Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 07. Jún 2005 21:36

Chystana novelizacia (v polovici roka 2006) cestneho zakona 315/1996 Zz. a jej vykonavacej vyhlasky 225/2004 sa dotkne aj dopravneho znacenia v zasadnej miere.
Ake su Vase predstavy, navrhy, pripomienky na zmenu DZ??? Resp. co by sa malo zaviest, co Vam chyba na slovenskych cestach v ramci DZ???

zakon 315/1996 Zz. novelizovany 01.05.2004
http://www.minv.sk/legislativa/315premavka.htm

Vyhláška MV SR č. 225/2004 Z. z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov - účinná od 1. 5. 2004
http://www.minv.sk/legislativa/315premvyhl225.htm
Naposledy upravil expwy dňa 07. Jún 2005 21:38, celkovo upravené 1 krát.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Caesar » 07. Jún 2005 21:37

MH napísal:Chystana novelizacia cestneho zakona 315/1996 Zz. a jej vykonavacej vyhlasky 225/2004 sa dotkne aj dopravneho znacenia v zasadnej miere.
Ake su Vase predstavy, navrhy, pripomienky na zmenu DZ??? Resp. co by sa malo zaviest, co Vam chyba na slovenskych cestach v ramci DZ???

zakon 315/1996 Zz. novelizovany 01.05.2004
http://www.minv.sk/legislativa/315premavka.htm

Vyhláška MV SR č. 225/2004 Z. z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov - účinná od 1. 5. 2004
http://www.minv.sk/legislativa/315premvyhl225.htm


... kde si to vyhrabal?

Ale ja by som bol za "žlté vodorovné značenie". Je lepšie vidieť na ceste. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod expwy » 07. Jún 2005 21:44

Zlte VDZ urcite nebude, lebo europska smernica o VDZ jasne hovori ze vodiace aj deliace ciary musia byt biele. Zlte mozu byt len v specialne urcenych situaciach ako napr. zakaz zastavenia, zastavka a ine. Ked si este pamatas tak do roku 1995 malo Rakusko strednu deliacu ciaru zltu, vstupom do EU sa museli podrobit EU legislative a vsetky museli preznacit. Ked cestujes po Rakusku tak si skus vsimnut, ze na niektorych usekoch je double znacenie = stara zlta vycnieva z bielej --> Nove biele deliacky su kratsie ako boli stare zlte.

Skus iny navrh :)
Naposledy upravil expwy dňa 07. Jún 2005 21:50, celkovo upravené 2 krát.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod Caesar » 07. Jún 2005 21:47

MH napísal:Zlte VDZ urcite nebude, lebo europska smernica o VDZ jasne hovori ze vodiace aj deliace ciary musia byt biele. Zlte mozu byt len v specialne urcenych situaciach ako napr. zakaz zastavenia, zastavka a ine. Ked si este pamatas tak do roku 2003 malo Rakusko strednu deliacu ciaru zltu, vstupom do EU sa museli podrobit EU legislative a vsetky museli preznacit. Ked cestujes po Rakusku tak si skus vsimnut, ze na niektorych usekoch je double znacenie = stara zlta vycnieva z bielej --> Nove biele deliacky su kratsie ako boli stare zlte.

Skus iny navrh :)


Rakúsko snáď do EÚ nevstúpilo v r. 2003.

A toto sa mi nepozdáva. Ja si teraz neviem spomenúť, ale sú štáty, ktoré sú v EÚ a majú vodorovné dopravné značenie žltou farbou. Pozriem sa na to ešte. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod bystrik » 07. Jún 2005 21:50

Podla mna by sa na cestach II. a III. triedy mohli povolit na asfalt nastriekane reklamy (nieco podobne ako pri Tour de France). SSC by na to nieco zarobila a je to urcite bezpecnejsie ako big- a billboardy pri cestach.

Firma by napriklad na ceste k svojmu sidlu mohla mat nastriekane smerovky so svojim logom...
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 581
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Odoslaťod Caesar » 07. Jún 2005 21:54

bystrik napísal:Podla mna by sa na cestach II. a III. triedy mohli povolit na asfalt nastriekane reklamy (nieco podobne ako pri Tour de France). SSC by na to nieco zarobila a je to urcite bezpecnejsie ako big- a billboardy pri cestach.

Firma by napriklad na ceste k svojmu sidlu mohla mat nastriekane smerovky so svojim logom...


No to sa mi moc nezdá ... to by v mestách neboli vidieť ani cesty. :lol:

Prenajímanie ciest, to tu ešte nebolo, ale kde by tie peniaze skončili?

