Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Mar 2018 12:00

racto napísal:V novej STN na dopravné značenie je zase chýb a chýb čo sa týka cyklistov. Zase spracované na rýchlo bez konzultovania :(

No daj konkrétne, že čo.

Lebo ja tam vidím o cyklistoch len povinne zmenšený rozmer značiek na chodníkoch pre cyklistov (správne), fixné rozmery cyklistických smerníkov (správne), výšku písma 70 mm na týchto smerníkoch (správne) a fóliu RA1 na cestičkách pre cyklistov (zase správne). Všetko toto majú Holanďania rovnako, akurát výšku písma majú 66 mm (čo je dané iným fontom). Či Holanďania bicyklom nerozumejú??
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 05. Mar 2018 12:29

Hank napísal:expwy, chapem frustraciu a zufalstvo. Som vsak nevedel, ze taka blbost ako velke pismeno na niecom, co vobec nemusi byt, je az tak dolezita, aby to vyvolalo az taku reakciu. Mimochodom, sam si v prispevku o KE-Sever popisal presne dovody, preco by to pismeno velkym byt nemalo a ak si to aj tak neuvedomujes, nemam uz k tomu co ine dodat.

to Hank & ALL: tu nejde o to veľké písmenko, tu ide o celý ten systém a nič v tom systéme nie je blbosť, každá jedná medzera a rozmer je dôležitá.

V Čechách je taká istá partička nadšencov a boria sa s rovnakými problémami a prečo? Lebo rôznorodosť názorov Stará škola vs Nová škola - a nie a nie cez tú starú školu prejsť, lebo história, predsudky a pozícia moci.
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 64#p160064
Re: Návrhy na změnu dopravního značení
Názvy exitů na IS6a nebudou, to je mrtvá věc. A orientace podle světových stran byla taky systémově zamítnuta redakční radou při novelizaci TP100. Už to tu padlo vícekrát... Logické by bylo mít křižovatky pojmenované a používat názvy křižovatek pro orientaci, dělá to skoro celá Evropa jen my ne, ale bohužel se tato věc zatím nepodařila prosadit, musíme si počkat na další vlnu novelizací...

Chceme ísť českou cestou, kde zrušili názvy exitov a svetových strán (ex Brno-Západ, Brno-Jih)?
http://seta00121.rajce.idnes.cz/Nove_IS ... tBMJih.jpg
OK

Už sme unavení a demotivovaní. Pozrite na prvú stranu tejto diskusie z roku 2005 ako naivne sme si mysleli, že to pôjde. Už vtedy sme chceli zaviesť písmo DIN1451 s mínuskami (TERN ešte neexistoval). Potom boli roky vzdelávania a tvrdej práce.
Informačné značenie je jeden komplexný systém. Ak sa do toho systému spraví čo i len malilinká zmena, tak to nabúra súvislosti a ovplyvní to iné veci, o ktorých tu viacerí ani netušíte (napr. výšku medzery medzi riadkami alebo odstup symbolu od cieľa, veľkosť hlavy šípky apod.). Informačný dizajn má totiž striktné pravidlá a súvislosti niekedy aj za cenu menšieho ohýbania pravidiel pravopisu.

Je ťažké donekonečna vysvetľovať tisíckrát to isté ľuďom, ktorí z pozície moci môžu bez argumentu tisíciprvý-krát povedať, že on si to nemyslí. Podáš pomocnú ruku, že im tie značky ZADARMO navrhneš len, aby to bolo dobre a dobre to vyzeralo a ONI si to spravia aj tak po svojom. V tej chvíli máš chuť to zabaliť.

Skúste to zas niekto iný a doplňte si tam čo uznáte za vhodné. Aj tak vás všetci budú ohovárať, aké je to všetko na prd.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 05. Mar 2018 13:20

expwy napísal:Som zvedavý na tie preklady do jazykov národnostných menšín a hlavne kto a ako to bude schvaľovať a na tie opisné texty vo viacerých jazykoch. ODI DS hentak, ODI KN inak, KDI KE zase po svojom; som zvedavý ako si poradia s azbukou ODI ML, SK a s nemčinou ODI ZH apod.


Podporuje TERN cyriliku?

Tu som našiel len alfabetu:
https://iiidre.files.wordpress.com/2015 ... 040326.gif
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 05. Mar 2018 13:23

expwy napísal:
Skúste to zas niekto iný a doplňte si tam čo uznáte za vhodné. Aj tak vás všetci budú ohovárať, aké je to všetko na prd.


Hlavu hore. Tá D1 vyzerá o 100 % lepšie ako kedysi. Na Slovensku niekedy nechápeme, pre koho a na aký účel sú značky určené.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 05. Mar 2018 13:26

Ike napísal:Tá ministrova aktivita nebola IMHO zlá, ale pochopil to od zlého konca:
- tabule "začiatok/koniec obce" by ako regulačné značky skutočne mali byť väčšie. Ale ako hovorím, ako regulačné značky, teda tá slovenská verzia. Maďarská/innojazyčna značka NIE JE REGULAČNÁ a teda nie je "tak podstatná". Tie značky máme malé, neprehľadné a ako hovorí expwy, sú v podstate 100 % zameniteľné so značkou dodatková značka. A to nehovorím, že napr. na I/16 sa tieto značky používajú "americkým štýlom" na ľubovoľné informácie napr "Radarová kontrola".

Chceli sme to mať na 1 tabuly s modrým lemom a bielym kontrastným prúžkom, ale jazykový zákon nikto otvárať nechcel a tak sa stalo to najhoršie, čo sa mohlo, že MD si povedal, že tá cudzojazyčná bude tá, ktorá mala byť NOVÁ a spoločná, aby bola iná od dodatkových tabuliek.

