Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod MuelMI » 23. Júl 2020 11:29

StVO napísal:
MuelMI napísal:
StVO napísal:Fakt neviem, čo je dobré na tom, keď na tabuľu narvú snáď 10 čísel cestných ťahov, ktoré ani nemám šancu prečítať, a ešte popri tom práve zanikne tá informácia, že je to ring... A s cieľmi na okruhu sa mimochodom dá dobre pracovať, nemusí tam byť vymenovaná polovica štátu a stále to môže poskytovať veľmi dobrú orientáciu. Len treba pri návrhu značenia použiť šedé bunky, čo býva dosť zásadná prekážka.

Ring je tam hore aj s pikrogramom zrozumiteľným pre asi všetkých logicky rozmýšľajú ich vodičov na svete. Navheje to úplne hore a ľudia majú tendenciu čítať texty zhora dole,čiže tá informácia im prvá udrie do očí.

A práveže nie, takto to nefunguje - a mimochodom, práve podľa vedomostí o spôsobe čítania ľahko spoznám, kto má aspoň základné skúsenosti s informačným dizajnom 8). Dopravné značky nie sú kniha a ľudia ich ako knihu ani nečítajú. Žiadne zhora nadol, zľava doprava, ba dokonca tie značky ani nečítajú celé, pokiaľ nemusia. Uvediem Ti iný príklad, ako ovplyvňuje dizajn spôsob čítania: keď vidíš v stánku Nový čas, čo Ti padne do očí ako prvé? Záhlavie, ktoré je hore? Nie, ani náhodou, prvý ťa upúta titulok. Ono je to totiž tak, že prvé čítaš to, čo z nejakého dôvodu upúta tvoju pozornosť - v prípade Nového času sú to dvojpalcové titulky, ale to je len jedna z mnohých možností. Keď sa vrátime k tamtej značke, tak pozornosť púta tá batéria čísel cestných ťahov, lebo je to niečo nezvyčajné a dosť výrazné. Následne sa v tom vodič stratí, lebo je toho priveľa, a ten ring mu dosť pravdepodobne unikne. Keď už to chceli riešiť bez cieľov, mali na tú tabuľu dať M0, vedľa veľký nápis gyűrű - ring a ešte piktogram letiska. Piktogram obchvatu tam potom ani dávať nemusia, slovu RING rozumie každý, kto má v zahraničí najazdených viac ako päť kilometrov.

MuelMI napísal:Namiesto 10-tich ciest by si tam radšej chcel 10 cieľov?

Nenapísal som, že tam má byť 10 cieľov, ale že tam nemá byť 10 čísel. Obidve sú rovnaká hlúposť. Resp. tie čísla cestných ťahov hádam ešte väčšia, lebo po á, číslo má menšiu výpovednú hodnotu ako cieľ (a väčšina ľudí čísla ani nepozná, najmä keď príde na niečo iné ako diaľnica) a po bé, vyobrazenia cieľov textom sa aspoň výrazne odlišujú svojimi vizuálnymi charakteristikami, zatiaľ čo čísla ťahov sú vizuálne veľmi podobné - resp. tam máš tri skupiny rovnako vyzerajúcich grafických prvkov - a líšia sa akurát tak jedným číselkom vo vnútri vyfarbenej plochy.

Mimochodom, v logike značenia (navigácie) nie je podstatný rozdiel medzi obchvatom Budapešti a obchvatom Slovenska zvaným D1 - vlastne jediný rozdiel je v dĺžke. A predsa nikoho nenapadne v Bratislave vypísať na značky čísla všetkých križovaných diaľnic alebo všetky diaľkové ciele, ku ktorým sa po nich môžem dostať.

MuelMI napísal:Keď tú návesť zopakujú aspoň 3krát, tak každý vodič má dostatočnú šancu zachytiť svoje číslo cesty. S cieľmi by to v tomto bolo komplikovanejšie.

Za predpokladu, že to číslo pozná... a k tomu opakovaniu tu už iný diskutujúci napísal veľmi výstižne.

MuelMI napísal:Akým spôsobom chceš použiť šedé bunky? Môžeš mi to prosím vysvetliť?

