Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 14. Júl 2020 19:08

Nie je to obmedzenie pre kargobiky alebo cyklosajtky?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Dopravné značenie (DZ) na I/63 a...

Odoslaťod KN.SK » 15. Júl 2020 13:11

45216 Všelijaké, len nie jednotné, ba niektoré odporujú vyhláške...
45217 ... kilometrovníky po novom nemajú byť na bielej plôške?
______________________________________________________________________________________________


45218 Aj naši rybári sa "činia" v tvorbe, ľudovej. 1394
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod MuelMI » 19. Júl 2020 18:57

gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=45289

Odbočka na cestu III.triedy v Haligovciach.
Zákaz vjazdu vozidiel s hmotnosťou práve 7,5 t (ani o miligram menej či viac :mrgreen: ).

Z hlavnej cesty je takmer nemožné prečítať tie "dodatkové". Vidno len zákaz vjazdu. Inak podľa akej vyhlášky to je? To sa tak nerobilo snáď ani v dobe kamennej... :roll:
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Júl 2020 20:28

??
Odhliadnuc od kvality vyhotovenia tych dodatkoviek, hodnota hmotnosti obmedzuje znacku len na vozidla, ktore svojou celkovou hmotnostou presahuju uvedeny udaj. Cize zakaz vjazdu neplati pre vozidla, ktore maju 7,5 t, ale pre vozidla, ktore maju nad 7,5 t.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Júl 2020 20:55

Takže prázdny autobus bez problémov a preťažený Jumper nie? To znie logicky.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Júl 2020 21:12

pa3ck napísal:
StVO napísal:
pa3ck napísal:Skratky okresov sú definované vo vyhláške, takže každý je povinný ich ovládať...

§ 79 (1) Odbornou spôsobilosťou sa rozumie ovládanie pravidiel cestnej premávky a vedenia vozidla.

Skratky okresov nie sú súčasťou pravidiel cestnej premávky, ale evidencie vozidiel a nie je podstatné, či to je alebo nie je v tej istej vyhláške (dnes už ani nie je). Len tak na okraj, tie kódy sú označenia okresov, nie miest - takže striktne vzaté, ak sa použijú na dopravných značkách, tak vyznačujú smerovanie do daného okresu, nie daného okresného mesta... Každopádne sú nezrozumiteľné aj pre Slováka, nieto pre cudzinca.

Sú uvedené vo všeobecne záväznom právnom predpise, takže je irelevantné, či sa jedná o pravidlá cestnej premávky


Obhajujes neobhajitelne a este k tomu aj niecim, co si asi iba niekde letmo zacul. Zjavne mas na mysli domnienku o znalosti vyhlasenych pravnych predpisov, ktora vsak samozrejme neznamena, ze musime vsetci vediet naspamat vsetko, co je v zbierke zakonov. Konkretne ta domnienka znie: O všetkom, čo bolo v zbierke zákonov vyhlásené, sa má za to, že dňom vyhlásenia sa stalo známym každému, koho sa to týka. Zdoraznil som ti to podstatne, ktore znamena, ze oznacenie okresov pre potreby evidencneho cisla (§ 36 ods. 2 vyhlasky 9/2009) nemusi vodic ovladat, pretoze sa ho to nijak netyka. Vodic nie je povinny ani len ovladat evidencne cislo vozidla, ktore vedie.
Uz len taka perlicka na zaver k tejto - pevne dufam uz uzavretej - kapitole slovenskej znackarskej tradicie: vo vyhlaske 9/2009 k tomu bolo uvedene toto: Značka Nápisy na ceste (č. V 14) .... označením obce (BRATISLAVA alebo BA, Banská Bystrica alebo BB, NITRA alebo NR, Trnava alebo TT) ... vyjadruje rôzne doplňujúce údaje. Nikde nic o tom, ze by bolo mozne pouzit skratky okresov na oznacenie obci, boli tam uvedene iba 4 skratky obci, ktore zhodou okolnosti zodpovedali niektorym evidencnym skratkam okresov.
Len samozrejme neboli by to nasi inzinieri/policajti, keby to neskoncilo tym, ze vojdem do Levoce a zrazu po 2 km zbadam na vozovke LE v lavom jazdnom pruhu. Lebo doteraz som tie 2 km asi levitoval niekde v medzihviezdnom priestore. Pricom na krizovatke sa z toho pruhu da ist rovno alebo dolava a LE je pri sipke rovno, hoci zvisle smerniky mi ukazuju, ze rovno sa ide do Zavady a dolava do centra. Takze na rozdiel od nejakeho blbeho Nemca, ktory zmatene ostal stat v strede tej pomerne velkej krizovatky a netusil kadial ma ist, ja som si (zasa raz) musel domysliet, co tym chcel basnik povedat.
https://www.google.sk/maps/@49.0257892,20.5932172,3a,75y,60.63h,85.51t/data=!3m6!1e1!3m4!1sdjixZM8hTsrXFrkm23alXw!2e0!7i13312!8i6656?hl=sk
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Júl 2020 21:19

