Dopravné značenie (DZ)

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 24. Jún 2022 09:48

StVO napísal:Pri odbočovaní vpravo sa má vodič zaradiť čo najbližšie k pravému okraju vozovky. Okrajom vozovky je v tomto prípade tá čiara, ktorá vymedzuje buspruh. Takže nie, nemám sa do neho radiť. Dokonca nesmiem - na odbočovanie je nevyhnutné ten buspruh iba prekrižovať, nie v ňom čo i len pár metrov jazdiť. A ešte špeciälne prednosť v jazde nám vraví, že keď tam práve ide autobus, tak mu pri tom odbočovaní musím dať prednosť, tj zastaviť vozidlo vo všeobecnom pruhu, pustiť bus a až potom odbočiť.

A hoci mediánový projektant tomu nebude veriť, na toto všetko netreba jedinú značku okrem čiar a nápisu BUS na vozovke. :wink:


Ale zákon hovorí inak (8/2009 Z. z.):
§ 12 ods. 1
Ak je na vozovke vyznačený vyhradený jazdný pruh, platí pre vodičov vozidiel, pre ktorých nie je vyhradený jazdný pruh určený, primerane § 11 ods. 2 a § 19 ods. 4; ak je vyhradený jazdný pruh vyznačený na električkovom koľajovom páse, aj § 19 ods. 5

Teda "primerane" platí § 11 ods. 2
Na električkový koľajový pás v úrovni vozovky sa smie vojsť len pri obchádzaní, odbočovaní, otáčaní, vchádzaní na cestu, alebo ak to dovoľuje dopravná značka alebo ak to vyžadujú mimoriadne okolnosti, najmä ak nie je medzi električkovým koľajovým pásom a okrajom vozovky dostatok miesta. Električkový koľajový pás zvýšený nad úroveň vozovky alebo znížený pod jej úroveň, alebo ktorý je od vozovky inak oddelený, najmä obrubníkom, smie sa prechádzať len priečne, a to na mieste prispôsobenom na to. Pritom vodič nesmie ohroziť ani obmedziť električku v jazde.

§ 19 ods. 4
(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane, cyklistom idúcim súbežne s cestou a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane.

§ 19 ods. 5.
(5) Električka, ktorá križuje smer jazdy vozidla idúceho po jej pravej alebo po jej ľavej strane a dáva znamenie o zmene smeru jazdy, má prednosť v jazde.

Z uvedeného mi vyplýva, že BUS pruh na odbočenie použiť môžem.

Napr. tu si ani iný scenár predstaviť neviem:
https://goo.gl/maps/wap6VaCYwyguHgzc7
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 24. Jún 2022 10:31

Môžeš, ale nemusíš. Dobre si to pamätám.

A ešte je otázka, ako ďaleko pred odbočením môžeš do vyhradeného pruhu vojsť. Napríklad ak by bola na Štefánikovej v smere od Hodžovho námestia v ľavom pruhu zápcha a chcem odbočiť na Spojnú, môžem všetkých obísť BUS pruhom? Alebo môžem vojsť do vyhradeného pruhu len pri samotnom odbočovaní, ergo odbočovať vlastne z priebežného pruhu?
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Sentilj » 29. Jún 2022 12:05

Na D2ke pre Sitinou v Ml. doline bezi asi priprava na zmenu dialnic v obci od 1.jula - pribudli klasicke plechove 100vky - jedna v strede priprajacieho pruhu smer tunel, druha v stredovom pase, ale ta bola este zakrytovana. Pribudli aj zaciatok obce Bratislave pri vyjazde za tunelom smer Dubravka/Lamac. Takze aktualny stav je ze pred 100vkami je vjazd do BA, potom 100, potom 80 tunel, potom koniec obmedzeni za tunelom a pri exite do Lamaca znova vchadzate do BA :-)
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 02. Júl 2022 19:11

Načo sú preboha tie plechové stovky? PDZ to nevie zobraziť?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod 110mat110 » 04. Júl 2022 10:59