Môžem. Keď totiž idem riešiť niečo, čo som ešte nikdy predtým nerobil - v tomto prípade navigáciu na obchvate či okruhu - tak nezačnem od boku páliť nápady, ale najprv si problematiku poriadne naštudujem. Je veľmi nepravdepodobné, že niekto predo už takýto problém neriešil, najmä v našich stredoeurópskych reáliách, kde sa omeškanie voči západným krajinám počíta v desaťročiach, je bezpochyby isté, že už daný problém riešilo iks ľudí predo mnou. Nebudem predsa vynachádzať koleso - po prvé je to zbytočná robota a po druhé, bez predchádzajúcich skúseností je 100% isté, že vyrobím koleso hranaté, deravé a ešte aj s osmičkou.

Takže sa pozriem, ako to kde riešili, vyhľadám si k tomu literatúru (no áno, jazyky, jazyky, jazyky - v angličtine sú zdroje skúpe na informácie, v slovenčine žiadne a v češtine hlúpe), pričom sa sústredím na tie riešenia, ku ktorým viem nájsť aj nejaké objektívne výsledky výskumu (čím som samozrejme redukoval zdroje na cca 5 krajín, ale tie stoja za to). Tiež sa snažím v prvom rade identifikovať nevýhody a nedostatky jednotlivých prístupov, až potom ich výhody; pri opačnom prístupe totiž hrozí, že začnem vnútorne preferovať niečo, čo sa neskôr ukáže ako veľká chyba. No a keď mám všetko naštudované a najmä to pochopím a rozumiem podstate, až vtedy sa pustím do návrhu. A v tom zase najprv zanalyzujem celkovú situáciu a potreby značenia, identifikujem veci, ktoré sa na prvý pohľad javia ako potrebné, ale v skutočnosti žiadnemu vodičovi nič relevantné neprinášajú (je kopec takýchto prípadov na značkách), identifikujem prípady presne opačné atď. a až potom spravím prvý návrh. Potom si dám pár dní pauzu, následne zapnem režim schiza a začnem si svoj vlastný návrh kritizovať, aký je strašne naprd. Na základe tejto sebakritiky spravím druhú verziu návrhu a opäť pauza a opäť schiza. No a týchto iterácií treba spáchať aspoň 10, potom to začína byť akceptovateľné.


Obsažný príspevok,len mám pocit,že miestami od témy. Vráťme sa teda k pointe- Ako by si tu značku riešil ty? Bez čísel ciest?
Podľa mňa by bolo vhodným kompromisom vypustenie E ciest a letiska,posunutie M0 ring-u a piktogramu nižšie a zväčšenie ich. A zachovanie čísel ciest. Aby vodiči vedeli,či idú dobrým "smerom" okruhu. A myslím si,že väčšina domácich pozná čísla diaľnic a významných ciest, takisto aj veľa cudzincov, hlavne keď idú na dlhšie trasy.
Takisto chcem zopakovať,že ten piktogram by sme mohli používať aj my, lebo na rozdiel od nášho okruhu je prehľadný a zrozumiteľný aj pre cudzincov. Rozsiahle využitie na D4, v ZA,KE,BB... Čiže tá značka má aj svetlé stránky.
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 23. Júl 2020 11:33

StVO napísal:Je veľmi nepravdepodobné, že niekto predo už takýto problém neriešil, najmä v našich stredoeurópskych reáliách, kde sa omeškanie voči západným krajinám počíta v desaťročiach, je bezpochyby isté, že už daný problém riešilo iks ľudí predo mnou.


presne tak. preto je nasa nova vyhlaska a dialnicne dopravne znacenie zmeskou rakuskych, nemeckych a svajciarskych vyhlasok.

rozmyslam nad nejakymi dobrymi prikladmi z viedne. zopar mi napadlo. a vsimnite si ziadne carbanice na ceste. knoten prater bol kedysi cely pomalovany a vsetko zmazali, nechali iba symbol centra v jednom pruhu

https://www.google.at/maps/@48.1963859, ... 384!8i8192

https://www.google.at/maps/@48.1749537, ... 312!8i6656

https://www.google.at/maps/@48.108967,1 ... 384!8i8192
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod perets » 23. Júl 2020 11:52

