Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IceFox » 02. Máj 2019 15:26

Tú značku (vo všeobecnosti) som nikdy nepochopil. Zmena organizácie - však pozerám po iných značkách a čiarach a vidím - nemusí mi to ešte označovať značka.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 02. Máj 2019 16:34

sorry, nedal som správny link. tento je už správny.
(tá značka na prvom linku, čo som dal, postačuje - výkričník, len ten by tam nemusel byť roky od zmeny. bude tam až pokiaľ "nezhrdzavie".)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 03. Máj 2019 14:19

Tak neviem, ci aj toto je nieco, na co treba upozornovat (ako keby vodic vedel rozoznat rozdiel 10-15 cm v sirke jazdneho pruhu).
Ale odpoved existuje pomerne jednoducha (a sa aj divim, ze to este nikoho nenapadlo) - ak je niekto schopny navrhnut, odsuhlasit, schvalit a vyznacit znacku s obmedzenim v jazdnych pruhov do vysky 4,8 m, nemal by byt problem vyznacit obmedzenie v jazdnych pruhoch napr. do sirky 3/3,2 m.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 20. Máj 2019 12:23

Sebedražie, Trenčiansky kraj, okres Prievidza: I/64 x III/1773 :shock: :shock: :shock:
41967 Dúfam, že to tam už takto nie je.

1020
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod lostrail » 21. Máj 2019 13:45

Myslim, ze nie. Chodievam tadial pomerne casto a znacenie uz ma ten novy font, takze predpokladam, ze este pred volbami 2016, ked Fico platal celu cestu od Handlovej az po Novaky, sa vyriesilo aj toto.
Ale teda neviem, ci je problem, ze chybaju zvodidla, znacka je pokrivena alebo na zlom mieste, pripadne, ze nie je dobre vidno ciaru. Mimochodom, co sa tyka zvodidiel, davali dvojite, cize este bezpecnejsie ako tie papierove na R1 par rokov dozadu.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 4lien » 21. Máj 2019 13:55

No hlavne to umiestnenie znacky - ved ta si doslova pyta aby ju niekto prevalcoval pri odbacani ... mozno prave preto je aj pokrivena :D
4lien
diskutujúci
 
Príspevky: 91
Založený: 13. Máj 2019 19:09
Bydlisko: KE

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod lostrail » 21. Máj 2019 14:00

Nemam foto z useku, ale zo satelitnej snimky vidno, ze minimalne VDZ je v poriadku: https://www.google.com/maps/@48.7376914 ... a=!3m1!1e3
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 21. Máj 2019 20:19

Sú tam alebo boli dve, hľa ZDZ.
1021
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 29. Máj 2019 20:59

pripomienkuje sa, uz by sa to mohlo ukoncit
https://www.ssc.sk/sk/Technicke-predpis ... ovanie.ssc
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 29. Máj 2019 21:53

ta dovodova sprava je super citanie, hlavne pripomienky dopravoprojektu :D to ako keby som cital ractove pripomienky tu z fora, nic v zlom :) a odpovedal StVO alebo expwy.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 11:23

racto napísal:Ja sa celkom teším. Nie len na moje, ale aj na ostatné (nakoľko mojich tam bolo pár).

Tak už to máš k dispozícii :wink:

racto napísal:
StVO napísal:Tvoj názor Ti síce neberiem, ale objektívne je v rozpore s faktami. To zas v typografii ja sa vyznám. Druhá vec je, že v praxi až príliš často vidím Tern použitý s chybou metrikou – čo znamená len toľko, že dotyčný nemá zakúpenú licenciu a používa jednotlivé znaky halabala. Fakt nechápem, prečo má niekto snahu ušetriť pri cene 80 eur na 5 pracovných staníc. Narobí sa s tým jak drevorubač a výsledok žiadna sláva.Treba ale dodať aj to, že aj pri tej chybnej metrike je čitateľnosť, obzvlášť za dažďa, tmy apod. stále neporovnanteľne lepšia ako pri Unigrote (tak ono narrow bold je zhovadilosť sama o sebe). Samozrejme okrem prípadov úplného znehodnotenia brutálnym stlačením či totálne nerovnomerným rozpalom, čo je ale rozpor s normou.