Jedine co zatial prekonalo 40 na SK dialnici je 20 na tej polskej. Uz to sice nie je dialnica, ale aj tak to spomalenie je celkom ostre. 120 - 90 - 70 - 50 - 20 na omnoho kratsom useku ako na SK

https://maps.app.goo.gl/jquMpeLPFvXX6x1N6
110mat110
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 402
Založený: 30. Júl 2019 12:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Peter_CA » 04. Júl 2022 14:33

Tá značka je mimoriadne nešťastne umiestnená, pretože podľa kontextu by mala platiť pre ten zjazd na parkovisko, ktorý je oddelený vpravo. "Strefa ruchu" znamená neverejnú cestu ("droga niepubliczna" - pozor, neznamená to, že je na ňu obmedzený prístup, iba že nie je kategorizovaná v nejakej kategórii ako "droga publiczna", u nás je tomu asi najbližším ekvivalentom účelová komunikácia), kde ale platia rovnaké pravidlá cestnej premávky ako na verejnej ceste ("droga publiczna").

V Poľsku totiž inak platí, že ak cesta nie je kategorizovaná v sieti verejných ciest, pravidlá premávky určuje jej správca. Bežne sa strefa ruchu používa napr. na veľkých parkoviskách pri nákupných centrách.

Nakoľko cesta vľavo od značky je verejná cesta, z logiky veci na nej strefa ruchu nemôže byť.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 04. Júl 2022 19:42

Ano, je to tak. Aj v Polsku - rovnako ako u nas - kaslu na to, ci je nejaku znacku vidiet aj z inej cesty a ci to nemoze byt pre vodicov na inej ceste zmatocne.

Inak, strefa ruchu je nieco ako Hier gilt die StVO v Rakusku/Nemecku. Obcas to vidiet aj u nas:
https://maps.app.goo.gl/5qeqchJFm5CxwBaQ9
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Hank » 04. Júl 2022 19:53

Miro napísal:Môžeš, ale nemusíš. Dobre si to pamätám.

A ešte je otázka, ako ďaleko pred odbočením môžeš do vyhradeného pruhu vojsť. Napríklad ak by bola na Štefánikovej v smere od Hodžovho námestia v ľavom pruhu zápcha a chcem odbočiť na Spojnú, môžem všetkých obísť BUS pruhom? Alebo môžem vojsť do vyhradeného pruhu len pri samotnom odbočovaní, ergo odbočovať vlastne z priebežného pruhu?


Po spravnosti by vodic mal cez BUS pruh iba odbocit, cize ako pises - odbocit priamo z priebezneho jazdneho pruhu. Ak sa ma BUS pruh vyuzivat ako odbocovaci pruh, tak sa ma ukoncit (co sa v pomerne zbastardenej podobe niekedy aj robievalo). Ale slovenske dopravne podniky maju ine preferencie a paradoxne uprednostnuju vyznacovanie odbocovania s vyuzitim BUS pruhu ako odbocovacieho pruhu namiesto odbocovania priamo iba cez BUS pruh.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IDV » 05. Júl 2022 00:21

Na Donovaloch v smere od BB je 30tka ktora trva az kym nevyjdete hore do obce Donovaly. Aj 60 tam je dost malo ist nieto 30
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 06. Júl 2022 07:38

a bude to tam, kým nedokončia cestu.
To isté spravili pred rokom, keď ťahali súvislo asi 8km od Starých Hôr na BB.
Ideš rýchlejšie ako 30, riskuješ pokutu. Ideš predpisovo, za pár sekúnd máš za sebou kolónu nervóznych šoférov.
a najlepšie na tom je, že to obmedzenie tam je 24/7, aj keď tam žiadneho robotníka niet, ktorého by to malo akože chrániť.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Dopravné (ne)značenie (DZ)