Ike napísal:- cudzí jazyk je dôležitý, hlavne na E-cestách, kde je vysoký podiel zahraničných vodičov. Na Slovensku absolútne chýba akákoľvek komunikácia s neslovenským vodičom. Žiadne "keep safety distance", žiadne "it is not shame to have a rest" a to nehovorím o nulovom (NULOVOM) využítí premenných značiek "keep right; attention fog; attention slippery road; no restrictions, have a nice journey" a podobne. NIČ. A v tomto sme čierna diera v Európe. Keď som písal na NDS, odpísali mi, že to nemôžu, že mám sa obrátiť na mindop alebo minv, napísal som aj tam, odpísal mi len minv, že podľa zákona to nie je možné. wtf?

Hank má v tomto pravdu, umožnené to bolo dávno, len sa to nevyužívalo.
Veď len za všetko stačí odstrašujúca značka [url=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:IP_30a_-_Výstražné_zariadenie_vypnuté.png]IP30a[/url] a jej hrôzostrašné doslovné preklady...

Čiernou dierou aj dlho ešte budeme, je tu síce partia nadšencov (Hank, StVO, ty Ike + ďalší), ktorí sa snažia a majú víziu, ale skôr je tu snaha zabetónovať terajší stav, urobiť VL k dnešnému ZLÉMU systému a tým to definitívne skončí. ALE hlavne treba novelizovať zákon a urobiť nakomplet novú vyhlášku a to od piky. Do vyhlášky sa ale kompetetným orgánom moc nechce. Tento stav veľa ľuďom vyhovuje: Je bordel, nejasné pravidlá a tak moc majú represívne zložky a tí si diktujú ako to má vyzerať.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 05. Mar 2018 13:41

Ike napísal:Podporuje TERN cyriliku?
Tu som našiel len alfabetu:
https://iiidre.files.wordpress.com/2015 ... 040326.gif

Zatiaľ NIE, písať sa to bude asi ako doteraz Arialom...
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 05. Mar 2018 13:45

Ike napísal:Už sa mi tie juhoslávske značky pletú. Tak rovnaké a pritom rozdielne. V Skopje je to s medzerami.
http://www.advanced-mining.com/images/u ... 3_02_g.jpg

Tie bývalé Juhoslovanské republiky to s tými farbami dosť prehnali a až prekombinovali...
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Mar 2018 17:47

Hank,

ja som hlavne chcel poukázať na to, čo k danej veci hovorí oficiálny slovenský pravopis. Lebo v diskusiách o DZ sa argument pravopisu veľmi často používa, avšak povedal by som, že tak zo 4/5 chybne. Ako napríklad, že veľkým písmenom sa označujú len oficiálne geografické názvy, čo nie je ani náhodou pravda. PSP mimochodom o tých veľkých písmenách pojednávajú v odrážkach na niekoľkých stranách (dodajúc ešte, že veľké odlišnosti sú pri viacslovných vlastných menách). V tomto konkrétnom prípade ide o to, že ten „Sever“ či „Východ“ sa naozaj má písať veľkým písmenom; gramatiku tu nevykladám voľne, ale naopak možno až príliš striktne, čo inak nerobím rád, ale o tom nižšie. A áno, to, čo je na IS1, je názov križovatky a je celkom jedno, či sa križovatky pomenúvajú alebo sa im názvy priraďujú. Samozrejme, že pri exitoch sa vychádza z určujúceho dopravného cieľa, ale to na veci nič nemení. Názvom identifikujem príslušnú križovatku a môžem ním identifikovať aj úsek: ak v dopravnom servise povedia, že je nehoda na R1 v úseku Sládkovičovo – Galanta, tak je zrejmé, že nemyslia nehodu medzi tými dvoma obcami, ale medzi príslušnými kri6ovatkami.

Ak je niekde v slovenskom systéme chyba, tak v tom, že že ten kompasový prídomok na pomenovanie križovatky opakujeme na predzvestiach a návestiach: ak by sme to totiž robili do detailu ako Nemci a nie iba tak napoly že niečo áno a niečo po svojom (hello expwy :D ), tak by s tým nikto problém nemal. V Nemecku je totiž názov s kompasovým prídomkom striktne názov križovatky, nie názov cieľa, čiže keď mám napríklad AS Moers-Nord, tak je to takto napísané na príslušnej IS1 spolu s jej číslom, ale ďalej na zodpovedajúcich IS3, IS5b je už len „Moers“ a nejaké ďalšie ciele (pre úplnosť: možno niekde v tom DE, keď budeš veľmi hľadať, nájdeš aj aplikačnú prax a la Slovensko, ale to je chyba a výnimka, nie pravidlo). Trochu podobne ako my to používajú Rakúšania, akurát že tam nemajú niečo ako IS1, aspoň nie pre anšlusy.

Mimochodom, vôbec nie som zástanca bezhlavého a bezkontextového aplikovania pravopisných pravidiel na DZ, už len preto, že tieto pravidlá sú stavané predovšetkým pre súvislý text. Riešia síce aj množstvo ďalších situácií, keď píšem niečo iné ako súvislý text, napr. nadpisy, slogany atď., lenže z princípu nemôžu riešiť každú možnú situáciu (napr. sa ani slovom nezmieňujú o dopravných značkách). A ešte dôležitejšie je, že – a to Ti povie každý jazykovedec – sa PSP nesnažia o ustanovovanie nejakých zmyslených prvkov do praxe, ale naopak, preberajú zaužívané jazykové prejavy z praxe (čo samozrejme často trvá pekne dlho, lebo PSP sa nemenia 2x do roka ako zákony).

