Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 04. Apr 2018 22:24

uvidíme aký bude výsledok. obavy sú na mieste.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 05. Apr 2018 09:03

Chalani, v čom je konkrétne problém?

Inak toto:
"V križovatke Stupava dôjde k uzavretiu prejazdnej vetvy v smere na Bratislavu betónovým zvodidlom, čím sa docieli bezkolízne napojenie pripojovacej vetvy zo smeru od D4 od závodu Volkswagen na D2 v smere do Bratislavy. "

KONEČNE! Raz som tam skoro zahučal, lebo tou "prejazdnou" vetvou sa rútil zablúdený kamion. Voči tej vetve tam nie je pripájací pruh.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 05. Apr 2018 11:14

Ike to je dobra sprava, konecne! Do dnes som nepochopil naco tam ta vetva ostala ako aktivna - ona dava logiku len v pripade ak by bola krizovatka postavena komplet, nielen polovica ako je teraz.
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ELZ » 05. Apr 2018 12:00

Pripojenie je tam zrealizovane velmi nebezpecne. Co sa stavebne zmeni, az raz dostavaju krizovatku na komplet? Betonovu zabranu daju prec a bude to ten isty problem. Je to riesenie na slovensky styl - ked je cesta plna dier, tak najlacnejsi sposob je tam dat znacku pozor hrbolata cesta namiesto opravy samotnej cesty ...
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 05. Apr 2018 12:08

V dnešnom stave stačilo zmeniť kto komju dáva prednosť - zblúdilci tým čo idú od VW. Ak sa raz krizovatka dostavá tak tam bude potrebné predĺžiť kolektor, presne ako sa robilo pri zjazde z D1 pri Dubnej skale. Na "10" metrové násypy máme ale na zbiehanie pruhov už nie.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 10. Apr 2018 06:59

Prepáčte mi, že budem teraz expresívny, ale mám pocit, že nám tu vzniká generácia degenerovaných dopravných inžinierov, alebo policajtov. Cestoval som cez víkend po Slovensku a inak si neviem vysvetliť:
- že každá nová dopravná značka označujúca priebežnú hlavnú cestu má dodatkovú značku,
- že každá nová dopravná značka upravujúca rýchlosť má svoju "ukončujúcu dvojičku" za križovatkou, niekedy ale vo veľkej vzdialenosti - neberte ma zle, je to fajn pre vodiča, ale v podstate má tá značka len informatívny charakter: ak mám povedzme cestu I. triedy mimo obce a pred križovatkou je znížená rýchlosť na 70 km/h a asi 500 m za križovatkou je toto zníženie rýchlosti "zrušené", ak ma medzi križovatkou a zršením obmedzenia chytí polícia, nemôže ma pokutovať za to, že som išiel 90 km/h.
- že na niektorých nových svetelných križovatkách je dopravná značka "zákaz otáčania" (aký to má význam, keď stav mimo prevádzky svetelnej signalizácie definuje C25, ktorá otáčanie vylučuje),
- existenciu neexistujúcich križovatiek, ktoré sa tvária ako regulárne (už na viacerých miestach som videl "prípravu" na križovatku, teda vetvu, ktorá končila v poli, ktorá bola označená ako regulárna križovatka ešte aj s obmedzením rýchlosti.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:04

Vlados napísal:Super. Tak šup šup všetko napraviť vrátane dotiahnutej grafiky (tá sa oproti prvým návrhom podstatne zlepšila).

No, keby to bolo také jednoduché... Momentálne je situácia taká zlá, že je lepšie nič nerobiť.

Vlados napísal:uvidíme aký bude výsledok. obavy sú na mieste.

Žiaľ áno.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:14

Hank napísal:Myslim, ze jazykovedneho okienka uz by hadam aj stacilo. Cele, na co som chcel poukazat, je riziko doslovneho preberania cudzich predpisov. Niekto sice moze povazovat prisposobovanie pravidiel na miestne podmienky zhorlepsovanim, len skor je problem v osobach a vedomostiach tych, ktori to prisposobuju ako v samotnom principe prisposobovania.

