Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 03. Feb 2020 19:55

sendvo napísal:ste mi pripomenuli toto super priecestie :D
https://www.youtube.com/watch?v=aQM-lmmlulY

Na tej trati bol (je) nejaký špecifický problém pri motorákoch s dvoma nápravami - pri nákladných vlakoch fungujú priecestia normálne
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 03. Feb 2020 20:10

https://www.webnoviny.sk/nasadoprava/dopravne-znacky-na-r1-a-d1-su-za-zleho-pocasia-nepouzitelne-dialniciari-sa-vyhovaraju-na-fyzikalne-zakony-video/

Kristepane... To snad sedeli v NDS vsetci tri dni, ze kto vymysli najko..tskejsiu odpoved a vitaz dostal premie vo vyske rocneho platu a odporucaci list do Bollywoodu.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 03. Feb 2020 20:54

StVO napísal:
Hank napísal:stvo - len technicky detail k inak vycerpavajucej odpovedi: striedave cervene svetla sa budu moct schvalovat este 2 roky, lehota ich realnej instalacie na zaklade takto schvaleneho projektu nie je obmedzena, kedze zelecniciam dlho trva realna stavba.

Aha, dík za opravu. Priznám sa, že mi tento drobný, avšak dosť podstatný detail unikol. Inak osobne si myslím, že scenár ďalšieho odloženia termínu je vysoko pravdepodobný, lebo 2 roky sú u ŽSR dosť krátka doba.


Sami si to takto navrhli, tak uvidime. Subezne si mozno premyslia aj upustenie od rychlosti pri bielom svetle.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 03. Feb 2020 22:48

expwy napísal:Pokiaľ ide o tie železničné priecestia, u nás sme na tom celkom dobre. Rozoberal som tam s mapmanom biele svetlo a že to dáva vodičovi falošný pocit bezpečia, a na moje prekvapenie mi mapman vysvetlil akú blbosť majú česi v zákone:
v zákoně o silničním provozu jsou bohužel některá ustanovení, která se váží na bílé světlo a řidiči nemají dávat jen falešný pocit bezpečí, např.
Citace:
§ 29 odst. 1: Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd,
d) je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení,

To znamená, že v případě svítícího bílého světla smí řidič na přejezd vjet, i pokud na trati vidí vlak nebo slyší jeho houkání. Ano, je to dost nesmysl a o přednosti se tu mluvit nedá - všichni víme, jak dopadne střet vlak vs. auto. Ale určitý pocit bezpečí to řidiči ze zákona dává...


Samozrejme je to blbosť, ale štipka rácia tam je. Biele svetlo v ČR totiž neznamená, že výstražník funguje, ale znamená, že vlak nemá postavenú vlakovú cestu.

Nejdem tu teraz rozoberať autoblok a podobne, ale v prípade rozvetvenej trate je defaultnou návesťou na návestidle signál "stoj" (červené svetlo). Ak sa pracovník dopravnej kancelárie rozhodne postaviť vlakovú cestu, tak najprv prestaví výhybky (v staršej zabezpečovačke povie výhybkárom označenia, ktoré zodpovedajú výhybkám) a až keď sú výhybky prestavené do správnej polohy, potom sa uzamknú. A až po uzamknutí dostane vlak iný signál ako "stoj", zvyčajne voľno, alebo voľno s rýchlostným obmedzením. Ak by vlak prešiel do úseku s neuzamknutými výhybkami, bolo by to porušenie pracovnej disciplíny na výhadzov a navyše by riskoval vykoľajenie vlaku. Akonáhle sa postaví vlaková cesta, v ČR biely signál prestane blikať. Ak je však vlak stále dostatočne ďaleko, výstražná signalizácia sa ešte nespustí. Tá sa spustí, až keď vojde do obvodu priecestia. Čiže neblikajúci biely signál v ČR znamená, že vlak má postavenú vlakovú cestu, ale ešte je ďaleko.

Môže nastať aj opačný prípad: vlak je v stanici a nemá postavenú vlakovú cestu. V obvode stanice je priecestie, ktoré je zároveň v obvode návestidla. Akonáhle sa uzamknú výhybky a vlaku sa postaví vlaková cesta, nastane pre rušňovodiča tento moment: stále má signál stoj. Má ho určitú dobu a až potom mu skočí iný signál (voľno). Medzitým na priecestí sa deje toto: bliká biele svetlo (lebo vlak nemá postavenú vlakovú cestu) a akonáhle sa postaví vlaková cesta, spustí sa prezváňanie. Počas predzváňania má rušňovodič stále červenú. Až keď uplynie predzváňacia fáza (v prípade závor padnú závory), až potom dostane rušňovodič zelenú.

