Novela zákona o cestnej premávke

diskusia o D & RC vo všeobecnej rovine, plány, návrhy a samozrejme flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Novela zákona o cestnej premávke

Odoslaťod aquila » 23. Aug 2007 15:00

Hlavné zmeny v zákone:

- zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obci zo súčasných 60 na 50 km/h

- policajti by mali riešiť iba dopravné nehody, ktoré si napríklad vyžiadajú zranených alebo mŕtvych, prípadne výška škody bude aspoň 160.000 korún; ostatné prípady sa budú riešiť ako škodná udalosť dohodou o náhrade medzi vodičmi alebo cez poisťovňu.

- zvýšenie niektorých pokút; najvyššia možná pokuta narastie na 30.000 korún a zákaz šoférovania na päť rokov z doterajších 15.000 Sk a zákazu na dva roky; v blokovom konaní sa môže pokuta vyšplhať až na 20.000 Sk;pokuta za väčšinu dopravných priestupkov ostane do výšky 2000 Sk.
vodiči budú musieť svietiť celoročne a celý deň. Podľa súčasného zákona je povinné svietenie od 15. októbra do 15. marca.

- vznikne povinnosť používať zimné pneumatiky v prípade, že sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, námrazy alebo ľadu.

- vodiči budú môcť jednoduchšie prísť o vodičský preukaz; okrem závažných priestupkov to bude aj v prípade, že šofér nemôže zaplatiť uloženú blokovú pokutu; vodič v takomto prípade dostane potvrdenie na povolenie ďalšej jazdy na dobu 15 dní, počas ktorých by mal pokutu zaplatiť.

- pri pokute nad 2000 korún sa bude môcť ustanoviť alternatívny trest v podobe všeobecne prospešných prác; tie sa budú vykonávať v rozsahu uloženej pokuty.

- na diaľnici mimo obce bude zvýšená minimálna rýchlosť zo súčasných 50 km/h na 80 km/h (v úseku diaľnice v obci na 65 km/h). Maximálna povolená rýchlosť na diaľnici zostane 130 km/h, pre vozidlá do 3,5 tony môže byť rýchlosť dopravnou značkou zvýšená.

- veľké nákladné autá nebudú môcť v čase najhustejšej premávky jazdiť na medzinárodných ťahoch; zákaz má platiť v piatok od 14:00 do 20:00, v sobotu od 7:00 do 11:00 (v júli a auguste až do 19:00); v nedeľu a počas sviatkov budú musieť kamióny ostať stáť od 14:00 do 20:00.

- povinné používanie prilieb pre maloletých cyklistov a pre cyklistov mimo obce.

- parkovanie na chodníkoch iba tam, kde to umožňuje dopravné značenie

- v obciach by vodiči mali používať na cestách s viacerými jazdnými pruhmi najmä pravý jazdný pruh; súbežná jazda bude povolená iba v hustej premávke, predchádzaní a obchádzaní; doposiaľ mohli vodiči v obci používať ktorýkoľvek jazdný pruh

- zavedenie duplikátu poznávacích značiek. V prípade poškodenia alebo straty bude si môcť šofér požiadať o vydanie značky s rovnakým číslom.

Zdroj: http://www.sme.sk/c/3453118/V-obci-sa-b ... yssie.html
Naposledy upravil aquila dňa 28. Máj 2008 09:25, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod aquila » 23. Aug 2007 15:01

osobne povazujem tieto navrhovane zmeny za velmi dobre. je to zatial najlepsi zakon tejto vlady.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mel » 23. Aug 2007 15:15

pripajam sa k aquilovi, aj ked je to "len" zakon a bude to chciet realne aj implementaciu ako napriklad mnohokrat spominane zvysenie rychlosti na prehladnych usekoch v obci.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod pohodak » 23. Aug 2007 17:00

pokuta 20k v blokovom konani - to zas bude uplatkov :roll:
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod i15 » 23. Aug 2007 17:24

pohodak napísal:pokuta 20k v blokovom konani - to zas bude uplatkov :roll:


Tu by pomohlo, ak by trest v podobe verejnoprospesnych prac nebol len alternativou pri pokute nad 2000 Sk, ale museli by ho vykonat vsetci (napr v hodnote 50% pokuty). Urcite by sa naslo aspon niekolko policajtov, ktori by namiesto prijatia uplatku poslali dotycneho pirata zametat ulice :twisted:
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod ELZ » 23. Aug 2007 19:39