Ike napísal:Takže prázdny autobus bez problémov a preťažený Jumper nie? To znie logicky.


To su hodnoty celkovej hmotnosti, cize udaj, ktory je uvedeny v osvedceni o evidencii. Prazdny autobus teda nie a pretazeny Jumper duplom a nielen za tu znacku :lol:
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdfr » 19. Júl 2020 21:20

Ahojte.

Fakt ma vyzerat vodorovne znacenie takto ?

gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=45290

Pokial som spravne pochopil, tak lavy odbocovaci pruh ma sluzit na to, aby vozidlo sa otocilo o 180 stupnov a pokracovalo len po hlavnej ceste a pravy odbocovaci pruh ma umoznit odbocit na vedlajsie cesty.

Krizovatka ma taky tvar, ako je nakresleny na dodatkovej tabuli k znacke hlavnej cesty.
asdfr
návštevník
 
Príspevky: 41
Obrázky: 3
Založený: 25. Jan 2017 07:12

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Júl 2020 21:27

mapman napísal:
StVO napísal:
Miro napísal:Ten zákaz vjazdu širokým bicyklom je kvôli týmto:

https://www.google.com/search?client=fi ... =beer+bike

Akurát, že to nie je bicykel.

Že to tak nazve marketér, to chápem, na niečo gaštanov nachytať musí. Ale že sa na to chytí dopravný inžinier a spraví tak dopravné značky, to je smutné.


Zaujímavé - a čo to je? Pretože podľa dohovoru „bicykel“ znamená akékoľvek vozidlo, ktoré má aspoň dve kolesá a je poháňané výlučne svalovou energiou osoby na tomto vozidle, a to prostredníctvom pedál alebo ručnej kľuky;

Beer-bike má štyri kolesá a je to vozidlo poháňané výlučne svalovou energiou osoby/osôb na tomto vozidle prostredníctvom pedál...


Tak cisto technicky vzate mas asi pravdu, ale zaroven plati, ze beerbike nie je urceny na bezne pouzivanie na cestach na prepravu osob/nakladu alebo na vlecenie takych vozidiel (aj ked dohovor tuto podmienku vztahuje len na motorove vozidla, je logicke to vztiahnut aj na bicykle), cize taketo prostriedky sa nemaju riadit standardnymi dopravnymi znackami, ale ako bolo uz aj tu nacrtnute - pravidlami obce o podnikani na jej uzemi.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 19. Júl 2020 21:28

Hank napísal:
Ike napísal:Takže prázdny autobus bez problémov a preťažený Jumper nie? To znie logicky.


To su hodnoty celkovej hmotnosti, cize udaj, ktory je uvedeny v osvedceni o evidencii. Prazdny autobus teda nie a pretazeny Jumper duplom a nielen za tu znacku :lol:


Jasné, máš pravdu. Pomýlil som si to so zákazovou značkou :-)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod MuelMI » 19. Júl 2020 21:29

Hank napísal:??
Odhliadnuc od kvality vyhotovenia tych dodatkoviek, hodnota hmotnosti obmedzuje znacku len na vozidla, ktore svojou celkovou hmotnostou presahuju uvedeny udaj. Cize zakaz vjazdu neplati pre vozidla, ktore maju 7,5 t, ale pre vozidla, ktore maju nad 7,5 t.