No vidíš, Ty poukazuješ na riziká doslovného preberania, expwy má – a ja tiež – zase omnoho väčšie obavy z toho, čo sa tu deje už roky, že bez rozmyslu a logiky z každého rožku trošku a k tomu české „zlepšováky“ dorazené ešte vlastnými. Výsledok vidíš každodenne.

Môj názor: dopravné značky ako celok by mali tvoriť ucelený, jednoduchý, logický a zrozumiteľný systém, nie zbierku tabuliek z celého sveta nahádzanú na jednej hromade, v ktorej sa ešte na jednej značke stretávajú prvky z troch krajín. Takýto ucelený systém si síce môžeme vytvoriť pekne krásne sami od podlahy vyjdúc z dohovoru a ostatných dohôd, ale trvalo by nám to ďalších desať rokov, a to som ešte optimista. Navyše na také niečo vlastne nemáme dosť schopných ľudí. IMHO je preto lepšie si zobrať ako vzor jeden existujúci, fungujúci a logicky konzistentný systém, ktorý si mierne – nie však zásadne – môžeme prispôsobiť, ak to bude potrebné. Len treba pritom dávať pozor na to, aby sme pár nepremysleným zásahmi nerozobrali celý ten systém na šrot a neurobili z neho zase klasický slovenský bordelček. Lebo každá nepremyslená zmena v systéme vyvoláva ďalšie zmeny, výnimky a výnimky z výnimiek. Samozrejme chápem, že pri tom preberaní sú riziká, na ktoré upozorňuješ a aj to chápem, že trebárs niektoré ustanovenia StVO sa tam dostali nie na základe logiky a výskumu, ale napríklad preto, že súd v Düsseldorfe rozhodol tak a tak. Ale myslím si, že tieto riziká sú vcelku manažovateľné, rozhodne lepšie ako keď tých vzorov budeme mať iks a začneme ich medzi sebou kombinovať. Tým pravdaže nie je vylúčená inšpirácia aj inde ako u primárneho zdroja, ale veľmi, veľmi opatrne s tým.

S tým, že máme veľký problém s nedostatočnými vedomosťami zodpovedných dejateľov plne súhlasím a práve preto by mal byť vytvorený úzus – ako kedysi veľmi dávno bol a až do začiatku 70-tych rokov sa aj dodržiaval – že máme jeden základný vzor a ak sa má do neho zasiahnuť, tak si to musí vyžadovať vyargumentované zdôvodnenie a široký konsenzus na ňom, nieže si Herr K. zmyslí, že to chce „vylepšiť“ nejakou 3,14-čovinou a z pozície sily to tam zavedie. Takýto konsenzus sa ale dá udržať iba v prípade, že je ten vzor jeden a nie päť.

No a ktorý vzor to má byť, to je mne osobne jasné, hádam o tom aj môj nick hovorí :D Zase musíš uznať, že Nemčúri to majú celé najpremyslenejšie do úplných detailov a venujú dopravnému výskumu viac peňazí ako celý zbytok Európy dohromady. No a, koniec koncov, ak nás nevykopnú z únie, tak v strednodobom horizonte budeme mať aj tak všetci v celej EÚ nemecké predpisy, maskované ako európske. Tak aspoň budeme potom pripravení. 8)
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:21

Hank napísal:Fakt netusim, ake pismena pisu v holandcine ani ako je to velmi pribuzny jazyk so slovencinou. Ukazal som niekolko prikladov z juhoslovanskych jazykov.

Schválne som vytiahol tú holandčinu, lebo má so slovenčinou pramálo spoločné. Azda len to, že píšu latinkou a to je vlastne to podstatné. Viac menej vo všetkých latinkou písaných jazykoch sa názvy píšu podľa (skoro) rovnakých pravidiel, ktorých prapôvod je ešte v latinčine. Najväčšie odlišnosti sú vo viacslovných názvoch, t.j. písanie plnovýznamových slov veľkými písmenami vždy alebo len niekedy. Podstatné mená sa prakticky všade píšu malými písmenami, v tomto je nemčina osamotenou výnimkou - napriek tomu sa ale západy či juhy používajú na DZ prevažne s veľkým písmenom – dôvody som už písal, sú iného ako pravopisného pôvodu.