Na záver: ide samozrejme trošku o pikošku v celom značení (aj keď pomerne významnú), dôležitejšie je, aby sa to správne používalo. Nie ako v našich luhoch a hájoch, keď v rámci zmätenia nepriateľa sa križovatka severne od Senca volá Senec-Východ (resp. na jednej značke Senec-východ s malým vé a na ďalšej Senec-Východ s veľkým vé a na ďalšej zase naopak), križovatka západne od Serede sa zase volá Sereď-sever atď. To však už nie je problém predpisov, ale niečoho iného.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Mar 2018 17:48

Ešte k tým nemeckým vs. slovanským názvom. Neboj sa o tvarovú pamäť pri Neustadt či Niederösterreich. Mínusky sú skvelé v tom, že majú veľa charakteristických prvkov, najmä v podobe horných a dolných presahov, ktoré sa navyše dajú dobrým návrhom písma zdôrazniť (viď Tern). Ja som narážal na to, že veľké písmeno v danom kontexte slúži ako prirodzený separátor blokov, ktoré sú okom samostatne skenované. V tomto je paradoxne dokonca ten Neustadt lepší ako Nové Mesto, aj keď uznávam, že prehnané nemecké zhovadilosti typu Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz sú pre nás cudzincov peklo; našťastie sa ale na DZ obvykle nevyskytujú.

P.S. „Maut frei“ bol fest zlý príklad, to sa píše dohromady a má to úplne iný význam (viď bleifrei, alkoholfrei). To ale určite vieš.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Mar 2018 17:53

Chlapi, vykašlite sa na medzery okolo spojovníka či pomlčky či volajte to ako chcete (hyphen, en-dash, em-dash). V týchto rozlišujúcich názvoch sa jednoznačne žiadne medzery písať nemajú, to je jedno zo základných typografických pravidiel, ktoré platia na celkom svete, resp. prinajmenšom v latinkou písaných jazykoch. S medzerami ide o celkom iný konštrukt. Celkom mimochodom, keď už sme pri tom pravopise, hovoria to aj PSP.

Uvediem k tomu ale perličku, prečo pravidlá súvislého textu nemusia byť vhodné na dopravných značkách. Ak totiž rozdeľujem na dva riadky názov obsahujúci onen slávny spojovník – a je jedno, či je to Rakúsko-Uhorsko alebo Bratislava-Záhorská Bystrica – tak podľa PSP musím dať spojovník jednak na koniec prvého riadka, jednak na začiatok druhého riadka. Ak však to isté robím v nejakej tabuľkovej/nadpisovej/odrážkovej apod. forme, teda aj na DZ, tak je to výslovne nevhodné a mätúce:

Bratislava-
-Záhorská Bystrica

(ešte si to predstavte vycentrované). Prípadne si predstavte, že chcem uviesť niečo ako:

Bratislava
-Lamač
-Záhorská Bystrica

Hádanka: patrí hyphen aj za Bratislavu?
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 06. Mar 2018 11:43

expwy napísal:Už sme unavení a demotivovaní. Pozrite na prvú stranu tejto diskusie z roku 2005 ako naivne sme si mysleli, že to pôjde. Už vtedy sme chceli zaviesť písmo DIN1451 s mínuskami (TERN ešte neexistoval). Potom boli roky vzdelávania a tvrdej práce.
Informačné značenie je jeden komplexný systém. Ak sa do toho systému spraví čo i len malilinká zmena, tak to nabúra súvislosti a ovplyvní to iné veci, o ktorých tu viacerí ani netušíte (napr. výšku medzery medzi riadkami alebo odstup symbolu od cieľa, veľkosť hlavy šípky apod.). Informačný dizajn má totiž striktné pravidlá a súvislosti niekedy aj za cenu menšieho ohýbania pravidiel pravopisu.

Je ťažké donekonečna vysvetľovať tisíckrát to isté ľuďom, ktorí z pozície moci môžu bez argumentu tisíciprvý-krát povedať, že on si to nemyslí. Podáš pomocnú ruku, že im tie značky ZADARMO navrhneš len, aby to bolo dobre a dobre to vyzeralo a ONI si to spravia aj tak po svojom. V tej chvíli máš chuť to zabaliť.

Skúste to zas niekto iný a doplňte si tam čo uznáte za vhodné. Aj tak vás všetci budú ohovárať, aké je to všetko na prd.


Preto este raz napisem, ze chapem zufalstvo a frustraciu, ja na Tvojom mieste by som to uz davno zabalil. Zvysok k tomu niekedy osobne.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 06. Mar 2018 11:51

expwy napísal:••• Som zvedavý na tie preklady do jazykov národnostných menšín a hlavne kto a ako to bude schvaľovať a na tie opisné texty vo viacerých jazykoch. ODI DS hentak, ODI KN inak, KDI KE zase po svojom; som zvedavý ako si poradia s azbukou ODI ML, SK a s nemčinou ODI ZH apod.
Ci... frasa, zabudou si na rómčinu. Len neviem, či sa má použiť slovenská alebo maďarská rómčina, lebo je ich azda viac ako tých angličtín. Ťeraz neviem, či :lol: alebo :cry:.
StVO napísal:•••
Bratislava
-Lamač
-Záhorská Bystrica

