Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod mel » 08. Júl 2005 13:36

MH napísal:Dakujem aquila, ale upozornujem, ze su to len navrhy a vobec este nemusia prejst.
Takze sa kludne moze stat, ze ich v reale neuvidime, ale budem sa snazit ich presadit :D


Minimalne je dobre ze sa oznacia EXITy a pribudne znacenie R a D do cerveneho pola...

ja by som este dal pod znacku Bezninove cerpadlo info o tom, za kolko KM bude dalsie :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Caesar » 12. Júl 2005 16:44

Tie ČSPH sú na Slovensku dosť často, podľa mňa je to zbytočné, pretože sa to aj mení, ale keď sa to zavedie, tak to bude len dobre, aj pre turistov a zahraničných návštevníkov. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 13. Júl 2005 15:39

Hlavne treba na cestách (nielen na diaľniciach) mať dopravné značenie častejšie (zvislé), predovšetkým info o vzdialenostiach jednotlivých miest a treba aj častejšie obnovovať vodorovné DZ. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod B; » 14. Júl 2005 10:16

Mne este chyba castejsia informacia o radiach.
Frekvencia sa meni v kazdom okrese a moje radio nevie automaticky preladit :-(
Musel som to vytlacit z netu a nosim v aute.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Alexander Velky » 14. Júl 2005 12:52

Inak mala by byť hlavne informácia o tom, koľko km je ďalšie odpočívadlo od toho, kde som, to je podstatná informácia. Pretože nie vždy tam, kde je ČSPH, je aj odpočívadlo v takom zmysle ako je bežné, teda že tam je kde si sadnúť, menšie ihrisko pre deti, rozhľadňa, ... a väčšinou práve na odpočívadlách sa potom nachádza aj ČSPH, motel, menší obchod. Takto by sa mali odpočívadlá rozvíjať a bolo by dobré, keby sa aj začali takto značiť.

K tým rádiám, ja som tiež za, pretože rádiá prinášajú info o cestách, nehody, uzávierky a podobne a veru je tých značiek dosť málo. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Branco » 17. Júl 2005 13:52

Mám pripomienku k odrazkám pri okrajoch ciest.
Páčia sa mi diaľnice v Belgicku, na ktorých je v celej krajine verejné osvetlenie. Ale keďže nie sme tam, odrazky by sa mohli farebne odlišovať, t.j., v prípade ostrých zákrut, alebo pre obcami by boli napr.červené, ostatné by mohli ostať rovnakej farby, ako sú.
Inak som priamo proti reklamam na diaľniciach. Avšak na našej D1 chýba napr. označovanie, ako ďaleko je najbližšia pumpa, či reštaurácia. Na českej D1 sa to takýmito ukayovateľmi len tak hemží.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Alexander Velky » 17. Júl 2005 14:49

Branco,

odrazky na cestách, to je dlhodobý problém, dokonca je aj málo peňazí na ich pravidelnú údržbu (umývanie), či osadzánie nových, ak sa stane dopravná nehoda, či proste len ich vyrovnávať, pretože za 20 rokov sa jednoducho poohýbajú.

Na nových cestách sa s nimi počíta, ale inak je to dlhodobý problém. Je veľa ciest, kde ak nejde "domáci", tak v noci je často problém, pretože sa nedá odhadnúť klopenie zákruty, keďže často chýbajú aj značky, ktoré by upozorňovali na zákruty a podobne, takže priemerná rýchlosť často klesá na 80 km/h, aj keď by sa dalo cez deň ísť 100 km/h.

Konkrétne, v Holandsku a Belgicku majú osvetlené diaľnice, pretože majú vysoký prebytok elektrickej energie, dlhodobo. V Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, USA ich až v takej dĺžke osvetlené nemajú. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod expwy » 18. Júl 2005 08:40

Jediná krajina EU, kde je diaľničná sieť celoplošne osvetlená je IBA Belgicko. Ostatné krajiny nemajú osvetlenú diaľničnú sieť, ani Holandsko. Holandské diaľnice sú osvetlené len v aglomeráciách a oblastich veľkých miest. Na východe a severe Holandska by ste darmo hľadali nejaké osvetlenie.

