Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 13. Okt 2019 20:23

Ike napísal:Dnes som videl prvykrat ecv BT pre Bratislavu. Bola to personalizovana značka.


Čo na nej bolo?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 13. Okt 2019 21:53

BT-OOOZZ alebo tak nejak. Prvý tri boli óčka.

Ale pozerám, že už v júli boli nejaké:
https://ecv.stofi.sk/zoznam/BA
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod metelesku.blesku » 14. Okt 2019 09:13

BT-OOOOO (Bentley)
BT-OOOO5 (MB)

Samá oooooriginalita :)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

EVČ s VL

Odoslaťod KN.SK » 14. Okt 2019 14:03

Možno zakomponované h00000dnoty udávajúce istý číselný pomer dvoch hodnôt, kvocient. :wink:
1147
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3841
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Rio13.zm » 14. Okt 2019 17:57

co maju ecv s dopravnym znacenim?

k tej Nitre: z tohto sa stalo toto

skoda tej zelenej farby, inak na tych starych znackach chybal posledny riadok, asi chodci narazali hlavami do tabul :D aj tu
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 14. Okt 2019 18:48

V Skalitom sa opravuje I/12. Doprava je vedená kyvadlovo v jednom pruhu a ak by ste hádali, že to bude značené ako práce na ceste, tak ste na omyle. Dali tam značku "Iné nebezpečenstvo" s dodatkom "rekonštrukcia cesty". To je nejaká novinka?
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 14. Okt 2019 21:46

Rio13.zm napísal:co maju ecv s dopravnym znacenim?

k tej Nitre: z tohto sa stalo toto

skoda tej zelenej farby, inak na tych starych znackach chybal posledny riadok, asi chodci narazali hlavami do tabul :D aj tu


Mam rad Nitriansky kraj - vzdy ma dokaze prekvapit svojim prevedenim a vyuzitim Helvetici :roll: , asi rovnako, ako toto https://goo.gl/maps/P877RCLQMeTTNsQC6
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod mb1000 » 15. Okt 2019 08:28

mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod pa3ck » 15. Okt 2019 09:29


Keď už sme pri tom, vedel by mi niekto povedať, prečo sa značky Hranica okresu/kraja umiestňujú na obe strany?
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 952
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 15. Okt 2019 11:50

Ja by som chcel vedieť, načo sa vôbec umiestňujú. Teda nie že by ma to vôbec nezaujímalo, v ktorom som okrese, ale neviem, či ten úžitok stojí za výrobné náklady tej značky.

Inak v Atacame sú mnohé značky po oboch stranách, hlavne rýchlostné obmedzenia a zákaz predbiehania, prípadne jeho koniec. Asi sa ráta s tým, že sústavne predbiehaš kamióny.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 273
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 15. Okt 2019 14:18

Chlapci, a čo poviete na toto?

https://goo.gl/maps/arDhyPGUnEdCUdrd9

A okres KNM má na tom istom mieste len jednu tabuľu:

https://goo.gl/maps/WuCTdhpadnsQMLxt5
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 15. Okt 2019 14:21

mb1000 napísal:DaVinci-ho šifra:
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=43023


Toto vyhralo históriu tejto stránky. To čo je? :lol: :lol: :lol: Schéma, ako sa dostať do Tutanchamónovej hrobky? :lol: :lol: :lol:
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 15. Okt 2019 14:26

Peter_CA napísal:V Skalitom sa opravuje I/12. Doprava je vedená kyvadlovo v jednom pruhu a ak by ste hádali, že to bude značené ako práce na ceste, tak ste na omyle. Dali tam značku "Iné nebezpečenstvo" s dodatkom "rekonštrukcia cesty". To je nejaká novinka?


To vieš, akú mala, takú dala. Kdesi som dokonca videl pri rozkopávke namiesto najvhej povolenej rýchlosti najnižšiu povolenú rýchlosť 30 km/h. To naozaj neviem, kde vyhrabali.