Hádanka: patrí hyphen aj za Bratislavu?
Hádam aj.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 06. Mar 2018 12:20

expwy napísal:Problém našej legislatívy je, že my musíme mať všetko napísané a zadefinované. U nás nemôže nič vyplývať z elementárnej logiky. V Nemecku nemáš nikde zadefinované čo znamená zásobovanie, dopravná obsluha, rezidenti (Anlieger), vozidlá stavby - lebo je to jasné a logické. Im stačí 1 prerušovaná čiara (Leitlinie - Vodiaca čiara) vo vyhláške, my musíme mať tri - podľa kadencie medzier, podľa toho či je dvojitá, 6 značiek na parkovanie apod. U nás musí byť všetko zadefinované. Všetko musí byť explicitne uvedené značkami - všade dodatkové tabuľky "okrem vozidiel s povolením" a s evidenčnými číslami vozidiel - to čo je pre Boha? - veď keď mám raz nejaké povolenie, tak to nepotrebujem mať na značke uvedené. Som zvedavý na tie preklady do jazykov národnostných menšín a hlavne kto a ako to bude schvaľovať a na tie opisné texty vo viacerých jazykoch. ODI DS hentak, ODI KN inak, KDI KE zase po svojom; som zvedavý ako si poradia s azbukou ODI ML, SK a s nemčinou ODI ZH apod.


Nie zeby som chcel obhajovat nasu legislativu ;), ale ani s tou jasnostou anliegera to nie je zas az take ruzove:
https://de.wikipedia.org/wiki/Anlieger
https://www.deutsche-anwaltshotline.de/ ... ieger_frei

Aj v Nemecku su uz tie hrebene ci hrable ci ako ich volas (a nielen tam samozrejme, min. v skandidavskych krajinach je to bezna znacka)
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... O_2017.svg

StVO sa novelizuje kazdym rokom a hoci sa Ti to asi velmi nepaci, tie zmeny velmi nejdu v smere zjednodusovania a vseobecnych jasnych pravidiel. Pozri si len co urobili minuleho roku z jednoduchej vety o zakaze telefonovania za volantom (§ 23 ods. 1a a 1b).
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 06. Mar 2018 13:45

Ak sa nemýlim, v Rakúsku som videl napísané "Ausgenommen Anrainer"

https://de.wikipedia.org/wiki/Anrainer
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 06. Mar 2018 14:33

StVO napísal:Hank,

ja som hlavne chcel poukázať na to, čo k danej veci hovorí oficiálny slovenský pravopis. Lebo v diskusiách o DZ sa argument pravopisu veľmi často používa, avšak povedal by som, že tak zo 4/5 chybne. Ako napríklad, že veľkým písmenom sa označujú len oficiálne geografické názvy, čo nie je ani náhodou pravda. PSP mimochodom o tých veľkých písmenách pojednávajú v odrážkach na niekoľkých stranách (dodajúc ešte, že veľké odlišnosti sú pri viacslovných vlastných menách). V tomto konkrétnom prípade ide o to, že ten „Sever“ či „Východ“ sa naozaj má písať veľkým písmenom; gramatiku tu nevykladám voľne, ale naopak možno až príliš striktne, čo inak nerobím rád, ale o tom nižšie. A áno, to, čo je na IS1, je názov križovatky a je celkom jedno, či sa križovatky pomenúvajú alebo sa im názvy priraďujú. Samozrejme, že pri exitoch sa vychádza z určujúceho dopravného cieľa, ale to na veci nič nemení. Názvom identifikujem príslušnú križovatku a môžem ním identifikovať aj úsek: ak v dopravnom servise povedia, že je nehoda na R1 v úseku Sládkovičovo – Galanta, tak je zrejmé, že nemyslia nehodu medzi tými dvoma obcami, ale medzi príslušnými kri6ovatkami.

Ak je niekde v slovenskom systéme chyba, tak v tom, že že ten kompasový prídomok na pomenovanie križovatky opakujeme na predzvestiach a návestiach: ak by sme to totiž robili do detailu ako Nemci a nie iba tak napoly že niečo áno a niečo po svojom (hello expwy :D ), tak by s tým nikto problém nemal. V Nemecku je totiž názov s kompasovým prídomkom striktne názov križovatky, nie názov cieľa, čiže keď mám napríklad AS Moers-Nord, tak je to takto napísané na príslušnej IS1 spolu s jej číslom, ale ďalej na zodpovedajúcich IS3, IS5b je už len „Moers“ a nejaké ďalšie ciele (pre úplnosť: možno niekde v tom DE, keď budeš veľmi hľadať, nájdeš aj aplikačnú prax a la Slovensko, ale to je chyba a výnimka, nie pravidlo). Trochu podobne ako my to používajú Rakúšania, akurát že tam nemajú niečo ako IS1, aspoň nie pre anšlusy.

Mimochodom, vôbec nie som zástanca bezhlavého a bezkontextového aplikovania pravopisných pravidiel na DZ, už len preto, že tieto pravidlá sú stavané predovšetkým pre súvislý text. Riešia síce aj množstvo ďalších situácií, keď píšem niečo iné ako súvislý text, napr. nadpisy, slogany atď., lenže z princípu nemôžu riešiť každú možnú situáciu (napr. sa ani slovom nezmieňujú o dopravných značkách). A ešte dôležitejšie je, že – a to Ti povie každý jazykovedec – sa PSP nesnažia o ustanovovanie nejakých zmyslených prvkov do praxe, ale naopak, preberajú zaužívané jazykové prejavy z praxe (čo samozrejme často trvá pekne dlho, lebo PSP sa nemenia 2x do roka ako zákony).

