Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Máj 2018 13:44

Ešte priatelia, keď sa tu rozoberá zelené peklo, všimli ste si ten úžasný cieľ, že Blatné? Zato 100x významnejšie Šenkvice sa nezmestili.

To už tam mohol byť zrovna Červený majer, tam majú aspoň niečo ako letisko :roll:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 11. Máj 2018 13:58

StVO napísal:
Ike napísal:Ja nechcem rýpať. V tejto téme nie som doma. Ale z čisto vodičškého hľadiska: ak je na ceste s MPR 90 km/h osadená značka s MPR 70 km/h, ktorá má v zmysle národných pŕavnych predpisov platiť aj za križovatkou, pokiaľ nie je ukončená, ako ten človek, ktorý odbáča z vedľajšej cesty vie o tomto obmedzení a vie, že nemôže ísť 90?

Nerýpeš, logicky sa pýtaš :) Takže - ono aj v krajinách, kde „križovatka neruší,“ je povinnosť opakovania zákazu za križovatkou. Nie však kvôli priamo jazdiacim vodičom, ale práve kvôli tým, čo na ňu odbočujú. Prečítaj si detailne, čo som napísal v pôvodnom príspevku o praktických rozdieloch medzi oboma prístupmi.

Inak Tvoju otázku by bolo možné rozšíriť. Napríklad, ako má vodič vchádzajúci na cestu z gruntu vedieť, či a aké obmedzenia na tej ceste platia? Alebo ako má vodič, ktorý sa otočí, vedieť, či je v protismere obmedzenie rýchlosti alebo či sa tam smie parkovať...? Alebo keď niekto zaparkuje a neskôr do auta nasadne iný vodič, ako má vedieť, aké značky sú pred tým miestom, kde parkoval? Odpoveď znie, má to proste vedieť, jeho problém ako si to zistí. Lebo keby sme zachádzali do takýchto absurdít, tak by sme museli obmedzenia opakovať za každým pozemkom a vyznačovať aj protismerné obmedzenia a to by ešte len bolo peklo.


Ano, nad týmto som premýšlal. Že ak si kúpim nové auto a vylezem na cestu, ako viem, aké predpisy platia? :D Ale tu uznávam, že nejaký sedliacky rozum by sa naozaj mal aplikovať. Navyše, takých situácií asi nie je veľa (myslím takých, že by vodič objektívne nepoznal situáciu - keď zaparkujem auto pri dome a manželka si ho zoberie, tak napriek tomu, že nevidí znaćku, tak vie, že je to jednosmerka).

V prípade križovatiek je to však o inom. Každopádne, ďakujem za vysvetlenie. Mne sa myšlienka rušenia rýchlostí a obmedzení páči, rovnako ako (ak sa nemýlim, Taliani to majú) opakované značky po určitej vzdialenosti. Pretože toto je presne účel značiek - jednoznačnosť a samovysvetliteľnosť.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 11. Máj 2018 13:59

StVO napísal:Mimochodom, Subotica nie je práve nejaká malá obec, je to cca ako Prešov :D


Išiel som cez Suboticu raz v noci a nič tam nebolo :D (ale áno, pozerám, že 6. najväčšie mesto).
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod fh » 11. Máj 2018 14:52

StVO napísal:Ešte priatelia, keď sa tu rozoberá zelené peklo, všimli ste si ten úžasný cieľ, že Blatné? Zato 100x významnejšie Šenkvice sa nezmestili.

To už tam mohol byť zrovna Červený majer, tam majú aspoň niečo ako letisko :roll:


V Blatnom má oficiálne sídlo TV Markíza :D . Ale Šenkvice mi prídu logickejšie, veď to mohli preznačiť, podobne ako namiesto Beluša na D1 dali Púchov Juh.
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 11. Máj 2018 15:21

StVO napísal:Zároveň je dôležitá aj stabilita cieľov, t.j. nie je vhodné, aby sa hlavný diaľkový cieľ menil každých 30 minút jazdy, ideálne by som – ako tranzit – mal ísť podľa jedného cieľa tak 1 až 2 hodiny.

Tak s týmto máme problém. Na severnej trase sa strieda Poprad/Prešov/Košice a na južnej (od západu) Zvolen/Banská Bystrica, od východu je to len Zvolen.
Pri vjazde na R1 (Budča) je uvedená Bratislava a Žiar nad Hronom, no žiadna Nitra. Tak potom aká dôležitý uzol je tá Nitra?
A keď už tak diskutujem tak na R7 bude významný cieľ Komárno? a po predĺžení po NZ budú tým cieľom Šahy?
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Máj 2018 15:59

Ike napísal:Konzultovali sme to s kolegami od cestárov a buď nechceli, alebo nevedeli povedať, ako to bolo. Vraj ale chceli vplyv polície oslabiť zo "súhlasu" na "stanovisko", ale policajti si tam pretlačili "záväzné stanovisko".