V Českej republike biely signál na priecestí svieti vtedy, keď vlak nemá postavenú vlakovú cestu. Takže u nich, na rozdiel od nás, to nie je pocit falošného bezpečia, ale dvojitá ochrana. Samozrejme, biele svetlo neovplyvní fyzikálne zákony a ak by za neviem akých podmienok vlak predsalen išiel a vykoľajil sa, tak by bol problém na svete. Lenže ten pri výkoľaji môže byť aj v prípade poslušne čakajúceho vozidla na priecestí.

U nás to takto sotisfikovane nefunguje.

Príklad je tu
https://www.youtube.com/watch?v=SjFdyQLjbtA
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 04. Feb 2020 15:08

Ike, to, čo píšeš, nie je význam toho bieleho svetla, ale jeho technické prevedenie, konkrétne patent AŽD. A keby to aj bol význam, tak mi je ako vodičovi jedno, či je postavená vlaková cesta alebo nie, relevantné je iba to, či sa ten vlak blíži k priecestiu alebo nie. On tam jednak ten vlak môže byť aj "ilegálne" (napr. Drážní inspekce uvádza za rok 2018 celkom 148 prípadov prejdenia návesti zakazujúcej jazdu, pričom každý rok ich počet rastie - okrem toho máme výluky, jazdy na privolávaciu návesť, písomné rozkazy...), jednak nemusí zabzar fungovať správne, čo som osobne dávnejšie zažil, že na biele svetlo veselo vošiel na priecestie vlak - áno, je fakt, že ho bolo dobre vidieť, pískal ako piliňák, zjavne brzdil a na priecestie vošiel pomaly, ale dávať ako pravidlo cestnej premávky, že ak bliká biele svetlo, môžem na koľaje aj keď sa blíži vlak, tak to je riadny fail. Ktorý majú bratia Česi okrem zákona zdupľovaný vo vyhláške, kde význam bieleho prerušovaného svetla je:

Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, neplatí pro řidiče povinnost nevjíždět na železniční přejezd v případecheje již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání.

Sú to proste machri.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 04. Feb 2020 15:12

Mimochodom, na tému rušenia bielych svetiel na Slovensku napísal pre pár rokmi nemenovaný "dopravný expert" nasledovné:

Už viac krát som sa v mediach vyjadril, že rušenie bieleho prerušovaného svetla na našich železničných priecestiach je veľmi zlé rozhodnutie. Zlé rozhodnutie je to preto, že:

Ak bliká biele prerušované svetlo, tak vodič vie, že signalizácia funguje a vlak nejde.
Ak bliká červené prerušované svetlo, tak vodič vie, že signalizácia funguje a vlak ide.
Ak žiadne svetlo nie je v činnosti, tak vodič vie, že signalizácia nefunguje a musí cez železničné priecestie prechádzať obzvlášť opatrne, ako keby išlo o železničné priecestie bez signalizácie.

Ak je signalizácia železničného priecestia bez bieleho prerušovaného svetla, tak vodič nemá možnosť rozoznať, či signalizácia je funkčná alebo nie. V takom prípade sa vodič rozhoduje len podla toho či bliká červene svetlo a keď nebliká tak je to považované za stav, že vlak nejde.

Na prvý pohľad hlboko múdre, po použití mozgu je ale zjavná úplne chybná logika, podľa ktorej, ak sa na výstražníku nachádza biela lampa a nesvieti nič, ide vodič opatrne, ale ak sa tam tá lampa nenachádza a zároveň rovnako nič nesvieti, tak vraj vodič už nejde opatrne. :shock: Tá istá situácia, len iná škatuľa a už z toho niekto dokáže vyvodiť odlišné správanie.

Celá tá komunikácia vznikla na margo videa, na ktorom je zachytené, ako červené svetlá začínajú blikať (a závory idú dolu) až v momente, keď je čelo vlaku už dávno za priecestím. Podľa onoho experta by to vraj zachránilo biele svetlo - ale to mu už nedošlo, že PZZ bolo v danom prípade zblbnuté, takže by tam s najväčšou pravdepodobnosťou ešte navyše blikalo biele svetlo utvrdzujúce vodiča že pohoda klídek môžeš ísť, čiže situácia by bola ešte horšia..