Na záver: ide samozrejme trošku o pikošku v celom značení (aj keď pomerne významnú), dôležitejšie je, aby sa to správne používalo. Nie ako v našich luhoch a hájoch, keď v rámci zmätenia nepriateľa sa križovatka severne od Senca volá Senec-Východ (resp. na jednej značke Senec-východ s malým vé a na ďalšej Senec-Východ s veľkým vé a na ďalšej zase naopak), križovatka západne od Serede sa zase volá Sereď-sever atď. To však už nie je problém predpisov, ale niečoho iného.


Za toto jazykove okienko dakujem (myslene vazne, bez ironie). Je rozhodne lepsie argumentovat tym, ze to je v sulade s pravidlami ako tym, ze ich trochu ohybame.

Tak to asi v tom Moerse maju aj dobry aj zly priklad :)
https://goo.gl/images/q2PNif

Mimochodom, s tym by som tak laicky aj suhlasil (aby sa svetove strany neuvadzali na dalsich znackach), pretoze ta strana proste nie je to iste ako cast mesta. Pokial sa teda cast mesta nevola podla svetovej strany. To znamena, ze chceme od vodicov, aby dokazali rozlisit, ze vyjazd Moers-Zentrum ma zavedie do centra, ale hned dalsi vyjazd Moers-Ost ma zavedie neviem kam, lebo Ost neznamena vychodnu cast Moersu, ale ze ten vyjazd je na vychod od Moersu. U nas napr. Poprad-Zapad ma zavedie na sidlisko Zapad, ale Poprad-Vychod ma zavedie kam? Preco to nemoze byt napr. vyjazd Spisska Sobota? Svetova strana by mala byt uplne posledna moznost.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod okorec » 07. Mar 2018 00:51

sharp napísal:1. V reportáži TA3 https://www.ta3.com/clanok/1122369/dvojjazycne-tabule-pri-cestach-budu-vyzerat-inak-zacnu-ich-menit.html sa hovorí o novej vyhláške, ktorá upravuje dodatkové tabule - vie niekto viac o nej?
2. Tá vyhláška mení spôsob značenia späť na majuskuly?
3. Prečo nie je názov v jazyku menšiny jednej tabuli so štátnym jazykom, ako to bolo v návrhu vzorových listov a v Rakúsku to je bežné?
32023
4. všimol som si že už pribudlo veľa nových značiek o začiatku a konci obce v TENRe ale v rôžnych hybridných formátoch. Tento návrh vzorového listu zrejme neprešiel (ak mal Érsek SOMORJA namiesto Somorja tak asi nie...)?
38937


Aký zmysel vôbec majú tie značky s názvom obce v jazyku menšiny? Myslím logický alebo praktický zmysel, nie národnostné prekáračky menej pokročilých súdruhov.
Určujúcim faktorom pre umiestnenie takej značky, je podiel menšiny v obci - čiže podľa domáceho obyvateľstva obce, ale domáci predsa vedia názov v oboch jazykoch a predpokladám, že domov by trafili aj keby tam tabuľa nebola žiadna.

Aký zmysel má napríklad toto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f6/Krahule.jpg/220px-Krahule.jpg
Akože to je značka pre prípad, keby človek, ktorý pozná iba názov Blaufuss a názov Krahule mu nič nehovorí, cestoval na Krahule a celú cestu by prešiel v pohode, správne by odbočil na Kremnicu aj keď by nebola na križovatke označená dvojjazyčne a potom by správne odbočil na Krahule aj keď by na križovatke neboli označené dvojjazyčne, ale zrazu keby prišiel na Krahule, tak by nevedel, že vlastne dorazil do cieľa a bezradne by blúdil a hľadal Blaufuss? To asi nie, že.

A potom sú tu ešte značky tohto typu, ktorých sú desiatky po Slovensku a to už je čisté vyhadzovanie peňazí... https://www.google.sk/maps/@47.8101058,18.7041506,3a,16.2y,337.6h,87.38t/data=!3m6!1e1!3m4!1s3XXekMqLJU1rTIVEvPmZGQ!2e0!7i13312!8i6656?hl=cs

Celé to vôbec nedáva zmysel a treba to zrušiť bez náhrady. Keď má niekto potrebu ukázať svoju národnú hrdosť, tak nech si za svoje peniaze pre mňa za mňa vymaľuje dom na červeno-bielo-zeleno, obvešá ho maďarskými vlajkami a na strechu si môže dať sochu turula, ale dopravné značky majú úplne inú úlohu.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 07. Mar 2018 08:51

Myslím, že je to vo svete bežné a nemá to racio. Je to práve skôr taký prejav identity "Tu býva významný podiel x-tej národnosti". Hlavne v prípade obcí Krahule a Kunešov ide o jediné dve slovenské obce, kde majú významné zastúpenie autochtónny Nemci a obyvatelia sú na to patrične hrdí. Každopádne, myslím, že aj tu už podiel klesol pod potrebnú hladinu, no tabule môžu odstrániť až po tom, čo bude podiel nižší tri cenzy za sebou. V prípade obcí s rómskou menšinou (ktorá nemá pomenovania slovenských obcí vo vlastnom jazyku) je to sporné. Mne to príde také "značkovanie" obcí. Rakúsky systém by to vyriešil.

Skôr ma mrzí to, že dosť podstatná regulačná značka (ktorá významne mení všeobecnú úpravu dopravných predpisov a ktorje rozmer je dnes viac ako nedostatočný) bude zatienená hlúpou informatívnou značkou, ktorá slúži v lepšom prípade len na potešenie niektorých ľudí, v horšom na rozpútavanie národnostných vášní. To je úplný fail.