Podľa mňa, je to vhodná informácia pre vodiča, ktorú jednoducho pochopí a prispôsobí svoju jazdu a po prejazde prahom môže spokojne zabudnúť. Prečo sa to doteraz značilo, a odteraz už netreba? Význam tejto značky vidím aj pre obľubu používať krátke priečne prahy, pre ktorých prejazd treba spomaliť na 10km/h, ( samozrejme navrhovať nevhodné spomaľovače a potom k nim značenie je cesta do pekla). Je požiadavka aby miesto kde je spomaľovací prah bolo osvetlené VO? Význam vidím aj pri zimnej údržbe kde môže byť 20cm snehu a takú prekážku si vodič nemá šancu všimnúť. Predsa vodič má sledovať premávku, chodcov, značky,

OT. Mám za sebou pár km mimo SK , veľmi sa mi páči ako riešia spomaľovacie prahy v Litve, 50m pred prahom značka, na hranách samotných prahov oranžové stĺpiky ( používajú dlhé prahy - asfaltové). Spomaľovače tam používajú aj na cestách II. triedy pri vjazde do obce.

značky:
120 nebezpečenstvo šmyku
121 sneh poľadovica ( použitie jedine ako premenná)
136 križovatka (keď tam už dávame značku tak môžeme upraviť aj prednosť )
360-40 vodný tok (keď informujeme o názve vodného toku, skutočne by sme mohli aj o spomalovači)

Inak ďakujem podnetnú diskusiu, ja len rád pochopím ako je tá a tá značka myslené a prečo nie inak.
perets
diskutujúci
 
Príspevky: 174
Založený: 26. Feb 2009 08:20

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 23. Júl 2020 12:54

Tak u nás v Kysuckom Novom Meste sa spomaľovacie prahy na zimu demontujú. A cez leto ich čiastočne demontujú aj obyvatelia, aby nebolo treba spomaľovať :-)

https://goo.gl/maps/MuVf5UdZrJ8iPqLn7
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 23. Júl 2020 12:59

Na tých tabuliach vo Viedni mu vadí nápis Hauptbahnhof bez vhodného piktogramu. Piktogram letiska dajú, ale stanice nie?

A Landstr.Hptstr. je krásny príklad skracovania ;-)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 23. Júl 2020 13:02

Bolo v niektorej pracovnej verzii počas tvorby novej vyhlášky stanovené, že na kilometrovníku bude okrem čísla cesty aj prefix? Teda napr. "I/12". Pretože presne takéto kilometrovníky žlté, s Ternom a číslom cesty vrátane prefixu sú na I/12 - a sú čerstvé, na StreetView z vlaňajšieho júla tam sú ešte staré groteskové.

Už sa strácam v tých rôznych verziách značenia, tak sa pýtam, či to naozaj bolo niekedy navrhnuté, alebo je to ľudová tvorivosť.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 23. Júl 2020 13:27

Miro napísal:Na tých tabuliach vo Viedni mu vadí nápis Hauptbahnhof bez vhodného piktogramu. Piktogram letiska dajú, ale stanice nie?

A Landstr.Hptstr. je krásny príklad skracovania ;-)


inde v rakusku sa bezne pouziva symbol vlacika
https://www.google.at/maps/@48.2933523, ... 384!8i8192

ale vo viedni sa to akosi neuchytilo :P nepamatam si zeby som niekedy vo viedni videl vlacik pri akejkolvek stanici
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 23. Júl 2020 14:25

perets napísal:Podľa mňa, je to vhodná informácia pre vodiča, ktorú jednoducho pochopí a prispôsobí svoju jazdu a po prejazde prahom môže spokojne zabudnúť. Prečo sa to doteraz značilo, a odteraz už netreba? Význam tejto značky vidím aj pre obľubu používať krátke priečne prahy, pre ktorých prejazd treba spomaliť na 10km/h, ( samozrejme navrhovať nevhodné spomaľovače a potom k nim značenie je cesta do pekla). Je požiadavka aby miesto kde je spomaľovací prah bolo osvetlené VO? Význam vidím aj pri zimnej údržbe kde môže byť 20cm snehu a takú prekážku si vodič nemá šancu všimnúť. Predsa vodič má sledovať premávku, chodcov, značky,

