Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 01. Sep 2020 12:00

Miro napísal:Vyhlasujem súťaž, kto nájde najväčšiu povolenú výšku alebo šírku


Včera som na bicykli narazil na tento klenot, dá niekto viac? :-)
https://www.google.com/maps/@48.506347, ... 312!8i6656
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 01. Sep 2020 14:50

Na FB (v súkromnej skupine) videná zvislá pruhová značka s buspruhom medzi Kapušanmi a Prešovom v oranžovej farbe

https://m.facebook.com/groups/465836213 ... 5814936394
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 02. Sep 2020 10:19

ked uz sme tu preberali ten zakaz zastavenia tak taka perlicka z viedne :D aj rakusakom sa obcas zadari. hlavne v centre viedne kde je velmi silno regulovane parkovanie

45522
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 02. Sep 2020 13:48

Veď to je práve dôsledok tej totálnej regulácie.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Sep 2020 13:00

Nové značenie z križovatky I/11 x I/12 (súvisí s výstavbou svetelnej signalizácie) odtiaľto doľava. gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=45589
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 06. Sep 2020 16:34

zas to bolo asi prilis komplikovane spojit to s tym zelenym premenlivym znacenim ndsky.. :evil:
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=45589
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Sep 2020 17:14

A asi 50 metrov predtým má NDSka taký menší billboardík :-D (zelená premenlivá je na úrovni tej budovy v pozadí)
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=37930

Inak z križovatky smer Skalité zmizol zákaz nákladného tranzitu a v opačnom smere jedna perlička (namiesto národného čísla cesty tam bolo číslo E-cesty). https://goo.gl/maps/qxMuXyBBGyYxSTYk7
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mapman » 06. Sep 2020 17:36

To je naozaj taký problém napísať na nové značky "ě" v Český Těšín?
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Sep 2020 18:07

Na billboardoch je Těšín. ale na oplátku Biala namiesto Biała
https://goo.gl/maps/sUYLwNBYcnugUNL87
https://goo.gl/maps/6hpa5Y9kSN8rxk8t6

Na malých smerníkoch je Tešín. Tak je to už to doby otvorenia Svrčinovec - Skalité
https://goo.gl/maps/Y2wgKW8CRxGvWud57
https://goo.gl/maps/tRUCnzqzsFYznNEK8

Všimnite si, že Ostrava od jednej križovatky po druhú narástla zo 64 na 76 km :lol:
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod capacity_TN » 06. Sep 2020 19:28

Toto asi nie je úplne správne, či?

45595
capacity_TN
návštevník
 
Príspevky: 25
Obrázky: 8
Založený: 03. Jún 2019 12:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 06. Sep 2020 20:18

Podľa vyhlášky sa táto doplnková tabuľka smie dávať iba pod Daj prednosť v jazde, takže to asi fakt nie je správne. Ďalšia vec, že doplnková tabuľka "platí pre nákladné vozidlá" pri prikázanom smere jazdy by mala byť obdĺžniková, nie štvorcová.

Osobne ma najviac prekvapilo, že vodorovné značenie aj prikázaný smer jazdy ukazujú smer Čadca ako rovno (to vcelku dáva zmysel, keď cesta ústi pod veľmi ostrým uhlom), ale smerník uvádza Čadcu doľava. Je to správne?
Perlička na záver: príde mi komické, že značka upozorňujúca na svetelnú signalizáciu je na mieste, kde vodič už nejakých 50 metrov vidí priamo svetlá semaforu.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 06. Sep 2020 22:07

Peter_CA napísal:Na billboardoch je Těšín. ale na oplátku Biala namiesto Biała
https://goo.gl/maps/sUYLwNBYcnugUNL87
...
Pre zmenu takou tenisovou terminológiou — dvojchyba: Skalite a Zilina, no možno to od júna 2012 opravili, napríklad pri "prečíslovaní" z S69 na S1. :wink: Niekde som videl i Żylina. Týmto nechcem ospravedlňovať naše "značenia".1422
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 07. Sep 2020 06:19