Toto je už úplný extrém. Už som to sem dával:
http://z1info.rs/wp-content/uploads/201 ... ovgrad.jpg

Značka začiatok obce v 5 jazykoch: srbčine, chorváčtine, maďarčine, slovenčine a rumunčine. Odkedy som to sem zavesil naposledy, pribudol aj historický názov Petrovgrad. Otázka je obligátna "a komu tím prospějete" :D
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 07. Mar 2018 10:08

Ike napísal:Toto je už úplný extrém. Už som to sem dával:
http://z1info.rs/wp-content/uploads/201 ... ovgrad.jpg

Značka začiatok obce v 5 jazykoch: srbčine, chorváčtine, maďarčine, slovenčine a rumunčine. Odkedy som to sem zavesil naposledy, pribudol aj historický názov Petrovgrad. Otázka je obligátna "a komu tím prospějete" :D


V niektorých štátoch (aj na tejto fotke je to vidieť) sa na vyznačenie územia, kde platia dopravné predpisy pre obec, používa špeciálna značka (tie čierne domčeky na bielej tabuli). V takom prípade je úplne jedno, čo je popísané na tabuli s názvom obce a či tam tá tabuľa vôbec je.

U nás sa naproti tomu stáva, že na tabuli rovnakého formátu, ako je začiatok obce, je iná informácia:
https://goo.gl/maps/shJA2AbLqK82
Tu je viac-menej jasné, že je to dodatková tabuľka, ale už som videl aj prípad, že tú hornú tabuľu niekto ukradol alebo odpadla a potom je to vlastne značka začiatku obce. Vodič totiž vôbec nemusí vedieť, že takto sa žiadna obec nenazýva. Je to tabuľa s nápisom vo formáte podľa vyhlášky, tak je to začiatok obce aj z právneho hľadiska.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 07. Mar 2018 11:29

Toto je ešte otázne:
https://goo.gl/maps/CDmJroarCmx
Ale toto je ultrafail:
https://goo.gl/maps/4Rbwb23oyb82

Smutné je, že niekto to musel schváliť. A prešlo to určite nie cez jedného človeka. To naozaj v tom reťazci nemal nikto IQ na to aby povedal, že "páni, ale veď to je značka pre obec!"?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 07. Mar 2018 12:11

Hank napísal:Aj v Nemecku su uz tie hrebene ci hrable ci ako ich volas (a nielen tam samozrejme, min. v skandidavskych krajinach je to bezna znacka)
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... O_2017.svg

Áno sú, ale ako dodatkové tabuľky a osadzujú sa len v určitých prípadoch pri umiestnení po ľavej strane vozovky, kde by spôsob státia bol nejasný a určite nie pre pozdĺžne státie. U nás všade a dokonca aj v miestach, kde to je mätúce a značky sa umiestňujú kolmo k vozovke.
Čo sa týka parkovania a nezmyselných dodatkových tabuliek, tak som skôr narážal na vyhradené parkovanie a ten zvláštny text RÉSERVÉ a ešte zvláštnejšie EČV:
38985

Hank napísal:StVO sa novelizuje kazdym rokom a hoci sa Ti to asi velmi nepaci, tie zmeny velmi nejdu v smere zjednodusovania a vseobecnych jasnych pravidiel. Pozri si len co urobili minuleho roku z jednoduchej vety o zakaze telefonovania za volantom (§ 23 ods. 1a a 1b).

Páči sa mi to, lebo ich každá novelizácia (vrátane spresnení výkladov) dáva zmysel a má jednoznačný dôvod, ako v tomto prípade. Navyše pozri na štruktúru ich právnych predpisov ako každý paragraf je prehľadný s odrážkami, dlhé súvislé vety s bodkočiarkami, len výnimočne.
Za všetko hovorí §2 Rýchlosť, kde to je prehľadne vyodrážkované a rozdelené na obec, mimo obce skupiny vozidiel apod, u nás bordel
http://www.gesetze-im-internet.de/stvo_2013/__3.html
alebo §12 Státie a parkovanie (u nás zastavenie a státie)
http://www.gesetze-im-internet.de/stvo_2013/__12.html
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 07. Mar 2018 13:38

Hank napísal:Tak to asi v tom Moerse maju aj dobry aj zly priklad :)
https://goo.gl/images/q2PNif

Toto je to trochu iný prípad: to totiž nie je križovatka Moers-Ost (taká vlastne ani neexistuje, viď prílohu), ale Duisburg-Rheinhausen a ten Moers-Ost je tam v tomto prípade v úlohe druhého cieľa („milý vodič, okrem Rheinhausen sa tadeto dostaneš aj do Moers, ak teda chceš ísť do východnej časti mesta; ak ale chceš do centra, pokračuj rovno“). Ak by sme takéto čosi riešili na Slovensku – čo ale neriešime, my máme hlavne problém s pomenovaním križovatiek, kde sa opakuje rovnaký určujúci dopravný cieľ a iného cieľa niet – tak je fakt, že z hľadiska pravopisu by ten východ musel byť písaný s malým písmenom. Pretože tu už by nešlo o pomenovanie niečoho konkrétneho, len o všeobecné označenie akejsi neurčitej "východnej časti mesta" a teda by nešlo o vlastné meno. A priznám sa, že za takýchto okolností mi k tomu v slovenčine nie celkom sedí tá hyphen konvencia. V slovenčine je pre doplňujúce informácie typické skôr použitie zátvoriek, teda niečo ako „Haluzovce (východ)“.

Hank napísal:Svetova strana by mala byt uplne posledna moznost.