A moja obľúbená kombinácia - pred pár rokmi na moste ponad železnicu pri Brodne dve partie pár metrov od seba pracovali nezávisle na sebe. Jedna partia mala značky s obmedzením rýchlosti postupne na 80, 60, 40 km/h a druhá 70, 50, 30. Ako myslíte, že to dopadlo? Na ceste za sebou nasledovali značky 70, 80, 50, 60, 30, 40.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 15. Okt 2019 14:31

A keď sme u nezmyslov, tak v prípade, že je tunel Považský Chlmec otvorený, tak na príjazde od KNM platí 90 km/h a od začiatku diaľnice 100 km/h. Keď je ale tunel zatvorený, tak je tam rozsvietené postupne 100, 80, 60. Vidíte v tom niekto nejakú logiku?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod lostrail » 15. Okt 2019 15:40

Ta Tomasikova je absolutna supa. Ja sam neviem, co to ma znamenat a ako sa tomu mam vyhnut.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 16. Okt 2019 09:02

Mne to pripada ako nejaky nakres co dali niekomu na kusku papiera ze kde budu uzavierky a ze ma k tomu pripravit znacky a ten clovek to dal vyrobit tak ako videl :D
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod fh » 16. Okt 2019 14:34

Ike napísal:
mb1000 napísal:DaVinci-ho šifra:
gallery/image_page.php?album_id=65&image_id=43023


Toto vyhralo históriu tejto stránky. To čo je? :lol: :lol: :lol: Schéma, ako sa dostať do Tutanchamónovej hrobky? :lol: :lol: :lol:


Dnes som tadiaľ išiel od Gagarinovej cez Tomášikovu a zrazu mi padla do očí tá značka, neviem ako to vnímajú ostatní čo tadiaľ chodia, ja som pokračoval po Tomasikovej na Vajnorsku a netušil som čoho sa tá značka týka :D
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 16. Okt 2019 15:22

Šak ale presne takto sa u nás projektuje DZ - z helikoptérového pohľadu nad výkresmi. Neposudzuje sa či to je viditeľné, čitateľné a zrozumiteľné pre vodiča a či to v sekunde pochopí a navníma, tu sa s pojmami ako perspektíva a dopravná psychológia vôbec nepracuje. Všetko DZ sa u nás projektuje tak, aby to na papieri vyzeralo dobre a hlavne bolo v súlade s blbosťami vo vyhláške 9/2009. Čo nespochybňujem, lebo keď už tu máme nejaký právny predpis, tak ho treba dodržiavať; avšak s rozumom a s aplikáciou elementárnej logiky. Všetky orgány, ktoré to schvaľujú pozerajú iba na výkres. Na výkrese im tá značka sedí, ale nikto sa nezamýšľa nad tým ako to bude vyzerať v reále.

Takto vznikli aj BUS-pruhy v Bratislave, oranžové čiary, biele čiary - dínom-dánom, hala-bala, pokus o záchranu zvislými pruhovými značkami v žltom prevedení na bielo-červenom stĺpiku pripevnenom na verejné osvetlenie so zákazovými značkami s priemerom 30 cm - piktogramom 10 cm, ktoré nedokáže prečítať v rýchlosti 50 km/h ani profesionálny ostreľovač. Tie zvislé značky situáciu vôbec nezachránia, pretože vodič primárne sleduje situáciu na ceste a vedenie jazdných pruhov čiarami, tie ho vedú, nie zvislé značky. Miesto nápisu BUS a oddelenie hrubou krajnicovou čiarou, tam je jeden oranžový chaos doplnený bielo-červenou machuľou, absolútne nečitateľnou (dôsledok helikoptérového výkresového pohľadu), ktorá vyzerala ako keby si tam práve husi letiace z LZIB prišli urobiť potrebu. Záchrana mala prísť až keď niekomu docvaklo, že symboly aplikované na vozovku by mali byť aj primerane predĺžené a závisí to od rýchlosti vozidiel.

Ľudová tvorba KDI Bratislava v priamom prenose ako pokusy na vodičoch. Inak ako vrchol všetkého mi príde pri rekonštrukcii priechodov pre chodcov Tomášikova/Ružinovská oznam pre chodcov veľkou žltou tabuľou postavenou na chodník, že priechod sa rekonštruuje. :roll:
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 21. Okt 2019 22:25

Inak musím pochváliť magistrát za posledné dni a aplikáciu termoplastického VDZ. Vyzerá to dosť dobre. Len škoda, že to dali aj do niektorých jednosmeriek, kde usporiadanie 1+1 nemá čo hľadať.

Oranžové BUS pruhy obnovené som ešte nevidel.Ale to je fail. Na taký čas sa to pokojne mohlo označiť bielou a trocha trvácnejšie.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Nov 2019 15:30

Nová vyhlaska o dopravnom znaceni v pripomienkovom konani:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/-/SK/dokumenty/LP-2019-804.