OT. Mám za sebou pár km mimo SK , veľmi sa mi páči ako riešia spomaľovacie prahy v Litve, 50m pred prahom značka, na hranách samotných prahov oranžové stĺpiky ( používajú dlhé prahy - asfaltové). Spomaľovače tam používajú aj na cestách II. triedy pri vjazde do obce.

značky:
120 nebezpečenstvo šmyku
121 sneh poľadovica ( použitie jedine ako premenná)
136 križovatka (keď tam už dávame značku tak môžeme upraviť aj prednosť )
360-40 vodný tok (keď informujeme o názve vodného toku, skutočne by sme mohli aj o spomalovači)

Inak ďakujem podnetnú diskusiu, ja len rád pochopím ako je tá a tá značka myslené a prečo nie inak.


Ja dúfam, že čoskoro prídeme na to, že spomaľovacie prahy (retardéry) sú prežitok. Sú neúčinné, hlučné a vibrujú. Presný opak sa dá dosiahnúť šikanou. To sa na Slovensku používa len asi na 5 miestach (teraz nemyslím spomaľovací ostrovček pred vstupom do obce)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 23. Júl 2020 14:26

sendvo napísal:
Miro napísal:Na tých tabuliach vo Viedni mu vadí nápis Hauptbahnhof bez vhodného piktogramu. Piktogram letiska dajú, ale stanice nie?

A Landstr.Hptstr. je krásny príklad skracovania ;-)


inde v rakusku sa bezne pouziva symbol vlacika
https://www.google.at/maps/@48.2933523, ... 384!8i8192

ale vo viedni sa to akosi neuchytilo :P nepamatam si zeby som niekedy vo viedni videl vlacik pri akejkolvek stanici


Inak už sú u nás niekde použité? Myslím na značkách. Ja keď som ich zaviedol ako piktogramy na MHD, skoro ma niektorí ľudia popravili :D
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 24. Júl 2020 08:52

(od vnímavého čitateľa teraz očakávam poukázanie na inú výstražnú značku :D )


Iné nebezpečenstvo s dodatkovou tabuľkou, asi ako tuto: https://imhd.sk/ba/galeria-media/u/1253 ... dr%C3%A1hu ;-)
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 24. Júl 2020 13:08

MuelMI napísal:Takisto chcem zopakovať,že ten piktogram by sme mohli používať aj my, lebo na rozdiel od nášho okruhu je prehľadný a zrozumiteľný aj pre cudzincov. Rozsiahle využitie na D4, v ZA,KE,BB... Čiže tá značka má aj svetlé stránky.

Značky Okruh a zmena smeru okruhu boli zrušené vyhláškou 30/2020 Z.z. Vyzerali totiž ako označenie turistického chodníka a pre cudzincov ale aj našincov to boli nezrozumiteľné značky, navhejej praktické využitie bolo nulové. Boli ňou označené nesúrodé úseky ciest, ktoré tvorili akože nejaký okruh. Implicitne z nej jedine vyplýval zákaz zastavenia na takto označenej ceste - to už neplatí od minuloročnej novely zákona o cestnej premávke - čo sa efektne dá nahradiť značkami 270 zákaz zastavenia a je to jednoznačnejšie aj pre zahraničných vodičov a nie vyrábať takéto české nezmysly.

Ak vznikne potreba z nejakých dôvodov označovať okruh (reálny okruh spojitý), tak sa to veľmi dobre dá dosiahnuť označením medzinárodným slovom RING, tak ako napr. v Holandsku
https://www.google.sk/maps/@52.316231,4 ... 8192?hl=sk
https://www.google.sk/maps/@51.8543526, ... 8192?hl=sk
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod MuelMI » 24. Júl 2020 13:16

Samozrejme, že viem,že okruh bol zrušený. Nebol ale nahradený žiadnou inou značkou a tak tá stará stále ostáva na väčšine územia Slovenska.
Myslím si,že keď napíšeme len po anglicky na značku, tak neporušíme náhodou jazykový zákon? Aj keby nie, tak každý Slovák ale aj cudzinec nevie po anglicky, preto by bol vhodný ten piktogram.
Inak prečo bol okruh takto označený? Čo to je za logiku, dať tam tri pásiky. Zaujímalo by ma,ako to by odvovodnil autor
A myslim si,že ten okruh nemusí byť nutne "spojitý". Stačí,že križuje všetky významné komunikácie, ako napr. R1 v BB.
MuelMI
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 262
Obrázky: 6
Založený: 17. Dec 2019 19:21