S odrazkami to nie je len tak, že hoc akú farbu si dám hoc kde. Aj pri používaní stĺpikov a zvodidlových odraziek platia striktné pravidlá. SK, CZ, A, SLO má podobné pravidlá. Odrazky po pravej strane sú červené a po ľavej biele. V CZ a SK sa miesto červených používali oranžové, ale postupne sa u nás prechádza na červené. Má to aj svoju logiku: Zadné svetlá automobilu sú červené a tak po pravej strane sú červené odrazky. Oproti (vľavo) sú biele odrazky, lebo predné reflektory auta majú bielu farbu. Je to tak aby nedochádzalo v noci k veľkému kontrastu farieb a k zámene jazdných pruhov. Aby vodič vedel, v akom pruhu sa nachádza aj pri prípadnej absencii VDZ.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod wazari » 18. Júl 2005 09:29

Nedavno som bol v CR a vsimol som si odrazky priamo na AB kryte medzi jednotlivymi pruhmi. Vsimol som si ich hlavne preto, ze bezne boli biele, obcas vsak modre. Vsimol som si, ze modre boli tesne pred a na mostoch alebo estakadach. Asi upozornenie na moznu namrazu.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod aquila » 18. Júl 2005 09:37

toto som si aj ja vsimol. taktiez ze na okraji ked sa prechadza "vychazda" z pasu, tak maju daleko castejsie ako u nas zdrsnenu krajnicu. u nas som si to vsimol len na novsich usekoch.

je to silne prakticke.. hlavne ked cloveka chyti mikrospanok tak to trasenie ho snad zobudi :D
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mel » 18. Júl 2005 09:52

aquila napísal:toto som si aj ja vsimol. taktiez ze na okraji ked sa prechadza "vychazda" z pasu, tak maju daleko castejsie ako u nas zdrsnenu krajnicu. u nas som si to vsimol len na novsich usekoch.

je to silne prakticke.. hlavne ked cloveka chyti mikrospanok tak to trasenie ho snad zobudi :D


ja sa priznam, ze som parkrat chytal mikrospanok ale v cechach nie (isiel som BA- Olomouc cez Brno) ... ma to strasne bavilo, ako je ta cesta osvetlena tymi odrazkami, ze by som nezaspal ani nahodou ... a som bol urazeny ako maly chlapec, ked som musel vypnut dialkove pri oprotiiducom aute, lebo to uz nebolo ono :) :) :)

a vsimol som si aj v madarsku, ze okrem plotov vsade maju v super stave i odrazky ... dokonca som stretol v lete brigadujucich studentov (asi) ktori ich umyvali... mali bicykle/trojkolky a chodili od jednej k druhej :)

toto by sa tu fakt zislo ... oproti cenam celych projektov ide o zanedbatelne omrvinky, ktore zvysuju o dost komfort ... ako odrazky tak i zdrsnena krajnica...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod aquila » 18. Júl 2005 10:00

inak tie odrazky aj ked sa to nezda su take "nalepky". rodicia to maju na pristupovej ceste ku chate na paneloch. fakt silne prakticke.

inak nechali sa insporovat jednym znamym, ktory ich ma smerom ku garazi aby v noci trafil do garaze za isteho stavu :lol:
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 18. Júl 2005 11:38

mel napísal:toto by sa tu fakt zislo ... oproti cenam celych projektov ide o zanedbatelne omrvinky, ktore zvysuju o dost komfort ... ako odrazky tak i zdrsnena krajnica...


mel,

máš pravdu v tom, že toto sú zanedbateľné milióny spolu s SOS telefónmi či lepším dopravným značením, ale u nás sa k tomu pristupuje tak, že keď nie je na viac diaľnic a na lepšie opravy ciest, tak nie je dosť ani na tie "omrvinky". To je to isté ako keď sa stavia nová diaľnica a nakoniec sa "zistí", ze nezostalo dosť peňazí na ploty, ... 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 18. Júl 2005 12:06

wazari napísal:Nedavno som bol v CR a vsimol som si odrazky priamo na AB kryte medzi jednotlivymi pruhmi. Vsimol som si ich hlavne preto, ze bezne boli biele, obcas vsak modre. Vsimol som si, ze modre boli tesne pred a na mostoch alebo estakadach. Asi upozornenie na moznu namrazu.