Hmmm ... doteraz som pokuty neplatil na mieste, lebo tolko hotovosti pri sebe nenosim .. nebudu mat policajti terminaly na karty, ako sa uvazovalo? Lebo ak sice pokutu zaplatim, kedy mi pride vodicak spat? Kym to nabehne na ucet policajtov, kym to niekto zbada, kym to zabalia a poslu, kym mi to pride nehovoriac o tom, ze sa zasielka moze stratit ... a to povolenie moze medzitym stratit platnost.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod E499.3056 » 23. Aug 2007 21:43

tento navrh sa mi velmi paci... inak sa meni este rychlost v dialnici v obci z tusim 60 na 65.

inak bolo by este co vylepsovat, snad ma nieco napadne tak do zajtra to spisem ;-)
Obrázok používateľa
E499.3056
diskutujúci
 
Príspevky: 183
Obrázky: 16
Založený: 17. Sep 2005 16:39

Odoslaťod Milos » 23. Aug 2007 21:43

ELZ napísal:Hmmm ... doteraz som pokuty neplatil na mieste, lebo tolko hotovosti pri sebe nenosim .. nebudu mat policajti terminaly na karty, ako sa uvazovalo? Lebo ak sice pokutu zaplatim, kedy mi pride vodicak spat? Kym to nabehne na ucet policajtov, kym to niekto zbada, kym to zabalia a poslu, kym mi to pride nehovoriac o tom, ze sa zasielka moze stratit ... a to povolenie moze medzitym stratit platnost.



A preto si myslím, že tento paragraf návrhu zákona v uvedenej podobe neprejde. Podobne ako mnohé iné
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod E499.3056 » 23. Aug 2007 21:48

Milos: Tento zakon je jeden z najlepsich, ktory splodila tato ficovlada. Medzi najlepsie zmeny by som videl celorocne svietenie a zimne pneumatiky. Tie prilby moc nemusim, ale kedze budem premavat na skutri <35ccm, tak na mna sa hadam ziaden zakon vztahovat nebude :)

Ta znizena rychlost v obci - podla toho, ako sa to zoberie. Na niektorych usekoch by mohla byt naozaj znackami zvysena na 60. Ale znizena brzdna draha hovori za svoje (az 9m rozdiel). Ale kedze tolerancia je 10 km.h-1, tak vacsina bude jazdit tak 60 - 65, aby stihla ubrzdit tych par km.h-1 .

Navrh s kaminonmi by som upravil nasledovne - v case nesmie byt uskutocnena ziadna preprava (cize napriklad ak je nedela, 13.45, tak do 13.59 musi zastavit na najblizsom odpocivadle).
Obrázok používateľa
E499.3056
diskutujúci
 
Príspevky: 183
Obrázky: 16
Založený: 17. Sep 2005 16:39

Odoslaťod Milos » 23. Aug 2007 21:51

E499.3056 napísal:tento navrh sa mi velmi paci... inak sa meni este rychlost v dialnici v obci z tusim 60 na 65.


Žiadny taký limit v súčasnosti neplatí, ani spodná ani horná hranica. Na D a R v obci je najvyššia povolená rýchlosť 80 km/h, pokiaľ nie je dopravným značením uvedené inak (napr. 100 km/h v noci na bratislavskom diaľničnom obchvate. Spodná hranica v súčasnosti nie je priamo uvedená, len je tam uvedené, že na D a R nesmú vojsť vozidlá, ktorých najvyššia konštrukčná rýchlosť je menšia ako 55 km/h
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Milos » 23. Aug 2007 21:54

E499.3056 napísal:Milos: Tento zakon je jeden z najlepsich, ktory splodila tato ficovlada. Medzi najlepsie zmeny by som videl celorocne svietenie a zimne pneumatiky.