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 24. Júl 2020 15:07

Problémom okruhu je, že je to nevýrazná značka a navyše značne zanedbaná. Napr. v BA navádzala na odbočenie na Patrónke z Brnianskej do Mlynskej doliny (nie cez Suchý mlyn), alebo v Bratislave úplne zabúdala na to, že od roku 1998 sa zo Šancovej na Račiansku jazdí cez Jeleniu.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 24. Júl 2020 16:46

RING je síce medzinárodné, ale čo je to Z/W a Z/O?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 24. Júl 2020 21:09

zud /west / ost - juh zapad vychod po holandsky
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 506
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 24. Júl 2020 22:22

Peter_CA napísal:Bolo v niektorej pracovnej verzii počas tvorby novej vyhlášky stanovené, že na kilometrovníku bude okrem čísla cesty aj prefix? Teda napr. "I/12". Pretože presne takéto kilometrovníky žlté, s Ternom a číslom cesty vrátane prefixu sú na I/12 - a sú čerstvé, na StreetView z vlaňajšieho júla tam sú ešte staré groteskové.

Už sa strácam v tých rôznych verziách značenia, tak sa pýtam, či to naozaj bolo niekedy navrhnuté, alebo je to ľudová tvorivosť.


Nikde som to takto nevidel, takze niekto si zasa raz zmylil projektovanie znaciek s hodinou kreslenia na ZUS. Na cislo cesty mame predsa znacku, ktora sa pouziva na vsetkych orientacnych znackach, a teda by sa mala pouzivat aj na kilometrovnikoch.

Inak, cela ta forma oznacovania ciest stylom I/xx, II/xxx nema velmi logiku a je to len nejaky nepisany uzus. Ved ked je raz dane, ze I. trieda ma cisla 1-99, II. trieda 100-999, atd., tak je jasne, ze cesta c. 12 je cesta I. triedy a nemoze existovat napr. cesta II/12.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 24. Júl 2020 22:22

perets napísal:Podľa mňa, je to vhodná informácia pre vodiča, ktorú jednoducho pochopí a prispôsobí svoju jazdu a po prejazde prahom môže spokojne zabudnúť. Prečo sa to doteraz značilo, a odteraz už netreba? Význam tejto značky vidím aj pre obľubu používať krátke priečne prahy, pre ktorých prejazd treba spomaliť na 10km/h, ( samozrejme navrhovať nevhodné spomaľovače a potom k nim značenie je cesta do pekla). Je požiadavka aby miesto kde je spomaľovací prah bolo osvetlené VO? Význam vidím aj pri zimnej údržbe kde môže byť 20cm snehu a takú prekážku si vodič nemá šancu všimnúť. Predsa vodič má sledovať premávku, chodcov, značky,

OT. Mám za sebou pár km mimo SK , veľmi sa mi páči ako riešia spomaľovacie prahy v Litve, 50m pred prahom značka, na hranách samotných prahov oranžové stĺpiky ( používajú dlhé prahy - asfaltové). Spomaľovače tam používajú aj na cestách II. triedy pri vjazde do obce.

značky:
120 nebezpečenstvo šmyku
121 sneh poľadovica ( použitie jedine ako premenná)
136 križovatka (keď tam už dávame značku tak môžeme upraviť aj prednosť )
360-40 vodný tok (keď informujeme o názve vodného toku, skutočne by sme mohli aj o spomalovači)

Inak ďakujem podnetnú diskusiu, ja len rád pochopím ako je tá a tá značka myslené a prečo nie inak.