No. V tejto republike je zvykom slovíčkarčiť, tak to tento krát otočím. Záväzné stanovisko je niečo ako záväzná objednávka. Zaväzuje toho, kto ho podpísal :D

Ale dobre, koniec vtipov. Každopádne by ma však zaujímalo, podľa akého zákona sa bude ten pojem záväzného stanoviska vykladať. Lebo s tým môže byť ešte veľká sranda.

Ike napísal:Žiaľ, za posledný mesiac sa dozvedám, aké katastrofy robia policajti, od zasahovania do dráh (napr. v Bratislave, kde rozhodujú o priechodoch pre chodcov na miestach mimo cestných komunikácií)

Obávam sa, že v takom prípade onen policajt neoprávnene zasahuje do kompetencií iných orgánov.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Máj 2018 16:05

Ike napísal:Mne sa myšlienka rušenia rýchlostí a obmedzení páči, rovnako ako (ak sa nemýlim, Taliani to majú) opakované značky po určitej vzdialenosti.

Opakovanie dlhších líniových obmedzení po nejakej vzdialenosti je bežnou súčasťou predpisov. Zaujímavé to majú vo Francúzsku, kde pod takú značku dajú dodatkovú tabuľku RAPPEL (pripomienka), čím hovoria, že tá značka neustanovuje novú reguláciu, iba opakuje tú, čo platí už pred ňou.

Ike napísal:Išiel som cez Suboticu raz v noci a nič tam nebolo :D (ale áno, pozerám, že 6. najväčšie mesto).

Na čom samozrejme nie je nič prekvapujúce, veď je to Srbsko... ale je to veľké nič, nie malé nič :D
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 11. Máj 2018 16:12

Vlados napísal:
StVO napísal:Zároveň je dôležitá aj stabilita cieľov, t.j. nie je vhodné, aby sa hlavný diaľkový cieľ menil každých 30 minút jazdy, ideálne by som – ako tranzit – mal ísť podľa jedného cieľa tak 1 až 2 hodiny.

Tak s týmto máme problém. Na severnej trase sa strieda Poprad/Prešov/Košice a na južnej (od západu) Zvolen/Banská Bystrica, od východu je to len Zvolen.
Pri vjazde na R1 (Budča) je uvedená Bratislava a Žiar nad Hronom, no žiadna Nitra. Tak potom aká dôležitý uzol je tá Nitra?

Čím hovoríš toľko - a ja plne súhlasím - že v dopravnom značení je, azda s výnimkou väčšiny D1 BA-ZA, totálny bordel. Zvlášť R1 je riadne mäsko. Lenže to máš tak, každú križovatku navrhuje a schvaľuje niekto iný podľa svojej vlastnej momentálnej nálady a hlavne bez akejkoľvek nadväznosti na okolie, nikoho nezaujíma, čo je o kilometer ďalej. Zároveň neexistuje žiadny záväzný predpis ani adresár cieľov, podľa ktorého by sa postupovalo. Čiže niečo, čo v každej civilizovanej krajine majú, dokonca ešte aj v tom Česku. A zase sme pri tom, prečo taký predpis nemáme? Lebo niekomu ten bordel vyhovuje.

Vlados napísal:A keď už tak diskutujem tak na R7 bude významný cieľ Komárno? a po predĺžení po NZ budú tým cieľom Šahy?

Zatiaľ je navrhnuté Komárno. Predĺženie do NZ tak skoro zrejme nehrozí a keď už, tak by to logicky mali byť Nové Zámky.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 12. Máj 2018 18:47

Minulí týždeň som išiel do BA a všimol som si že robili portály cez celú diaľnicu. Prečo to nerobili len do stredového pásu? Však sa prerábal celý ten úsek, nemyslím že by bol problém nejako obísť kanalizáciu, siete ISD..
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 13. Máj 2018 05:24

Stále zostáva otázka - čo je križovatka? V zákone je definovaná, ale na ceste je často ťažké poznať, či je to križovatka alebo výjazd z miesta mimo cesty.