Prečo to preznačovanie robiť zložito :lol: https://goo.gl/maps/cVoP9RHsqitBDH1B8
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 07. Sep 2020 11:39

Ja nechápem, na čo je značka "koniec hlavnej cesty"? Veď hlavná cesta sa automaticky končí značkou "daj prednosť", alebo "stoj, daj prednosť". V Maďarsku som dokonca videl na jednom stĺpiku "daj prednosť" aj "koniec hlavnej cesty".
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 07. Sep 2020 12:50

Je dobra na explicitne oznacenie miesta, kde to nemusi byt hned jasne. Ale najviac napomocna je, ked je vopred s oznacenim vzdialenosti. Vtedy ta neprekvapi stopka alebo daj prednost v jazde v zakrute alebo za horizontom.
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 407
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 07. Sep 2020 13:01

Na to sa používa značka daj prednosť s dodatkovou tabuľkou s označením vzdialenosti, ako tu vyššie spomenul aj Peter_CA.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 08. Sep 2020 12:47

Čitateľnejší/ie 45600 než 45601 jeden jediný "nový". 1424
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 09. Sep 2020 18:54

Konkrétna otázka z jednej súkromnej FB skupiny:

Označuje sa ponovom vyhradené parkovacie miesto Zákazom zastavenia s dodatkou tabuľou Vyhradené parkovanie? V Prešove to tak robia
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 09. Sep 2020 19:13

dnes skoncilo pripomienkovanie k VL6.1 a 6.4, da sa potom dostat k pripomienkam?
kedy potom upravia na stranke SSC stare za nove?
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Sep 2020 12:38

Kvík napísal:
Miro napísal:Vyhlasujem súťaž, kto nájde najväčšiu povolenú výšku alebo šírku

Včera som na bicykli narazil na tento klenot, dá niekto viac? :-)
https://www.google.com/maps/@48.506347, ... 312!8i6656

Čo sa týka šírky, berieš zlatú medailu. Na výške treba ešte popracovať 8)

sendvo napísal:ked uz sme tu preberali ten zakaz zastavenia tak taka perlicka z viedne :D aj rakusakom sa obcas zadari. hlavne v centre viedne kde je velmi silno regulovane parkovanie

45522

Tak Rakušákom sa zadarí nielen "občas", ale vcelku často. Síce v porovnaní so Slovenskom je tamojšie značenie omnoho kvalitnejšie, ale to len pre nízko postavenú latku. V globálnom meradle je to v Rakúsku dosť zlé. Čo je dosť blbé, lebo kde naši inžinieri obzerajú inšpiráciu? V Česku a Rakúsku a možno Maďarsku. A potom sa čudujeme.

Peter_CA napísal:
capacity_TN napísal:Toto asi nie je úplne správne, či?
45595

Podľa vyhlášky sa táto doplnková tabuľka smie dávať iba pod Daj prednosť v jazde, takže to asi fakt nie je správne. Ďalšia vec, že doplnková tabuľka "platí pre nákladné vozidlá" pri prikázanom smere jazdy by mala byť obdĺžniková, nie štvorcová.

Dva krát bingo. Inak to, čo hovorí vyhláška o prebežnej značke k stopke, vypláva z Viedenského dohovoru.

Peter_CA napísal:Osobne ma najviac prekvapilo, že vodorovné značenie aj prikázaný smer jazdy ukazujú smer Čadca ako rovno (to vcelku dáva zmysel, keď cesta ústi pod veľmi ostrým uhlom), ale smerník uvádza Čadcu doľava. Je to správne?

Asi tak správne, ako tá dodatková tabuľka pod koncom hlavnej cesty. Značky majú byť v súlade a nie sa navzájom rozporovať - napríklad uvádzaním rozličných smerov. Správny je v danom prípade rovný smer, pár stupňov doľava/doprava na tom nič nemení, nie je to proste odbočenie.

Peter_CA napísal:Perlička na záver: príde mi komické, že značka upozorňujúca na svetelnú signalizáciu je na mieste, kde vodič už nejakých 50 metrov vidí priamo svetlá semaforu.