Byvala znacka Spomalovaci prah patrila medzi navesti. Navesti sluzia v zasade na to, aby ucastnikov cestnej premavky informovali o niecom, na co su naviazane pravidla cestnej premavky a mohli ich teda lahsie dodrzat. Pouziva sa tam, kde by ten samotny navesteny "objekt" nebol pre ucastnikov dostatocne viditelny sam o sebe. Napr. navest Priechod pre chodcov - informuje vodica o tom, ze sa blizi k priechodu, ktory by inak nemusel vidiet z dostatocnej vzdialenosti (spravidla, ak je priechod na priamom useku cesty), a teda by mal znizit rychlost a pripravit sa na to, ze bude mozno musiet bliziacim sa chodcom umoznit prejst cez cestu. Jaj, tak vlastne nie, to plati iba v civilizovanej krajine... Alebo navest Nadchod/podchod informuje chodcov, ze je tam nieco, co musia v zmysle priavidiel pouzit. Z tohto pohladu bola navest Spomalovaci prah nelogicka a nesystemova, pretoze v pravidlach nie je o nom ani zmienka a vodicovi z faktu, ze ma pred sebou prah, nic nevyplyva. Logickejsia by preto bola vystrazna znacka Spomalovaci prah, ktora je aj v ramci Europy bezna, ale aj ta je dost zbytocna.

To je formalny aspekt z hladiska logiky a systemu. Obsahovy aspekt je - na co sa ma preboha vodicovi zvyraznovat jedno miesto, ze na nom ma ist pomaly, ked ma ist pomaly po celej ceste/v celej zone?? Ved je to scestne a v rozpore s bezpecnostou. To ako keby ucitel pocas pisomky odisiel z triedy a predtym ako sa vrati, zaklope na dvere, aby ziaci vedeli, ze prave vtedy nemaju opisovat. Je viacero inych sposobov, ktore vodica nutia spomalit (umele sikany, vystupene narozia, iny povrch) a ziaden sa neoznacuje informacnou znackou. Nehovoriac tiez o tom, ze je x dalsich, obdobnych zariadeni, ktore nutia vodicov dodrziavat rozne pravidla a tiez sa ziaden z nich neoznacuje informacnou znackou.

Vyzaduje to vsak zakladne pochopenie zmyslu existencie prahov ako takych, co nasim inzinierom/policajtom unika - neznizujem rychlost preto, lebo je tam prah, ale mozem dat prah preto, lebo je tam znizena rychlost.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 24. Júl 2020 22:25

MuelMI napísal:Samozrejme, že viem,že okruh bol zrušený. Nebol ale nahradený žiadnou inou značkou a tak tá stará stále ostáva na väčšine územia Slovenska.
Myslím si,že keď napíšeme len po anglicky na značku, tak neporušíme náhodou jazykový zákon? Aj keby nie, tak každý Slovák ale aj cudzinec nevie po anglicky, preto by bol vhodný ten piktogram.
Inak prečo bol okruh takto označený? Čo to je za logiku, dať tam tri pásiky. Zaujímalo by ma,ako to by odvovodnil autor
A myslim si,že ten okruh nemusí byť nutne "spojitý". Stačí,že križuje všetky významné komunikácie, ako napr. R1 v BB.


Osobne si myslim, ze tak ako vo vacsine doterajsich znaciek, niekto to proste videl niekde za hranicami a domyslel si vyznam namiesto toho, aby si ten vyznam zistil. To turisticke znacenie okruhu u nas podla mna vychadza z historickeho nemeckeho/rakuskeho oznacovania lamp, ktore na noc zhasinaju a preto je na tych uliciach zakazane v noci stat.
https://de.wikipedia.org/wiki/Laternenring
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdfr » 25. Júl 2020 20:29

Hank napísal:Vyzaduje to vsak zakladne pochopenie zmyslu existencie prahov ako takych, co nasim inzinierom/policajtom unika - neznizujem rychlost preto, lebo je tam prah, ale mozem dat prah preto, lebo je tam znizena rychlost.