P.S. Pojem "výstražník" je chybný - nejde o výstrahu, ale o reguláciu (Stoj!). Správna terminológia je ale dôležitá - pri používaní chybných pojmov totiž ľudia často prichádzajú k chybným záverom.
Naposledy upravil StVO dňa 04. Feb 2020 15:18, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 04. Feb 2020 15:14

Ike napísal:
StVO napísal:Mňa to tiež prekvapilo, hlavne teda to, že sa za túto zmenu postavilo aj MDV. Ono je tu ešte jeden aspekt - tým, že sa ruší odlišovanie priecestia so závorami a bez závor (čo nedáva zmysel, predpisovo je to to isté - odlišnosť je keď tak so zabzarom a bez zabzaru), tak ide fakticky o novú značku, ktorá sa teda má od oboch predchádzajúcich výrazne líšiť. Plus sú tam ďalšie aspekty, ale to je na dlho.

My sme podobnú zmenu spravili aj v MHD :-) (je tam aj pantograf, len z tohto uhla nie je vidieť)
https://imhd.sk/ba/media/gn/00230456/42 ... 1580598716

Áno, zaregistroval som :) Tiež som zaregistroval nové označníky zastávok, ale tie nie sú graficky až tak vydarené, navheje tam cítiť dizajnové naviazanie na Škodu 29T/30T.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 04. Feb 2020 16:03

Hank napísal:https://www.webnoviny.sk/nasadoprava/dopravne-znacky-na-r1-a-d1-su-za-zleho-pocasia-nepouzitelne-dialniciari-sa-vyhovaraju-na-fyzikalne-zakony-video/
Kristepane... To snad sedeli v NDS vsetci tri dni, ze kto vymysli najko..tskejsiu odpoved a vitaz dostal premie vo vyske rocneho platu a odporucaci list do Bollywoodu.

Tak ono sa to ťažko zdôvodňuje, keď NDS nemôže povedať nahlas, ako je to naozaj :wink:

Mimochodom, to sa museli na R1 trepať, aby to nafilmovali? Veď stačí tunák na Pečni v smere od Maďarska, tento jav sa tam opakuje roky rokúce. Našťastie na úplne bezvýznamných a zbytočných značkách (čiže tých zvýraznených).
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod garip » 04. Feb 2020 20:12

rovnaky problem s necitatelnymi ZDZ je po vymene aj na severnej D1 od Ivachnovej smerom na vychod, hlavne velkoplosne ZDZ. Su vyrobene z tensieho plechu ako tie povodne, pri namraze na nich nie je mozne nic precitat a vo vecernych hodinach presvita konstrukcia ich upevnenia.
"Sociálna demokracia = my si zvýšime platy o 100% a plebsu zvýšime dane a poplatky"
garip
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 673
Obrázky: 213
Založený: 05. Nov 2012 10:44

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 05. Feb 2020 08:30

StVO napísal:
Hank napísal:https://www.webnoviny.sk/nasadoprava/dopravne-znacky-na-r1-a-d1-su-za-zleho-pocasia-nepouzitelne-dialniciari-sa-vyhovaraju-na-fyzikalne-zakony-video/
Kristepane... To snad sedeli v NDS vsetci tri dni, ze kto vymysli najko..tskejsiu odpoved a vitaz dostal premie vo vyske rocneho platu a odporucaci list do Bollywoodu.

Tak ono sa to ťažko zdôvodňuje, keď NDS nemôže povedať nahlas, ako je to naozaj :wink:

Mimochodom, to sa museli na R1 trepať, aby to nafilmovali? Veď stačí tunák na Pečni v smere od Maďarska, tento jav sa tam opakuje roky rokúce. Našťastie na úplne bezvýznamných a zbytočných značkách (čiže tých zvýraznených).


Lebo na tej R1 nevidno cca z 5 vyjazdov po sebe ani jednu smerovu znacku, tak to udrie do oci kazdemu.
Som zvedavy ako si ti dementi z NDS predstavuju "prisposobenie jazdy" tomu, ze netusim kde som. Asi mam zastavit na krajnici, vytiahnut mapu, kompas, sextant a pekne sa usmiat do prichadzujucich svetiel polskeho kamiona.

Toto len tak na okraj kontextu
https://ww-w.ndsas.sk/press/spravy/nds-uzatvorila-ramcovu-dohodu-na-nakup-znaciek
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 05. Feb 2020 09:51

A načo sú v dnešnej dobe navigácií smerové značky? (just kidding)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 05. Feb 2020 10:17

Úprimne, pre mňa je najdôležitejšia informácia, ktorú mi vie dať Waze to, aké ciele mám sledovať na značkách
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 05. Feb 2020 10:35



Hakom pouzival nove znacky aj pred schvalenim VL. Tam by mohla byt vola pouzivat co najskor znacenie z novej vyhlasky. Ake mate skusenosti s firmami na vyrobu znacenia? Tusim, ze este jedna je v Povazskej Bystrici a jedna na vychode a ta fest domrvila znacenie v Presove a Kosiciach.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 05. Feb 2020 11:05

Ani VL ani nova vyhlaska neriesia aspekty, ktore sposobuju, ze su znacky necitatelne prave vtedy, ked su najviac potrebne.

