tvary jednotlivých glyfov písma a už vôbec nie metriku, vždy to definovala norma. To isté platí aj pre významové symboly vyobrazené na značkách - čisto podľa vyhlášky sa nedá značka vyrobiť, resp. dá, ale každý výrobca ten symbol nakreslí potom inak. Na druhej strane, to je aj dnešná realita a nevšimol som si, že by to niekomu extra vadilo...pokiaľ rozoznám, čo je to za symbol, tak mi to ako vodičovi úplne stačí. Pritom v mnohých prípadoch sú rozdiely veľmi výrazné, ale sotva si to niekto naozaj uvedomuje - napríklad značka Prechod pre chodcov (IP 6) sa robí v dvoch dosť odlišných vyhotoveniach: jedno s pandrlákom ako-tak podobným tomu zo značky IP 6 a druhé s pandrlákom zo semafora pre chodcov. Pričom vcelku zábavné je, keď sú použité obe spolu - jedna vedľa vozovky a druhá nad vozovkou (je dosť veľa takých prípadov). Radšej neriešim, načo je tam tá značka 2x (odpoveď: lebo musí).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.