Tak ja neviem, ale ty chodíš asi po inych cestách, iných stavbách, iných projektoch...
Ale to už je jedno, napísal si si normu, dal si to tam, je to schválené, musí sa to rešpektovať.

Tak zase pozor, to nie je tak, že som si ja napísal niečo do normy, ako sa mi zapáčilo. O tom písme sa rozhodovalo niekde na úplne iných úrovniach, trvalo to pekne dlho a vyjadrovalo sa k tomu iks ľudí. Do normy išlo to, na čom sa dosiahol kompromis. Navyše, pokiaľ ide o mňa, tak som nebol práve fanúšikom Ternu (expwy approves :D), keby bolo na mne, šiel by som samozrejme do DIN-ky, ale to neprešlo (z dôvodov nie práve odborných).

Každopádne som ale Tern privítal už len preto, že oproti Unigrotu je to kvalitatívny posun o dve ligy vyššie - čo platí nielen za optimálnych, ale najmä za zlých vizuálnych podmienok (dážď, sneženie apod., príp. kombinovaný s tmou). Obrovský rozdiel je potom u ľudí, ktorý nemajú úplne 100-percentný zrak - čo je vlastne skoro každý po 50-ke. A to nie je nejaký môj subjektívny pocit, ale objektívny fakt zistený tachistoskopickým testovaním.

Aby bolo jasno: Unigrot sám o sebe nie je až taká katastrofa, lenže to by sme ho nesmeli zabíjať fixným používaním tmavého ("tučného") a úzkeho rezu písma. Nehľadiac na to, že toto písmo nebolo moc nastavené na používanie mínusiek (viď napr. všetky unigrotové IS 1 od 2009, kde všetky prvky vizuálne prebíjajú názov exitu).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 11:37

racto napísal:Avšak môj názor nezmeníš, Vidim to v praxi aj na ceste. Pre mňa je R1 NR oveľa viac prehľadnejšia ako D1 Trenčín a okolie.

Základná otázka neznie, či sa Ti značka zdá prehľadnejšia alebo neprehľadnejšia, ale z akej vzdialenosti a ako rýchlo prečítaš a pochopíš obsah tých značiek. Je úplne irelevantné, či sa Ti značka páči/nepáči alebo či sa Ti zdá/nezdá prehľadná alebo či máš radšej modrú alebo zelenú, to sú subjektívne hodnotenia a dopravné značky nie sú finalistky súťaže krásy.

No a ak si odpovieš na vyššie položenú otázku tým, že to objektívne zmeriaš, tak Ti vyjde, že na R1 NR je to vcelku bieda, na D1 TN o dosť lepšie, aj keď od ideálu to má ďaleko. Proste si nahraj tie cesty na palubnú kameru s GPS (za aspoň približne rovnakých svetelných podmienok samozrejme) s objektívom nastaveným na ekvivalentnú ohniskovú vzdialenosť 50 mm, potom nechaj dobrovoľníkov hodnotiť, v ktorom bode sú schopní spoľahlivo prečítať tú značku (musia mať len jeden pokus, na to pozor, ani v aute nemáš šancu sa vrátiť a čítať znova!), zanes si tie hodnoty do náložky nad pasportom a tak zistíš stredné vzdialenosti od portálu v jednom a druhom prípade. Úplne ideálne by bolo, ak by si si tie zábery urobil za dažďa, tam sú tie rozdiely priam až epické.

Inak čo sa týka D1 TN, tamojšie značenie nie je IMHO práve ideálne, lenže nie kvôli písmu, aj keď na niektorých portáloch je zjavne porušená metrika (to už rozoznám aj voľným okom), pričom vo viacerých prípadoch by som mal výhrady aj k dielenskému spracovaniu, resp. montáži, keď v noci resp. za priameho slnečného svetla vznikajú odlesky a najmä nerovnomerné odrazy svetla a výsledkom je degradácia čitateľnosti. Kruciálny je ale problém rozloženia informačných prvkov, keď sa za každú cenu na základe dvoch obrázkov vo vyhláške (a ešte k tomu "vzorov", t.j. nezáväzných vyobrazení) trvalo na tom, že čísla ciest v priamom a odbočujúcom smere majú byť otočené (jedny hore, druhé dole, akú to má logiku kuaboa?). Výsledok je, že cieľové bloky sú na značke rozhádzané a okrem toho rozmery značky zbytočne rastú - koniec koncov, IS 6 vznikla len kvôli tomu, aby IS 3 nerástli do rozmerov astronomických. Od začiatku som s týmto mal problém a poukazoval som na to, že je to zlý nápad, ale kdeže, Račianska si išla svoje. Zaujímavé je, že na niektorých predzvestiach (napr. Beluša) je všetko hore a to je vraj ok. Ale keby bolo všetko dole, tak to už by bolo vraj zle. Chápe niekto, kde je v tom ľubovoľná vnútorne konzistentná logika? No nič, snáď už konečne budú VL 6.1, vrátime sa do roku 2009 a na tieto experimenty sa konečne zabudne.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 31. Máj 2019 11:48