Veď som tým vôbec nemyslel, že návrh zákona je zlý, len to, že niektoré ustanovenia ešte treba domyslieť do detailov
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod ELZ » 24. Aug 2007 10:33

Milos napísal:
ELZ napísal:Hmmm ... doteraz som pokuty neplatil na mieste, lebo tolko hotovosti pri sebe nenosim .. nebudu mat policajti terminaly na karty, ako sa uvazovalo? Lebo ak sice pokutu zaplatim, kedy mi pride vodicak spat? Kym to nabehne na ucet policajtov, kym to niekto zbada, kym to zabalia a poslu, kym mi to pride nehovoriac o tom, ze sa zasielka moze stratit ... a to povolenie moze medzitym stratit platnost.



A preto si myslím, že tento paragraf návrhu zákona v uvedenej podobe neprejde. Podobne ako mnohé iné


Policajti by si z toho nemali robit skratkovitost (ak nezaplatis hned, beriem vodicak - to zavana diskriminaciou) Nech si nezaplatene pokuty vymahaju cez sudy - ako kazdy normalny clovek. Inak sa stavame policajnym statom, kde si policajti robia co chcu (vid aj informacie o mailoch, telefonatoch bez suhlasu sudcu atd.) Kedy sa dozijem doby, ked policajt nie je len represivnou zlozkou, ale zlozkou, ktora je napomocna v roznych situaciach (napr. poradit cestu, regulovat dopravu - nielen tam, kde to fakt hori, ..) Takto ich stretavam len vtedy, ked ma chcu zastavit a skontrolovat alebo pokutovat ... Stale mam pred sebou priklad z Rakuska - rano 5:00 husto prsi, v Rakusku je statny sviatok (bol to niektory den v pracovnom tyzdni, tusim pondelok). Cesta za Hainburgom sa ocita pod vodou - a stoji tam policajne auto, majacik zapnuty a a policajt ukazuje, ze je problem na ceste a treba to pomaly obist v druhom pruhu ...
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod expwy » 24. Aug 2007 12:18

Ďalšie novinky vo vyhláške z oblasti DZ:

Zavádza sa konečne číslovanie exitov podľa staničenia. Používať sa budú 2 piktogramy pre rozlíšenie dôležitosti križovatky po vzore Nemecka, Rakuska, SLO
a HR. Ďalej sa zavádza jednoznačnejšie označenie čísla D a R tak, že budú v červenom obdĺžniku a pred číslo sa uvedie aj zároveň prefix D alebo R. Veľké zmeny nastanú aj vo vyobrazení informativnych DZ. Bohužial sa mi zatiaľ nepodarilo presadiť zmenu fontu písma na DIN 1451 kvôli tlaku značkárskych firiem, ktorým by sa zvýšila týmto konkurencia z Rakúska a ČR. Vyhláška by mala byť platná od 1.1.2008.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod aquila » 24. Aug 2007 12:50

toto ma fakt len utvrdzuje, ze toto najlepsi zakon tejto vlady. len tie zimne pneu mohli inak definovat. ani v rakusku nie su povinne, a tam snezi kusok castejsie a su tam aj vyssie "kopce" ...

mne sa napr hodne pozdava aj moznost vymeny znacky. este by to mohli dotiahnut ako to je v reichu, ze mozes znacky prenasat aj medzi autami
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mel » 24. Aug 2007 13:46

S tymi cervenymi obdlznikmi je to super ... co sa tyka fontu, nerozumiem tej konkurencii, to ini nemozu ten font pouzivat? To je take problematicke?
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod expwy » 24. Aug 2007 14:10

aquila napísal:toto ma fakt len utvrdzuje, ze toto najlepsi zakon tejto vlady.

Tento zákon sa pripravuje už tri roky, takže to nie je celkom len o tejto vláde... 8)
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod expwy » 24. Aug 2007 14:15

mel napísal:co sa tyka fontu, nerozumiem tej konkurencii, to ini nemozu ten font pouzivat? To je take problematicke?

Teraz sa používa Universal Grotesk Tučný úzky. Týmto fontom disponujú len firmy v SR lebo inde na svete sa nepoužíva, keby sa presadil DIN tak ten má veľa firiem vo svete a tým by sa otvoril trh (čo by bolo podľa mňa dobre), ale samozrejme to vadí našim firmám.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod sergej » 24. Aug 2007 15:08

Je ten návrh vyhlášky niekde na webe?
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod expwy » 24. Aug 2007 15:24

Sergej napísal:Je ten návrh vyhlášky niekde na webe?

