Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Tomas PO » 15. Apr 2020 21:41

sendvo napísal:ked uz sme pri tych priecestiach tu mate pekny priklad z ceska na ktory som nahodou natrafil :)
https://www.youtube.com/watch?v=aZOaAtNMq6o

svetlena signalizacia a biele svetlo tu uz bolo pekne vysvetlene, dakujem za to. opytam sa ale na ZDZ. nemala by podla novej vyhlasky byt dodatkova tabula 5m priamo v spodnej znacke? a jeden pruh zaroven oznacuje 80m, co sa teda neguje nie?
a este jedna otazka k VL - podla coho sa teraz maju projektanti riadit od 1.4, ked nie su este nove VL?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 15. Apr 2020 21:46

sendvo napísal:ked uz sme pri tych priecestiach tu mate pekny priklad z ceska na ktory som nahodou natrafil :)
https://www.youtube.com/watch?v=aZOaAtNMq6o


Parada, nas vzor.

Nieco podobne - najdlhsie zeleznicne priecestie, ktore poznam
44407

Alebo co tak vitaz sutaze o naj dodatkovu tabulku?
44406

Pripadne vitaz o naj blbca, ktoremu nestaci, ze ma doslova napisane vo vyhlaske ako sa vsade na svete oznacuje predbezna znacka k stopke
44408

Tu mi nieco vravi, ze basnik asi nechcel vyhradit parkovisko pre vsetkych okrem motorky (bacha na to, sajdka tam zaparkovat moze!) a bicykla...
44409

A moj osobny favorit - kto uz videl zakazat odbocenie a vjazd do vytahu??
Este ze nie je obmedzena sirka, to som si vydychol. Len si tak predstavujem tu zapeklitu situaciu, ked sa kvoli chybajucej znacke - a teda nedostatocnej a neuplnej informacii pre vodica - natrepem dovnutra so sirsim autom ako je ten vytah... Moze sa vobec vo vytahu cuvat a otacat? Znacka tam ziadna nie je, v zakone tiez o vytahu nic, hmm...
44405
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 15. Apr 2020 22:02

Tomas PO napísal:podla coho sa teraz maju projektanti riadit od 1.4, ked nie su este nove VL?

Podľa VL 6.1 schválená verzia 9/2019. Je tam veľa značiek, ktoré korešpondujú s novou vyhláškou.

Inak toto je celkom zaujímavá anomália ako zrazu vydaním novej vyhlášky 30/2020 chýba projektantom zrazu všetko, ale keď v roku 2009 vyšla vyhláška 9/2009 nebolo okrem obrázkov vo vyhláške vôbec nič. Nikto nepindal, nikto sa nesťažoval, nemenila sa ani STN a neexistovali žiadne vzorové listy. Teraz je tu STN 018020 schválená 2018, VL 6.1 schválená 9/2019 a celé zastrešené novou vyhláškou a projektanti sa čudujú ako majú projektovať. :roll:
Iste chýbajú tam niektoré značky a niektoré majú trochu odlišnú grafiku - proste v schvaľovacom procese sa veci ešte menia, ale dá sa podľa toho veselo projektovať a vyrábať. Fakt sa mi nad touto iróniou rozum zastavuje.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Čavo » 16. Apr 2020 05:53

cPalo napísal:Čo sa týka toho mosta, tá čiara je tam namieste, aj keď je navyše, ale autá zastavujú na ňom v rámci premávky, takže sa ti môže stáť, že tam zastavíš a vykladáš náklad.

Už vám tu nebudem spamovať ;)

Ak sa nemýlim, sú definované dva pojmy. „zastavenie“ a „zastavenie vozidla“. Dúfam, že si to dobre pamätám.
zastavenie - keď vodič zastane z vlastnej vôle (nástup/výstup, nakladanie/vykladanie)
zastavenie vozidla - keď ťa prinútia okolnosti v doprave (porucha na vozidle, neprejazdná cesta, zápcha, značka STOP a pod.)
To prvé môže obmedziť značenie. To druhé sa značením obmedziť nedá (bola by to riadna hlúposť). státie je vlastne zastavenie, ale na dlhší čas ako na činnosť definovanú pre zastavenie.
čavo

To čo píšem, sú moje názory, alebo informácie, ktoré mám. Budem rád, ak si žiadne moje slová nikto nebude brať osobne.
Čavo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 541
Obrázky: 1
Založený: 07. Feb 2005 14:19
Bydlisko: Nitra

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod cPalo » 16. Apr 2020 16:56

expwy napísal:
cPalo napísal:Čo sa týka toho mosta, tá čiara je tam namieste, aj keď je navyše, ale autá zastavujú na ňom v rámci premávky, takže sa ti môže stáť, že tam zastavíš a vykladáš náklad.