No neviem, môj názor je, že značky by mali korešpondovať s vyobrazením vo vyhláške, keďže vodič musí ovládať iba vyhlášku, nie nejaké normy, vzorové listy a pod. (ktoré ani nemusia byť voľne prístupné). Preto som za čo najrýchlejšiu novelizáciu vyhlášky.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 11:53

Vlados napísal:Bude nahradená táto textová značka za nejakú s piktogramom, čo pochopí aj cudzinec?

Ja mám na túto značku k dispozícii len takú veľkú pílku na železo. Bo tam jednak nikdy žiadna zmena organizácie dopravy nebola (furt idem v rovnakých 2 pruhoch a furt sa mi nejaké vozidlá pripájajú sprava a vôbec ma nezaujíma, či tých pripájacích pruhoch je desať alebo jeden) a keby aj náhodou bola, tak účel uvedenej značky je upozorniť denne jazdiacich vodičov, že sa niečo podstatné zmenilo a majú pozorne sledovať značky. Čiže, maximálna doba, po ktorú má použitie takejto značky zmysel, je možno mesiac (maximálne dva, nech nežeriem). Ale nie 5 rokov.

Vlados napísal:sorry, nedal som správny link. tento je už správny.
(tá značka na prvom linku, čo som dal, postačuje - výkričník, len ten by tam nemusel byť roky od zmeny. bude tam až pokiaľ "nezhrdzavie".)

Táto značka je čistý úlet. Ty snáď spoza volantu rozoznáš, či má jazdný pruh 3,75 alebo 3,50 metra? Ak to nerozoznáš, tak to nepotrebuješ vedieť.

Mimochodom, základná "úplná" šírka jazdného pruhu je práve tých 3,5 metra. Na diaľnici sa z dôvodov komfortu pre vodičov náklaďákov pravý pruh rozširuje o 25 cm - pričom ak sú pruhy len dva, tak sa dávajú obidva na 3,75, nech sú rovnaké. Jáááj, a na Slovensku sa z nejakých nepochopiteľných dôvodov dáva 3,75 aj stredný pruh na 3-pruhu, to som nikdy nepochopil, aký to má zmysel, okrem zámerného zúženia krajnice, aby sa na nej horšie stálo. Vlastne, aby som nezabudol, u nás sa 3,75 dáva aj na obojsmerné cesty., aby sa to viac podobalo na diaľnicu, ľudia mali pocit, že idú príliš pomaly a viac šliapali na plyn. To je z finančných dôvodov: v prípade nehody sa rovno zabijú a ušetria sa tak náklady na zdravotnú starostlivosť :wink:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 11:57

Hank napísal:Tak neviem, ci aj toto je nieco, na co treba upozornovat (ako keby vodic vedel rozoznat rozdiel 10-15 cm v sirke jazdneho pruhu).
Ale odpoved existuje pomerne jednoducha (a sa aj divim, ze to este nikoho nenapadlo) - ak je niekto schopny navrhnut, odsuhlasit, schvalit a vyznacit znacku s obmedzenim v jazdnych pruhov do vysky 4,8 m, nemal by byt problem vyznacit obmedzenie v jazdnych pruhoch napr. do sirky 3/3,2 m.