A aký by bol cenník? 8)
Naposledy upravil Caesar dňa 07. Jún 2005 21:55, celkovo upravené 1 krát.
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod expwy » 07. Jún 2005 21:54

Caesar napísal:
MH napísal:Zlte VDZ urcite nebude, lebo europska smernica o VDZ jasne hovori ze vodiace aj deliace ciary musia byt biele. Zlte mozu byt len v specialne urcenych situaciach ako napr. zakaz zastavenia, zastavka a ine. Ked si este pamatas tak do roku 2003 malo Rakusko strednu deliacu ciaru zltu, vstupom do EU sa museli podrobit EU legislative a vsetky museli preznacit. Ked cestujes po Rakusku tak si skus vsimnut, ze na niektorych usekoch je double znacenie = stara zlta vycnieva z bielej --> Nove biele deliacky su kratsie ako boli stare zlte.

Skus iny navrh :)


Rakúsko snáď do EÚ nevstúpilo v r. 2003.

A toto sa mi nepozdáva. Ja si teraz neviem spomenúť, ale sú štáty, ktoré sú v EÚ a majú vodorovné dopravné značenie žltou farbou. Pozriem sa na to ešte. 8)


Rakusko vstupilo v roku 1995 - pardon maly preklep (inak myslel som na rok 1993 ale ruka pisala 2003 ale aj tak to bolo v 95-tom)
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod expwy » 07. Jún 2005 22:01

bystrik napísal:Podla mna by sa na cestach II. a III. triedy mohli povolit na asfalt nastriekane reklamy (nieco podobne ako pri Tour de France). SSC by na to nieco zarobila a je to urcite bezpecnejsie ako big- a billboardy pri cestach.

Firma by napriklad na ceste k svojmu sidlu mohla mat nastriekane smerovky so svojim logom...


Noooo, bystrik ako vtip to je dobre:
AD1 - cesty II. a III. triedy uz nepatria SSC ale samospravnym krajom
AD2 - neviem si dost dobre predstavit ako by to realne vyzeralo. Predstav si hlavnu krizovatku v nejakom okresnom meste v ktorom je v jednej lokalite zo 10 firiem. Kde by sa to na tu krizovatku vsetko zmestilo, ako by to vyzeralo, kto by rozhodoval o tom aka firma tam moze byt a ktora nie (lebo vsetky by sa tam urcite nezmestili)???
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod bystrik » 07. Jún 2005 22:06

ok. to bol len taky nerealizovatelny napad. ale videl som v nemecku, ze niektore firmy vyuzivaju hnede informativne znacky ako ukazovatel cesty k ich sidlu (napriklad DEKRA, TÜV, ...).
rovnako sa mi celkom paci informativna znacka, ktora pri vstupe do obce informuje o case bohosluzieb.
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 581
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Odoslaťod expwy » 07. Jún 2005 22:15

bystrik napísal:ok. to bol len taky nerealizovatelny napad. ale videl som v nemecku, ze niektore firmy vyuzivaju hnede informativne znacky ako ukazovatel cesty k ich sidlu (napriklad DEKRA, TÜV, ...).
rovnako sa mi celkom paci informativna znacka, ktora pri vstupe do obce informuje o case bohosluzieb.


Inak aj v Rakusku to s tymi firmami fici v pohode. Tabule so zelenym podkladom a zltym pismom vyznacuju industrialne zony a firmy su tam len zriedka (musia byt nejake vyznamne pre danu oblast ako napr.: OMV)
Vacsinou sa na nich pise "Industriezone", "Gewerbepark", "Rafinerie" atd.

Obrázok
Obrázok

aj u nas by sa mohlo nieco taketo spravit - dobry napad, az na tu hnedu - tou sa vyznacuju kulturne pamiatky a tie uz su zapracovane v hore spominanej vyhlaske z minuleho roku.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod bystrik » 07. Jún 2005 22:27

bystrik napísal:ok. to bol len taky nerealizovatelny napad. ale videl som v nemecku, ze niektore firmy vyuzivaju hnede informativne znacky ako ukazovatel cesty k ich sidlu (napriklad DEKRA, TÜV, ...).


musim sa poopravit, tie tabulky neboli hnede ale biele.
ale tych hnedych je na slovensku malo, ani si nespominam, kde som videl nejaku naposledy. ved pamiatok kulturnych, ci prirodnych je na slovensku neurekom.
Obrázok používateľa
bystrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 581
Obrázky: 38
Založený: 03. Feb 2005 21:40

Odoslaťod Reaktor » 08. Jún 2005 02:45

Caesar napísal:A toto sa mi nepozdáva. Ja si teraz neviem spomenúť, ale sú štáty, ktoré sú v EÚ a majú vodorovné dopravné značenie žltou farbou. Pozriem sa na to ešte. Cool


no napriklad v Irsku maju zlte vodorovne znacenie
REaktor
Obrázok používateľa
Reaktor
návštevník
 
Príspevky: 33
Založený: 13. Feb 2005 12:03

Odoslaťod expwy » 08. Jún 2005 07:39

To je pravda v irsku je vodiaca ciara zlta, neviem ci nemaju nejaku vynimku.