Zaiste. Alebo prinajmenšom to určite nemá byť prvá voľba - vždy treba použiť mozog a zvážiť miestnu situáciu, čo je vhodné a čo nie. Plus dodám, že kompasový prídomok by sa mal prednostne používať pre uzly (čo hovorí aj Tebou spomínaná nevydaná publikácia, a nielen ona). Náš problém je ale v tom, že pomenovanie podľa miestnej časti je v praxi možné len v prípade väčších miest, a tých je na Slovensku možno desať. A áno, názvy trebárs Poprad-Letisko (chacha, zase vlastné meno!), Poprad-Tatry a Poprad-Spišská Sobota príp. Poprad-Matejovce by boli v pohode. V súčasnom značení je navyše sekvencia Poprad-čosi prerušená názvom Vysoké Tatry, ktorý je vcelku od veci (predstav si hlásenie, že D1 je uzatvorená v úseku Mengusovce – Vysoké Tatry). Keď však príde na Sence, Žarnovice či Tornale, tak niet podľa čoho pomenovať - napokon, tieto mestá majú veľkosť miestnych častí väčších miest. A u nás sa križovatky veselo stavajú tak, že okolo okresného mesta sú aj tri... to potom fakt nie je iná možnosť ako ten kompas.

Ešte sa pristavím pri pomenúvaní uzlov. V tom Nemecku je súčasťou názvu informácia, že ide o uzol. Je to samozrejme určitá redundancia, veď pred názvom sú nakreslené skrížené hnáty (na druhej strane, Nemci ešte rozlišujú Kreuz vs. Dreieck, takže u nich to zas tak celkom redundantné nie je), napriek tomu nemusí byť pomenovanie povedzme „Uzol Žilina“ namiesto len „Žilina“ tak celkom od veci, najmä ak sa na značení nachádzajú aj ďalšie žilinské ciele. A dvojnásobne užitočné by to bolo, ak je v názve uzla použitý kompasový prídomok, povedzme „Uzol Košice-Sever.“

A keď už som načal tému KE-Sever, tak musím povedať, že v tomto prípade ide o problém dosť umelý. Pretože, buď som Košičan alebo som Nekošičan. Pritom tým „Košičanom“ nemyslím len obyvateľa Košíc, ale kohokoľvek, kto je miestne znalý, lebo tam pravidelne jazdí. Ak som Nekošičan, tak ani neviem, že nejaký administratívny konštrukt menom Sever existuje; a ak to náhodou aj viem, tak mi je to putňa, lebo tam určite nemám namierené: ja totiž idem na Podhradovú, Čermeľ, Mier či Kalváriu resp. na ulicu čojaviem Hurbanovu alebo Komenského. V prípade, že idem opačným smerom, tak opúšťam mesto a čokoľvek s názvom Košice-etwas mi je ukradnuté a nemôže ma pomýliť. No a ak som Košičan, tak sa na tie smerové tabule aj tak nepozerám a jazdím popamäti. Takže niet nikoho, koho by to v praxi reálne trápilo.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 07. Mar 2018 13:50

Ike napísal:Myslím, že je to vo svete bežné a nemá to racio. Je to práve skôr taký prejav identity (...)

Myslím, že si presne vystihol podstatu. Z hľadiska nejakej orientácie či informácie sú tie tabule celkom nanič, ide proste o prejav neracionálny, ale pre mnohých ľudí emocionálne veľmi dôležitý. V princípe tie značky nevadia, teda aspoň do momentu, kým nenarúšajú ostatné dopravné značenie. Čo však u nás po novom zjavne budú. Po finančnej stránke si ich platia tie obce, takže ich vec.

A pokiaľ ide o obecné tabule a la dodatková tabuľka, tak škoda reči. Kompetentní o tom dobre vedia, ale je im to jedno.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 07. Mar 2018 23:21

StVO napísal:
Hank napísal:Svetova strana by mala byt uplne posledna moznost.
Zaiste. Alebo prinajmenšom to určite nemá byť prvá voľba - vždy treba použiť mozog a zvážiť miestnu situáciu, čo je vhodné a čo nie. Plus dodám, že kompasový prídomok by sa mal prednostne používať pre uzly (čo hovorí aj Tebou spomínaná nevydaná publikácia, a nielen ona). Náš problém je ale v tom, že pomenovanie podľa miestnej časti je v praxi možné len v prípade väčších miest, a tých je na Slovensku možno desať. A áno, názvy trebárs Poprad-Letisko (chacha, zase vlastné meno!), Poprad-Tatry a Poprad-Spišská Sobota príp. Poprad-Matejovce by boli v pohode. V súčasnom značení je navyše sekvencia Poprad-čosi prerušená názvom Vysoké Tatry, ktorý je vcelku od veci (predstav si hlásenie, že D1 je uzatvorená v úseku Mengusovce – Vysoké Tatry). Keď však príde na Sence, Žarnovice či Tornale, tak niet podľa čoho pomenovať - napokon, tieto mestá majú veľkosť miestnych častí väčších miest. A u nás sa križovatky veselo stavajú tak, že okolo okresného mesta sú aj tri... to potom fakt nie je iná možnosť ako ten kompas.