Ono je to nielen komické, ale aj v rozpore s legislatívou. Pretože § 6 ods. 1 jasne definuje použitie výstražných značiek: "Výstražné značky upozorňujú účastníkov cestnej premávky na miesto, kde môže hroziť nebezpečenstvo, ktoré je ťažko včas rozoznateľné aj pri dodržaní primeranej opatrnosti." Ak tie svetlá už vidím, asi sa nedá povedať, že je to nebezpečenstvo ťažko včas rozoznateľné.

Miro napísal:Ja nechápem, na čo je značka "koniec hlavnej cesty"? Veď hlavná cesta sa automaticky končí značkou "daj prednosť", alebo "stoj, daj prednosť". V Maďarsku som dokonca videl na jednom stĺpiku "daj prednosť" aj "koniec hlavnej cesty".

To má dve roviny. Prvou je predbežné upozornenie, že doteraz som mal furt prednosť, ale už mať nebudem (keď ale nasleduje stopka, tak tento spôsob predbežného upozornenia nie je správny). Druhá rovina je to, že - čo je novinka od 1.4.2020, aj keď nie tak úplne, v minulosti to tak bolo - ak mám niekde značku Hlavná cesta, tak to znamená, že odteraz ďalej budem mať stále prednosť. Ak natrafím na križovatku, kde nie je žiadna značka o prednosť, tak proste mám prednosť, čiže neuplatní sa defaultná prednosť sprava. Značka Koniec hlavnej cesty tak okrem iného hovorí aj to, že ak na nasledujúcej križovatke nebude žiadna značka, tak opätovne platí prednosť sprava. Akurát teda už pár desaťročí vo vyspelom svete platí, že hlavná cesta sa nemá ukončovať križovatkou s prednosťou sprava, ale explicitným príkazom Daj prednosť v jazde (resp. Stop), až potom môže nasledovať križovatka rovnocenných ciest.

pa3ck napísal:Konkrétna otázka z jednej súkromnej FB skupiny:

Označuje sa ponovom vyhradené parkovacie miesto Zákazom zastavenia s dodatkou tabuľou Vyhradené parkovanie? V Prešove to tak robia

Áno, presne tak sa má vyhradené parkovacie miesto označovať - ďalšia z vecí, kde od 1.4. došlo k zosúladeniu s civilizovaným svetom. Veď vyhradené parkovacie miesto znamená, že tam je zakázané zastaviť, okrem jedného (dvoch, troch, pár) vozidiel, čo majú "výnimku". Označovať to značkou Parkovisko, pod ktorú napíšeme, že sorry, tu fakticky nikto nesmie stáť, je proste divné a neintuitívne. Preto vyhláška dôsledne rozlišuje medzi vyhradeným parkovaním (pre konkrétneho účastníka alebo účastníkov cestnej premávky) a parkovaním obmedzené len pre určitý (avšak široký a nekonkrétny) okruh účastníkov. V prvom prípade sa používa Zákaz zastavenia + dodatková tabuľka vyhradené parkovanie, v druhom prípade značka Parkovisko s dodatkovou tabuľkou obmedzujúcou okruh účastníkov cestnej premávky, ktorí tam môžu parkovať. Trochu osobitný prípad sú invalidi - tam môžu tiež nastať dve situácie: prvá je, že ide o parkovacie miesta určené všeobecne pre ťažko zdravotne postihnutých, napríklad pred obchodným centrom. Keďže v tomto prípade nejde o vyhradenie pre konkrétneho účastníka alebo účastníkov, tak ide o analogicky prípad ako trebárs parkovisko pre rezidentov a tak toto rieši značka Parkovisko s dodatkovou tabuľkou 506 so symbolom vozíčkara. Druhý prípad je, keď má konkrétny vozíčkar vyhradené miesto pre seba – v tomto prípade ide o vyhradené parkovanie a preto je nevyhnutná značka Zákaz zastavenia s dodatkovou tabuľkou 531. Akurát, že legislatívne sú oba prípady "vyhradené".
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Sep 2020 12:42

Rio13.zm napísal:dnes skoncilo pripomienkovanie k VL6.1 a 6.4, da sa potom dostat k pripomienkam?
kedy potom upravia na stranke SSC stare za nove?

