Afrika - Tunisko

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK vo svete (okrem EÚ)

Moderátor: Moderátori

Afrika - Tunisko

Odoslaťod Peter Olejár » 27. Apr 2008 22:52

Tunisko

Cestna siet je tvorena 19 000 km asfaltovych ciest dobrej kvality, na hlavnych tahoch je premavka prehustena. Tunisko disponuje 240 km dialnic (sever-juh) v smere Tunis-Sfax, konciace v meste M´Saken a dialnicnym usekom (juh-sever) v dlzke 63 km v smere Tunis-Bizerta. V sucasnej dobre buduje Tunisko 2 hlavne dialnicne useky:

v smere juh: medzi mestami M´Saken a El Jem (47,2 km) a medzi mestami Jem a Sfax (50,3 km). Obidva useky maju byt dokoncene v decembri 2008

v smere zapad: medzi mestami Tunis - Medjez El Bab - Oued Zarga (67 km)

Medzi najvacsie tuniske stavebne projekty patri vystavba dialnice, ktora by mala spojit tuniske mesto Sfax s libyjskym hlavnym mestom Tripolis. Pripravne prace mali byt zacate v r. 2006. Vzhladom k ich omeskaniu nie je zatial stanoveny harmonogram vystavby jednotlivych usekov. Podla povodneho projektu by mala byt dialnica uvedena do prevadzky v r. 2013. Tuniska cast tejto dialnice mala mat 150 km medzi mestami Sfax a Gabès, naklady mali byt asi 540 mil. USD.

Pre rok 2008 tuniska vlada uvolnila 69 mil. eur na rozvoj a udrzbu dialnic. Najvacsia cast z tejto sumy bude vynalozena na vystavbu 98 km s Msakenu do Sfaxu a na studiu realizovatelnosti vystavby dalsich 150 km dialnice zo Sfaxu do Gabèsu, ktora bude pokracovat do Libye. Subezne s vystavbou dialnice ma byt zacate aj budovanie zeleznicneho prepojenia medzi oboma krajinami.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/cz/sti/tunis ... 1496/#sec7
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Peter Olejár » 27. Apr 2008 23:11

Zakladne udaje:

.. 162 000 km2
.. 10 mil. obyvatelov
.. 97% Arabov
.. 98% moslimov
.. uradnym jazykom je arabcina
.. hlavne mesto Tunis (1 mil. ludi)
.. mena TND = tunisky dinar
.. republika prezidentskeho typu

Prezident Zine El Abidine Ben Ali ovplyvnuje dianie od krvaveho prevratu v r. 1987 v celej krajine. Ma obrovske pravomoci, demokraticky bol zvoleny 3x po sebe vratane poslednych volieb v r. 2004. Pri moci sa drzi vdaka silnej vladnej strane a rozsiahlym dobre vybavenym bezpecnostnym zlozkam a stabilnej prosperite v state.

Tunisko je krajinou 3. sveta, disponuje niekolkymi surovinami, hlavne fosfaty, ropa a plyn.

.. inflacia pod 5%
.. HDP na 1 obyvatela je okolo 3700 USD
.. statny dlh je cca. 46% HDP
.. hospodarsky rast je od 5 do 7% HDP dlhe roky za sebou
.. vyznamne prijmy su z turistickeho ruchu
.. sluzby tvoria stale len okolo 40% HDP, polnohospodarstvo a spracovatelsky priemysel skoro 35% HDP
.. najviac investicii prichadza zo statov Perzskeho zalivu a z krajin EU
.. posledne roky ma krajina vyrovnane hospodarenie statu

Okrem dobre rozvijajucej sa cestnej siete ma krajina 2256 km zeleznicnych trati, z nich mnohe useky su zdvojkolajnene a mnohe sa modernizuju. Krajina ma tiez 7 medzinarodnych letisk a rovnaky pocet obchodno-namornych pristavov. Tunisko ma z krajin severnej Afriky najrozvinutejsi sektor telekomunikacnej techniky. 96% elektrickej energie sa vyrobi v paroplynovych cykloch, domace zasoby plynu kryju 80% spotreby. V oblasti petrochemickeho priemyslu krajinu na 38% ovladaju americke firmy, dalej tu posobia kanadske, arabske a EU firmy.
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Dialniciar » 01. Apr 2009 17:09

V októbri 2008 bol otvorený nový úsek diaľnice M´Saken-Sfax v dĺžke 98 km, pričom výstavba si vyžiadala náklady vo výške asi 350 mil USD.

Do roku 2016 by sieť diaľnic mala byť rozšírená o ďalšie úseky: A 1 (smer J) v dĺžke 590 km, ktorý spojí Tunis s libyjskou hranicou, A 2 v dĺžke 53 km, spojující Tunis s Bizertou a A 3 (směr SZ) v dĺžke 207 km, ktorý spojí Tunis s alžírskou hranicou.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/cz/sti/tunis ... 1496/#sec7 , prepis do slovenčiny
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Re: Afrika - Tunisko

Odoslaťod Kanky » 26. Aug 2012 20:34

gallery/image_page.php?album_id=94&image_id=12419
4 fotky zo Sousse - 3. najvacsieho mesta v Tunisku - miestne komunikacie kvalitativne na spickovej svetovej urovni
aktualne ceny paliv: liter nafty: 1 tun.dinar = 0,5 Eurka, liter benzinu: 1,3 dinara = asi 65 centov :)
Cestou, necestou...
Obrázok používateľa
Kanky
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 739
Založený: 30. Nov 2011 12:29
Bydlisko: Vychodňar w Krakowie


Naspäť na Diaľnice a RK vo svete

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.