Vyrobcovia pindaju jak hovado (cest vynimkam, ktorou Hakom nie je), lebo ich nieco zobudilo zo zimneho spanku, v ramci ktoreho boli zvyknuti s min. namahou sekat znacky ako na pase.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 05. Feb 2020 13:08

Darebaci, myslel som, ze su lepsi. Daju sa "znackari" postihovat, ked nerobia tak ako maju? Inak problem by nemal nastat, zmeni iba obrazok za obrazok a mozu tlacit dalej.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Feb 2020 14:55

Hank napísal:Som zvedavy ako si ti dementi z NDS predstavuju "prisposobenie jazdy" tomu, ze netusim kde som. Asi mam zastavit na krajnici, vytiahnut mapu, kompas, sextant a pekne sa usmiat do prichadzujucich svetiel polskeho kamiona.

Zabudol si ešte na chronometer, ale inak si to správne pochopil.

Univerzálna výhovorka sa vždy nájde, nech je to sebeväčšia 3,14-čovina.

Hank napísal:Ani VL ani nova vyhlaska neriesia aspekty, ktore sposobuju, ze su znacky necitatelne prave vtedy, ked su najviac potrebne.

Vlastne to rieši norma z 2018-teho, akurát že zmluvy hovoria niečo iné ako norma a keďže zmluva je viac ako norma, tak sa na ňu zvysoka oné.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Feb 2020 14:58

Rio13.zm napísal:Ake mate skusenosti s firmami na vyrobu znacenia? Tusim, ze este jedna je v Povazskej Bystrici a jedna na vychode a ta fest domrvila znacenie v Presove a Kosiciach.

Príde na to, čo myslíš pod značkárskou firmou. Lebo takých, čo lepia fólie na výlisky, je tu iks. Takých, čo robia aj tie plechy, sú dohromady dve. No a ešte českí dodávatelia.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 05. Feb 2020 15:04

pa3ck napísal:Úprimne, pre mňa je najdôležitejšia informácia, ktorú mi vie dať Waze to, aké ciele mám sledovať na značkách

Akurát, že navigácia Ti povie niečo ako "odboč doprava smer Horný Výplach". V jednoduchej križovatke ti možno stačí to "doprava", ale mnoho krát je pri tom manévri dôležité vidieť aj ten smerník na Horný Výplach. Hlavne keď začne navigácia splietať niečo ako "mierne vľavo" či "držte sa vpravo" a v skutočnosti je to miernych 75° a držať sa máš síce vpravo ale ešte chvíľu ísť rovno..
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 05. Feb 2020 15:39

Tak nejak. Ja mám na navigácii vždy iba pohľad na mapu kolmo zhora a vypnutý zvuk. Zaujíma ma iba farebná čiara, kam mám ísť. Oveľa lepšie sa mi orientuje podľa uhlov a značiek, než podľa pokynov.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 05. Feb 2020 15:51

Ten môj text nebol myslený ironicky, teda vlastne tvrdím to, čo Vy
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ELZ » 06. Feb 2020 01:07

Znacky musia ostat, navi mozu mat vypadky. Este teraz spominam na to, ako mi v Prahe v tuneloch prestala fungovat navigacia a presvihol som vyjazd medzi dvomi tunelmi. Zdrzanie jedna hodina.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 06. Feb 2020 21:55

Ako je to s hmlovymi bodmi na ceste, na R2 boli a na najnovsej D1 uz nie, bude sa to pouzivat?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 06. Feb 2020 23:05

Hmlove body sa maluju tam, kde sa casto vyskytuje hmla. Aj ked v udoli torysy by sa zrejme hodili tiez, niekto vyhodnotil, ze ich netreba.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 405
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 08. Feb 2020 20:54

Niektorí stále obľubujú používanie kružidla...

https://maps.app.goo.gl/mF8Dd8GG42JafyvN8
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 09. Feb 2020 08:30

pa3ck napísal:Niektorí stále obľubujú používanie kružidla...

https://maps.app.goo.gl/mF8Dd8GG42JafyvN8
:D :D :D
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.