Spresnil by som to, že sa skončilo verejné pripomienkovanie. Všetky pripomienky budú publikované v dôvodovej správe (tak je to predpísané).

Oddnes sú zavesené aj 6.2 a 6.3.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Sep 2020 12:52

Rio13.zm napísal:tak pozeram na nahodene nove VL6.4, skoda tych smerovych stlpikov a s ich prekombinovanim,

smerovy stlpik v krizovatke a stlpik s vystrahou, preco?

To vzniklo kvôli tomu, že niekto chcel mať za každú cenu vo vyhláške tie modrofarebné stĺpiky. Lebo si asi myslí, že modrá farba je ako výstraha dobrý nápad :roll: Tie kombinované sú preto, aby keď už to chcú za každú cenu všade dávať hlava nehlava (áno, na moste by som fakt nečakal, že sa môže šmýkať, omg), tak aby sa neopakovalo to čo je dnes bežné, že modrý - potme v podstate neviditeľný - stĺpik zakrýva ten podstatný, smerový stĺpik.

P.S. Tie modré stĺpiky vznikli tak, že bratia Česi boli na západe a tam videli namontované plašiče zveri na stĺpikoch. Špatne to pochopili a zaviedli to do vyhlášky ako výstrahu pred poľadovicou (toto hnutie mysli som inak nikdy nepochopil). A bratia Slováci to od nich skopírovali, že aký skvelý nápad.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 671
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 12. Sep 2020 08:20

Z textovej časti VL6.2
Pred školami, administratívnymi budovami, továrňami, obchodnými domami a pod. sa priechod
pre chodcov nesmie umiestniť tak, aby chodci vchádzali na priechod v priamom smere z východu
z budovy resp. areálu. Namiesto toho musí byť takýto priechod odsadený a chodci k nemu vedení
prostredníctvom vhodných dopravných zariadení (napr. zábradlí).

Ani neviem prečo, ale vybavilo sa toto: https://digitalmarketology.com/wp-conte ... rience.jpg :lol:
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 13. Sep 2020 10:36

StVO napísal:


P.S. Tie modré stĺpiky vznikli tak, že bratia Česi boli na západe a tam videli namontované plašiče zveri na stĺpikoch. Špatne to pochopili a zaviedli to do vyhlášky ako výstrahu pred poľadovicou (toto hnutie mysli som inak nikdy nepochopil). A bratia Slováci to od nich skopírovali, že aký skvelý nápad.


Predpokladám, že podobnú históriu má aj "diaľnica v obci".
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 13. Sep 2020 10:47

Inak vždy keď som na rokovaní s policajtami k DZ, tak v každej tretej vete padne slovo "vlečná krivka".

Keď si však občas idem zajazdiť s autobusom, mám pocit, že dopravné značky sú umiestnené presne tam, kde by byť nemali. Najnovší fail je v Mlynskej doline smer Patrónka v Bratislave, kde pribudli dve značky navigujúce k hradu a parkovisku autobusov. Značky tak trčia do jazdného profilu, že musím zabehnúť kolesom do vedľajšieho pruhu, aby som ich tesne minul.

Kúsok odtiaľ je takýto paškvil:
https://goo.gl/maps/G9VhiKgFnahkCTXQ6

obe značky sú "rovno na rane", jedna predným pravým zrkadlom a druhá zadným previsom, ktorý vybočuje vpravo. V civilizovanom svete by bola značka bola umiestnená na šibenici nad hlavami chodcov tak, aby, aby nezavadzala ani chodcom, ani autám.
Inak civilizovaný svet je o 6 ulíc ďalej:
https://goo.gl/maps/GuxpifUe7xowS9sdA

Ďalší príklad mám aj na videu:
https://www.youtube.com/watch?v=BPNIT93-AU8

V osádzaní značiek sme stále burani. A to nehovorím o tom, ako vyzerá Karlovka. To je normálne koncentrované značkové zlo.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 72 hostí.