Česi začali označovať výjazdy z miesta mimo cesty červenými smerovými stĺpikmi - niekde je z toho priam červené peklo.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 13. Máj 2018 05:27

Francúzi dávajú pod opakované obmedzenie nápis, my na to máme dodatkovú tabuľku so šípkou hore-dole. Nespomínam si ale, že by som to videl použité inde než pri zákaze státia resp. zastavenia.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod expwy » 13. Máj 2018 10:15

StVO napísal:
racto napísal:Inak ta TP 100 je fajn. Vidno že to nerobilo par sebanominovaných ľudí ktorý si presadzuje len svoje. Napr tam pekne tam vidno používanie modrej subplochy.

No fasa. Akože dobre, Češi v posledných TP 100 vyčistili celkom dosť šejnovín, stále tam ale kopec nezmyslov zostalo (vieme, komu poďakovať). Ovšem Ty musíš zo všetkého vyzdvihnúť úplne emblematickú blbosť reprezentujúcu tie najhoršie československé tradície. Modrá subplocha na diaľnici, vzniknutá podľa logiky „keď je ceste zelená vložka, musí byť na diaľnici modrá.“ Fakt debilná logika ilustrujúca totálne nepochopenie významu farieb na dopravných značkách a aplikáciu samoúčelného inžinierskeho farbičkovania značiek, čo potom vyzerajú ako cirkus Humberto a informácie nimi podané sú ako súvetia Národného Kapitána.

Tu je vidno aplikácia nových TP 100:
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 47#p163847
Nie som presvedčený o tom, že tento farebný cirkus orientáciu vodiča zlepšuje...
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 47#p161047

Predtým tam bolo toto:
https://www.google.sk/maps/@49.1614196, ... authuser=0
Na odbočenie všetko v modrom - úzkym písmom,
Brno-centrum rovno aj doľava - vodič vyber si...
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod racto » 13. Máj 2018 13:11

To staršie je lepšie. Pekne všetko v modrom, velel si že ideš na cestu nižšieho významu.
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IceFox » 13. Máj 2018 13:22

Inak čo som si pozeral ich fórum, tak sa im celkom nepáči ,že používame skratky štátov v bielej elipse aj ako samostatný cieľ :roll: (a nie len ako dodatkovú značku k diaľkovému a/alebo prihraničnému mestu).
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 13. Máj 2018 14:44

Myslím, že hlavne im vadí, keď sa nedostatočne oddeľuje a mieša sa význam dodatkovej značky a samostatného cieľa - inými slovami Brno (CZ) a Žilina (UA)
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IceFox » 13. Máj 2018 16:53

Tak snáď nebudem dávať celý riadok pre jednu elipsu so štátom :roll: ale graficky nejakou výraznou medzerou by to mohli deliť.
Inak ,čo som čítal ďalej tak celkovo sa im nepáči austria-like značenie (kopirujeme rakušákov).
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 13. Máj 2018 21:30

racto napísal:To staršie je lepšie. Pekne všetko v modrom, velel si že ideš na cestu nižšieho významu.


Presne tak, inak by si si mohol mysliet, ze vyjazdom z dialnice ides na cestu vyssieho vyznamu.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Tomas PO » 13. Máj 2018 21:39

expwy napísal:Nie som presvedčený o tom, že tento farebný cirkus orientáciu vodiča zlepšuje...
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 47#p161047

a to je prepanajana co?
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 13. Máj 2018 22:11

D1 odbočuješ na I/52, ktorá sa po pár km stane D52.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 14. Máj 2018 07:41

Tomas PO napísal:
expwy napísal:Nie som presvedčený o tom, že tento farebný cirkus orientáciu vodiča zlepšuje...
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 47#p161047

a to je prepanajana co?


Čochvíľu u nás :D Ako aj iné blbosti, ktoré k nám prišli z ČR.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 14. Máj 2018 09:47

Hank napísal:
racto napísal:To staršie je lepšie. Pekne všetko v modrom, velel si že ideš na cestu nižšieho významu.


Presne tak, inak by si si mohol mysliet, ze vyjazdom z dialnice ides na cestu vyssieho vyznamu.


Presne. Ja by som este na znacku doplnil aka je sirka pruhov, kvalita krajnice, ci su tam zvodidla a ci sa pouzil asfalt alebo beton :D
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 14. Máj 2018 15:00

Miro napísal:Stále zostáva otázka - čo je križovatka? V zákone je definovaná, ale na ceste je často ťažké poznať, či je to križovatka alebo výjazd z miesta mimo cesty.

Česi začali označovať výjazdy z miesta mimo cesty červenými smerovými stĺpikmi - niekde je z toho priam červené peklo.