Hank napísal:TORNALA JUH/VYCHOD sa uvadza iba na ohlaske, na ostatnych znackach je uz iba Tornala. Povazske a Banske Bystrice, Poprady a pod. maju nazov mesta velkymi pismenami a dodatky o svetovej strane malym (kde ako). Nitry a Senec ma vsetko rovnakym pismom. To je vysledok toho, co som uiz pisal - ze sa uz 3x menili smerove zancky a ideme ich menit 4x. Ostava ozaj len dufat, ze tentoraz uz poriadne.

Bordel je v tom nie preto, že by sa iks krát menilo značenie, ale preto, že to projektovalo tak 12 rôznych ľudí a raz to schvaľoval Ing. P, raz Ing. M, raz Ing. K atď., každému sa to páčilo inak a nikdy nikde nebolo a dodnes nie je záväzne povedané, ako sa to má robiť. Potom samozrejme nastupuje svojvôľa a ľudová tvorivosť. Z úplne rovnakého dôvodu je pomaly každá značka v tejto republike originál s vlastným dizajnom. Dokiaľ nebudú na návrh značiek záväzné predpisy, dovtedy bude bordel.

Hank napísal:Uzly sa v hovorovej reci nepouzivaju preto, lebo ich nikde nemame zavedene. Mame nejaky obrazok vo vyhlaske a to je tak vsetko. A ked sa bude ten symbol pouzivat na nezmysloch typu Stupava, Puchov alebo aj (predcasne) KE-Sever, tak to ani nikto sam od seba nepochopi. A ver mi, ze nikto z normalnych vodicov nepouziva "krizovatka" na oznacenie vyjazdov, hoci tak mame nazvanych 8 dialnicnych znaciek. Lebo presne ako pises - krizovatka to pre vodicov nie je, takistko ako nikto netusi, co je pripojka, stykova/priesecna krizovatka a pod. Chvalabohu, ze sme aspon upustili od okruznej krizovatky.

V iných štátoch sa príslušný výraz reprezentujúci uzol dostal do hovorovej reči preto, že sa najprv dlhé roky používal na značkách slovne (pred zavedením piktogramu). U nás sa to nerozlišovalo, nikdy sa nepísalo "Uzol Voľačo" a potom sa jedného dňa dostal do vyhlášky piktogram, samozrejme bez jediného vysvetľujúceho slova. Stupavy či Púchovy sú samozrejme mimo mísu, ale vyplýva to z toho, že dodnes deň nie je nikde napísané, čo ten uzol vlastne je... a tak chlapci i dievčatá všade, kde sa vyskytne písmenko D alebo R, chcú veľmi preveľmi kresliť hnáty namiesto zobáka, lebo "vo vyhláške je taký obrázok."

S okružnou križovatkou t.j. guľatou kockou nebuď taký optimista, ja to počúvam obdeň, najmä v nádhernom zvukomalebnom tvare turbookružná križovatka. Vo vyhláške je našťastie kruhový objazd a pokiaľ sa nemýlim, nikdy tam ani nič iné nebolo.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:31

Ike, Vceliak, mirecq:

Ja som narážal na to, že to, čo inžinieri nazývajú „mimoúrovňová križovatka,“ nie je v skutočnosti križovatka, ale niekoľko vzájomne nadväzujúcich križovatiek. Typicky aspoň 4, ale keďže v našich krajoch karpatských všetko robíme radšej zložito ako jednoducho, to býva aj podstatne viac.

Ad výjazd: ak tým myslíte odbočenie do výjazdovej vetvy (von z diaľnice), tak toto práve podľa našich predpisov vôbec križovatka nie je. Lebo z nejakého záhadného dôvodu máme v osmičke napísané, že je to miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú – akosi tam chýba, že aj miesto, kde sa cesty rozdeľujú. Tie múdrosti pána Novotného, že kde sa cesty rozdeľujú, tam sa aj spájajú, by som v komunikácii s policajtom radšej neodporúčal používať (to by totiž platilo len tam, kde sú cesty obojsmerné). Viedenský dohovor inak výslovne hovorí aj o rozdelení ciest (level crossroads, junction or fork). My sme to kedysi dávno mali upravené slovami „v ktorom sa pretínajú alebo stýkajú trasy ciest,“ čo logicky zahŕňalo rozdelenie aj spojenie, ale neskôr to nahradila hentá nie úplne šťastná formulácia.