Obrázok

Viem ze od 01.01.2005 sa zacal v irsku pouzivat metricky system miesto imperialneho, takze teraz maju problemy so zmenou vsetkeho DZ, takze by mali vybielit aj VDZ. Je to tiez kvoli europskej smernici o DZ, ktora hovori ze do roku 2009 musi cela EU prejst na metricky system cize toto iste caka aj Velku Britaniu.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 08. Jún 2005 08:17

inak s tou zmenou na metricky system v UK je to velmi pekne vidno. ked som tam bol prvy krat v '96 tak to nebolo temer ani vidu ani slychu, resp len sem tam bolo na niektorych flasiach takym fest malym pismom popisane aj v mililitroch alebo litroch. dlzkove miery v centrimetroch nehrozili :)

ked som tam bol minule leto, tak drtiva vacsina vsetkeho uz bola uvadzana hlavne v mililitroch, centimetroch. samozrejme klasicke veci typu quaterpounder (stvrtlibrak) a podobne nie :) ale vo fast-foodoch ala mcdonald uz boli normalne ako sme zvyknuty 0,3 0,4 0,5 L :) cize pokrok tam je, pomaly ale iste.

ale k teme, co sa rakuska tyka ma MH pravdu, este je stale vidno tie zlte ciary, lebo tie boli tym stylom robene ala 1cm vrstva, a to len prestriekali a teda sem tam sa to biele uz zjazdilo, ale inak je to uz velmi vynimocne vidno.

s tymi reklamami na ceste to neni zly napad, ale ked take nieco pomaly ani v amerike nie je (kde by predali aj staru mater :), tak neviem si to zivo predstavit v tej nasej skorumpovanej europe ;))
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod expwy » 08. Jún 2005 08:47

Reklamy urcite nebudu na DZ - zakon to nepovoluje a ani debude povolovat, ale na ounacovanie priemyselnych parkov, industrialnych zon atd. by sa mohli vymysliet nejake znacky...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 08. Jún 2005 09:00

inak v rakusku su znacky s radiami na traffice report, su tam povacsinou komercne ala kronehit a podobne. dalej som ci uz v raksuku alebo aj v inych krajinach videl kopu znaciek, ktore mali formu asi ako nase dialnicne navsteove ale propagovali rozne hrady, zamky etc. nechysta sa nieco v tomto zmysle ?

alebo celkove najake taketo specificke znacky?
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod wazari » 08. Jún 2005 09:22

aquila napísal:inak s tou zmenou na metricky system v UK je to velmi pekne vidno. ked som tam bol prvy krat v '96 tak to nebolo temer ani vidu ani slychu, resp len sem tam bolo na niektorych flasiach takym fest malym pismom popisane aj v mililitroch alebo litroch. dlzkove miery v centrimetroch nehrozili :)


Dovolim si citovat jedneho chlapika, ktory povedal, ze sice miery a vahy sa menia pomaly, co sa vsak v Britanii zmenilo velmi rychlo na metricky system, bola penazna sustava.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

oznacovanie D a RC

Odoslaťod mel » 08. Jún 2005 09:37

Chyba mi v cervenom poli okrem cisla aj definicia ci ide o RC alebo D ... namiesto cisel by som tam dal cely nazov : R1 , D1 , R4 ... atd...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod expwy » 08. Jún 2005 09:52

aquila napísal:inak v rakusku su znacky s radiami na traffice report, su tam povacsinou komercne ala kronehit a podobne. dalej som ci uz v raksuku alebo aj v inych krajinach videl kopu znaciek, ktore mali formu asi ako nase dialnicne navsteove ale propagovali rozne hrady, zamky etc. nechysta sa nieco v tomto zmysle ?

alebo celkove najake taketo specificke znacky?


Taketo "kulturne" znacky....

Obrázok

...su uz aj v tej novej vyhlaske z minuleho roku, ale este neexistuje koncepcia umiestnovania tychto znaciek na D a R, takze tam zatial nie su. Ale vsimol som si ze v okoli Spiskej Novej Vsi su uz tieto hnede znacky niekde poosadzovane.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: oznacovanie D a RC

Odoslaťod expwy » 08. Jún 2005 10:00

mel napísal:Chyba mi v cervenom poli okrem cisla aj definicia ci ide o RC alebo D ... namiesto cisel by som tam dal cely nazov : R1 , D1 , R4 ... atd...