V USA sú bežné žlté, dokonca pri prejazde z jedného pruhu do druhého je "cítiť" aj pneumatikami, keď sa po tom prejde a na krajniciach majú zdrsnený povrch, takže mikrospánok "nemá šancu". :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod mel » 18. Júl 2005 12:47

Caesar napísal:
mel napísal:toto by sa tu fakt zislo ... oproti cenam celych projektov ide o zanedbatelne omrvinky, ktore zvysuju o dost komfort ... ako odrazky tak i zdrsnena krajnica...


mel,

máš pravdu v tom, že toto sú zanedbateľné milióny spolu s SOS telefónmi či lepším dopravným značením, ale u nás sa k tomu pristupuje tak, že keď nie je na viac diaľnic a na lepšie opravy ciest, tak nie je dosť ani na tie "omrvinky". To je to isté ako keď sa stavia nová diaľnica a nakoniec sa "zistí", ze nezostalo dosť peňazí na ploty, ... 8)


no ale ved aquila pisal, ze su to nalepky :) vsak tie stoja 5-6 korun :) :) :)

toto by mal byt standard ... myslim, ze za rok by sa to na nizsom pocte nehod vratilo...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod wazari » 18. Júl 2005 12:53

aquila napísal:inak tie odrazky aj ked sa to nezda su take "nalepky". rodicia to maju na pristupovej ceste ku chate na paneloch. fakt silne prakticke.

inak nechali sa insporovat jednym znamym, ktory ich ma smerom ku garazi aby v noci trafil do garaze za isteho stavu :lol:


No, velmi sa mi nezda, ze to boli iba nalepky.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod aquila » 18. Júl 2005 13:03

je mozne ze je aj ina verzia, ale co som videl ja boli "nalepky", ale taky zvlastny povrch to malo ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Caesar » 18. Júl 2005 13:44

mel napísal:no ale ved aquila pisal, ze su to nalepky :) vsak tie stoja 5-6 korun :) :) :)

toto by mal byt standard ... myslim, ze za rok by sa to na nizsom pocte nehod vratilo...


Tak to sme sa zle pochopili. Nálepky? To som si nevšimol. Keď tak nalepené len tie odrazky na tie panely, nie?

Je to možné, že aj klasické nálepky, ale zase, ako dlho vydržia?

To je potom bežné v chatových oblastiach atď., ale určite nie na cestách I.-III. triedy a už vôbec nie na diaľniciach. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod expwy » 18. Júl 2005 14:03

Cat Eyes alebo Mačacie oči sa nazývajú tie retroreflexné gombíky o ktorých tu prebieha diskusia. Je to dobrá vec, ale nevydržia dlho, je to väčšinou sezónna záležitosť. Veľmi veľa sa ich znehodnotí počas zimnej údržby, keď sypače po nich prechádzajú radlicami. Ale v tunely Branisko sú na trvalo. V nových tuneloch sa už budú inštalovať nie retroreflexné, ale svietiace elektronické cat eyes. V tuneli Sitina budú na 100%.
Naposledy upravil expwy dňa 18. Júl 2005 14:04, celkovo upravené 1 krát.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 18. Júl 2005 14:04

caesar: to boli ze vraj dialnicne nalepky (nie neboli cornute, boli od riaditela jedneho podniku ;) )
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod expwy » 18. Júl 2005 14:06

Aquila má pravdu, môžu byť buď nastrelovacie, alebo samolepiace. O asfalt sa prilepia špeciálnou emulziou - nejakým veľmi tuhým lepidlom. U nás sa väčšinou používajú tie samolepiace.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod expwy » 18. Júl 2005 15:37

Jeden ten gombík stojí okolo 900 - 1000 Sk. Cena je aj s osadením.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 18. Júl 2005 15:42

fuha, ta cena ma docela prekvapila. otec ma doma este jednu celu krabicu :lol: inak ja ze to je podstatne lacnejsie tak 30-50 skk/kus
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Alexander Velky » 18. Júl 2005 17:17

MH napísal:Jeden ten gombík stojí okolo 900 - 1000 Sk. Cena je aj s osadením.


Inak ten dodatok ohľadom osadenia je veľmi dôležitý, pretože aj pri klasickej nejakej dopravnej značke, jej cena je zanedbateľná, ale jej osadenie spolu s tou cenou značky dosiahne v priemere cca. 8000 Sk.

Takže dokážem si predstaviť, že to osadenie toho "gombíka" má tiež podobný pomer. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod Alexander Velky » 18. Júl 2005 17:19

aquila napísal:inak nechali sa insporovat jednym znamym, ktory ich ma smerom ku garazi aby v noci trafil do garaze za isteho stavu :lol:


Ja poznám aj také "prípady", kde popri ceste sú odrazky na stĺpiku, ... aj takto sa kradne vo svoj prospech, pričom práve takéto krádeže sú zarážajúce, pretože práve na úseku, kde potom tá odrazka chýba sa môže stať dopravná nehoda, ...

To samozrejme nesmerujem na teba aquila, keďže "ty si iný prípad" s tými nálepkami. :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 27 hostí.