Na druhej strane, ak pozriem na § 142 zákona, tak by sa možno dalo tvrdiť, že aj rozdelenie ciest je križovatka...

§ 142 Vzťah k medzinárodným zmluvám
Ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, obsahuje ustanovenia odchylne od tohto zákona, platia ustanovenia medzinárodnej zmluvy.

Akurát, že keď tento paragraf začneme dôsledne uplatňovať v praxi, tak nastane naozaj veľká sranda a vyše štyri desaťročia pracne budovaný chaos sa nám zosype na hlavy.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:36

Vceliak napísal:Vieme, že križovatka začína pri "zaoblení" cesty, ale otázka znie: Kde končí? Totižto "križovatka ukončuje platnosť niektorých dopravných značiek" , ale konkrétne, jej koniec, a nie začiatok! Považuje sa odbočovací pruh za ukončenie križovatky, ak uvedený jazdný pruh sa stáva pripájacím, čiže vlastne nekončí v mieste oddelenia? Takto sa môžme hrať na slovíčkarenie, nikam to nevedie, naša vyhláška je v tom nejednoznačna!

Nuž, končí rovnako ako začína, t.j. tým zaoblením, čiže na konci pripájacieho pruhu. Potiaľto je to ľahké. Len či vodič má šancu rozoznať, či ide o pripájací pruh, ktorý ešte zanikne, alebo je to nový pruh a teda sa počíta zaoblenie pri pripojení pruhu...? Zvlášť na takých miestach ako križovatka Pečňa, kde pribudnú dva pruhy, ktoré postupne zanikajú. Pokiaľ nemá vodič so sebou ortofotomapu, tak ťažko. Plus ďalšia nejednoznačnosť, že ten zákaz končí na hranici „najbližšej“ križovatky, ale ktorá križovatka je najbližšia, keď je zákaz ustanovený vnútri križovatky? Podľa mňa je jasne najbližšia práve tá, v ktorej sa nachádzam, ale viacerí policajti aj projektanti mi s vážnou tvárou tvrdia, že tá sa už nepočíta a najbližšou sa myslí najbližšia nasledujúca. Čo by síce dávalo zmysel, ale takto to napísané nie je. A to ešte neriešime, že čo vlastne ešte je križovatka a čo už nie, lebo v teréne sa to bez katastrálnej mapy v mnohých prípadoch rozoznať nedá. Inak najjednoznačnejšie a najjednoduchšie ustanovenie je pre vodiča také ako v Nemecku, Rakúsku, Holandsku etc., že platnosť regulácie končí tam, kde je ukončená značkou a basta (plus nejaké dva špeciálne prípady).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:46

Rio13.zm napísal:pred ZM z NR je asi 7 novych hnedych-kulturnych tabul, celkovo v NR kraji sa s nimi roztrhlo vrece. niektore su tak male, ze sa to nestiha citat, ale je to v terne.

To je preto, že kompetentní vyhodnotili, že pri cestách je nedostatok billboardov a preto treba doplniť ďalšie vo forme IS 11.

Čo ovšem stále nepochopili, že v celom civilizovanom svete je hnedá „turistický“ cieľ (nie "kultúrny"), že je to v hierarchii nie vyššie, ale naopak nižšie ako zvláštne ciele (biele u nás) a hlavne, že IS 11 je explicitne a čisto diaľničná značka. A že keď už raz nejaký cieľ označím, tak ho potom musím značiť na každej ďalšej križovatke až do dosiahnutia cieľa, inak je to zbytočné a mätúce (ak môj cieľ zrazu „zmizne,“ očakávam, že idem nesprávne). Aj keď jasné, oni to nechápu ako orientačnú značku, ale ako reklamu.