Odoslaťod KN.SK » 06. Júl 2022 10:55

Mám takú otázku, ak pri ceste nie je ZDZ začiatok/koniec obce, tak by podľa sedliackeho rozumu, bolo treba znížiť rýchlosť (u nás na maximálne 50 km/h) pred "prvým" domom pri ceste, t. j. o pár desiatok metrov skôr. U nás som to ešte nevidel, ale v Maďarsku pri vstupe do jedného mestečka som to dávnejšie videl, presnejšie nevidel som tam tú značku osadenú. No myslím si, že by asi výhovorky veľmi nepomohli.
Kto sa v okolí nevyzná, tak túto našu skrytú prehliadne. Tu je "viditeľná", lebo "mapkári G" šli v opačnom pruhu, kde bol lepší zorný uhol, ale ak niekto ide od Komárna smerom na Bratislavu, tak ju zbadá na poslednú chvíľočku. Je umiestnená pri záhradkárskej "osade" takmer 200 metrov pred domami mestskej časti Nová Stráž. Občas na tom mieste "pasú" tí, čo majú pomáhať a chrániť. Slušné by bolo, ak by tabuľku začiatok obce dali i na druhú stranu cesty, ak už "nevedia" nájsť viditeľnejšie miesto pre ňu. 1777
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 06. Júl 2022 11:47

už bol prípad, kedy si to chlapík šiel celkom slušne rýchlo stredom obce (ak ma pamäť neklame, tak mu namerali niečo kolo stovky) a obhajoval sa tým, že nebola značka označujúca začiatok obce.
A pokutu mu dali (neviem, či cez správne konanie, alebo až súdnou cestou, lebo to práve vzhľadom na domy dookola vedieť mohol, resp. vedieť mal.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IDV » 06. Júl 2022 13:22

Netreba vymyslat nic nove staci urobit fyzicke spomalenie tymi jemnymi zakrutami na vstupe do obce ako to maju napr v Rakusku tam musis spomalit minimalne na tych 60-70, rychlejsie to neprejdes na beznom aute - a dojde ti ze aha som v obci
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 07. Júl 2022 13:48

mne sa pačilo aj riešenie, že na vstupe bol radar a ak si prešvihol rýchlosť o nejaký nastavený limit, pár desiatok metrov za značkou obce sa rozsvietil semafor a zasvietila červená. ktorá nemala iný účel, len zastaviť rýchle idúce vozidlo.
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Vlados » 07. Júl 2022 14:35

v Beluši majú semafór čo na prázdnej ceste zobrazuje červenú a keď sa približuješ povolenou rýchlosťou tak prepne na zelenú. toto sa síce dá len pri občasnej premávke ale nemáš šancu systém dobehnúť že pôjdeš obcou 150+ a než sa rozsvieti červená tak už si semafór minul.
Vlados
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 174
Založený: 20. Okt 2008 09:06
Bydlisko: BA, občasne LC

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 07. Júl 2022 15:17

všetko je vec nastavenia. Ak aj rátame, že by sa našiel nejaký imbecil idúci v obci 150+ (určite by sa ale taký našiel), ak dáme reakčný čas na zasvietenie semafóru 1s + 3s kým sa oranžová prepne na červenú (neviem aká je norma), tak ak dáš semafór 200m za značku, musel by si ísť 180+ (50m/s), aby si to stihol ešte na oranžovú. ale hej, (de)mentalita nás slovákov je niekedy "iná" a niektorí by to brali ako výzvu :)
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IDV » 07. Júl 2022 15:41

Tak to fyzicke spomalenie je lepsie ako semafor kedze ta donuti spomalit a "vsimnut si" ze si v obci..
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod sendvo » 08. Júl 2022 08:35

semafory skusali v cesku a vodici to hromadne ignorovali. naco stavat semafor ked sa tam moze rovno postavit radar ktory bude rozdavat pokuty
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod asdf » 09. Júl 2022 11:52

sendvo: Nie som si vedomý, že by sa v ČR tieto semafory ignorovali. Ony na sebe spravidla takisto majú kameru na rozdávanie pokút (za jazdu na červenú). Ja mám dokonca dojem, že to vzniklo pre to, že investičný náklad je síce väčší, než radar ale potom je z toho menšia j*báreň na prevádzku.
Obrázok používateľa
asdf
diskutujúci
 
Príspevky: 237
Založený: 22. Jan 2018 18:58

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Ike » 11. Júl 2022 10:02

Najúčinnejšie riešenie je úsekový radar. Kamery na náhodných miestach (väčšinou vstup a výstup) a pekne merať priemerku. Ak náhodou odbočíš do uličky, alebo máš cieľ v úseku, po nejakom čase time-out a vymaže ťa zo systému.