To by sa ti stať nemalo, že tam vykladáš náklad a zo zákona je na moste zakázané zastaviť. Princíp je taký, že všeobecné pravidlá cestnej premávky sa značkami nevyznačujú. To by za každým pripojením na diaľnicou mohla byť značka 253-130. Vieš si predstaviť, že na všetkých týchto miestach by sa začali osádzať značky alebo po starom maľovať žlté čiary?

Asi sa nechápeme, tam je hneď základná škola a v "rannej špičke" tam autá zastavujú kvôli vyloženiu detí a kolóna stojí až na moste. Keďže je to v meste (bytovky, stromy...) tak ti nemusí dôjsť že si na moste a vyložíš dieťa. Takže je tá čiara podľa mňa na mieste. Len toľko.
Čavo napísal:
cPalo napísal:Čo sa týka toho mosta, tá čiara je tam namieste, aj keď je navyše, ale autá zastavujú na ňom v rámci premávky, takže sa ti môže stáť, že tam zastavíš a vykladáš náklad.

Už vám tu nebudem spamovať ;)

Ak sa nemýlim, sú definované dva pojmy. „zastavenie“ a „zastavenie vozidla“. Dúfam, že si to dobre pamätám.
zastavenie - keď vodič zastane z vlastnej vôle (nástup/výstup, nakladanie/vykladanie)
zastavenie vozidla - keď ťa prinútia okolnosti v doprave (porucha na vozidle, neprejazdná cesta, zápcha, značka STOP a pod.)
To prvé môže obmedziť značenie. To druhé sa značením obmedziť nedá (bola by to riadna hlúposť). státie je vlastne zastavenie, ale na dlhší čas ako na činnosť definovanú pre zastavenie.

áno, ja hovorím o zastavením kvôli premávke a následne o vykladaní detí a to už pokutujú ;)
a tá čiara ti pomôže aby si sa nepomýlil, aj keď je pravda, že to bola zväčšia výhovorka
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod capacity_TN » 19. Apr 2020 19:57

Niečo na podobnú nôtu: Pozor, pozor, pozor, výjazd vozidiel polície!
44441

expwy napísal:Tak pridám tiež 1 nový skvost:
44379
POZOR!
výstražná značka práca na ceste
Text na ceste sa pracuje.

Niet čo dodať!
capacity_TN
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 8
Založený: 03. Jún 2019 12:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 26. Apr 2020 00:48

Hank napísal:
A moj osobny favorit - kto uz videl zakazat odbocenie a vjazd do vytahu??
Este ze nie je obmedzena sirka, to som si vydychol. Len si tak predstavujem tu zapeklitu situaciu, ked sa kvoli chybajucej znacke - a teda nedostatocnej a neuplnej informacii pre vodica - natrepem dovnutra so sirsim autom ako je ten vytah... Moze sa vobec vo vytahu cuvat a otacat? Znacka tam ziadna nie je, v zakone tiez o vytahu nic, hmm...
44405


Takže s 16 m súpravou ťahač + náves môžem v pohodičke, nie?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 26. Apr 2020 01:02

IceFox napísal:Toto je tiež úžasné
https://www.google.sk/maps/@49.4395222, ... 6656?hl=sk
Existovala niekedy vôbec taká výstražná značka (nehodový úsek) alebo ide o ľudovú tvorbu?

A môj favorit (osobne som ho nazval "krikľavé peklíčko kvôli shikanzenu"):

https://www.google.sk/maps/@49.377512,1 ... 6656?hl=sk
fuh, skoro som si to nevšimol.