To chyba aj mne!!! Ked si si vsimol tak rychlostne cesty sa zatial u nas neoznacuju cislom na znackach. Su tam bud stare cisla ciest I. triedy a E-cka, na novych usekoch len E-cka, alebo najhorsi pripad je na privadzaci Puchov R6 kde nie je ziadne cislo, lebo to neni ani E-cka. Cely problem je v tom ze cestny zakon zatial pojem rychlostna cesta nepozna tak to nemohli dat ani do DZ. Ale v tej pripravovanej novelizacii by sa tato vada mala napravit.
Tiez navrhujem na D a R tak ako to je na D - cerveny obdlznik, ale s prefixami Dx, Rx.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: oznacovanie D a RC

Odoslaťod mel » 09. Jún 2005 09:25

MH napísal:
mel napísal:Chyba mi v cervenom poli okrem cisla aj definicia ci ide o RC alebo D ... namiesto cisel by som tam dal cely nazov : R1 , D1 , R4 ... atd...


To chyba aj mne!!! Ked si si vsimol tak rychlostne cesty sa zatial u nas neoznacuju cislom na znackach. Su tam bud stare cisla ciest I. triedy a E-cka, na novych usekoch len E-cka, alebo najhorsi pripad je na privadzaci Puchov R6 kde nie je ziadne cislo, lebo to neni ani E-cka. Cely problem je v tom ze cestny zakon zatial pojem rychlostna cesta nepozna tak to nemohli dat ani do DZ. Ale v tej pripravovanej novelizacii by sa tato vada mala napravit.
Tiez navrhujem na D a R tak ako to je na D - cerveny obdlznik, ale s prefixami Dx, Rx.


este by som dal na odpocivadla informacne tabule s mapou siete R a D, s tym, ze by bolo oznacene co je postavene a co planovane ... plus zakladne vzdialenosti a taxy, napr.:
BA - KE / D1: 426 km / mytne do 3,5t: 852 Sk / mytne nad 3,5: 1704 Sk
BA - KE / R1+R2: 405 km / mytne do 3,5t: 852 Sk / mytne nad 3,5: 1704 Sk
atd
... jeediny problem, ze by to asi trebalo aktualizovat kazdy rok :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Re: oznacovanie D a RC

Odoslaťod Andrej » 09. Jún 2005 10:02

mel napísal:... jeediny problem, ze by to asi trebalo aktualizovat kazdy rok :)


No, myslím, že u nás by sa to vzhľadom na rýchlosť výstavby D a RC nemuselo aktualizovať každý rok :lol: , možno už skôr kvôli zvyšovaniu mýta... :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Caesar » 17. Jún 2005 15:22

Aj keď osobne by som mal niekoľko detailov, ktoré by sa mohli zaviesť, napr. pravidelnejšie značenie ČSPH alebo odpočívadiel atď., tak viem, proti čomu som jednoznačne.

Nedávno som sa totiž dozvedel zaujímavú diskusiu o tom, že by v každom meste mali byť všade na križovatkách značky STOP, pretože by sa tým zlepšila bezpečnosť premávky, t.j. všetky dopravné značky Pozor, daj prednosť v jazde, že by sa nahradili značkami STOP (Stoj, daj prednosť v jazde). Osobne by som bol proti tomu, pretože je to zbytočné a naviac, znížil by sa súčasný význam týchto značiek, t.j. dávajú sa skutočne len na tie mieste, kde je vysoká dopravná nehodovosť či zlý prehľad (výhľad, ...). 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Alexander Velky » 30. Jún 2005 17:14

V podstate súhlasím s tým, aby sa tu zaviedlo nové značenie ciest a hlavne, aby bolo aj trochu častejšie, veď dnes tých tabuliek, malých žltých moc popri cestách ani nie je.

Takisto súhlasím skôr s tým bielym vodorovným značením, je to lepšie. Inak v mestách by mohlo byť striekané takou hrubšou vrstvou, je to tak aj v Prahe už na niektorých miestach a časté je to aj v Rakúsku či v Chorvátsku. Dlhšie to potom vydrží a je to aj lepšie vidieť, najmä napríklad prechody pre chodcov a ďalšou výhodou je aj to, že keďže to dlhšie vydrží, tak sa to pri obnovovaní nemusí komplikovane obchádzať.

Okrem toho by som uvítal, keby sa pravidelnejšie značila sieť ČSPH s doplnkovými službami či odpočívadiel ako aj je dobrý nápad, dať na každé odpočívadlo cestnú či diaľničnú sieť s posedením, ... :lol:
Obrázok používateľa
Alexander Velky
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 655
Obrázky: 1
Založený: 28. Jún 2005 17:31

Odoslaťod eucitizen » 01. Júl 2005 09:45

Myslim si ze by bolo dobre keby aj na SK zaviedli tie tabule ktore ti doporucuju ked je hmla alebo zla viditelnost na dialniciach. Teraz ich zaviedli aj Rakusania aj je videt vela na A4 a si myslim ze to nevyzaduje vela peniazov zato ze treba dat tie tabule plus namalovat polkruhov na pravej ciare. Asi Taliani to vymysleli a potom som to vidiel aj v HR.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.