Ešte nie, až keď bude v pripomienkovom konaní. Asi od septembra...
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod sezbrzni » 24. Aug 2007 16:09

MH napísal:
aquila napísal:toto ma fakt len utvrdzuje, ze toto najlepsi zakon tejto vlady.

Tento zákon sa pripravuje už tri roky, takže to nie je celkom len o tejto vláde... 8)


btw. niektore veci z vymenovanych boli predlozene do parlamentu opoziciou (Pado?) cca uz pol roka dozadu. vtedy to neprijali, lebo naco robit ciastkove zmeny..

nepozdava sa mi branie vodicaku, ak na mieste nemam hotovost. osobne nenosievam pri sebe vacsiu hotovost (neplanujem platit pokuty 8) ) pripada mi to prehnane. mohli to navrhnut inak, napr. vybavenim policajtov terminalmi - iba male % ludi nema so sebou kartu resp dostatok $ na ucte. ale to je iste nakladne. alebo to hnad cez sudy ako doteraz. len efektivnejsie - tj suhlas s ELZ.

prenosy SPZ by boli iste fajn, to by potrebovalo zreformovat cely system sledovania / pridelovania SPZ. a by to bolo nakladne...
.. ale raz mozno sa dozijeme aj burzy SPZ, ako v GB :)
sezbrzni
sezbrzni
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1
Založený: 23. Feb 2006 18:54
Bydlisko: BA, KE

Odoslaťod mel » 27. Aug 2007 07:25

MH napísal:
mel napísal:co sa tyka fontu, nerozumiem tej konkurencii, to ini nemozu ten font pouzivat? To je take problematicke?

Teraz sa používa Universal Grotesk Tučný úzky. Týmto fontom disponujú len firmy v SR lebo inde na svete sa nepoužíva, keby sa presadil DIN tak ten má veľa firiem vo svete a tým by sa otvoril trh (čo by bolo podľa mňa dobre), ale samozrejme to vadí našim firmám.


to akoze maju exkluzivnu licenciu? Alebo si ho nebodaj dali sami spravit a potom uzakonit? To sa mi nezda cele...
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Rio13.zm » 27. Aug 2007 15:28

MH: cislovanie exitov bude nemecke teda 1,2,3 alebo CZ,A podla kilometrovnika
dalej ma zaujima ci uz aj I-51 sa bude volat R1 a ci v cervenom obdlzniku budu D1,D2,R1,R2
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod Rio13.zm » 27. Aug 2007 15:34

a tiez by ma zaujimalo, kde budu parkovat kamiony na D,R a cestach I.triedy, v cechach stym maju problemy, nemaju tam kde kamiony parkovat. myslim si ze, velke firmy sa postaraju, aby toto nepreslo, pouzivaju JUST IN TIME :) alebo by sa to malo uzakonit celoeuropsky, v jednej krajine sa jazdi tak a druhej tak, to aby clovek mal zo sebou jednu velku knihu, kde to bude vsetko popisane.
Obrázok používateľa
Rio13.zm
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 908
Obrázky: 197
Založený: 27. Jan 2007 17:42
Bydlisko: Zlaté Moravce

Odoslaťod expwy » 27. Aug 2007 16:31

Rio13.zm napísal:MH: cislovanie exitov bude nemecke teda 1,2,3 alebo CZ,A podla kilometrovnika
dalej ma zaujima ci uz aj I-51 sa bude volat R1 a ci v cervenom obdlzniku budu D1,D2,R1,R2

Číslovanie bude podľa staničenia (km) tak ako v CZ, A, H.
Všetky R-ky budú číslované tak ako diaľnice v červenom obdĺžniku bude písmeno D alebo R a za ním číslo.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Odoslaťod expwy » 27. Aug 2007 16:32

Rio13.zm napísal:a tiez by ma zaujimalo, kde budu parkovat kamiony na D,R a cestach I.triedy, v cechach stym maju problemy, nemaju tam kde kamiony parkovat. myslim si ze, velke firmy sa postaraju, aby toto nepreslo, pouzivaju JUST IN TIME :) alebo by sa to malo uzakonit celoeuropsky, v jednej krajine sa jazdi tak a druhej tak, to aby clovek mal zo sebou jednu velku knihu, kde to bude vsetko popisane.

To by zaujímalo aj mňa :roll:
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RC všeobecne

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 30 hostí.