Pokial tam uz nebude znacka prah a vletim tam 50 km/hod - po kom mozem vymahat skodu na vozidle ?

https://www.google.sk/maps/@49.0861556, ... 312!8i6656

a kebyze do tohto vletim maximalkou 30 km/h by sa mi tiez podvozok nepodakoval

https://www.google.sk/maps/@48.7818955, ... 312!8i6656
asdfr
návštevník
 
Príspevky: 41
Obrázky: 3
Založený: 25. Jan 2017 07:12

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 25. Júl 2020 23:57

Kandidát na blbosť roka:
https://www.google.com/maps/@48.1700787 ... 312!8i6656

Fluorescentná ukončovačka. Infláciou neoniek k lepšej bezpečnosti.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 26. Júl 2020 10:05

StVO napísal:Ide o použitie, čiže podobný prípad ako Prikázaný smer jazdy vs. Prikázaný smer odbočenia. Normálne použiješ šrafovanú dosku, ale tam, kde je ostrý smerový oblúk, koniec jazdného pruhu apod., dáš šípovú.

Takže na príklade bežného použitia - zúženie cesty na jeden pruh kvôli prácam. Na obidvoch koncoch, kde sa zužuje, by mali byť šípové dosky. Vnútri zúženia by mali byť šrafované. Myslím to správne?
Inak samozrejme súhlasím s Mirom, že je šťastie, ak sú všetky dosky otočené správnym smerom, takže na správne rozlišovanie príliš neverím :)

Hank napísal:[Na cislo cesty mame predsa znacku, ktora sa pouziva na vsetkych orientacnych znackach, a teda by sa mala pouzivat aj na kilometrovnikoch.

Jednu dobu bol dizajn kilometrovníka takto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... C3%ADk.jpg Vychádza to z podoby kilometrovníka z 9/2009. Vo finálnej verzii číslo cesty zas vypadlo. Ale "I/12" hore prekvapilo aj mňa, takto to snáď ani nikdy navrhnuté nebolo.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 26. Júl 2020 10:34

Ešte k spomaľovacím prahom, u nás sa (klasicky) značenie zneužíva.

Vyberám z TP 023 (použitie, kvalita a systém hodnotenia dopravných a parkovacích zariadení)
Spomaľovacie prahy sa používajú v kombinácii s dopravnými značkami obmedzujúcimi rýchlosť na najvyššie dovolenú rýchlosť umožňujúcu bezpečný prejazd vozidiel cez spomaľovací prah, stanovenú výrobcom spomaľovacieho prahu.

Samotná značka "spomaľovací prah" nehovorí nič o tom, že na ceste s maximálnou povolenou rýchlosťou 50 km/h môže byť iba tak buchnutý prah, cez ktorý sa dá bezpečne prechádzať maximálne 20 km/h (ako je to medzi slovenskými samosprávami obľúbené :evil: )

Správne to má byť tak, že spomaľovací prah má rovnakú maximálnu rýchlosť ako priľahlá cesta a v tom prípade je označenie zbytočné (načo). Lenže v tom prípade si dovolím tvrdiť, že by neprešlo minimálne 95 % slovenských prahov.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 26. Júl 2020 11:11

Takéto riešenie je v poriadku?
https://maps.app.goo.gl/eAbqm54LQMTYhJid8
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 26. Júl 2020 12:21

Človeku, ktorý navrhne osadenie dopravnej značky zákaz odbočenia na priechod by som nezveril do rúk ani ovládač od televízora.

Podobne, ako zákaz vjazdu skupine vozidiel do súkromného dvora. Ak teda pripustíme, že ten dvor je križovatka, tak platí aj pravidlo prednosti sprava?
https://goo.gl/maps/ifcC4k4FBS4wT3Sy6
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 26. Júl 2020 12:40

Ike napísal:Človeku, ktorý navrhne osadenie dopravnej značky zákaz odbočenia na priechod by som nezveril do rúk ani ovládač od televízora.

Ja som narážal na spomaľovací prah, zákaz odbočenia som si nevšimol. Keďže ale nie je jednoznačné, že to, čo nasleduje za priechodom, je chodník, nemusí byť ten zákaz úplný nezmysel.

Ike napísal:Podobne, ako zákaz vjazdu skupine vozidiel do súkromného dvora. Ak teda pripustíme, že ten dvor je križovatka, tak platí aj pravidlo prednosti sprava?
https://goo.gl/maps/ifcC4k4FBS4wT3Sy6

Nikde som nenašiel explicitne uvedené, že odbočovať sa môže iba v križovatke. 8/2009 hovorí iba o vchádzaní na cestu, čiže logicky opustenie cesty sa udeje pomocou odbočenia z nej.
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.