Toto perfektne funguje v ČR. Motal som sa tam pred 2 mesiacmi a pekne v obci úsekový radar a čuduj sa svete, všetci išli 48 km/h a zrazu nebol problém púšťať ani chodcov.

V Srbsku také niečo mali na diaľniciach (neviem, či stále). Ako čas medzi vstupnou mýtnicou a výstupnou bol menší ako určená priemerná rýchlosť zodpovedajúca 130 km/h, tak okrem poplatku za diaľnicu Ti rovno dali pokutu. Čiže motorkár pokojne mohol ísť 300 km/h, ale potom povinná hodinová kávička.

Podľa mňa úsekový radar je fajn riešenie, tie bodové sú zastaralou technológiou. Napr. ja som minule išiel po D1 135 km/h a začal som obiehať kamión. A vidím v späťáku audinkára že sa rúti, tak som šlapol na dobrých 160 km/h nech manéver dokončím. No a akurát sme minuli ten policajný Transporter, čo meria rýchlosť. Tak mi lepilo, hoci neprišlo nič. Ale to som chcel povedať, že keby sa merala priemerka, audinkár by pokutu dostal a ja nie, čo by bolo fér. Pretože nie je úplne správne nútiť vodiča 100 % času sledovať rýchlomer a rôzne drobné neúmyselné deviácie (hlavne mimo obce) od MPR sú prirodzenou súčasťou jazdy.
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod ondrejko_t » 11. Júl 2022 10:23

v tomto sa nezhodneme. za mňa je úsekový radar (ak neriešime napr. tunely) odveci, práve preto, čo vravíš. Motorkár ide 300 a potom si dá kávičku. a nič. a radary majú, resp. mali by, práve toto postihovať.
v GER mali stacionárne radary na veľkom počte výjazdov aj v totálnych dierach a nikto sa neplašil. a keď k tomu pridám, že v obytných častiach (mimo hlavných ťahov) bolo takmer všade pravidlo pravej ruky a nie milión značiek, tak nik nešiel ani viac ako 40. a kľud, pokoj. Jasne, nedá sa to dať takto všade, ale toto je tak jednoduché, že na SVK je to skoro nemožné. vidieť to na parkoviskách pri nákupných centrách "funguje".
ondrejko_t
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 782
Obrázky: 13
Založený: 29. Jún 2016 07:29

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Kvík » 11. Júl 2022 12:19

Tak nejak. Pritom motorkár jazdiaci 300 km/h päť minút a potom sediaci hodinu na čerpačke je podstatne nebezpečnejší, ako dobrý vodič na schopnom aute, ktorý úsekom prejde 145 km/h. Na druhej strane súhlasím, že krátkodobé prekročenie rýchlosti napríklad pri predbiehaní alebo na prázdnej diaľnici by sankcionované byť nemuselo.
Να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις.
Kvík
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 268
Obrázky: 3
Založený: 20. Sep 2017 18:16
Bydlisko: BA

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 11. Júl 2022 14:54

Ike, tie policajné transportery patria mýtnej polícii a nemerajú rýchlosť, ale kontrolujú, či majú kamióny v činnosti mýtne jednotky. Mnohí to nevedia a potom zmätkujú. Najradšej mám takých, ktorí ma predbehnú 160kou a zrazu zbadajú ten transporter a predo mnou to zadupnú pre istotu na 120.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod Miro » 11. Júl 2022 14:58

Predvčerom som videl zaujímavú špecialitu v Chorvátsku: namiesto zákazu vjazdu pre nákladné autá dali velikú značku "zákaz vjazdu pre všetky vozidlá" a pod to dodatkovú tabuľku so slovom "osim" a symbolom osobného auta. Pred križovatkou bol zákaz odbočenia s rovnakou dodatkovou tabuľkou.
Miro
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 5
Založený: 12. Jún 2005 19:47

Re: Dopravné značenie (DZ)

Odoslaťod IDV » 11. Júl 2022 20:02

Usekovy radar skor v obci/na obchvate je ucinny, na dialnici to nema vyznam kedze moze ist rychlejsie a potom si dat pauzu..
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.

cron