*O pár metrov ďalej*

https://www.google.sk/maps/@49.377578,1 ... 6656?hl=sk
Pozor aby si nechytil tú bagetu, ktorá jazdí každé 2 hodiny!

*O pár metrov ďalej*

https://www.google.sk/maps/@49.3776343, ... 6656?hl=sk
Už sa to blíži, a navheje to ešte aj "ostrá" zákruta.

*O pár metrov ďalej

https://www.google.sk/maps/@49.3777554, ... 6656?hl=sk
Aby sme nezabudli na tú zákrutu.
---
Asi si viete domyslieť ako úžasne sa tadiaľ chodí večer, keď mi tie reflexné značky idú vypáliť očné sietnice.


To isté na Orávke. Priemerná rýchlosť 11 km/h, právom prívlastok najpomalšej železničnej trate na Slovensku a značky podobné :D
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 26. Apr 2020 01:10

expwy napísal:
Tomas PO napísal:podla coho sa teraz maju projektanti riadit od 1.4, ked nie su este nove VL?

Podľa VL 6.1 schválená verzia 9/2019. Je tam veľa značiek, ktoré korešpondujú s novou vyhláškou.

Inak toto je celkom zaujímavá anomália ako zrazu vydaním novej vyhlášky 30/2020 chýba projektantom zrazu všetko, ale keď v roku 2009 vyšla vyhláška 9/2009 nebolo okrem obrázkov vo vyhláške vôbec nič. Nikto nepindal, nikto sa nesťažoval, nemenila sa ani STN a neexistovali žiadne vzorové listy. Teraz je tu STN 018020 schválená 2018, VL 6.1 schválená 9/2019 a celé zastrešené novou vyhláškou a projektanti sa čudujú ako majú projektovať. :roll:
Iste chýbajú tam niektoré značky a niektoré majú trochu odlišnú grafiku - proste v schvaľovacom procese sa veci ešte menia, ale dá sa podľa toho veselo projektovať a vyrábať. Fakt sa mi nad touto iróniou rozum zastavuje.


Žiaľ, mal som možnosť sa rozprávať s projektantmi DZ o novej vyhláške. Ako to vystihnúť. Ehm... mám 89 ročnú babku. Samozrejme sa s ňou mám o čom rozprávať, ale keby som nemal, môžem riešiť napríklad zapojenie malopodnikovej siete s intranetom, alebo zriadenie databázového servera, prípadne nové trendy v programovaní v programovacom jazyku PHP alebo Python. Rozumela by mi asi tak, ako tí projektanti. Ultimátna odpoveď na všetko "takto sa to vždy používalo".

A ak do tohto koktejlu zamiešate policajtov, tak veci, ktoré postujete, sú úplne prirodzená vec.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 26. Apr 2020 18:08

dnes som si v novom meste nad vahom vsimol dalsieho pekneho kandidata na najdebilnejsiu dodatkovu tabulku. alebo ako vyznacit zakaz odbocenia do pesej zony :)
https://www.google.at/maps/@48.7603178, ... 312!8i6656

inak novy kruhovy objazd na vjazde do noveho mesta nad vahom tiez dobre znackove peklicko. najlepsie bolo ked ho stavali tak ked uz boli osadene nove znacky, ktore boli identicke s prenosnymi ale boli preciarknute. takto boli vedla seba dve uplne identicke znacky akurat jedna bola preciarknuta :D okrem toho uz sa zosuchala cierna farba z povodneho znacenia tak je to tam teraz vsade pekne vysrafovane. neviem preco sa u nas nenosi zbrusenie stareho znacenia iba sa to vzdy zamaze ciernou farbou a po mesiaci je stare znacenie naspat

ale aby som nebol taky negativny tak som si vsimol aj pozitivnu zmenu. predstavte si, neuverite ale na vyjazde zilina zapad zmazali z cesty tie pismena CA oznacujuce cadcu. ale ZA v pravom pruhu ostalo takze iba taka polovicna zmena :) zaujimalo by ma kto a preco za akych myslienkovych pochodov to dal zmazat.
https://www.google.at/maps/@49.2434818, ... 312!8i6656
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 27. Apr 2020 08:10

Ja som si včera na D1 všimol značku "Green Lane".