Najlepšia IS Eleven Allee je na Rožňavskej v Bratislave. Je tam asi 5 týchto billboardov za sebou tak, že sa ešte aj z pohľadu vodiča vzájomne prekrývajú.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 12. Apr 2018 12:53

Ike napísal:Prepáčte mi, že budem teraz expresívny, ale mám pocit, že nám tu vzniká generácia degenerovaných dopravných inžinierov, alebo policajtov. Cestoval som cez víkend po Slovensku a inak si neviem vysvetliť:
- že každá nová dopravná značka označujúca priebežnú hlavnú cestu má dodatkovú značku,
- že každá nová dopravná značka upravujúca rýchlosť má svoju "ukončujúcu dvojičku" za križovatkou, niekedy ale vo veľkej vzdialenosti - neberte ma zle, je to fajn pre vodiča, ale v podstate má tá značka len informatívny charakter: ak mám povedzme cestu I. triedy mimo obce a pred križovatkou je znížená rýchlosť na 70 km/h a asi 500 m za križovatkou je toto zníženie rýchlosti "zrušené", ak ma medzi križovatkou a zršením obmedzenia chytí polícia, nemôže ma pokutovať za to, že som išiel 90 km/h.
- že na niektorých nových svetelných križovatkách je dopravná značka "zákaz otáčania" (aký to má význam, keď stav mimo prevádzky svetelnej signalizácie definuje C25, ktorá otáčanie vylučuje),
- existenciu neexistujúcich križovatiek, ktoré sa tvária ako regulárne (už na viacerých miestach som videl "prípravu" na križovatku, teda vetvu, ktorá končila v poli, ktorá bola označená ako regulárna križovatka ešte aj s obmedzením rýchlosti.

Ike, čo Ti má k tým príkladom povedať. Samozrejme, že je to všetko komplet choré. Ale bude horšie. Teda, nikdy to tu nebolo práve optimálne, skôr naopak, ale čo sa deje od minuloročných personálnych zmien na prezídiu, to je čistá katastrofa, niečo ako nájazd Godzily. Na KDI idú také befely, že ak to takto bude pokračovať, tak budeš ešte s láskou spomínať na tie príklady, čo si napísal, akože to bolo ešte celkom fajn. Niekto by toho šialenca mal konečne zastaviť.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 12. Apr 2018 16:44

Poznám príklad keď išiel projektant s okružnou križovatkou za policajami. Prichádzal z 9 značkami, odchádzal z 36.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod richie » 12. Apr 2018 17:17

vysledok toho, ze vodicak uz dostane kazdy dement ... a naviac sa zda, ze aj takyto vodicak je asi akceptovany ako dostatocna "kvalifikacia" na dopravneho experta :(
richie
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 304
Obrázky: 0
Založený: 17. Jún 2015 07:32

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 13. Apr 2018 08:06

richie napísal:vysledok toho, ze vodicak uz dostane kazdy dement ... a naviac sa zda, ze aj takyto vodicak je asi akceptovany ako dostatocna "kvalifikacia" na dopravneho experta :(

:lol: presne
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 13. Apr 2018 13:25

V ČR začali používať na označenie vyústenia poľnej alebo lesnej cesty resp. výjazdu z miesta mimo cesty červené smerové stĺpiky. Niekde je z toho červený les.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 13. Apr 2018 15:31

racto napísal:Poznám príklad keď išiel projektant s okružnou križovatkou za policajami. Prichádzal z 9 značkami, odchádzal z 36.

A pritom je takéto preznačkovávanie protizákonné:

§ 61, ods. 1: Dopravné značky a dopravné zariadenia sa smú používať len v takom rozsahu a takým spôsobom, ako to nevyhnutne vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

T.j. značka, ktorá nie nevyhnutne potrebná pre bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, je ilegálna.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 13. Apr 2018 15:39

racto napísal:Poznám príklad keď išiel projektant s okružnou križovatkou za policajami. Prichádzal z 9 značkami, odchádzal z 36.