Nemala by tam skôr byť značka č240-Maximálna hmotnosť?
To potom pofľa tejto logiky nepotrebujeme žiadne zákazové značky-Všade môžeme dať Zákaz vjazdu s dodatkovou tabuľkou.
A tá značka určite nebola osadená za platnosti novej vyhlášky. No a podľa starej tam tuším mal byť aj zobáčik,nie? Aspoň to je tak logické...
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Júl 2020 21:54

Nie, ani podla starej vyhlasky tam nemusel byt zobacik (mas na mysli asi znamienka vacsi/mensi). Ten sa zaviedol specialne iba kvoli mytu, lebo bola vtedy potreba vyznacovat vozidla do 3,5 t a rozdelovat ich, ktore musia mat myto a ktore znamku. Ale samotna hodnota hmotnosti na dodatkovej tabulke znamenala aj predtym celkovu hmotnost a hodnota priamo v zakazovej znacke znamenala okamzitu hmotnost. Rozdiel vysvetlovali myslim mapman a StVO.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod MuelMI » 20. Júl 2020 08:22

No, a myslím si,že autor chcel poukázať na okamžitú, nie celkovú hmotnosť.
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 20. Júl 2020 09:00

Že túto značku použili kvôli beer-bikom, som čítal v novinách.

Naozaj, čo je to, ak nie bicykel? A ak to bude mať jedno koleso, čo to bude?
https://www.hopsaj.sk/p/568/jednokolka- ... OAQAvD_BwE
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 20. Júl 2020 09:44

Na R7 vdz groteskom, na D4 značky diaľnice po starom. Žltočiarové peklíčko.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 20. Júl 2020 09:45

Miro napísal:Vyhlasujem súťaž, kto prvý uvidí priecestie označené podľa vyhlášky 30/2020 (značky 151, 153)

asdf napísal:Ja myslím, že ŽSR doteraz ešte ani nezistili, že sa niečo zmenilo.

Prekvapujúco o tom vedia a riešia to (no, vlastne s tým radi súhlasili, keď sa pripravovala nová vyhláška). Vraj dokonca chcú tie kríže vo veľkom vymieňať. No ale uvidíme, lebo pri ŽSR sme na nezrealizované plány zvyknutí v miere ešte väčšej ako je na Slovensku obvyklá.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 20. Júl 2020 09:56

pa3ck napísal:
StVO napísal:§ 79 (1) Odbornou spôsobilosťou sa rozumie ovládanie pravidiel cestnej premávky a vedenia vozidla.

Skratky okresov nie sú súčasťou pravidiel cestnej premávky, ale evidencie vozidiel a nie je podstatné, či to je alebo nie je v tej istej vyhláške (dnes už ani nie je). Len tak na okraj, tie kódy sú označenia okresov, nie miest - takže striktne vzaté, ak sa použijú na dopravných značkách, tak vyznačujú smerovanie do daného okresu, nie daného okresného mesta... Každopádne sú nezrozumiteľné aj pre Slováka, nieto pre cudzinca.

Sú uvedené vo všeobecne záväznom právnom predpise, takže je irelevantné, či sa jedná o pravidlá cestnej premávky

Sú tam uvedené aj rozmery tabuliek s evidenčnými číslami. Poznáš ich? Pozná ich vlastne niekto okrem tých pár ľudí, čo sa tým profesionálne zaoberajú? Nepozná, ani policajt na ODI ich nebude vedieť vysypať spamäti. A čo tak výška stretávacieho svetlometu nad vozovkou, tá je tiež v legislatíve. Alebo sadzba dane z uhľovodíkov a mazív...

To, že je niečo uvedené vo všeobecne záväznom právnom predpise vôbec neznamená, že to musím poznať naspamäť. Dokonca zákon výslovne hovorí, čo ako vodič motorového vozidla musím poznať naspamäť (a vyhláška potom, čo je predmetom testov). To ostatné si dohľadám v prípade potreby.

Predovšetkým však platí základná premisa – čo nie je zrozumiteľné a jasné na prvý pohľad, nepatrí na značky. Zvlášť keď polovica tých kódov je úplne neintuitívna. Čo je BR – Bratislava? KE – Kežmarok? MA – Martin? NO – no, no, don’t turn here? PE – Pezinok? TR – Trnava alebo Trenčín? KK – sem by išiel len veďvieškto? A čo si mám predstaviť - a ako vodič za volantom dokonca v zlomku sekundy - pod kódmi ako BD, BK, PS. PT, SP, TT atď.?

Si mimochodom predstav, že by taký Nemec mal naspamäť poznať nemecké ŠPZ. Ja som tam najazdil cca 200 tisíc km a viem trafiť možno polovicu (skôr menej).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 20. Júl 2020 10:02

Peter_CA napísal:Aký je rozdiel vo význame/použití medzi smerovacou doskou šípovou a šrafovanou?