Z dovodovej spravy:
Vzhľadom na rozsah zmien sa pristúpilo k spracovaniu úplne nového dopravného značenia vcelku, pričom sa oddeľuje právna úprava o dopravnom značení z vyhlášky č. 9/2009 Z. z. do samostatnej vyhlášky. Vyhláška č. 9/2009 Z. z. – ako v súčasnosti jediný predpis vydaný na vykonanie zákona o cestnej premávke – obsahuje aj úpravu iných oblastí upravených týmto zákonom (odborná spôsobilosť, zdravotná a psychická spôsobilosť, vodičský preukaz, evidencia vozidiel), vzhľadom na to je jej rozsah značný (cca 200 strán), čo neprispieva k prehľadnosti právnej úpravy. Oddelenie je z hľadiska prehľadnosti vhodnejšie, keďže ide o relatívne samostatné ucelené časti právnej úpravy, ktoré sú určené pre iný okruh adresátov. Predmetná vyhláška obsahuje aj ustanovenia o zásadách umiestňovania dopravných značiek, avšak iba také, ktoré sú potrebné pre účastníkov cestnej premávky kvôli napr. pochopeniu ich platnosti alebo významu.

Nová úprava dopravného značenia vychádza predovšetkým zo záväzných medzinárodných dokumentov [najmä Dohovor o cestných značkách a signáloch (Viedeň, 1968)], komparácie právnych úprav o dopravnom značení v rámci Európy a pozitívnych skúseností zo zahraničia (predovšetkým Nemecka). Zástupcovia ministerstva vnútra sa od roku 2017 aktívne zúčastňujú rokovaní Expertnej skupiny pre dopravné značky Pracovnej skupiny Európskej hospodárskej komisie OSN – Svetové fórum pre bezpečnosť cestnej premávky (WP.1), pričom aj poznatky z týchto expertných rokovaní sa využili pri príprave nových dopravných značiek.

Cieľom novej vyhlášky o dopravnom značení je, aby sa v Slovenskej republike zaviedla komplexná moderná úprava jedného z najdôležitejších elementov v cestnej premávke, a to tak po grafickej, ako aj systematickej stránke. Nová grafická úprava dopravného značenia nadväzuje na už uplatňované zmeny vykonané prostredníctvom technických predpisov (napr. font písma alebo tvar šípok). Zároveň sa kladie veľký dôraz na jednoduchosť a jednotnosť symbolov a čitateľnosť jednotlivých grafických prvkov dopravných značiek a dopravných zariadení, ktoré boli pripravované v úzkej spolupráci so spracovateľmi vzorových listov stavieb pozemných komunikácií VL 6.1 Zvislé dopravné značky.

Z hľadiska systematiky sa navrhuje nové členenie dopravných značiek do skupín, ktoré vychádza zo základného delenia značiek na výstražné, regulačné a informačné. Tiež sa navrhuje dôslednejšia harmonizácia dopravných značiek s požiadavkami dohovoru aj vzhľadom na to, že niektoré dopravné značky štandardne používané v zahraničí u nás absentujú a naopak, máme zavedené niektoré dopravné značky, ktoré v zahraničí nepoznajú. Spojenie vyobrazenia dopravných značiek s ich významom umožní ich ľahšie zapamätanie, rovnako aj používanie názvov a zmenšených vyobrazení značiek pri ich citovaní v texte (namiesto v súčasnosti používaných odkazov na čísla značiek).

Nová systematika a členenie značiek, vypustenie nadbytočných značiek, ako aj značné zostručnenie významov značiek, umožní lepšie pochopiť pravidlá z nich plynúce a vzájomné súvislosti medzi značkami, čo v konečnom dôsledku prispieva k zvýšeniu bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Návrhom vyhlášky sa neustanovuje žiadna lehota na povinnú výmenu značenia, dopravné značky a zariadenia sa budú nahrádzať len postupne, prirodzenou obnovou.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 19. Nov 2019 15:57

Výstražný kríž sme prevzali nemecký, ale parná mašinka zostala.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 19. Nov 2019 16:32

Presne to som chcel napisat aj ja. A v dalsich dvoch pripadoch je tam elektricka masinka.
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 507
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 19. Nov 2019 16:56

Hold mašinka je srdcovka pre pandúrov. Hádzali sa o zem, že ju chcú mať, treba pripomienkovať, že ju nechcete!!!
Jasne, že je lepšia nová elektrická!
Naposledy upravil expwy dňa 19. Nov 2019 16:58, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 19. Nov 2019 16:57

Dôjde aj k úprave výkladu značky najvyššia dovolená rýchlosť? (oblasti jej platnosti)
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 19. Nov 2019 18:30

Treba si to v klude precitat, idealne aj s dovodovou spravou :)
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 419
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 39 hostí.