Ten projektant si bol Ty? :mrgreen:

Trochu mi to nevychádza s tými 9, tak rátajme. V prípade kruháča sú na každé rameno nevyhnutne potrebné 4 značky: IS 10 pred kruháčom, P 1 spoločne s C 7 na vjazde do kruháču a príslušný smerník na výjazde z kruháču. To je spolu 16 značiek pri 4-ramennom kruháči. Kvôli jednej z mnohých chýb vo vyhláške by ešte v tom kruhu mali byť teoreticky vysadené P 8 pred každým vjazdom - síce sú zbytočné, ale vyhláška to explicitne žiada, takže to by už bolo aj 20 značiek (ale ak uplatníme § 142 spomenutý vyššie, tak tam nemajú čo hľadať). Na 3-ramennom kruháči je to 15... takže na tých 9 by tam nesmeli byť žiadne IS ani pred ani v kruháči a musel by byť 3-ramenný. Len potom neviem, načo je taký kruháč vlastne dobrý...

Ako sa dá dosiahnuť 36 značiek, to už si samozrejme predstaviť viem. Tak dám moje tipy, či som sa trafil :D Ponajprv, IS10 nestačí, treba ešte aj výstražnú značku P 7 bacha kruháč, lebo však čo keby si vodič tú veľkoplošnú tabuľu nevšimol? Samozrejme nám treba C 25 pred bypassom (ozaj, nevie niekto, na kerého boha má skoro každý kruháč bypass?), lebo vodič sa nepozerá na cestu, ale vedľa nej, a tak nevidí pruhy a šípky na ceste, treba mu to vyznačiť na zvislej značke. Samozrejme, treba zo všetkých strán aj IP 30 tabuľu upozorňujúcu na zmenu organizácie dopravy, lebo dennodenní vodiči si za posledného pol roka nevšimli, že prechádzajú cez stavenisko. No a samozrejme, kam by sme sa dostali, keby sme tam nemali zníženie rýchlosti na 30 km/h? Keby tam tá značka nebola, vodiči by nevedeli, akou rýchlosťou sa majú ku kruháču približovať (medzi nami, spomaliť ok, ale na 30 neviemkoľko metrov pred kruháčom môže navrhnúť len niekto, kto v živote neviedol vozidlo). K tomu ešte treba postupné zníženie 70 - 50.

Možno to znie neuveriteľné, ale sú ľudia, ktorí budú s kamenným ksichtom tvrdiť, že všetko toto sú naozaj značky, ktoré si nevyhnutne vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky..

Kruci, ale teraz kukám, že už mám 40 značiek namiesto 36, čo teraz? Aha, vypílime smerníky z kruháča vyznačujúce miesta výjazdov do jednotlivých smerov. To netreba, však si to vodič odpočíta na prstoch, ktorým výjazdom má ísť. Či sa vari mýlim? :roll:
Naposledy upravil StVO dňa 13. Apr 2018 15:53, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 13. Apr 2018 15:40

Ozaj racto, ešte stále si mi nedopísal, čo je teda vlastne zlé v novej STN-ke pri cyklistoch...
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 13. Apr 2018 18:34

StVO napísal:
racto napísal:Poznám príklad keď išiel projektant s okružnou križovatkou za policajami. Prichádzal z 9 značkami, odchádzal z 36.

Ten projektant si bol Ty? :mrgreen:

Trochu mi to nevychádza s tými 9, tak rátajme. V prípade kruháča sú na každé rameno nevyhnutne potrebné 4 značky: IS 10 pred kruháčom, P 1 spoločne s C 7 na vjazde do kruháču a príslušný smerník na výjazde z kruháču. To je spolu 16 značiek pri 4-ramennom kruháči. Kvôli jednej z mnohých chýb vo vyhláške by ešte v tom kruhu mali byť teoreticky vysadené P 8 pred každým vjazdom - síce sú zbytočné, ale vyhláška to explicitne žiada, takže to by už bolo aj 20 značiek (ale ak uplatníme § 142 spomenutý vyššie, tak tam nemajú čo hľadať). Na 3-ramennom kruháči je to 15... takže na tých 9 by tam nesmeli byť žiadne IS ani pred ani v kruháči a musel by byť 3-ramenný. Len potom neviem, načo je taký kruháč vlastne dobrý...