:D :D :D

ok, 365/6 dní v roku kedy tu jazdí asi najväčší podiel neslovensky hovoriacich vodičov dávame všetky značky výlučne v slovenčine, čím sme asi jediná krajina, pretože značky po anglicky sú minimálne po celom Balkáne.
A dnes, kedy je na cestách iba zlomok neslovensky hovoriacich vodičov aj to profesionálnych vodičov nákladnej dopravy dáme značku green lane, ktorá navyše nie je ani v zákone a ani vo vyhláške. Keby bola aspoň na ceste vysvetlená.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 27. Apr 2020 13:11

A cestou od Malaciek si si nevsimol tu peknu postupnost znaciek s dodatkovymi tabulkami, ze green lane bude o 3000 m. O 3000 m znacka green lane bude o 7000 m. O 7000 m znacka green lane bude o 3000 m.

A k tomu, co si pisal vyssie, sa mi len ziada dodat, ze za posledne roky sa u nas dost rozmohli v dopravnom znaceni vselijake prejavy poruch autistickeho spektra a s ucinnostou novej vyhlasky to zjavne zosilnelo.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 27. Apr 2020 14:32

rozmohli v dopravnom znaceni vselijake prejavy poruch autistickeho spektra


Dnes na obed som videl smerovu znacku IS18a v BA na Gagarinovej tesne pod estakadou Senecka-Mierova https://goo.gl/maps/4JqUwMYzJ2kfb83Y8, na znacke zobrazene:
cesta c. 18 (!!!) / Komárno a Dunajská Streda + kilometrová vzdialenosť. Ešte pred týždňom tam nebola, asi tajná snaha "***" o presun Strečna na juh Slovenska, alebo niekto pochopil kód značky ako číslo cesty :lol: :lol: :lol:
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 27. Apr 2020 16:03

To stojí za zdokumentovanie.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 27. Apr 2020 17:41

Tu je to aj natrvalo :mrgreen:
44530
KDI Bratislava rulez!
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod aquila » 28. Apr 2020 20:33

Krajski Dopravni Idioti .. nesklamali
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 29. Apr 2020 20:46

LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IceFox » 29. Apr 2020 22:45

Ja len dodám, že úsek Lidl - Makovská zastávka je značkové peklo.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 30. Apr 2020 08:52

Existuje vôbec v pôsobnosti žilinského KDI značka "prechod pre chodcov" bez citrónovo krikľavého rámu?
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 30. Apr 2020 09:49

mna by zaujimalo preco sa pri kazdom krizeni s cestou musi vyznacovat novy cyklochodnik. co prechadza hlavou cloveku ktory toto projektuje a kto to schvaluje..
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 30. Apr 2020 11:43

Žeby sa za križovatkou musela potvrdiť líniová platnosť značky?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

***Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 30. Apr 2020 12:26

A na tom zelenom onom sa, hlavne za vlhka, nepovykacujú a nepodrúzgajú používatelia cestičky??? 1341
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 30. Apr 2020 13:50

Ak sa znacka opakuje za krizovatkou, tak je to samozrejme v poriadku.
Ak je pred krizovatkou este aj znacka o konci cyklocesticky, je to uz podstatne horsie.
A ked su tieto znacky nie pred/za krizovatkou, ale pred/za vjazdom do arealu, to uz je uplne na hlavu.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 04. Máj 2020 19:51

Tak som kukol na vyhlášku 30/2020 Z.z. a priznám sa, že mi nie je jasný rozdiel medzi značkami č. 210 "Prikázaný smer jazdy" a 211 "Prikázaný smer odbočenia". Vie mi to niekto vysvetliť?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 04. Máj 2020 21:36

Značka č. 210 sa používa spravidla pred križovatkou alebo odbočením alebo inak: manéver sa vykonáva za značkou.
Znázornené smery môžu byť: vľavo, vpravo, priamo, priamo vľavo, priamo vpravo, vľavo a vpravo.

Značka č. 211 sa používa pred samotným odbocenim napr. v protiľahlom ostrovčeku kruhového objazdu - manéver sa vykonáva pred značkou.
Znázornené smery môžu byt len vľavo a vpravo samostatne.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 35 hostí.