Ešte sa pristavím pri pomenúvaní uzlov. V tom Nemecku je súčasťou názvu informácia, že ide o uzol. Je to samozrejme určitá redundancia, veď pred názvom sú nakreslené skrížené hnáty (na druhej strane, Nemci ešte rozlišujú Kreuz vs. Dreieck, takže u nich to zas tak celkom redundantné nie je), napriek tomu nemusí byť pomenovanie povedzme „Uzol Žilina“ namiesto len „Žilina“ tak celkom od veci, najmä ak sa na značení nachádzajú aj ďalšie žilinské ciele. A dvojnásobne užitočné by to bolo, ak je v názve uzla použitý kompasový prídomok, povedzme „Uzol Košice-Sever.“

A keď už som načal tému KE-Sever, tak musím povedať, že v tomto prípade ide o problém dosť umelý. Pretože, buď som Košičan alebo som Nekošičan. Pritom tým „Košičanom“ nemyslím len obyvateľa Košíc, ale kohokoľvek, kto je miestne znalý, lebo tam pravidelne jazdí. Ak som Nekošičan, tak ani neviem, že nejaký administratívny konštrukt menom Sever existuje; a ak to náhodou aj viem, tak mi je to putňa, lebo tam určite nemám namierené: ja totiž idem na Podhradovú, Čermeľ, Mier či Kalváriu resp. na ulicu čojaviem Hurbanovu alebo Komenského. V prípade, že idem opačným smerom, tak opúšťam mesto a čokoľvek s názvom Košice-etwas mi je ukradnuté a nemôže ma pomýliť. No a ak som Košičan, tak sa na tie smerové tabule aj tak nepozerám a jazdím popamäti. Takže niet nikoho, koho by to v praxi reálne trápilo.

Mala by to byť posledná možnosť, no používa sa práve ako prvá a ešte k tomu častokrát podľa pootočeného kompasu. Poprad-Východ je na severe alebo Tornaľa-Východ tiež na severe :)
Niekoľko strán dozadu sme požadovali skrížené "hnáty" a expwy nás takmer ukameňoval.... je rozdiel ak značíme križovatku alebo cieľ, nové ZDZ to nerozlišuje.
Dnes som bol na otočku v KE a na Mier som trafil aj bez toho zmätočného Košice-Sever... medzi tými "bodmi" sú skutočne 3 MÚK. (ani nechci vedieť koľko mi zobrazilo meranie na Soroške)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 08. Mar 2018 09:13

Vlados,

expwy predsa nekameňoval za hnáty, ale za zobák, čo je rozdiel dosť podstatný. A je to taká volovina, že to aj ja by som si schuti verfol pár šutrov 8) Argumentov je tisíc a jeden, no škoda s tým vôbec strácať čas. Najlepšie za všetko hovorí fakt, že sme jediná krajina na svete, ktorá zobák takto používala. Dokonca ani tí Česi, ktorí sú v zavádzaní blbostí vždy o krok pred nami, to v tomto prípade nezvládli dodrbenkať skôr ako my. Aj keď len preto, že zaviedli kravinu azda ešte väčšiu, totiž zrušenie názvov križovatiek, no a to sa vzájomne vylučuje.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 08. Mar 2018 09:29

expwy napísal:
Hank napísal:Aj v Nemecku su uz tie hrebene ci hrable ci ako ich volas (a nielen tam samozrejme, min. v skandidavskych krajinach je to bezna znacka)
https://de.wikipedia.org/wiki/Bildtafel ... O_2017.svg

Áno sú, ale ako dodatkové tabuľky a osadzujú sa len v určitých prípadoch pri umiestnení po ľavej strane vozovky, kde by spôsob státia bol nejasný a určite nie pre pozdĺžne státie. U nás všade a dokonca aj v miestach, kde to je mätúce a značky sa umiestňujú kolmo k vozovke.
Čo sa týka parkovania a nezmyselných dodatkových tabuliek, tak som skôr narážal na vyhradené parkovanie a ten zvláštny text RÉSERVÉ a ešte zvláštnejšie EČV:
38985

Hank napísal:StVO sa novelizuje kazdym rokom a hoci sa Ti to asi velmi nepaci, tie zmeny velmi nejdu v smere zjednodusovania a vseobecnych jasnych pravidiel. Pozri si len co urobili minuleho roku z jednoduchej vety o zakaze telefonovania za volantom (§ 23 ods. 1a a 1b).

Páči sa mi to, lebo ich každá novelizácia (vrátane spresnení výkladov) dáva zmysel a má jednoznačný dôvod, ako v tomto prípade. Navyše pozri na štruktúru ich právnych predpisov ako každý paragraf je prehľadný s odrážkami, dlhé súvislé vety s bodkočiarkami, len výnimočne.
Za všetko hovorí §2 Rýchlosť, kde to je prehľadne vyodrážkované a rozdelené na obec, mimo obce skupiny vozidiel apod, u nás bordel
http://www.gesetze-im-internet.de/stvo_2013/__3.html
alebo §12 Státie a parkovanie (u nás zastavenie a státie)
http://www.gesetze-im-internet.de/stvo_2013/__12.html


Nema vyznam sa o tom dohadovat, tou poznamkou, ze uz to zaviedli aj oni, som narazal na to, ze takto pred rokom si to (sposob parkovania na zvislej znacke) odmietal uplne (ved aj u nas - hoci vsetky tie parkovacie znacky su ako samostatne - to nie je nic ine, len dodatkova tabulka vlozena do hlavnej znacky). Teraz uz to pripustas, ale len na lavej strane, lebo to medzitym takto zaviedli. Mimochodom, budeme aj my cakat, kym to umoznia pouzivat aj na pravej strane alebo to mozeme zaviest hned? Ved ked je raz sposob statia nejasny, tak je hadam jedno, na ktorej strane je nejasny.

Zamietal si aj rozdielne max. rychlosti v jednotlivych pruhoch (doteraz si myslim, ze opravnene), v Nemecku to minuleho roku povolili a umoznili zaviest obmedzenia v jazdnych pruhoch na zaklade rozmerov a vahy, co u nas existuje uz dlho. Tak teraz co? Bud budeme od nich opisovat alebo sa u nich inspirovat. Ale opisovanim sa este nikto nic nenaucil.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: nonick a 19 hostí.