Ako sa dá dosiahnuť 36 značiek, to už si samozrejme predstaviť viem. Tak dám moje tipy, či som sa trafil :D Ponajprv, IS10 nestačí, treba ešte aj výstražnú značku P 7 bacha kruháč, lebo však čo keby si vodič tú veľkoplošnú tabuľu nevšimol? Samozrejme nám treba C 25 pred bypassom (ozaj, nevie niekto, na kerého boha má skoro každý kruháč bypass?), lebo vodič sa nepozerá na cestu, ale vedľa nej, a tak nevidí pruhy a šípky na ceste, treba mu to vyznačiť na zvislej značke. Samozrejme, treba zo všetkých strán aj IP 30 tabuľu upozorňujúcu na zmenu organizácie dopravy, lebo dennodenní vodiči si za posledného pol roka nevšimli, že prechádzajú cez stavenisko. No a samozrejme, kam by sme sa dostali, keby sme tam nemali zníženie rýchlosti na 30 km/h? Keby tam tá značka nebola, vodiči by nevedeli, akou rýchlosťou sa majú ku kruháču približovať (medzi nami, spomaliť ok, ale na 30 neviemkoľko metrov pred kruháčom môže navrhnúť len niekto, kto v živote neviedol vozidlo). K tomu ešte treba postupné zníženie 70 - 50.

Možno to znie neuveriteľné, ale sú ľudia, ktorí budú s kamenným ksichtom tvrdiť, že všetko toto sú naozaj značky, ktoré si nevyhnutne vyžaduje bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky..

Kruci, ale teraz kukám, že už mám 40 značiek namiesto 36, čo teraz? Aha, vypílime smerníky z kruháča vyznačujúce miesta výjazdov do jednotlivých smerov. To netreba, však si to vodič odpočíta na prstoch, ktorým výjazdom má ísť. Či sa vari mýlim? :roll:


No či ja to nejdem komentovať 8). Ale v tomto platí tiež zásada, ak chceš mať súhlasné stanovisko, musíš len súhlasiť.
Potom však ide druhá fáza a to osádzanie a jedna značka prekrýva druhú :(.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 14. Apr 2018 21:29

StVO napísal:Vo vyhláške je našťastie kruhový objazd a pokiaľ sa nemýlim, nikdy tam ani nič iné nebolo.


V 225/2004 sme mali znacku s nazvom Pozor, okruzna krizovatka, ktorej vyznam bol, ze upozornuje na kruhovy objazd :)
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 14. Apr 2018 21:35

StVO napísal:No a ktorý vzor to má byť, to je mne osobne jasné, hádam o tom aj môj nick hovorí :D Zase musíš uznať, že Nemčúri to majú celé najpremyslenejšie do úplných detailov


Tak co sa tyka detailov tvojho nicku, v tej znacke je chyba, nie?

K tym rychlostiam za krizovatkou v DE/ AT sa este neskor vratim, zas az take jasne to nie je.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 14. Apr 2018 21:38

StVO, zabudol si este na zakazy predchadzania pred kruhacom a prikazane smery obchadzania v nom.
Vlastne sa aj trochu divim, ze este nikoho nenapadlo tam dat aj Tvar krizovatky...
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 15. Apr 2018 08:21

Hank napísal:StVO, zabudol si este na zakazy predchadzania pred kruhacom a prikazane smery obchadzania v nom.

Áno, v KO sú hlavne prikázané smery obchádzania (aj keď o žiadne obchádzanie nejde) spolu s hlavnými cestami priam povinnosťou. Keby miesto týchto nezmyselných značiek boli radšej smerníky, bol by to oveľa väčší prínos k vedeniu premávky ako snaha niečo stále prikazovať a regulovať. Značka C6c by sa mala podľa mňa zrušiť v najbližšej novele vyhlášky, je to logický nezmysel.

https://www.google.sk/maps/@48.932491,2 ... authuser=0
ešte odstrániť nepotrebné hlavné cesty a je to skoro dokonalé. A, že na Východe nič nie je... :lol:

Hank napísal:Vlastne sa aj trochu divim, ze este nikoho nenapadlo tam dat aj Tvar krizovatky...

Ale napadlo:
https://www.google.sk/maps/@48.1413219, ... authuser=0
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 33 hostí.