Vo význame nie je žiadny rozdiel.

Ide o použitie, čiže podobný prípad ako Prikázaný smer jazdy vs. Prikázaný smer odbočenia. Normálne použiješ šrafovanú dosku, ale tam, kde je ostrý smerový oblúk, koniec jazdného pruhu apod., dáš šípovú.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 20. Júl 2020 10:43

Už vidím, ako si vodári, elektrikári a pod. pri rozkopávke vyberajú, či použiť šrafovanú alebo šípovú dosku :-) Pre nich je problém postaviť tú dosku tak, aby ukazovala správnym smerom.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 20. Júl 2020 11:00

čo nie je zrozumiteľné a jasné na prvý pohľad, nepatrí na značky


Presne tak, ja som si tiež musel nájsť, čo znamená skratka SV. Aj nad smerníkom "R.O. Domaša" som chvíľu rozmýšľal.
Tiež nesúhlasím so skracovaním názvov, napr. "N. Mesto n/V", alebo "K.N.Mesto". Všetko má byť celé vypísané. Ak je to dlhé, treba použiť dlhšiu tabuľu, ako to robia Maďari.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 20. Júl 2020 11:24

na skracovanie nazvov miest je vo vyhlaske priloha ako sa ma skracovat aby to bolo zrozumitelne ;)
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod esc » 20. Júl 2020 11:30

Videné na Štrbskom Plese...
45291
esc
návštevník
 
Príspevky: 18
Obrázky: 11
Založený: 23. Nov 2019 15:12

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 20. Júl 2020 11:42

Keď sa bavíme o skratkách, tak som si spomenul, ako pred mnohými rokmi bol zavedený pojem dopravná obsluha a v Bratislave sa objavila kopa značiek zákazu vjazdu s dodatkovou tabuľkou D.O.V.P. :-)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 20. Júl 2020 11:45

sendvo napísal:na skracovanie nazvov miest je vo vyhlaske priloha ako sa ma skracovat aby to bolo zrozumitelne ;)


V ktorej prílohe (nech to dlho nehľadám)?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 20. Júl 2020 11:57

Vlados napísal:
StVO napísal:Je to čistá katastrofa, klasický projektantský pomníček. Je to tak zložitý labyrint, že napríklad ja som nad výkresmi presedel už desiatky hodín a doteraz celkom neviem, ktorá vetva kam smeruje a čo s čím spája.

Mimochodom, expwy, podľa nemeckých smerníc by za naprojektovanie takejto križovatky bol trest smrti - teda aspoň profesionálnej. Vlastne aj na Slovensku, ale len v súkromnej sfére: keby si totiž projektant trúfol niečo navrhnúť takýmto megalomanským spôsobom súkromnému developerovi, tak už si v branži ani nepípne. Čo je výčitka ani nie tak k projektantovi, ako hlavne smerom k NDS.

Keby bol ten labyrint iba "staticky zložitý", ale nakoľko zatvorenie ktoréhokoľvek z troch tunelov spôsobí zmenu cieľov tak je to fakt výzva. Ak k tomu pridáš možnosť zatvorenia dvoch v jednom čase (Prešov+Bikoš alebo Prešov+Okruhliak) tak to sa pomocou trojstranných PZD ani nedá navrhnúť. Predpokladám, že riešiš PZD aj na jednotke a dvojke...
Takto si pokaziť renomé :wink:

:D tak projektuje to DP Prešov, keď len o to ide, ja riešim technické riešenie toho zázraku.

Z hľadiska riadenia to zas také komplikované nie je, dohromady máš 8 vstupných stavov, z toho dve dvojice vedú k rovnakým výsledkom na značkách, takže vlastne len 6. Čo vhodnou kombináciou priziem dokážeš v pohode. Ešte keby tam neboli tie príšerné kruháče a prapodivnoúchvatné(C) vetvenia odvšadiaľ všade a odnikiaľ nikam, tak by to bola úplná malina. Napokon v takom Hesensku majú prizmy, čo vedia robiť 81 stavov, teda aspoň v teoretickej rovine, v praxi sa nepoužíva viac ako 20. Tu problém nie je, ale pre vodiča je to labyrint. Pracovne to volám prešovská chobotnica.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 24 hostí.