Geniálny nápad. Označovať to, čoho principiálnou podstatou je, že je to neoznačené.

Zaujímavá situácia nastane, že keď niekde na nejaké takéto miesto zabudnú, stane sa tým z neho križovatka, či čo vlastne?
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 14. Máj 2018 15:03

racto napísal:To staršie je lepšie. Pekne všetko v modrom, velel si že ideš na cestu nižšieho významu.

Jasné, ako inak. Lebo:

1.Vodič je načisto blbý a nechápe, že keď odbočí z diaľnice cez EXIT, tak sa dostane na cestu „nižšieho významu.“
2. Je veľmi dôležité, aby to vedel, lebo od toho záleží, či vôbec odbočí: čo ak nemá kúpenú cestnú známku, alebo čo ak má také rýchle auto, že menej ako 90 km/h mu to nejazdí a tak nemôže na obyčajnú cestu, iba na diaľnicu?
3. Všetci vodiči vedia, čo tá modrá kravina vlastne znamená (resp. podľa niektorých má znamenať) a prevelice ich to zaujíma.

Že Ty si z náš robíš prdel :?: :?: :?:
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 14. Máj 2018 15:17

IceFox napísal:Inak čo som si pozeral ich fórum, tak sa im celkom nepáči ,že používame skratky štátov v bielej elipse aj ako samostatný cieľ :roll: (a nie len ako dodatkovú značku k diaľkovému a/alebo prihraničnému mestu).

Peter_CA napísal:Myslím, že hlavne im vadí, keď sa nedostatočne oddeľuje a mieša sa význam dodatkovej značky a samostatného cieľa - inými slovami Brno (CZ) a Žilina (UA)

Podľa mňa má MPZ zmysel používať len ako medzinárodné smerovanie (asi ako číslo E-cesty). Prilepovať MPZ k názvu cieľa nemá žiadnu pridanú hodnotu: veď ten kto vie, že trebárs Wien je v Rakúsku, to nepotrebuje extra vyznačovať a kto to nevie, tak to tiež nepotrebuje, lebo tam zjavne nejde... Akurát to rozbíja a znižuje čitateľnosť centrovaných cieľových blokov.

IceFox napísal:Inak ,čo som čítal ďalej tak celkovo sa im nepáči austria-like značenie (kopirujeme rakušákov).

Tak kopírovať Rakúšanov sa moc nepozdáva ani mne, ale keď je tak "nakreslená" vyhláška... Na druhej strane, ešte horšie je kopírovať Čechov, čo sa tu v skutočnosti aj reálne dlhodobo deje.

Keď tieto dve témy spojím, tak v Rakúsku MPZ v cieľovom bloku neznamená, že cieľ pred ňou uvedený sa nachádza v príslušnom štáte. MPZ tu vyznačuje polohu hraničného priechodu (pri uplatnení Umklappregel)... Takže keď mám uvedené trebárs ciele Brno a Mikulov, tak MPZ CZ je iba za tým Mikulovom. To len tak pre zaujímavosť.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod StVO » 14. Máj 2018 15:24

Tomas PO napísal:
expwy napísal:Nie som presvedčený o tom, že tento farebný cirkus orientáciu vodiča zlepšuje...
http://forum.ceskedalnice.cz/viewtopic. ... 47#p161047

a to je prepanajana co?

To je úlet po česky. Akože najprv odbočíš na modrú I. triedu, potom dôjdeš na zelenú diaľnicu. Lenže nemajú to dotiahnuté do konca: to Znojmo patrí - aspoň podľa logiky, na základe ktorej táto kravina vznikla - zase do modrej vložky vnútri tej zelenej, lebo z konca R52 sa tam pokračuje po I/53. Ešte zložitejšie je to s Viedňou, tam z R52 pokračuješ po českej I/52 a rakúskej B7 a následne zase po diaľnici A5, z tej na severe Viedne zlezieš na B8 a nakoniec do centra dorazíš po miestnych komunikáciách. Viem si živo predstaviť, ako by asi vyzerala a koľko vnorených vložiek by mala „úplná a komplexná informácia,“ po ktorej niektorí tak volajú...

Medzi nami, ak aplikácia systému vedie k vzniku vložky vo vložke, ide o empirický dôkaz, že je v ňom niečo zle.
Obrázok používateľa
StVO
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 670
Obrázky: 8
Založený: 12. Jan 2017 22:30
Bydlisko: Karlsdorf

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 19 hostí.