Keby len 4,8 metra. Najväčší frajeri dokážu umiestniť aj obmedzenie na 5,5 metra:
https://www.google.sk/maps/@48.1121084, ... 312!8i6656
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 31. Máj 2019 12:10

Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 31. Máj 2019 12:20

Rio13.zm napísal:pripomienkuje sa, uz by sa to mohlo ukoncit
https://www.ssc.sk/sk/Technicke-predpis ... ovanie.ssc


To by mal byt praveze len zaciatok.
Ze bude znacka vyzerat pekne neznamena, ze sa bude aj spravne pouzivat a ze bude mat spravny vyznam.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 12:43

Rio13.zm napísal:ta dovodova sprava je super citanie, hlavne pripomienky dopravoprojektu :D to ako keby som cital ractove pripomienky tu z fora, nic v zlom :) a odpovedal StVO alebo expwy.

:D Jedna značka špeciálne pre Teba.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 12:47

Hank napísal:Mna v tomto neprestis!
https://www.google.sk/maps/@48.8105053, ... 6656?hl=sk

Si lepší. Túto cifru nedá ani Sergej Bubka.
Inak títo Horehronci, to vždy boli riadni chlapi. Tak sa zdá, že aj autiská majú riadne.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 12:56

pa3ck napísal:No neviem, môj názor je, že značky by mali korešpondovať s vyobrazením vo vyhláške, keďže vodič musí ovládať iba vyhlášku, nie nejaké normy, vzorové listy a pod. (ktoré ani nemusia byť voľne prístupné). Preto som za čo najrýchlejšiu novelizáciu vyhlášky.

Mám otázku. Ovládaš rakúsku vyhlášku, nemeckú, holandskú? Ale vieš tam jazdiť, však? Teda vlastne... prednosť v jazde majú inak ako my. Aj ďalšie veci. Oni to majú dobre (Viedenské dohovory), my zle. Na náš vodičák tam smieš jazdiť na základe Viedenského dohovoru, a to preto, že sa predpokladá, že naše predpisy sú tiež kompatibilné s dohovormi. Takže som za čo najrýchlejšie úplné nahradenie (nie novelizáciu) vyhlášky aj zákona, z gruntu.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 31. Máj 2019 13:06

Hank napísal:
Rio13.zm napísal:pripomienkuje sa, uz by sa to mohlo ukoncit
https://www.ssc.sk/sk/Technicke-predpis ... ovanie.ssc

To by mal byt praveze len zaciatok.
Ze bude znacka vyzerat pekne neznamena, ze sa bude aj spravne pouzivat a ze bude mat spravny vyznam.

Asi tak, toto podpisujem.

Akurát, že v tejto republike je evidentne obrovský problém prijať vyhlášku, ktorá by nebola v rozpore aspoň sama so sebou, keď už je v rozpore so všetkým ostatným. A to som sa ešte nedostal k zásadám.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 31. Máj 2019 14:02

StVO napísal:Keby len 4,8 metra. Najväčší frajeri dokážu umiestniť aj obmedzenie na 5,5 metra:

Tak to dáme pred každé priecestie s elektrifikovanou traťou, nie? :wink: Tam je základná výška trolejového vedenia zhruba tých 5,5 m. Mínus nejaká bezpečnostná rezerva a bol by v tom čert, aby to niekto neodsúhlasil :lol:
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 31. Máj 2019 16:12

StVO napísal:Takže som za čo najrýchlejšie úplné nahradenie (nie novelizáciu) vyhlášky aj zákona, z gruntu.


Presne tak, a zašiel by som ešte ďalej: podľa mňa EÚ už mala dávno kompletne zharmonizovať vyhlášky aj dopravné značenie. A takisto obmedziť používanie doplnkových značiek v miestnom jazyku, aspoň na hlavných ťahoch. Veľká väčšina z nich nepodáva informáciu, ktorá by sa nedala zobraziť piktogramom.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 31. Máj 2019 17:26

Kvík, pripájam sa k tejto výzve
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 31. Máj 2019 17:28

Peter_CA napísal:
StVO napísal:Keby len 4,8 metra. Najväčší frajeri dokážu umiestniť aj obmedzenie na 5,5 metra:

Tak to dáme pred každé priecestie s elektrifikovanou traťou, nie? :wink: Tam je základná výška trolejového vedenia zhruba tých 5,5 m. Mínus nejaká bezpečnostná rezerva a bol by v tom čert, aby to niekto neodsúhlasil :lol:

Takéto značky sú relatívne bežné
https://maps.app.goo.gl/vSjBxhXdUabwzzz79
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 17 hostí.